Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Ráj uprostřed ráje. Prachovské skály nikdy nebudou Disneyland, říká správce

V oblasti Českého ráje není populárnější turistické lokality než Prachovských skal. Už před pandemií se přírodní rezervace potýkala s přívalem návštěvníků. Proto se vyrojily otázky, zda majitelé nepřistoupí k omezením, rezervacím či k časovým vstupenkám. Ale budoucnost Prachovských skal už je jasná.

Prachovské skály vznikly v období druhohor jako usazeniny mělkého křídového moře. | foto: Jan Mlázovský

Pískovcové skalní město spravuje Dominik Feštr, potomek rodu Schliků. Skoro dva metry vysoký muž hrál profesionálně basket za prvoligové Ústí nad Labem a pak mužstvo nějakou dobu trénoval. Když pak Schlikové dostali v restituci v roce 1996 zabavený majetek zpět, majitelkami Prachovských skal se stala jeho matka Margareta, teta Ilona a sestřenice Helena.

„Komunisté nám sebrali veškeré jmění po převratu v únoru 1948 a od té doby měl na starosti Prachovské skály Městský národní výbor v Jičíně. V roce 2009 jsem se ujmul vedení a spadl do toho rovnýma nohama,“ popisuje Feštr.

Dominik Feštr je v Prachovských skalách každý den.

„Kdyby se nejednalo o rodový majetek, hodně bych se rozmýšlel, zda to vezmu. Učil jsem se spoustu věcí za pochodu a i dnes, po tolika letech, stále vstřebávám nové poznatky. Moje práce je hodně pestrá, řeším prakticky vše. Od jednání s úřady, obcemi, se správou chráněné krajinné oblasti Český ráj, s nájemci až po kůrovce a filmaře,“ říká Feštr.

Turisté na žebřiňáku

Letošní sezona začala v Prachovských skalách na konci dubna, kdy vlastníci mohli po covidových opatřeních znovu otevřít. Zatím se návštěvnost rozjíždí a počty turistů se pohybují podle počasí. Hlavní nápor však teprve ještě přijde.

„O omezení návštěvnosti či rezervačním systému, jako je tomu například v Adršpachu, neuvažujeme. Pokud někdo přijede do skal o prázdninách či o víkendu, musí počítat s tím, že zde bude hodně lidí. Když se jim chce vyhnout, ať zvolí jiný termín. Nicméně bychom chtěli turisty nasměrovat do okrajových a stejně atraktivních částí Prachovských skal. Tím by se rozmístili na větší plochu a došlo by k částečnému snížení davů,“ tvrdí Feštr.

Koupaliště U Pelíška je vlastně malou údolní nádrží, vybudovanou na soutoku dvou prachovských potoků a několika stružek, které se zde stékají.

Těmi lokalitami je například Přivýšina, trasa na hrad Pařez nebo stezka kolem Koupaliště U Pelíška na Maršov, Ervínův hrad a Pechova vyhlídka, kam se spolu vydáváme.

Nepřestává mě překvapovat arogance některých lidí, říká profesionální turista

„Když mám čas, turistické skupiny provázím. Ale i tak jsem ve skalách každý den. Kontroluji stav stezek, vyhlídek, řeším údržbu, opravy, výsadbu stromů či sem zajdu na relaxaci, abych si odpočinul od práce. K tomu ještě spravuji tisíc hektarů lesa, štípačku dřeva a zámek ve Vokšicích,“ vypráví rodák z Jičína.

Mezitím se dostáváme na Ervínův hrad (ve skutečnosti jde o vyhlídku). Byl pojmenován na počest hraběte Ervína Schlika, který otevřel a zpřístupnil své panství turistům. Již v roce 1813 navštívil Prachovské skály císař František I. a tento kout okouzlil i profesora jičínského gymnázia Antonína Vánkomila Malocha. Ten ke svému koníčku strhl i studenty, se kterými masivy vzniklé v druhohorách prozkoumával.

Ervínův hrad je vyhlídkou, která dostala své jméno po majiteli zdejšího panství Ervínu Schlikovi, jež zpřístupnil Prachovské skály turistům.

Jenže aby se o Prachovských skalách dozvěděl svět, bylo potřeba trochu propagace. Proto Maloch pozval světoběžníka Vojtu Náprstka. Ten přijel se svými čtyřiadvaceti přáteli (byl mezi nimi také básník Jaroslav Vrchlický) do Jičína vlakem a do skal se vydali na žebřiňácích, jež byly ozdobeny chvojím a červenobílými prapory.

Náprstek byl pískovcovými útvary tak okouzlen, že jičínským gymnazistům poskytl nářadí na zpřístupňování skal. Studenti se nadšeně vrhli do práce, vytvářeli a spravovali cestičky, pojmenovávali dosud bezejmenné skály, zřizovali vyhlídky. To nešlo bez souhlasu majitele Prachovských skal Ervína Schlika. Šlechtic s tímto záměrem souhlasil a tím mohla vzniknout první oficiální mapa a průvodce Prachovských skal.

Prachovské skály – Císařská chodba na dobové pohlednici

Ervín Schlik nechal postavit lesní restaurace a spolupracoval s Klubem českých turistů, což od 90. let 19. století vedlo k turistickému boomu (kromě dvou světových válek), který trvá dodnes.

V současnosti kromě Čechů navštěvují přírodní rezervaci hlavně Holanďané, Poláci, Rusové, Litevci a Lotyši. Občas se na stezkách objeví i Arabové ve svých hábitech, kteří přijíždí na výlet z Lázní Bělohrad. Světové a české produkce tu točí reklamy, filmy a seriály (například Britannia, Tři mušketýři, Tenkrát v ráji) a někdy ve skalách zazáří i hollywoodská hvězda. Naposledy to byl Orlando Bloom, když točil seriál Carnival Row.

Mlha i slunce dávají Prachovským skalám čarokrásnou atmosféru.

„Provoz Prachovských skal má na starosti třicet zaměstnanců, kteří se starají o údržbu stezek, sběr odpadků, parkoviště, prodej vstupenek, suvenýrů, občerstvení a administrativu,“ vypočítává Feštr.

„Co se týká budoucnosti, chci, aby Prachovské skály zůstaly zcela přírodní lokalitou bez jakýchkoliv turistických Disneylandů. Proto nehodlám ani zavádět různé mobilní aplikace, QR kódy a čtečky při putování po rezervaci. Mým cílem je, aby se návštěvníci kochali přírodou, skalami, pozorovali okolí, bavili se mezi sebou, odpočinuli si a nekoukali do mobilů. To bylo, je a bude posláním Prachovských skal“, uzavírá naše milé setkání Feštr.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Do Prachova se dostanete i na kole, v Prachovských skalách však musíte pokračovat pěšky. Kola vám za drobný obnos uloží v úschovně u informačního centra u Turistické chaty.

V přírodní rezervaci je k dispozici malý okruh (1,5 km), velký okruh (3,5 km) a trasa pro sportovní kočárky.

Prachovské skály mohou navštívit také vozíčkáři. Trasa (4,5 km) začíná na parkovišti v Prachově (cyklotrasa 14), vede k Lepařově památníku (žlutá a pak modrá pěší trasa) k Turistické chatě. Odtud pak po zelené značce pokračuje ke Koupališti U Pelíška. Následně se vrací k Turistické chatě (neznačená cesta) a po silnici k parkovišti v Prachově. Náročnější terén je vhodný pro mechanický vozík, vyžaduje doprovod a je dobré ho absolvovat za sucha.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Proměny Českého lesa směřují od mrtvolného ticha do mrtvolného ticha

Ze všech českých pohraničních pohoří je to právě Český les, který se během tří dekád od pádu komunismu proměnil...

OBRAZEM: Průmyslový komplex Dolních Vítkovic nemá v Evropě obdoby

Až do devadesátých let se tu těžilo uhlí a vyrábělo železo, poslední odpich byl proveden roku 1998. Dnes je areál Dolní...

Český výletník: jak si asi říkají lidé, kteří bydlí ve městě Trhové Sviny?

Odmala mě pronásledovala všetečná otázka, jak se správně nazývá obyvatel jihočeského města se zvláštním názvem Trhové...

Na co zírá mašinfíra: Noční jízdu Brnem po veletržní vlečce hlídala policie

Seriál Dnešní Mašinfíra je premiérový – poprvé jsme natáčeli na vlečce a poprvé v noci. Měli jsme totiž naspěch. Vlečka na...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...