Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Na co zírá mašinfíra: Českým rájem od zámku k zámku po drážním safari

Seriál
Dnes zamíříme na jednu z mála ryze soukromých tratí u nás, 23 kilometrů dlouhou lokálku mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem. Trať AŽD Praha by se klidně mohla jmenovat Zámecká, u téměř každé zastávky je nějaký ten zámek. My jsme ji přejmenovali na safari, protože tolik zvířat jsme podél kolejí dosud nepotkali.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv
Mapa trati 063 mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem

Mapa trati 063 mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem

Trať mezi Bakovem na Jizerou přes Dolní Bousov do Kopidlna se stavěla a zprovozňovala nadvakrát. Společnost České obchodní dráhy nejprve získala v roce 1881 koncesi na úsek z Kopidlna do Libáně, kde tehdy stával velký cukrovar.

Libáňská stanice byla i přes protest tamních radních postavena zhruba dva kilometry od města. S cukrovarem byla železnice spojena vlečkou. První vlaky tam dojely 1. července 1882.

Druhý úsek, z Libáně do Bakova nad Jizerou byl zprovozněn o rok později. V Rokytňanech se na dráhu napojovala dnes už zaniklá trať do stanice Dobrovice město (psali jsme o ní zde). Celá Kopidlnka byla v roce 1908 nakonec zestátněna.

Mezi Bakovem a Kopidlnem Československé státní dráhy nasadily jako na vůbec první trati u nás takzvaný kolejový autobus, předchůdce dnešních motoráků. V provozu se osvědčil, provoz zlevnil, masivní příliv pasažérů ale nezpůsobil.

Čilý ruch ve stanici Kopidlno 15. října 1967 Foto: Ondřej Řepka

Čilý ruch ve stanici Kopidlno, 15. října 1967, foto: Ondřej Řepka

Právě s malým zájmem cestujících se dráha potýkala dlouhé roky. V prosinci  2007 byla osobní doprava omezena jen na víkendové spoje, o tři roky později byla osobní doprava zastavena úplně. Úsek mezi Dolním Bousovem a Kopidlnem stát nabídl k prodeji.

V roce 2016 trať koupila spolu se Švestkovou dráhou (projeďte se po ní) společnost AŽD Praha, která na ní chce časem testovat provoz autonomních vlaků. Dvacet tři kilometrů kolejí je vzorně udržovaných a pravidelně kontrolovaných. Jednu inspekční jízdu drezínou MUV 69 jsme využili i pro naše natáčení.

Jízdu po Kopidlnce můžete absolvovat i za pouhé 3 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Zámecká dráha nebo safari?

Na trati mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem nejezdí vlaky v pravidelném provozu. Zvířata kolem dráhy si tak odvykla a strojvedoucí musí být obzvláště opatrný. Interně jsme si dráhu přejmenovali na „safari“. Schválně, kolik druhů divokých zvířat během cesty napočítáte? Nutno říci, že jsme žádné nepřejeli, ani nezranili. 

Druhé jméno, které by mohla trať 063 hrdě nést, je Zámecká dráha. V bezprostřední blízkosti železnice stojí minimálně pět zámků.

Naši cestu na inspekční drezíně AŽD začínáme v Kopidlně. Tato stanice leží na dráze z Nymburka do Jičína. Ve městě stojí první zámek, kde sídlí zahradnická škola. Po telefonické domluvě si ale můžete prohlédnout zámecký park s palmovým skleníkem, který je třetí největší u nás.

Po odjezdu z nádraží mineme depo a dochovanou vlečku do bývalého cukrovaru. Po kilometru se dostáváme k odbočce Kamensko, kde se obě tratě dělí, trať Správy železnic doleva, trať AŽD doprava.

Ze stanice Ledkov můžeme vyrazit do Rožďalovic. Po necelých osmi kilometrech si můžeme prohlédnout další zámek (ovšem jen zvenčí), ale především Muzeum klasického knihařství.

Další zastávka je Libáň. Pokud popojdete necelé čtyři kilometry po červené značce, objevíte hrad a zámek Staré Hrady. Pokud máte děti, klidně v jeho zdech vydržíte celý den. Reálnou historii nahradila historie pohádková s mnoha kouzelnými postavami a několika prohlídkovými okruhy.

Příští zastávka, Dětenice, a další zámek. Opět si tu užijí děti i dospělí. Prohlídka barokního zámku probíhá sice v klasickém hávu, v létě ale můžete navštívit opravdové rytířské turnaje, pivovar s muzeem piva nebo středověkou krčmu.  

Z bousovského zhlaví zastávky Dětenice odbočovala zhruba kilometrová vlečka do místní cihelny. Dosud jsou na vysokém náspu vidět pražce, místy i koleje. Ostatně cihelnu připomíná také přístřešek zastávky Osenice. Hned vedle zastávky je v budově bývalé Národní školy pamětní síň rodu hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera. O pár kroků dál zachovalá barokní sýpka.

Turistické cíle podél Kopidlnky

Odbočka zaniklé trati do Dobrovice u zastávky v Rokytňanech už téměř není poznat. Pokud bychom ale tady vystoupili z vlaku s jízdním kolem, čekají nás hned dva zámky. Jednak honosné sídlo Chateau Mcely (8 kilometrů) a také Loučeň (13 kilometrů). V Loučni rozhodně nesmíte vynechat labyrintárium v zámeckém parku.

Zastávka Rabakov je snad jediná, poblíž které nestojí žádný zámek. Ale pozor, pouhých 350 metrů od kolejí můžete navštívit Jawa muzeum. Najdete v něm více než 170 exponátů motocyklů této legendární značky.

A pokračujeme v zámecké krasojízdě po trati 063. V obci Domousnice stojí, jak jinak, zámek. V roce 1907 a 1911 na něm pobývala slavná česká pěvkyně Ema Destinnová. Také z Řitonic lze dojít k zámku. Tentokrát k empírové stavbě Vlčí Pole. Také tuto památku je ovšem možné prohlédnout si jen zvenku. 

Drezína MUV 69.4.330 AŽD Praha na trati 063

Drezína MUV 69.4.330 AŽD Praha na trati 063

Před stanicí Dolní Bousov se připojujeme k trati ze Staré Paky a Libuně. Ve městě sice žádný zámek nestojí, ale od nádraží se můžeme vypravit nebo dojet vlakem do nedaleké Sobotky, kde si můžeme prohlédnout lovecký zámeček Humprecht nebo Muzeum a archiv Fráni Šrámka. A pokud bychom měli už dost zámků, není problém, na hrad Kost je to z Dolního Bousova osm kilometrů po modré a žluté turistické značce.

Tak co, nelhali jsme? Opravdu tolik památek podél takto krátké tratě je k vidění jen málokde. Pravidelný provoz na Kopidlnce zatím AŽD Praha neplánuje, ale kdo ví, třeba si turisté sezonní vlaky nakonec vyprosí.

Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Češi objevili, kam na lyže. Místo do Alp míří do Bulharska, nepotřebují test

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem o lyžařské zájezdy do Bulharska. Tamní střediska jsou pro Čechy jediným místem...

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

Jako by se v Jeseníkách před pár dny neodehrála tragédie, při níž mladý skialpinista zemřel pod lavinou ve Velkém...

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Výlet do kraje Mantáků. Účinné slovenské lázně vyhledával i Vlasta Burian

Premium Jen čtyřicet pět kilometrů západně od Košic, leží zapomenutý region, kam turisté zavítají jen zřídka. Přitom území na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte starý Egypt? Otestujte znalosti historie v náročném kvízu

Novodobý zájem o staroegyptské památky podnítila v Evropanech už napoleonská výprava do Egypta. Stejně tak fascinující...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

FOTODUEL: Který hrad v Česku je nejkrásnější? U čtenářů vyhrál Loket

Připomínají nám naší bohatou historii, vrací do časů, kdy se po naší zemi pohybovali císaři, králové, lapkové i...

Tady jste možná ještě nebyli. Tipy a novinky v turistické nabídce Česka

Mezinárodnímu cestování doba stále ještě nepřeje, možná tak vezmete zavděk návštěvou některého z méně známých...

Výhled do nebe i do pekla: vydejte se na místa s tajemným příběhem

Jste tu poprvé a cítíte, že určitě ne naposledy. To místo vás něčím přitahuje, fascinuje, toužíte dozvědět se o něm...

Království vody a ledu. Tři výlety k zimním vodopádům v Jizerských horách

Zima v Jizerských horách přeje zejména běžkařům. Pro pěší turisty je v zimě lepší vyhnout se vytíženým běžkařským...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...