Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Odskočte si od lyží na kolo a prozkoumejte Alpy pod Hintertuxem

Hintertux je jediným ledovcem v Rakousku, na němž je povoleno lyžovat celoročně. My jsme se s Cyklotoulkami vypravili do údolí Zillertal v Tyrolských Alpách, které se pod ledovcem otevírá. Do města Finkenberg je to od dolní stanice lanovky asi patnáct kilometrů, z různých míst Česka kolem pěti hodin autem.

Vyhlídková silnice Zillertaler Höhestraße | foto: © Erste Ferienregion im Zillertal / Wörgötter&friends

Finkenberg vypadá jako běžná tyrolská podhorská obec, ale to by v tom byl čert, aby se tu nenašlo něco speciálního. A taky že jo. Přes ďábelsky hlubokou a děsivě vypadající rokli, která spojuje dvě části obce, vede jak jinak než Čertův most.

Byl postaven v roce 1876 a je opředen legendou. Finkenbergští chtěli postavit přes tu pekelnou soutěsku lávku, ale nevěděli přesně, jak na to. Proto požádali o pomoc čerta. Ten jim přislíbil pomoc, ale za odměnu si vyžádal první živou bytost, která přes most přejde.

Finkenbergští souhlasili, protože bez čertovy pomoci by nezvládli most postavit. Čert tedy postavil krásný dřevěný most se zábradlím, dokonce i se stříškou a po dokončení na něm čekal na svou odměnu, tedy první živou bytost, která po něm projde. Jenže Finkenbergští ďábla převezli a poslali jako prvního přes most kozla.

Je vidět, že nejsme sami, kdo to dokázal s nadpřirozenými bytostmi vždycky nějak uhrát. Kolo a kopec ovšem nijak neoblafneme. Čeká nás výlet k Schlegeis, což je velká přehrada ležící v nadmořské výšce 1 800 metrů. Bude to tedy zhruba tisíc výškových metrů, takže taky slušné peklíčko.

Než se tam ovšem dostaneme, představíme si po cestě spoustu zajímavých akčních sportů, které se dají v Zillertalu provozovat. Ta ďábelská soutěska s Čertovým mostem není v okolí jediná, a tak je tady velice populární možností canyoning.

Na tento adrenalinový sport potřebujete přece jen už specifické podmínky. Tak za prvé nějaký ten kaňon s říčkou, ale hlavně připravenou cestu. Jištění, lana, karabiny a taky nějaké ty neopreny, sedáky a podobné vybavení k zapůjčení. To vše tady v Zillertalu na říčce Zammbach mají, a je to skvělé zpestření letních sportovních aktivit.

Přehrada Schlegeis

Přehrada Schlegeis

Na širších úsecích řeky můžete zkusit rafting nebo na místních kopcích paragliding a vybavení se dá vždycky pochopitelně zapůjčit. Možnosti, jak si užít místní hory, se zdají nevyčerpatelné.

Národní park

Velkou část naší cesty projíždíme národním parem Zillertalské Alpy, který zahrnuje 422 km² a tvoří 40 procent celé oblasti Zillertal. Nachází se zde mnoho chráněných nebo jedinečných živočišných druhů, které tady můžete pozorovat na vlastní oči a z bezprostřední blízkosti.

Mapa cestovatele #COVID19

Zdroj: Webové stránky Ministerstva zahraničních věcí

Přesto si nepřipadáme jako v nějakém muzeu přírody. Samozřejmě musíte dodržovat různá pravidla, ať už jde o zakázané cesty nebo koupání, ale jinak se zdá, že se může vlézt úplně všude. Ono se tu taky úplně všude leze a taky tu snad leze úplně každý, včetně malých dětí.

Hlavní město lezení

Takovým hlavním městem lezení je vesnice Ginzling. Boom horolezectví nastal v 19. století, kdy se Ginzling stal častým výchozím bodem pro mnoho horských túr. Proto se sem také přestěhovalo mnoho horských vůdců. Německý alpinistický klub později na místních hřebenech postavil různé vrcholové chaty v čele s Berliner Hütte. Můžete na ní přenocovat a druhý den se vydat dál na průzkum Zillertalských Alp, které dosahují výšky až 3 500 metrů.

Jen asi sedm kilometrů výše naším údolím se nacházejí Věčná loviště, tedy Ewige Jagdgründe, což je soubor pěti lezeckých stěn, které jsou vyhlášené nejen tady v Zillertalu, ale v celém Tyrolsku a lezeckém světě vůbec. Nabízí přes 130 lezeckých tras od úrovně tři plus po jedenáct, takže od velmi snadných po velmi obtížné.

Je to prý jeden z nejlepších lezeckých parků v celé Evropě. Mohou tu lézt úplně všichni, jen musí pochopitelně dodržovat pravidla. V tomto případě si musíte vzít vlastní vybavení, lano, karabiny, ale také vás to nic nestojí. Areál je otevřený všem, od začátečníků po velmi zkušené lezce.

Schlegeis Stausee

Auta musí po cestě k přehradě projet jednosměrnou soukromou cestou, kterou je třeba zaplatit. Cyklotrasa je vedena přes les a mimo tunel a je samozřejmě zdarma. Vyškrábat se do výšky 1 700 metrů, kde se zhruba nachází hráz Schlegeis Stausee, ovšem taky není zadarmo. Hráz má výšku 130 metrů, takže více než 10 procent dnešního převýšení nás čekalo jen od paty hráze k vodní hladině. O to větší je pak odměna, když se před vámi otevře nádherná modrozelená plocha mezi štíty tyrolských Alp. V dálce se lesknou ledovce, které přehradu napájí ze své tisíce let staré zásobárny.

Olpererhütte v Zillertalu

Olpererhütte v Zillertalu

Jedna z dalších sportovních možností, kterou nabízí místní průvodci, je na kole jezero napůl objet, nechat bicykly na parkovišti pro kola na druhé straně přehrady a dál pokračovat pěšky až k chatě Furtschlaglhaus. Nebo se dají kola zaparkovat u hráze a vyjít pěšky nahoru k chatě Olpererhütte nebo na Friesenberghaus.

Létající liška

Samotná hráz ovšem nabízí tři další adrenalinové sportovní aktivity. Buď můžete vylézt jejích 130 metrů v podstatě převislé lezecké stěny, což ovšem vyžaduje pokročilé lezecké zkušenosti. Další možností je via ferata, což je sice jištěná diagonální lezecká vycházka po stěně hráze, ale i tak to prý pod hodinu většinou nestihnete.

Třetí varianta je časově i technicky poměrně nenáročná, přesto vyžaduje ze všech tří asi největší odvahu. Flying fox! Co to je? Pověsíte se na lano a svezete se asi 400 metrů z jedné strany přehrady na druhou nad údolím pod hrází. Proč se tomu říká zrovna Létající liška, je to poslední, na co v tu chvíli myslíte. Ti, kteří mají rádi adrenalin, to ovšem podle mého názoru a vlastní zkušenosti musí vyzkoušet!

Zillertal

Zillertal

Nemusíte se sem stěhovat

Mimochodem, mým průvodcem Zillertalem byl Rasmus. Sportovec, který evidentně hory miluje a v mládí prý byl dokonce závodním lyžařem. Zeptal jsem se jej, jestli byl dobrý. Odpověď zněla „Já jsem z Dánska.“ To je opravdu smůla, když milujete hory a narodíte se v zemi, jejíž nejvyšší bod je sto sedmdesát metrů! A tak se Rasmus přestěhoval sem.

Vy se sem stěhovat nemusíte, přece jen nějaké hory máme a taky to sem máme blízko, ale zajet si to sem na týden užít, to byste, myslím, mohli.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte české a moravské mosty? Otestujte se

Kamenný, železobetonový, starý, nový... Kolik mostů u nás asi stojí? Znáte ty nejzajímavější z nich? Zkuste si náš...

Maďarské moře bojuje o budoucnost. Na Balatonu zatím vítězí beton

Balaton je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Státní úřady vnímají jeho velký turistický potenciál a...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpáteční cesta lanovkou na Sněžku o prázdninách zdraží skoro o třetinu

Jízdné kabinovou lanovkou na Sněžku od 1. července zdraží. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvedne cena...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Přežít vlastní smrt. Mistrovství světa v ultracyklistice se s nikým nepárá

Glocknerman. Tisíc kilometrů dlouhý závod vedoucí přes čtyři rakouské spolkové země, a především šestnáct poctivých...

Cyklostezka roku 2021. Svezte se na kole ve stínu železné opony

Premium Po česko-rakouské hranici vede nejlepší cyklostezka roku 2021. Skvělá zpráva: zčásti je to stále neobjevený výletnický...

Rakouská pohoda v horách. Salcburský Saalachtal zvládnete i s dětmi

Salcburský Saalachtal je údolí kolem říčky Saalach ve spolkové zemi Salcbursko. Jde o naprosto ideální místo pro ty,...

Tisíce pláží a nádherných jezer. Objevte Rakousko podél řeky Drávy

Nejjižnější rakouská spolková země má s námi kus společné historie, vzpomeňme třeba českého krále Jindřicha...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...