Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek. Proslulé středisko se rozkládá v členité krajině plné hřebenů, vrcholků a strmých údolí, kde najdete tratě všech obtížností i spoustu míst pro lyžování ve volném terénu. S naším průvodcem jsme se vydali na nejlepší z nich.

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu | foto: Jaroslav Beránek, iDNES.cz

Manšestr, varhánky, to jsou výrazy pro dokonalou čerstvě připravenou sjezdovku. Čeští lyžaři tento výraz milují. Myslíte, že má podobný citově zabarvený výraz i němčina, jazyk většiny alpských oblastí? Nemá.

„Říkáme jednoduše präpariert, připravená sjezdovka,“ říká náš německý průvodce Filip, který se usadil v rakouském Kirchbergu a každou volnou chvilku tráví na lyžích. Bílý sport miluje, ale laskavé pojmenování dobře připravené sjezdovky mu nechybí. Snad proto, že to považuje za standard.

Nad Kitzbühelem má své zamilované svahy i oblíbená občerstvení. V jedné chatě uprostřed sjezdovky se dokonce před lety ženil. V členitém terénu umí najít nečekané trasy, které byste ze složité panoramatické mapky sotva vyčetli. Neláme si hlavu dilematy, jestli modrá, červená či černá čára na mapě zrovna směřuje do kopce či z kopce. Je tu doma, vyzná se.

Fotogalerie

„Lanovce Fleckalmbahn se vyhněte, je stará, pomalá. Lepší je s lyžováním začínat na sousedním Maierlbahnu. I s přestupem budete nahoře mnohem rychleji,“ komentoval naše plány na další den. „A hlavně, zítra má hodně foukat, to Fleckalmbahn stejně nepojede,“ dodá.

Jak řekl, tak se stalo. Nejstarší, nejdelší a nejpomalejší lanovka ve větrném počasí opravdu stála. Kabinky z roku 1984, které jsou ozdobené žalostně vybledlými vlajkami států světa, už brzy půjdou do starého železa. Strojový park arény KitzSki čeká další modernizace.

Největší areál v Rakousku

Kitzbühelské Alpy patří mezi nejznámější rakouská lyžařská střediska. Poprvé se zde lyžovalo v roce 1892. Závodníci se z vrcholku Hahnenkamm poprvé vydali po strmé sjezdovce Streif v roce 1931 a položili tím základ slavnému sjezdu, který je dodnes nejzářivějším symbolem Kitzbühelu.

Na konci ledna jsme si vyzkoušeli, že i v době nejsledovanějších závodů obklopených VIP návštěvníky lze na okolních sjezdovkách prožít prima lyžařský víkend. Dvě hodiny jsme věnovali sledování sjezdu na Hahnenkammu, jinak jsme si užívali parádní lyžování.

Středisko KitzSki se rozprostírá na 570 hektarech, co z něj dělá největší areál v Rakousku. S výjimkou tří osamocených kopců jsou všechny sjezdovky nějakým způsobem propojené. Dobrodružné povahy mohou putovat z jedné strany resortu na druhou, ale traverzy a vysedáváním na lanovkách ztratí celkem dost času. My jsme dali přednost plynulému lyžování a jezdili jsme v centrální části tyčící se nad Kitzbühelem a sousedním Kirchbergem.

Hahnenkamm na vlastní oči

Italský sjezdař Dominik Paris na trati sjezdu v Kitzbühelu

Sledovat slavný sjezd v Kitzbühelu přímo na místě, to vyžaduje ostříží zrak a dobré soustředění. Lyžaři se kolem diváka jen rychle mihnou. I z těch zlomků však lze poskládat mimořádný zážitek.

Přečtěte si reportáž

Dva dny a dvě noci se na sjezdovky sypal sníh, takže jsme si mohli o varhánkách na upravených svazích nechat jen zdát. Večerní úpravy do rána zasypala nová nadílka, ale prachový sníh na tvrdém povrchu zase tolik nepřekážel.

Pokud člověk věřil sobě, svým lyžím i terénu, mohl se pustit carvingem i z těch nejprudších sjezdovek. Čerstvý sníh ho trochu přibrzdil a jízda skýtala neobvyklý požitek.

Lyžařská nabídka je pestrá. Jak členitý je terén, tak různorodé jsou i tratě. Ze strmých vršků padají černé příkré sjezdovky, do údolí vedou široké modré či červené. Do toho různé odbočky, traverzy, krátké padáky. Jednou lyžaře překvapí modrá sjezdovka, které je tak strmá, že bychom jí u nás doma říkali „tmavočervená“, příště zvolíme černou, kde je jeden krátký a úzký padák vykoupen nutností přemísťovat se po cestách s minimálním klesáním.

KONEČNÁ, VYSTUPOVAT. Lanovka na Steinbergkogel končí ve výšce 1 969 metrů.
ODPOČINEK V OBLACÍCH. Z vrcholku Steinbergkogel vedou strmé sjezdové tratě, ale...

Z vrcholku Steinbergkogel vedou strmé sjezdové tratě, ale začíná tady i nejdelší sjezdovka zdejšího resortu. Trať KitzSki Extended měří 8,3 km

Zalíbil se nám Steinbergkogel, s 1 972 metry nejvyšší vrchol této části střediska. Na první pohled nám imponoval svou výškou, strmostí a desítkami možností, kudy jet dolů. Po sjezdovkách i mimo. Na druhý pohled jsme si však museli dlouho počkat, protože dvoutisícovka záhy zmizela v mlze.

Na vršku jsme se ztráceli v bílé tmě. První hank se musel jet opatrně, nebylo vidět, kam se vlastně řítíme. Pak se terén na chvíli srovnal a před dalším zlomem jsme vyjeli z mraků. Právě u odbočky na sjezdovku Powder Heaven, Ráj prašanu!

Trefný název. Zvlášť v tento zasněžený den, kdy čerstvý sníh ležel i tam, kde jinde bývá manšestr. Jízda po kotníky v prašanu, a přitom na pevném podkladu, je velký zážitek. Člověk zapomene na slepotu v mlze pod vrcholem a nadšeně se vrací na lanovku.

Jak se odtud dostaneme zpátky?

Konečně slunce! Neděle přinesla zásadní obrat. Během dopoledne se rozjasnilo a my jsme konečně měli tu čest poklonit se horským masívům, které nás obklopují. Pod Filipovým vedením objevujeme nečekané spojnice sjezdovek a příjemně bez nudných přejezdů proplouváme areálem.

„Grias di, Filip,“ zazní z amplionu tyrolský pozdrav. Je vidět, že hostitele jsme si vybrali správně.

Filip je uznávaný datový expert. Třikrát týdně dojíždí do mnichovské kanceláře, dva dny v týdnu dokáže práci z domova skloubit s lyžováním. „Mám svou trasu, kterou vždy projedu. Končím na Steinbergkogelu, kde v restauraci z mobilu vyřídím odpolední poštu,“ popisuje práci snů.

Kamzík, ikonický symbol rakouského Kitzbühelu (27. ledna 2019)

Kamzík, ikonický symbol rakouského Kitzbühelu (27. ledna 2019)

Dnes s námi Filip lyžuje už od rána. Před polednem ukáže na sjezdovku, která je v mapě zakreslená jen přerušovanou čárou a v údolí v obci Aschau na ní nenavazuje žádná lanovka. Co potom? „Vrátíme se skibusem, ten sjezd stojí to za to,“ říká rozhodně. A zase má pravdu.

Přerušovaná čára sice evokuje neupravovanou trať, ale tady platí pravý opak. Sjezdovka je krásně urolbovaná, a to i v poledne. Do údolí bez lanovky se moc lyžařům nechce, a tak povrch zůstává panenský mnohem déle.

A je to tady: manšestr, varhánky, präpariert. Samou radostí zapomínáme fotit, a tak o tom můžeme jen nadšeně vyprávět.

Z Aschau jezdí skibus každých dvacet minut, takže při dobrém načasování je lyžař rychle zpátky na svahu. „Podobných cest je tady víc, další jsou třeba Giggling nebo Pengelstein Süd,“ říká Filip v lanovce, kterou se vracíme za závěrečnou porcí lyžařských zážitků.

Představuje nám své nejmilejší trasy. Z vrcholku Pengelstein padá svah Hochsaukaser na opačnou stranu než leží zbytek areálu. Prudká černá sjezdovka obklopená z obou stran volnými stráněmi vybízejícími k jízdě v prašanu.

Další zastávka je na Steinbergkogelu, kde jsme včera prožívali hořko-sladké pocity oslepeni mlhou. Filip však nemíří na černou sjezdovku ani do Ráje prašanu, ale po mírnějších svazích nás vede do údolí. Přejíždí z jedné sjezdovky na druhou, spojuje místa, která by nás nenapadlo zkoušet, a parádní plynulou jízdou sjíždíme až k dolní stanici lanovky Pengelstein I. Ačkoliv jsem měl pocit, že se tady po třech dnech dobře orientuji, dole sahám po mapě, abych si ujasnil, kudy jsme to vlastně přijeli.

K výbornému lyžařskému zážitku tady vede spousta cest. Celý areál KitzSki má 77 sjezdovek, které nabízejí i bez momentálně zavřeného Hahnenkammu nekonečné množství kombinací.

  • Nejčtenější

Čech uvázl na skále v Alpách, v kraťasech strávil na sněhu dvě noci

Česká dvojice se v Alpách na pomezí Německa a Rakouska při turistické cestě rozdělila, muž poté skončil na skále a...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

Maďarské moře bojuje o budoucnost. Na Balatonu zatím vítězí beton

Balaton je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Státní úřady vnímají jeho velký turistický potenciál a...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Na běžkách kolem skalních měst. V okolí Tiských stěn turisté nespěchají

Letošní zima připravila milovníkům sněhu bohatou nadílku radosti. Po mnoha letech se nyní na běžkách projedete i...

Zapomenutým pohraničím na běžkách. Krušnohorskou magistrálu ocení dálkaři

Krušnohorská lyžařská magistrála představuje jednu z nejkrásnějších dálkových tras v Česku. Pravidelně strojově jsou...

Český lyžařský boom v Bulharsku. Prověřili jsme, jaké tu mají podmínky

Vláda nabádá české občany, aby vzhledem k epidemiologické situaci raději seděli doma. Láska k sjezdovým lyžím a snaha...

Když máte laviny v popisu práce. V Davosu se jejich výzkumu věnuje 140 lidí

Premium Davos není jen městem Světového ekonomického fóra, zimních sportů a luxusních sanatorií. Sídlí zde také SLF, Institut...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....