Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Na lyžích z tunelu na most. Sezonu jsme zahájili mezi závodníky na ledovci

Kalendář stále ukazuje podzimní datum, ale v Alpách už najdete místa, kde vládne pravá zimní atmosféra. Závěje u silnic, zaváté stromy a perfektní podmínky pro lyžování čekají na návštěvníky rakouských ledovců. Okusili jsme nejzápadněji položené středisko Kaunertal, kde ladí formu na začínající sezonou také závodníci.

Kaunertal je koncipován jako bezbariérové středisko, kam s oblibou vyráží zdravotně postižení sportovci. | foto: Jaroslav Beránek, iDNES.cz

Při rakousko-italských hranicích se letos lyžuje už od září, ale teprve listopadové silné sněžení vyladilo obraz do všech malebných detailů. Oči přejíždějí po černobílém panoramatu, které se rýsuje pod modrou oblohou.

Černá linka horské silnice prořezává bílé svahy. Řidiči si po cestě z údolí mohou ukroutit ruce, cestou k lanovkám musí projet devětadvaceti ostrými zatáčkami. Složitá dostupnost způsobila, že středisko Kaunertal bylo pro lyžaře otevřeno až v osmdesátých letech minulého století a dodnes si uchovává svoji klidnější atmosféru.

Dojíždění serpentinami není pro každého, ale kdo tuto výzvu přijme za svou, najde si spoustu výhod. „Nejezdí sem tolik turistů, a tak je tady výborná atmosféra závodního lyžování. Pro nás ideální podmínky,“ říká trenérka Petra Trambová, obklopená šesti- až dvanáctiletými závodníky ze Ski klubu Písek.

„Na ostatní ledovce dojíždíte vysoko lanovkou nebo vlakem, tady se dostaneme až pod svah autem a veškerý materiál pro trénink máme pořád po ruce,“ přidává její kolega Robert Nejedlý.

Vedle píseckých lyžařů poznáváme na svazích kombinézy družstev ze Špindlerova Mlýna, z Říček v Orlických horách, ale také z Itálie, Německa, Polska, Ukrajiny.

Trenéři obestavěli tréninkové svahy slalomovými tyčemi. Jedna vlásenka se vine vedle druhé, z dálky to vypadá jako hustý modro-červený les.

„Šéftrenéři jsou pod kopcem třeba hodinu před startem vleků a čekají, aby získali na svahu dobré místo. První vytyčí trať a ostatní to musí kopírovat,“ říká písecký trenér.

Řidič se skipasem mýto neplatí

Dlouhý příjezd k ledovci má i své zákonitosti. Za poslední obcí v údolí každý vůz zastaví mýtná brána. Už zde se prodávají skipasy a jejich držitelé mají průjezd zdarma, bez placení mýtného. Silnice se rychle šplhá do výšky, objíždí velkou přehradu a pak začne odpočítávat zmíněných dvacet devět zatáček.

Skibus vysazuje lyžaře u dolního parkoviště, kde začíná sedačková lanovka a „neledovcová“ část areálu. Letos perfektní výchozí bod na čerstvý přírodní sníh. U horní stanice se pak otevírá celá nabídka lyžařské arény. Vlevo vidíme brankami poseté tréninkové svahy, před sebou dvě kabinové lanovky a nad parkovištěm velkoryse pojatou budovu Gletscherrestaurantu (Ledovcové restaurace).

Lanovka Falginjochbahn na jedné z posledních zkušebních jízd. Od Vánoc už bude v plném provozu.

Kaunertal je koncipován jako bezbariérové středisko, kam s oblibou vyrážejí zdravotně postižení sportovci. S důrazem na tyto návštěvníky a také na ekologii a energetickou úsporu byla postavena nová lanovka, která k naší smůle otevírá až o Vánocích. Zatím tedy můžeme sledovat jen testovací jízdy, které vedou k zisku posledních chybějících certifikátů.

Lanovka Falginjochbahn má být unikátní v tom, že dvě velkokapacitní kabiny budou na sobě nezávislé, takže mohou obě současně jet nahoru a v jednu chvíli tak vézt ke kótě 3 113 metrů nad mořem dvě stovky pasažérů. Dvoukilometrovou vzdálenost gondola urazí za čtyři minuty.

Ledovcovým svahem vede jedna červená sjezdovka, dvě modré a malá zkratka pod vrcholem je označena i černou barvou.

Na lyžích skrz skálu i po mostě nad silnicí

Naše kroky vedou na sousední lanovku Karlesjochbahn, která stoupá jen o kousek níž, do 3 108 metrů. Horní stanice leží přímo na hranicích a pohled na italskou stranu nabízí poutavé moře ostrých štítů. Ač je část sjezdovky označena modrou, část červenou a část černou barvou, začíná svah poměrně prudkou společnou pasáží a větví se až níže. Vedle všech obtížností je k dispozici i velký snowpark plný skoků, railů a dalších překážek.

Naši pozornost poutá asi po kilometrové jízdě portál ve skále, ke kterému ukazují černé šipky vymezující trasu nejnáročnější sjezdovky. Nováčkové tady zastavují, ostřílení kaunertalští lyžaři i snowboardisté jedou dál do nitra masívu. Tunel o délce sto čtyřiceti metrů je vystlaný dostatečnou vrstvou sněhu, po němž se pohodlnými obloučky dostaneme za skalní hřeben i my.

U spodního portálu musíme znovu zastavit, abychom vstřebali nové dojmy. Před námi se otevírá hlavní část Kaunertalského údolí, vidíme klikatou silnici a dolů pod nás padá černá sjezdovka.

Z tunelu míříme na most, který se klene pro pohodlnou jízdu nad horskou silnicí. Terén se několikrát mění, prudké pasáže střídají klidnější úseky, pak přijde zúžení, další padák a v závěru poklidný dojezd k mezistanici přibližovací lanovky.

Černá sjezdovka padá do údolí Kaunertal.

Sedačka nás vrací na ledovcové plató, odkud se vydáváme na další poznávací jízdy. Projedeme po okraji tréninkového svahu, abychom nepřekáželi závodníkům, okusíme mírnější sjezdovky a nesměle odbočíme i do snowparku.

Pro většinu sjezdovek platí stejná charakteristika. Střídají se prudší a mírnější pasáže, tratě nejsou nijak mimořádně široké, ale přesto se dá dlouhý carvingový oblouk vykroužit prakticky všude. Některé jízdy končíme už u kabinové lanovky, jindy se pouštíme až dolů, odkud se vracíme sedačkou. Tunel se rychle stává oblíbenou pasáží našich jízd.

Nováčkové před vjezdem do tunelu zastavují, ostřílení kaunertalští lyžaři i...
Tunel o délce 140 m je vystlaný dostatečnou vrstvou sněhu, má potřebný spád, a...

Horní a dolní portál lyžařského tunelu.

Všude je dostatek místa, výjimečně se stane, že si křížíme cestu s početnější skupinou dalších lyžařů. Když se s kopci dobře seznámíme, zkusíme jízdu po černé sjezdovce nonstop. Od nejvyššího bodu až k dolní stanici sedačkové lanovky. Z kóty 3 108 metrů až k dolnímu parkovišti Ochsenalm ve výšce 2 150 metrů.

Zapínám GPS a měřím dlouhý sjezd. V cíli čtu hodnoty: délka 4,67 km, doba jízdy 8 min 41 s, průměrná rychlost 32,5 km/h, maximální 73 km/h. Závodní bilance to není, ale člověku kromě fotografií zůstane v mobilu ještě projetá trasa a pár hodnot jako památka.

Může se hodit

Webové stránky: https://www.kaunertal.com/

Ceny skipasů - hlavní sezona: 47 eur pro dospělé/42 eur pro juniory a 30 pro děti. Vedlejší sezona (do 20. 12.): 43/39/26 eur.

Otevírací doba: Lanovky a vleky jsou v provozu od 8.30 do 16 hodin. Lyžuje se od 28. září 2019 do 10. května 2020.

Jak se tam dostat: Z Prahy přes Rozvadov, Mnichov a Ga-Pa trvá 600 kilometrů dlouhá cesta zhruba sedm hodin. Bez většího zdržení se dá vyhnout i rakouským placeným dálničním úsekům, jen pozor, bez známky se nesmí do Landecker Tunnelu. Varianta bez poplatků vede po silnici 171 do Landecku, a odtud po silnici L76.

Ubytování: Poblíž ledovce není možnost ubytování, hotely a penziony pro lyžaře jsou v údolí, odkud jezdí skibusy.

Skibus vysazuje lyžaře u dolního parkoviště, kde začíná začíná sedačková...
  • Nejčtenější

Neuvěřitelný příběh ostrova Nauru. Bohatství přivedlo místní na mizinu

Od objevení Příjemného ostrova a vzniku jednoho z nejbohatších států světa až k úplné bídě a totálnímu zničení všeho...

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěva největšího trhu Jižní Koreje. Ochutnáme všechno, na co narazíme

Krátce po páté odpoledne uzamkne široké ulice Soulu, více než desetimilionové jihokorejské metropole, neprostupná šnečí...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Běžky u Lipna, ale daleko od lidí. Zkusili jsme nové trasy kolem Pasečné

Letošní sezona přinesla běžkařům jednu novinku, a sice novou oblast s upravovanými stopami. Vznikla v nejjižnějším...

Přednostní lyžování i večerní sjezd. Ještěd nezklame ani malé lyžaře

Hlavním letošním „esem v rukávu“ Ještědu je bezesporu sjezdovka Nová Skalka, která kromě moderních parametrů nabídne i...

Nejkrásnější běžkařské trasy v Česku. Kam vyrazit za dechberoucím výhledem

Premium Máme pro vás ty nejkrásnější běžecké trasy, z nichž budete mít českou krajinu jako na dlani. Krajina zahalená do...

Muttereralm: zkusili jsme momentálně nejlevnější lyžování v Alpách

Rakouské lyžařské středisko Muttereralm se svými 15 kilometry sjezdovek sice nepatří mezi největší rakouské areály,...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...