Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

aktualizováno 
Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou hlavní přednosti šumavského střediska Grosser Arber, kde se jezdí i závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování žen. A přitom je jen pár kilometrů od Železné Rudy.

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy už se sluníčko sklání. | foto: Dana Jakešovápro iDNES.cz

Česká lyžařská střediska, kam se snadno dopravíte a jsou levnější, nevyhovují úplně každému. Často jsou tam přeplněné svahy i parkoviště. Ale trávit spoustu hodin v autě, abyste si zalyžovali v rakouských či italských Alpách, to se vám dvakrát nechce.

Chystáte se na lyže? Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

A vlastně to ani není nutné. Šumava vám nabídne kombinaci obojího. Jen přitom každý den budete muset z ubytování v Železné Rudě či v okolí přejet pár kilometrů za hranice do Bavorska, kde je skvěle vybavené lyžařské středisko Grosser Arber alias Velký Javor (1 457 m n. m.). 

S alpskými středisky si v ničem nezadá. „Navíc, vzhledem k severní orientaci svahů, zde sníh vydrží mnohem déle než u nás v Železné Rudě. Běžně až do dubna,“ říká Jan Lauterkranz, ředitel Orea Resortu Horizont v Železné Rudě, sám vášnivý lyžař.

Lyžuje se na modrých i závodní černé

Nahoru vyváží lyžaře moderní kabinová lanovka, dvě šestisedačkové lanovky. A je zde ještě i několik dalších vleků. Lyžuje se tu na třinácti kilometrech sjezdovek, z nichž si vybere skutečně každý.

Fotogalerie

Kdo rád jezdí jako s větrem závod, ocení zdejší černé sjezdovky, ke kterým vás vyveze kabinová lanovka. Jedna z nich ovšem není „obyčejná“ černá. „Jde o trať, kde se jezdí světový pohár,“ poukazuje Jan Lauterkranz na jedno z lákadel Arberu. Tato kilometrová závodní sjezdovka s převýšením 340 metrů je bezpochyby výzvou pro každého zkušeného lyžaře.

Kdo by si na černou netroufal, může se raději vydat na červené sjezdovky. Ta u sedačkové lanovky Nordhang už není tak strmá, ale svižnou jízdu si tu rozhodně vychutnáte také. 

Zkrátka tu nepřijdou ani pohodáři a začátečníci. Na výběr mají pohodový červený svah Sonnenhang (tady se ve středu a v pátek lyžuje i večer) a dvě modré tamtéž. A nechybí ani snowpark se skoky, raily a halfpipe.

Ráj pro děti

Hotovým rájem je Grosser Arber pro rodiny s menšími dětmi. Pro ty je ideální modrá sjezdovka či spíše louka Thurnhof, která leží trochu stranou. Tady také najdete dětské centrum ArBär a trpasličí svět Zwergenland, kde je pět moderních lyžařských pásů a pět profesionálních lyžařských škol. Kromě toho tu mají také warmeraum, tedy ohřívárnu. To kdyby nejmenším lyžařům byla zima.

Na široké „modré“ louce v části Thurnhof si děti mohou vyzkoušet první pokusy...

Na široké „modré“ louce v části Thurnhof si děti mohou vyzkoušet první pokusy na lyžích.

Pro malé lyžaře je u dětského světa i zázemí. Mimo jiné tu mají i místnost, kde...

Pro malé lyžaře je u dětského světa i zázemí. Mimo jiné tu mají i místnost, kde se děti mohou ohřát (Wärmeraum).

Když vaše ratolesti přestane lyžování bavit (nebo i vás), můžete lyže vyměnit za sáňky. Kromě sjezdovek tu totiž mají i 1 200 metrů dlouhou sáňkařskou dráhu. Rozjezd je sice pomalejší, ale o kousek dál už to pěkně sviští. Před  koncem vás čeká celkem ostrá zatáčka a pak už jen rychlé brzdění. „Rozhodně se tu vyřádí i dospělí,“ směje se Michal Dvořák, který si na sáňky vyrazil s partou kamarádů.

Na start sáňkařské dráhy se dá vyjet sedačkovou lanovkou. Jedna jízda přijde na pět eur (130 Kč), pět jízd na 18 eur (470 Kč). Sáňky si můžete přivézt svoje, nebo si je tu za pět eur půjčit (130 Kč).

Jedinou nevýhodou je, že dráha nemá dojezd přímo k lanovce. Musíte pak se sáňkami pár desítek metrů seběhnout k parkovišti, odkud vás zpět k lanovce sveze zdarma Rodelbus. Netrvá to však moc dlouho, autobus jezdí pořád dokola.

Zdejší sáňkařská dráha má 1 200 metrů. Rozjezd je pomalejší, pak už ale jízda...

Zdejší sáňkařská dráha má 1 200 metrů. Rozjezd je pomalejší, pak už jízda nabírá na tempu. Dole tak budete muset docela zostra brzdit.

Restaurace, půjčovny i skidepot

Kromě sjezdovek a dětského světa je zde pro lyžaře i další zázemí. Občerstvit se na Arberu můžete v šesti restauracích a bistrech, u některých z nich přitom vybudovali nové sluneční terasy, takže za příznivého počasí se dá sedět venku.

Jen kousek pod vrcholem Grosser Arber jsou restaurace hned dvě. Cesta k nim je bez nadsázky bezbariérová. Nahoru se dostanete kabinovou lanovkou, která sveze třeba i maminky s kočárky. A odtud lze využít panoramatický výtah. Jedna restaurace je také u spodní stanice kabinové lanovky. Další tři jsou v druhé části ski areálu, jedna z nich hned vedle dětského světa.

Nechybí tu ani dvě půjčovny lyží a snowboardů. Výhodou je, že vybavení si můžete rezervovat už z domova. Stačí pár kliknutí. 

Poznávacím znamením Grosser Arberu jsou kruhové věže radarové a meteorologické...

Poznávacím znamením Grosser Arberu jsou kruhové věže radarové a meteorologické stanice.

Kdo se nechce s lyžemi tahat na ubytování a je ochoten si něco připlatit, může si je nechat ve skidepotu, tedy ve skříňkách. Ráno si je opět vyzvednete, lyžáky budete mít i předehřáté.

Jak se na Arber dostat

Z české strany se na Grosser Arber dostanete během čtvrt hodiny. Hned za hranicemi v Železné Rudě – Alžbětíně odbočíte doprava směrem na sedlo Brennes a pojedete sedm kilometrů pořád nahoru. 

Silnice na německé straně je perfektně udržovaná. I když nasněží, je prohrnutá a nasolená, takže se nemusíte obávat. Na české straně to může být horší, tady se kvůli ochraně přírody na některých úsecích chemický posyp nepoužívá.

Kapacity parkovišť tu hodně rozšířili, takže zaparkujete bez problému. Jelikož jsou převážně podél silnice mezi nástupními místy lanovek, z kraje to k lanovkám není úplně nejblíž. „Ideální je tedy přijet hned ráno, ideálně kolem půl deváté, když začínají jezdit lanovky,“ doporučuje Jan Lauterkranz. Nejen, že dobře zaparkujete, ale ještě si zalyžujete na manšestru. 

Plánek sjezdovek

Pokud míříte na lehčí sjezdovky či sáňkařskou dráhu, je lepší první parkoviště. Ke kabinové lanovce a tedy na náročnější tratě se lépe dostanete z druhého parkoviště.

A dá se sem dostat i bez auta. Od vlakové stanice na hranicích (Železná Ruda - Alžbětín, respektive německá část nádraží) jezdí až k lanovkám autobus.

Tomu všemu zatím ski areály na české straně hranic nemohou plně konkurovat. Což však neplatí o ubytování. Toho najdete v Železné Rudě a okolí nespočet. Od privátních apartmánů přes penziony až po hotely.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Kolik stojí skipasy

  • Na výběr je několik variant skipasů.
  • Jednodenní vyjde na 35 eur (900 Kč), pro děti 6 až 16 let 25 eur (650 Kč).
  • V nabídce jsou i rodinné skipasy – pro dva dospělé s jedním dítětem stojí na den 82 eur (2 150 Kč), s dvěma dětmi 92 eur (2 400 Kč). Další dítě, máte-li jich více, lyžuje zdarma.
  • Pokud byste sem vyrazili třeba na týden, ale nechtěli jste celou dobu lyžovat, můžete si koupit skipas 3/5 nebo 5/7 a lyžovat tři dny z pěti podle vlastní volby, respektive pět dnů ze sedmi.
  • Kromě toho si lze koupit také hodinové skipasy (na 1 až 4 hodiny).
  • Tři hodiny v trpasličím světě Zwergenland - 5 eur (130 Kč).
  • Dětský svět ArBär - tři hodiny zde přijdou na 15 eur (390 Kč, celodenní vstupenka na 23 eur (600 Kč).

Půjčení vybavení

  • Za půjčení setu lyže – boty – hůlky dáte podle typu lyží na den 23 až 32 eur (600 - 830 Kč), pro děti 17 eur (440 Kč) a například na tři dny 50 až 65 eur (1 300 - 1 700 Kč), pro děti 41 eur (1 050 Kč).
  • Snowboard s botami vyjde na 26 eur (670 Kč) na den, pro děti 20 eur (520 Kč).
Autor:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Další z rubriky

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Nenápadné italské lyžování. Rittner Horn okouzlí hlavně pohodáře s dětmi

Lyžařské středisko Rittner Horn je ideální pro rodiny s dětmi a začínající...

„Jak dlouho budeme ještě takhle stoupat? To jedeme až do nebe,“ ozývá se ze zadní sedačky syn. Do nebe ne, ale míříme...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Východ slunce mě zastihne na vrcholu Hleďsebe. Uprostřed v dálce je vrchol...

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Najdete na iDNES.cz