Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Nenápadné italské lyžování. Rittner Horn okouzlí hlavně pohodáře s dětmi

„Jak dlouho budeme ještě takhle stoupat? To jedeme až do nebe,“ ozývá se ze zadní sedačky syn. Do nebe ne, ale míříme na vrchol hory Rittner Horn. Jsme v jižním Tyrolsku nedaleko Bolzana a čeká nás lyžování. A pak také bruslení, výlet k podivným přírodním pyramidám a návštěva sněžného muže.

Lyžařské středisko Rittner Horn je ideální pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. | foto: Kateřina Hovorkovápro iDNES.cz

Jižní Tyrolsko je stále oblíbenější destinací Čechů, kteří si chtějí dobře zalyžovat. Známých lyžařských středisek je tu hodně a jsou od prosince do začátku dubna nacpaná lidmi. Rittner Horn ale známé místo není. Přitom pro rodiny s dětmi nebo začínají lyžaře je ideální.

Chystáte se na lyže? Nezapomeňte na cestovní pojištění.

Odbočili jsme z hlavní silnice vedoucí do Bolzana, překonali nespočet serpentin a doslova se vyškrábali autem nad vesnici Klobenstein. Pokoje tu v malých vesničkách nabízí řada penzionů a farem. V jedné z nich se ubytujeme. Majitel chová koně a nabízí nám projížďku v okolí. Proč ne, ale teď míříme na lyže.

Skiareál Rittner Horn je malé středisko na sluneční náhorní planině, které má nástup v Pemmernu ve výšce 1 538 metrů. Nabízí sice jen 15 kilometrů sjezdovek označených převážně modrou barvou, ale jsou skvěle upravené a i v sezoně skoro bez lidí. Míří sem totiž hlavně zdejší obyvatelé.

Fotogalerie

Podle průvodců je tu 35 procent sjezdovek určených pro vyložené začínající lyžaře, dalších 43 procent pro mírně pokročilé a 22 procent pro zkušené lyžaře.

Úžasný je hlavně sjezd z vrcholu ve výšce 2 270 po široké, sluncem zalité sjezdovce, kde pěkné obloučky zvládne snad každý.

„To bylo skvělý. Kdyby tak ta sjezdovka nechtěla nikdy skončit,“ nadšeně vykřikuje dvanáctiletý kluk dojíždějící zrovna k lanovce. A je to přesně tak.

Spokojení budou i snowboardisté, pro které tu vybudovali menší snowpark. A také ti, kteří si chtějí vyzkoušet freestyle. Je tu k tomu ideální terén. Nově se poblíž sjezdovek nachází i prostor pro snowkiting. Běžkaři mohou využít upravené trasy v délce 5 až 35 kilometrů.

Vedle lanovek se line cesta určená pro turisty a skialpinisty, kteří se tudy dostanou na zimní panoramatickou stezku. Ta vede z vrcholu Corno del Renon a nabízí úžasné výhledy na celé Dolomity. „Podívej, kolik těch skialpinistů má psa,“ říká mi kamarádka, když na vleku sledujeme množství lidí pohybujících se po frekventované turistické cestě.

Podél vleku vede turistická cesta, kterou využívají i skialpinisté.

Podél vleku vede turistická cesta, kterou využívají i skialpinisté.

Řada skialpinistů si bere s sebou na cestu psy.

Řada skialpinistů si bere s sebou na cestu psy.

Oběd si dáme v jedné ze zdejších horských chat, které nabízejí jihotyrolské speciality a mimo jiné i oblíbené bombardino - teplý nápoj s brandy, likérem podobným vaječnému koňaku se šlehačkou.

Lyžujeme až do zavíračky, stejně tak i druhý den, kdy navíc vyzkoušíme přírodní sáňkařskou dráhu měřící 2,5 kilometru. Začíná ve střední části kabinkové lanovky.

Bruslařská aréna a pyramidy

Další den necháme lyže odpočinout a bereme si brusle. Míříme do Arena Ritten, což je nejrychlejší rychlobruslařská dráha pod otevřených nebem na světě. Alespoň to píšou v průvodci. Do Klobensteinu/Collalbo míří pravidelně rychlobruslaři profesionálové včetně naší Martiny Sáblíkové. Pro veřejnost je nyní otevřená už jen hala, a to o víkendech.

Před bruslením ale ještě stihneme pěší výlet k podivným pyramidám. Najdeme je mezi obcemi Lengmoos a Mittelberg v soutěsce Finsterbachského potoka. Rittenské zemní pyramidy jsou erozní jevy a vznikají tam, kde v údolních morénách z doby ledové ležel ledovec. Hornina je v suchém stavu pevná jako kámen.

Rittenské přírodní pyramidy jsou erozní jevy a vznikají tam, kde v údolních...
Rittenské přírodní pyramidy jsou erozní jevy a vznikají tam, kde v údolních...

Ve spojení s vodou se z ní stane jílová kaše, která stéká do údolí. Pod velkými kameny zůstane jíl chráněný před deštěm. Tak se vytvářejí zemské sloupy, které se při každých srážkách zvyšují. Ty zdejší dosahují až 30 metrů.

Nad pyramidami je postavena vyhlídka, odkud je krásný výhled do údolí. Je tu také schránka, ve které jsou uložené pohledy zdarma a děti je odtud mohou poslat svým příbuzným. Známka je už nalepená.

Výlet do minulosti

Poslední den patří vlaku a sněžnému muži. V městečku Collalba nastupujeme na vyhlídkovou jízdu historickým vlakem z roku 1907 po úzkorozchodné železnici. Cestou obdivujete hřebeny Dolomitů, které jsou jedním z horských masivů italských Alp. Je fajn, že nám majitel penzionu věnoval turistickou RittenCard, se kterou máme vlak zdarma.

Ve vesnici Oberbozen/Soprabolzano přesedneme na lanovku, která nás sveze dolů do Bolzana, města obklopeného skalami. Opět zdarma díky kartě. Bolzano je metropole zdejšího regionu, ve kterém se po staletí mísí zvyky Italů a Rakušanů. A teď i dalších přistěhovalců z různých končin světa. V současnosti má asi sto tisíc obyvatel.

I krátký výlet na koni jsme tu stihli.

I krátký výlet na koni jsme tu stihli.

Historické centrum města rychle proběhneme, protože míříme do Archeologického muzea. Chceme si s dětmi prohlédnout sněžného muže Ötziho. Leží za silným bezpečnostním sklem, v místnosti, kde je udržovaná teplota minus šest stupňů Celsia a vlhkost vzduchu 98 procent. Jeho „pokoj“ je napojen na zdejší nemocnici a v případě nenadálých událostí, při kterých by hrozilo vypnutí klimatizace, by byl okamžitě převezen právě tam.

Ötzi je unikát, na který jsou místní pyšní. Muž z rané doby bronzové zemřel při přechodu ledovce Tisenjoch v Ötztalských Alpách. Jeho tělo bylo rychle pokryto sněhem a ledem a díky tomu bylo uchováno po tisíciletí, než ho v roce 1991 objevil německý pár Erike a Helmut Simonovi v nadmořské výšce 3 210 metrů. Bylo nalezeno i jeho kompletní ošacení a nástroje, které měl u sebe. Slavná mumie dostala jméno Ötzi podle místa nálezu. V době smrti mu bylo 45 let, byl 160 cm vysoký a vážil 50 kg. Celá expozice, která představuje dobu, ve které Ötzi žil, je zajímavá nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Pak už se vracíme zpátky k lanovce a našemu vlaku tam někde ve výšce. A za pár hodin už míříme zase serpentinami dolů „z nebe“ směrem k domovu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

 • Jak se tam dostat
  Cesta z Prahy trvá sedm osm hodin. Je dlouhá přes šest set kilometrů, a pojedete po dálnici přes Rozvadov, Mnichov a Innsbruck na Brennerský průsmyk a před Bolzanem odbočíte po silnici SS12 na Klausen a přes Barbian, Saubach do Klobensteinu.
  Cesta z Brna je dlouhá víc než sedm set kilometrů, urazíte ji přes Vídeň také za sedm a půl hodiny.
  V Rakousku si musíte koupit dálniční známku (na 10 dní 9,20 eura, 240 Kč), průjezd Brennerem stojí 9,50 eura (245 Kč) a dálnice v Itálii je zpoplatněna podle kilometrů (cca 9 eur - 230 Kč - na 100 kilometrů). 
 • Info o cenách
  Lyžařské středisko Ritten/Renon Horn je otevřeno do 24. března. Denní skipasy pro dospělého stojí 28 eur (720 Kč), pro seniory 26 eur (670 Kč) a pro děti 19 eur (490 Kč). Do Archeologického muzea je vstupné 9 eur (235 Kč), zlevněné 7 eur (180 Kč).
Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Na Faerských ostrovech vybili 1 400 delfínů, tradice opět budí kontroverze

Více než 1 400 delfínů na Faerských ostrovech v neděli padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, při němž jsou tato...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Unikátní muzeum v Praze nabídne největší sbírku dinosaurů na světě

Jedna z největších sbírek originálních koster a modelů dinosaurů na světě se zabydlela u ruzyňského letiště. Expozice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký traverz středními Brdy: vydejte se na střechu středních Čech na kole

Padesát kilometrů na kole přes střední Brdy znamená projet jednu z nejlépe dochovaných přírodních oblastí českého...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

Pět dokonalých tras pro běžkaře. Tady budete mít Česko jako na dlani

Zimní období a nadílka sněhu na horách nikterak nebrání v tom, abyste se do přírody vydali i v zimě. Některé naše...

Když máte laviny v popisu práce. V Davosu se jejich výzkumu věnuje 140 lidí

Premium Davos není jen městem Světového ekonomického fóra, zimních sportů a luxusních sanatorií. Sídlí zde také SLF, Institut...

Žádný Václavák. Kde na Šumavě uniknete davům a ještě se báječně sklouznete

Dlouhé sjezdy i táhlá stoupání, daleké šumavské výhledy a torza někdejších osad a samot. Na běžkařském okruhu po...

Východní Čechy jsou pro běžky jako stvořené. Zajezdíte si i v Pardubicích

Milovníci lyžování nemusejí vyrážet za sjezdovkami a běžkařskými stopami za hranice. I u nás si můžete užít zimní...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...