Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne však na jesenických Dlouhých stráních, kam je vstup do stopy nepřímo zpoplatněn. Jak se ale nakonec ukáže, jinde nevídaný luxus s touto zdánlivě vysokou cenou koresponduje.

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Pravidelně udržované běžecké stopy v okolí horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně lze stále ještě považovat za novinku, s níž většina českých běžkařů nemá praktickou zkušenost. Tvoří součást skiareálu Kouty, který zahájil provoz v prosinci 2010.

Tři stovky za vstup do stopy

Ústřední běžeckou trasou v oblasti Dlouhých strání je okruh Mravenečník dlouhý 15,5 km. Hned při letmém pohledu do mapy je jasné, že se jedná o top trasu Hrubého Jeseníku, která v celé své délce vůbec neklesne pod 1 050 metrů! To je záruka kvalitního sněhu a nádherných výhledů, samozřejmě ale také mnohdy nepříznivých a nevlídných povětrnostních podmínek.

Co se nadmořské výšky týče, pak je v Jeseníkách jedinou alternativou k okruhu Mravenečník profláklá a lyžaři doslova přecpaná trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Ovčárna.

Fotogalerie

Výchozím místem k absolvování běžkařského okruhu Mravenečník je horní stanice šestisedačkové lanovky skiareálu Kouty ve výšce 1 085 metrů.

Pokoušet se tam dopravit po vlastní ose na lyžích nebo pěšky je vzhledem k 500 metrů převýšení z praktického hlediska holý nesmysl. Pak ovšem nezbývá, než sáhnout hluboko do kapsy a zaplatit 300 Kč za jedno vyvezení nahoru.

Z bezplatného běžkaření se tak stává zvláště při větším množství rodinných příslušníků citelný zásah do finančního rozpočtu. Nic na tom nemění ani ujištění slečny pokladní, že jízdenka platí i pro cestu dolů. Kdo by ale jezdil lanovkou s běžkami dolů, když se na nich může pohodlně svézt a znásobit svou porci naběhaných kilometrů o dalších laciných a velmi příjemných 8,5 km?

Pro srovnání uveďme, že jednorázový výjezd lanovkou z Ramzové na Šerák (600 m převýšení) stojí 170 Kč. Tam ale nahoře není udržovaná stopa.

Šestisedačka ve skiareálu Kouty

Šestisedačka ve skiareálu Kouty

Horní stanice šestisedačky pod Medvědí horou

Horní stanice šestisedačky pod Medvědí horou

Zimní pustina Dlouhých strání

Vystupujeme na horní stanici lanovky a vnucuje se otázka, zda výjezd za necelých sedm minut stál opravdu za to. Namísto azura a slunce je nahoře bohužel jen zima, vítr, mlha a poněkud rozpačitá nálada.

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na kvalitní pojištění.

Není ale čas lamentovat nad rozlitým mlékem, je třeba rychle namazat lyže a zahřát se pohybem do kopce. Sníh je skvělý a rolbou vyfrézovaná trasa jakbysmet. Naštěstí hned první stoupání vyžene pocity chladu a u větrných elektráren na odbočce k Rysí skále se mraky trhají a je alespoň částečně vidět, kudy se naše další cesta bude ubírat.

Ještě více je toho vidět z blízké vyhlídky na Rysí skále, kam odbočují stopy pěších i běžkařů. Přímo naproti lze mezi převalujícími se cáry mlh občas zahlédnout okraj horní nádrže přečerpávací elektrárny a zároveň propastný pohled do hlubin strže Borového potoka.

Rozcestí u Tetřeví chaty

Rozcestí u Tetřeví chaty

Údolí Borového potoka

Údolí Borového potoka

Hned vedle Rysí skály, kudy prochází krátká trasa naučné stezky, stojí dva prostorné dřevěné přístřešky se stoly, kde je možné i v zimě celkem pohodlně posvačit a odlehčit batohu. Žádná jiná alternativa posezení nebo úkrytu, natožpak teplé chaty nebo hospody, už v dalším průběhu celé 15 km dlouhé trasy neexistuje.

To je další specifikum zimních Dlouhých strání. Takovou zimní „pustinu“ si v českých horách člověk ani neumí představit! Jedinou záchranu představuje sjezdaři okupovaný lyžařský bar U medvěda vedle horní stanice lanovky, resp. v cíli běžkařského okruhu Mravenečník.

Okruhy Mravenečník a Stadion

Poctivě prohrnutý a upravený lyžařský okruh Mravenečník se kroutí kolem dokola po úbočích horské čtveřice Mravenečník (1 343 m), Dlouhé stráně (1 353 m), Vřesník (1 342 m) a Homole (1 209 m). Vede po širokých lesních cestách nebo účelových asfaltových komunikacích, kde není nouze o místo. Samozřejmostí jsou proto dvě až tři stopy pro klasiku a mezi nimi široký prostor pro bruslení.

Tak jak tomu bývá v Jeseníkách zvykem, jede se většinou buď dlouze a mírně do kopce nebo pak zase dlouze a mírně s kopce. Žádná nepříjemná překvápka v podobě popadaných stromů, prudkých sjezdů, zúžených míst nebo prohrnutých lesních cest tu nehrozí. Opravdu neobvykle příjemná a pohodlná cesta, na níž se mohou vydat i běžkaři po technické stránce méně zkušení a otrlí.

Lyžařský okruh Mravenečník na úbočí Dlouhých strání

Lyžařský okruh Mravenečník na úbočí Dlouhých strání

Okruh Stadion kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny

Okruh Stadion kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny

Lahůdkovým nadstandardem okruhu Mravenečník je tříkilometrový okruh Stadion, což není nic jiného než ovál kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny s dosažením nejvyššího bodu celého výletu. Odděluje se na rozcestí Horní nádrž PVE DS (u závory) na třetím kilometru základního okruhu a rozděluje se na kratší okruh vnitřní vedoucí podél vodní plochy a delší okruh vnější kopírující obvod nasypané hráze.

Projížďka podél vody ve výšce bezmála 1350 metrů je lákavá za každého počasí, je však třeba počítat s drsnými povětrnostními podmínkami. Pokud se počasí vydaří, výhled na celé zimní Jeseníky je úžasný.

Luxus bez lidí

Přestože z okruhu Mravenečník jsme na rozcestí Horní nádrž PVE DS (u závory) zatím ukrojili jen malou část, další kilometry odsýpají podstatně rychleji. Zjednodušeně řečeno se jede dvakrát dlouze dolů, dvakrát dlouze nahoru a nakonec krátce dolů k horní stanici lanovky. A 12 km je za námi. Pozor je třeba dávat pouze na rozcestí u lovecké chaty Margaretka, kde se udržovaná stopa rozdvojuje do dvou směrů. K lanovce se šlape vpravo.

Západní srázy kóty Kamenec

Západní srázy kóty Kamenec

Traverz mezi Margaretkou a Tetřeví chatou

Traverz mezi Margaretkou a Tetřeví chatou

A nakonec nás čeká závěrečná lahůdka v podobě sjezdu do Koutů nad Desnou po turistické lyžařské trase Medvědí hora v délce 8,5 km. První tři kilometry dlouhý úsek po Uhlířské cestě nemá chybu! Jedná se o souvislý sjezd, kde není nutné se ani odpichovat ani brzdit.

Další 2,5 km k rozcestí U obrázku má charakter traverzové lesní cesty v konstantní nadmořské výšce. Pro ty, co čekají nepřetržitou samovolnou jízdu, asi trochu nepříjemné zklamání. Poslední nejtěžší úsek vede kousek po modré sjezdovce a pak lesním průsekem souběžně s letní červenou značkou. Sjet se to dá, ale pouze v dostatečně širokém a vytrvalém pluhu, z něhož bolí nohy nehorázným způsobem.

A v čem tkví vlastně všechen ten v úvodu zmiňovaný luxus lyžařských stop v oblasti Dlouhých strání? Kromě vysoké nadmořské výšky, příjemného profilu a kvalitních stop především v neuvěřitelné absenci lidí.

Dlouhé stráně z Rysí skály

Dlouhé stráně z Rysí skály

Za celý víkendový den strávený ve stopě, resp. po ujetí 27 km, jsme potkali cca dvanáct běžkařů! To je v dnešní době naprostý unikát, který nelze vysvětlit pouze méně příznivým počasím nebo konáním Jizerské padesátky.

Jedno vysvětlení se opírá o tuto hypotézu: utratit 300 Kč za ideální technické a sněhové podmínky je pro českého běžkaře zřejmě nepřijatelné, zatímco přibližně tatáž suma postupně vydávaná v chatách a hospůdkách za piva, panáky, obědy, kávy a zákusky tolik nevadí. Skvělé lyžařské stopy v ideálních terénech bez lidí holt něco stojí!

Může se hodit

Mapy
1 : 50 000 SHOCart – Jeseníky, zimní lyžařská a turistická mapa

Itinerář trasy
Medvědí hora, lanovka – Tetřeví chata – Rysí skála a zpět – Dlouhé stráně, horní nádrž – okruh Stadion – rozcestí pod Homolí – chata Margaretka – Tetřeví chata – Medvědí hora, lanovka – Uhlířská cesta – U obrázku – Kouty nad Desnou. Celkem 27 km.

Jak se tam dostat:
Autem, busem nebo vlakem do Koutů nad Desnou. U skiareálu nedaleko vlakového nádraží jsou dvě velká bezplatná parkoviště.

VIDEO: V létě můžete vyzkoušet sjezd od nádrže na koloběžkách:

16. července 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: pro iDNES.cz

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Na Faerských ostrovech vybili 1 400 delfínů, tradice opět budí kontroverze

Více než 1 400 delfínů na Faerských ostrovech v neděli padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, při němž jsou tato...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Unikátní muzeum v Praze nabídne největší sbírku dinosaurů na světě

Jedna z největších sbírek originálních koster a modelů dinosaurů na světě se zabydlela u ruzyňského letiště. Expozice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký traverz středními Brdy: vydejte se na střechu středních Čech na kole

Padesát kilometrů na kole přes střední Brdy znamená projet jednu z nejlépe dochovaných přírodních oblastí českého...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Pět dokonalých tras pro běžkaře. Tady budete mít Česko jako na dlani

Zimní období a nadílka sněhu na horách nikterak nebrání v tom, abyste se do přírody vydali i v zimě. Některé naše...

Když máte laviny v popisu práce. V Davosu se jejich výzkumu věnuje 140 lidí

Premium Davos není jen městem Světového ekonomického fóra, zimních sportů a luxusních sanatorií. Sídlí zde také SLF, Institut...

Žádný Václavák. Kde na Šumavě uniknete davům a ještě se báječně sklouznete

Dlouhé sjezdy i táhlá stoupání, daleké šumavské výhledy a torza někdejších osad a samot. Na běžkařském okruhu po...

Východní Čechy jsou pro běžky jako stvořené. Zajezdíte si i v Pardubicích

Milovníci lyžování nemusejí vyrážet za sjezdovkami a běžkařskými stopami za hranice. I u nás si můžete užít zimní...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...