Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

aktualizováno 
Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne však na jesenických Dlouhých stráních, kam je vstup do stopy nepřímo zpoplatněn. Jak se ale nakonec ukáže, jinde nevídaný luxus s touto zdánlivě vysokou cenou koresponduje.

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Pravidelně udržované běžecké stopy v okolí horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně lze stále ještě považovat za novinku, s níž většina českých běžkařů nemá praktickou zkušenost. Tvoří součást skiareálu Kouty, který zahájil provoz v prosinci 2010.

Tři stovky za vstup do stopy

Ústřední běžeckou trasou v oblasti Dlouhých strání je okruh Mravenečník dlouhý 15,5 km. Hned při letmém pohledu do mapy je jasné, že se jedná o top trasu Hrubého Jeseníku, která v celé své délce vůbec neklesne pod 1 050 metrů! To je záruka kvalitního sněhu a nádherných výhledů, samozřejmě ale také mnohdy nepříznivých a nevlídných povětrnostních podmínek.

Co se nadmořské výšky týče, pak je v Jeseníkách jedinou alternativou k okruhu Mravenečník profláklá a lyžaři doslova přecpaná trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Ovčárna.

Fotogalerie

Výchozím místem k absolvování běžkařského okruhu Mravenečník je horní stanice šestisedačkové lanovky skiareálu Kouty ve výšce 1 085 metrů.

Pokoušet se tam dopravit po vlastní ose na lyžích nebo pěšky je vzhledem k 500 metrů převýšení z praktického hlediska holý nesmysl. Pak ovšem nezbývá, než sáhnout hluboko do kapsy a zaplatit 300 Kč za jedno vyvezení nahoru.

Z bezplatného běžkaření se tak stává zvláště při větším množství rodinných příslušníků citelný zásah do finančního rozpočtu. Nic na tom nemění ani ujištění slečny pokladní, že jízdenka platí i pro cestu dolů. Kdo by ale jezdil lanovkou s běžkami dolů, když se na nich může pohodlně svézt a znásobit svou porci naběhaných kilometrů o dalších laciných a velmi příjemných 8,5 km?

Pro srovnání uveďme, že jednorázový výjezd lanovkou z Ramzové na Šerák (600 m převýšení) stojí 170 Kč. Tam ale nahoře není udržovaná stopa.

Šestisedačka ve skiareálu Kouty

Šestisedačka ve skiareálu Kouty

Horní stanice šestisedačky pod Medvědí horou

Horní stanice šestisedačky pod Medvědí horou

Zimní pustina Dlouhých strání

Vystupujeme na horní stanici lanovky a vnucuje se otázka, zda výjezd za necelých sedm minut stál opravdu za to. Namísto azura a slunce je nahoře bohužel jen zima, vítr, mlha a poněkud rozpačitá nálada.

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na kvalitní pojištění.

Není ale čas lamentovat nad rozlitým mlékem, je třeba rychle namazat lyže a zahřát se pohybem do kopce. Sníh je skvělý a rolbou vyfrézovaná trasa jakbysmet. Naštěstí hned první stoupání vyžene pocity chladu a u větrných elektráren na odbočce k Rysí skále se mraky trhají a je alespoň částečně vidět, kudy se naše další cesta bude ubírat.

Ještě více je toho vidět z blízké vyhlídky na Rysí skále, kam odbočují stopy pěších i běžkařů. Přímo naproti lze mezi převalujícími se cáry mlh občas zahlédnout okraj horní nádrže přečerpávací elektrárny a zároveň propastný pohled do hlubin strže Borového potoka.

Rozcestí u Tetřeví chaty

Rozcestí u Tetřeví chaty

Údolí Borového potoka

Údolí Borového potoka

Hned vedle Rysí skály, kudy prochází krátká trasa naučné stezky, stojí dva prostorné dřevěné přístřešky se stoly, kde je možné i v zimě celkem pohodlně posvačit a odlehčit batohu. Žádná jiná alternativa posezení nebo úkrytu, natožpak teplé chaty nebo hospody, už v dalším průběhu celé 15 km dlouhé trasy neexistuje.

To je další specifikum zimních Dlouhých strání. Takovou zimní „pustinu“ si v českých horách člověk ani neumí představit! Jedinou záchranu představuje sjezdaři okupovaný lyžařský bar U medvěda vedle horní stanice lanovky, resp. v cíli běžkařského okruhu Mravenečník.

Okruhy Mravenečník a Stadion

Poctivě prohrnutý a upravený lyžařský okruh Mravenečník se kroutí kolem dokola po úbočích horské čtveřice Mravenečník (1 343 m), Dlouhé stráně (1 353 m), Vřesník (1 342 m) a Homole (1 209 m). Vede po širokých lesních cestách nebo účelových asfaltových komunikacích, kde není nouze o místo. Samozřejmostí jsou proto dvě až tři stopy pro klasiku a mezi nimi široký prostor pro bruslení.

Tak jak tomu bývá v Jeseníkách zvykem, jede se většinou buď dlouze a mírně do kopce nebo pak zase dlouze a mírně s kopce. Žádná nepříjemná překvápka v podobě popadaných stromů, prudkých sjezdů, zúžených míst nebo prohrnutých lesních cest tu nehrozí. Opravdu neobvykle příjemná a pohodlná cesta, na níž se mohou vydat i běžkaři po technické stránce méně zkušení a otrlí.

Lyžařský okruh Mravenečník na úbočí Dlouhých strání

Lyžařský okruh Mravenečník na úbočí Dlouhých strání

Okruh Stadion kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny

Okruh Stadion kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny

Lahůdkovým nadstandardem okruhu Mravenečník je tříkilometrový okruh Stadion, což není nic jiného než ovál kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny s dosažením nejvyššího bodu celého výletu. Odděluje se na rozcestí Horní nádrž PVE DS (u závory) na třetím kilometru základního okruhu a rozděluje se na kratší okruh vnitřní vedoucí podél vodní plochy a delší okruh vnější kopírující obvod nasypané hráze.

Projížďka podél vody ve výšce bezmála 1350 metrů je lákavá za každého počasí, je však třeba počítat s drsnými povětrnostními podmínkami. Pokud se počasí vydaří, výhled na celé zimní Jeseníky je úžasný.

Luxus bez lidí

Přestože z okruhu Mravenečník jsme na rozcestí Horní nádrž PVE DS (u závory) zatím ukrojili jen malou část, další kilometry odsýpají podstatně rychleji. Zjednodušeně řečeno se jede dvakrát dlouze dolů, dvakrát dlouze nahoru a nakonec krátce dolů k horní stanici lanovky. A 12 km je za námi. Pozor je třeba dávat pouze na rozcestí u lovecké chaty Margaretka, kde se udržovaná stopa rozdvojuje do dvou směrů. K lanovce se šlape vpravo.

Západní srázy kóty Kamenec

Západní srázy kóty Kamenec

Traverz mezi Margaretkou a Tetřeví chatou

Traverz mezi Margaretkou a Tetřeví chatou

A nakonec nás čeká závěrečná lahůdka v podobě sjezdu do Koutů nad Desnou po turistické lyžařské trase Medvědí hora v délce 8,5 km. První tři kilometry dlouhý úsek po Uhlířské cestě nemá chybu! Jedná se o souvislý sjezd, kde není nutné se ani odpichovat ani brzdit.

Další 2,5 km k rozcestí U obrázku má charakter traverzové lesní cesty v konstantní nadmořské výšce. Pro ty, co čekají nepřetržitou samovolnou jízdu, asi trochu nepříjemné zklamání. Poslední nejtěžší úsek vede kousek po modré sjezdovce a pak lesním průsekem souběžně s letní červenou značkou. Sjet se to dá, ale pouze v dostatečně širokém a vytrvalém pluhu, z něhož bolí nohy nehorázným způsobem.

A v čem tkví vlastně všechen ten v úvodu zmiňovaný luxus lyžařských stop v oblasti Dlouhých strání? Kromě vysoké nadmořské výšky, příjemného profilu a kvalitních stop především v neuvěřitelné absenci lidí.

Dlouhé stráně z Rysí skály

Dlouhé stráně z Rysí skály

Za celý víkendový den strávený ve stopě, resp. po ujetí 27 km, jsme potkali cca dvanáct běžkařů! To je v dnešní době naprostý unikát, který nelze vysvětlit pouze méně příznivým počasím nebo konáním Jizerské padesátky.

Jedno vysvětlení se opírá o tuto hypotézu: utratit 300 Kč za ideální technické a sněhové podmínky je pro českého běžkaře zřejmě nepřijatelné, zatímco přibližně tatáž suma postupně vydávaná v chatách a hospůdkách za piva, panáky, obědy, kávy a zákusky tolik nevadí. Skvělé lyžařské stopy v ideálních terénech bez lidí holt něco stojí!

Může se hodit

Mapy
1 : 50 000 SHOCart – Jeseníky, zimní lyžařská a turistická mapa

Itinerář trasy
Medvědí hora, lanovka – Tetřeví chata – Rysí skála a zpět – Dlouhé stráně, horní nádrž – okruh Stadion – rozcestí pod Homolí – chata Margaretka – Tetřeví chata – Medvědí hora, lanovka – Uhlířská cesta – U obrázku – Kouty nad Desnou. Celkem 27 km.

Jak se tam dostat:
Autem, busem nebo vlakem do Koutů nad Desnou. U skiareálu nedaleko vlakového nádraží jsou dvě velká bezplatná parkoviště.

VIDEO: V létě můžete vyzkoušet sjezd od nádrže na koloběžkách:

16. července 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Do daleka z vysoka. Kde hledat skvělé stezky v oblacích a korunách stromů

Jak léta běží, začínají i letitá přísloví ztrácet původní smysl, či dostávat jiný. Vezměte si třeba tohle: Nemá cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České léto. Se speciálem ušetříte na dovolené až 6 000 korun

Cíl dovolené? Česká republika. Plán? Netradiční zážitky, adrenalin, sport, ale i památky, muzea a zábava pro děti....

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Běžkování na konci světa. Galtür vás ohromí skromností a lyžařskou kvalitou

Jednou prý přijela skupinka německých turistů do malé vesničky Galtür, protože v jejich oblíbené destinaci nebyl sníh....

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan patří mezi skvosty, o kterých mnoho Čechů zatím neví....

Výlet do hlubin kráteru Poľany. Slovenská Etna módní turisty nikdy neosloví

Pokud bychom chtěli spočítat všechny možné Poľany, které na Slovensku existují, asi bychom se nedopočítali. Horstvo...

Lyžařský stroj času v Hinterstoderu. Rakousko se pro nás stalo srdcovkou

Hinterstoder je moje srdeční záležitost. Tady jsme učili naše syny lyžovat. Tady jsme poprvé s manželem poznávali...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...