Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

  14:28aktualizováno  14:28
Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod nulou ráno sjezdovky a běžecké stopy umrzlé, odpoledne je už sníh rozměklý. Stále je ho však dost. Sezona se tak chýlí k závěru jen v níže položených areálech.

Teplé počasí ukončilo v některých areálech lyžařskou sezonu. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Krkonoších je na sjezdovkách až 130 centimetrů sněhu. Provoz ve Špindlerově Mlýně částečně omezují přípravy na Světový pohár žen ve sjezdovém lyžování, naplno jede SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou. Otevřeno je všech 43 kilometrů sjezdovek, tvrdí mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Pro běžkaře je upraveno zhruba 80 kilometrů tratí.

Aktuální zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství, detailní informace o lyžařských střediscích a jednotlivých sjezdovkách sledujte na stránkách iDNES.cz

V Krkonoších se lyžuje třeba i v Horní Malé Úpě, v Herlíkovicích, Vítkovicích, Pasekách nad Jizerou či v Mladých Bukách. V nejvyšších horách v zemi stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti, na hřebenech je okolo 230 centimetrů sněhu.

V plném provozu jsou také velká střediska v Orlických horách v Deštném a Říčkách. I podle provozovatelů z Jizerských hor a Ještědu jsou výborné podmínky pro lyžování hlavně ráno a dopoledne.

Podobná je situace na Šumavě, sníh už odpoledne není tak pevný jako ráno. Dostatek sněhu mají v Železné Rudě, na Lipně i na Zadově, kolem kterého jsou pro běžkaře přichystány desítky kilometrů tras. Další stopy mohou využít v okolí Modravy či Prášil.

Stejně v Krušných horách je stále dostatek příležitostí pro sjezdové i běžecké lyžování. Plně v provozu je skiareál na Bublavě, na Klínovci a na Plešivci, stále se jezdí v Telnici a také v Klínech. Tam mohou běžkaři vyrazit na 35 kilometrů tras.

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

Příhodné podmínky i přes oteplení hlásí rovněž z Jeseníků. Například na Ovčárně je nyní zhruba 150 centimetrů sněhu, až 90 centimetrů na Červenohorském sedle, v provozu jsou také další střediska. „Je to teď takové jarní lyžování. Je teplo a svítí slunce, sníh je však tvrdý,“ řekl dispečer Horské služby Jeseníky Jiří Hejtmánek. „Jarně“ se podle provozovatelů lyžuje také v Beskydech. Třeba v Bílé na Frýdecko-Místecku mají až přes půl metru sněhu.

Ve středních Čechách stále jezdí všechny vleky, návštěvníků však mírně ubylo. Dobrou návštěvnost díky jarním prázdninám naopak hlásí areály ve Zlínském kraji. Na Vysočině, kde bude školní volno v příštím týdnu, se nadále lyžuje na sedmi místech. Část sjezdovek v kraji tak už kvůli oteplení ukončila sezonu.

Lyžovat už není možné i jinde. V tomto týdnu ukončilo provoz středisko v Přívratu na Orlickoústecku, vleky se o nadcházejícím víkendu nerozjedou ani v Kladkách na Prostějovsku. Mimo provoz je kvůli nedostatku sněhu také sjezdovka v Přimdě na Tachovsku, kvůli slabé návštěvnosti zavřeli skiareál Jedlová v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku.

Autoři: ,

Nejčtenější

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

elektrokola

Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Najdete na iDNES.cz