Výlety mimo upravované trasy. Jak si užít zimu na backcountry lyžích

aktualizováno 
Pokud máte rádi běh na lyžích, ale omrzelo vás jezdit po strojových stopách nebo populárních trasách plných lidí, můžete zauvažovat o takzvaném „backcountry“ lyžování. Letošní zima, kdy sníh leží i mimo hlavní centra běžkování, k takovým průzkumům „neobjevených“ lokalit přímo vybízí.

Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Anglický pojem backcountry lyžování (zkráceně BC) nebo také backcountry touring vyjadřuje výlety, vícedenní výpravy s tábořením a toulání se krajinou na lyžích mimo upravované trasy. Je to ideální způsob zimní turistiky pro ty, kteří hledají klid a chtějí si užívat přírody a přirozeného pohybu na lyžích, případně putují „na těžko“, tedy s batohem na zádech.

Běžkami to začalo

Kdybychom se podívali pár desetiletí zpět do historie, zjistíme, že dnešní backcountry lyžování připomíná klasické běžkování před nástupem superlehkých a úzkých běžek vhodných do strojových stop.

Sám jsem prolyžoval české hory na laminátových „rubínech“, které byly díky své pevnosti prakticky nezničitelné. V 70. a 80. letech jste strojem upravené stopy našli velmi vzácně a v podstatě jenom na závodních tratích, jinak bylo zvykem si stopu prošlapat.

Backcountry lyžování je tak vlastně jakousi renesancí tohoto klasického sportu, kdy stopy ještě nebyly přeplněné víkendovými turisty, bruslilo se jenom na rybníce a každý lyžař byl horalem.

Fotogalerie

Soudobé BC vybavení navíc rozšiřuje možnosti pohybu, komfort při lyžování a také bezpečnost lyžaře. Mám vyzkoušeno, že moderní BC běžky s ocelovými hranami vás podrží i na ledu, v hlubokém prašanu se nebudete propadat ani s batohem na zádech a vystoupáte i prudší kopec.

Pro naše hory, které se vyznačují spíše mírnějším profilem a zaoblenějšími vrcholy, je to ideální prostředek pro pohyb v zimní zasněžené krajině.

Vybavení

Lyže na backcountry jsou jakýmsi mezičlánkem mezi klasickými běžkami do strojové stopy a skialpinistickými lyžemi. Tyto lyže jsou širší než běžky, pevnější, mají telemarkový tvar (boční vykrojení) a ocelové hrany. Ty jsou nezbytné při sjezdech na tvrdším podkladu, rovněž ochrání skluznici před stržením hran například při jízdě přes větve nebo kameny. 

Vyrábějí se různé šíře lyží, přičemž v těch užších se ještě vejdete do stopy, v nejširším provedení už ne. Širokou nabídku pro BC lyžování má několik značek, jednou z nich je i tuzemský Sporten.

Boty připomínají pohorky s profilovanou podrážkou. Pro spojení s botou se...

Boty připomínají pohorky s profilovanou podrážkou. Pro spojení s botou se používá několik systémů vázání, které většinou připomínají robustnější vázání na běžky.

Jarní tvrdý firn nebo rozšlapané stopy nejsou pro BC lyžaře žádnou překážkou.

Jarní tvrdý firn nebo rozšlapané stopy nejsou pro BC lyžaře žádnou překážkou.

Skluznice lyží mají různou podobu. Používají se buďto hladké skluznice a běžkařské vosky, lisovaný protismyk (šupiny) nebo tzv. „skiny“, což jsou tulení pásy nalisované pod patou lyže. Záleží na vašich preferencích nebo způsobu lyžování, čemu dáte přednost.

Chystáte se na lyže? Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Boty většinou připomínají pohorky s profilovanou podrážkou, takže budete mít dobře fixovaný kotník a mělo by se vám v nich dobře chodit bez lyží. Pro spojení s botou se používá několik systémů vázání, které většinou připomínají robustnější vázání na běžky. Na rozdíl od skialpinistických lyží má BC lyžař vždy volnou patu a lehčí vybavení.

Hole můžete použít klasické na běžky (ovšem s pokud možno co největším talířkem), případně teleskopické na skialp nebo speciální na BC.

Jak se na tom lyžuje

Samotné BC lyžování nejvíce připomíná pohyb na klasických běžeckých lyžích. Počítejte ale s tím, že díky vyšší hmotnosti vybavení nebudete tak svižní a rychlí jako na klasických běžkách, pohyb tedy spíše připomíná chůzi než běh a tomu také odpovídá celkově ujetá vzdálenost.

BC lyžař ale začne mít navrch v hlubokém sněhu nebo na ledu, v hrbolatějším terénu a vyloženou lahůdkou jsou pak sjezdy hlubokým prašanem, kdy lze praktikovat i telemarkové oblouky.

Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst.

Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst.

Díky ocelovým hranám a telemarkovém tvaru můžete na BC lyžích elegantně sjet po sjezdovce, zledovatělém sněhu nebo zmrzlém jarním firnu. Pokud vás čeká delší a prudké stoupání, můžete namazat po větší délce skluznice, případně nasadit speciální tulení pásy. S pásy lze pohodlně stoupat i do hodně prudkých kopců a ušetříte tak spoustu energie.

Váš celkový zážitek z lyžování také ovlivní správné naplánování výletu. Vyhněte se strojovým stopám, frekventovaným turistickým trasám, zimovištím zvěře a rezervacím se zákazem vstupu. V národních parcích se většinou nemůžete volně pohybovat v lese, ale jenom po cestách. Ideální jsou tak lesní cesty a pěšiny, louky, nad hranicí lesa oblé hřebeny a ne příliš prudké svahy. 

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat lavinovým oblastem, které u nás najdete v Krkonoších a Jeseníkách. Pokud budete lyžovat v lavinové oblasti, měli byste mít lavinový vyhledávač, lopatu a lavinovou sondu (tzv. lavinový set).

Kam vyrazit

Česká republika nabízí bezpočet nádherných lokalit pro backcountry lyžování, limitujícím faktorem tak většinou bývá pouze dostatek sněhu.

Začněme v Krkonoších, našich největších horách. Krkonošský hřeben (často zledovatělý nebo neprošlapaný) je skvělou trasou pro jedno i vícedenní výlety. Hezký je například okruh z Rokytnice přes Zadní Plech na Krakonošovu snídani, Voseckou boudu na Sněžné jámy a zpět přes Ambrožovu vyhlídku a Dvoračky. Zajímavá je také Bucharova cesta z Rovinky na Mísečky (psali jsme zde).

Šumava a sousedící Český les nabízejí síť lesních cest vedoucích odlehlou pohraniční krajinou. I když to vypadá, že na Šumavě není kam před strojovými stopami utéct, opak je pravdou. Málokdo třeba ví, že paralelně s velmi populární běžkařskou trasou Modrava – Březník vede zeleně značená Stará březnická stezka.

Krkonoše nabízejí skvělé podmínky pro BC lyžování. Foto je z hrany Labského...

Krkonoše nabízejí skvělé podmínky pro BC lyžování. Foto je z hrany Labského dolu.

Pro BC lyžování jsou skvělé třeba Brdy. Na fotce je pěchotní srub „Benešák“,...

Pro BC lyžování jsou skvělé třeba Brdy. Na fotce je pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Skvělé podmínky pro BC lyžování poskytují severomoravská pohoří Jeseníky, Beskydy, Rychlebské hory a Králický Sněžník. Mezi nejlepší patří třeba celodenní výlet na Králičák přes rozhlednu Klepáč, hřebenovka Jeseníků Skřítek – Vysoká Hole – Výrovka – Keprník – Ramzová, nebo hřebenovka Beskyd Bílý Kříž – Velký Polom – Mosty u Jablunkova.

Když je dost sněhu, najdete perfektní vyžití v nejvyšších polohách Brd. Zkuste se toulat po cestách a necestách v oblasti mezi Padrťskými rybníky a nejvyšším vrcholem Tok. Pozor musíte dát pouze na uzavřené armádní oblasti a místa dosud neasanovaná od vojenské munice.

Ze zahraničních lokalit je skvělé Slovensko (například Slovenské rudohoří, Javorníky nebo Strážovské vrchy) a úplně ideální potom Norsko, Finsko nebo Švédsko. Tady můžete podnikat i delší vícedenní výpravy a využívat srubů v divočině pro přenocování.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Horší než v Benátkách. Nádherný Lucern trápí obrovský nával turistů z Asie

Zimní večery jsou perfekní dobou, pokud chcete mít symbol Lucernu -...

Když se Švýcara zeptáte, jaké je nejhezčí město jeho vlasti, pravděpodobně Vám odpoví: „Lucern“. Na přísně katolickém...

Cajzli v Brně zbořili předsudky a přišli na chuť moravské metropoli

Dolní nádraží v Brně

Vybavili jsme se předsudky a šli hledat pravdu. Dva Pražáci v Brně. Moravská bašta slaví, před sto lety vzniklo Velké...

Další z rubriky

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Najdete na iDNES.cz