Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohodové běžky pro milovníky klidu. Vydejte se na Čertovu hrbatinu

Na běžkách jsme vyrazili na pomezí středních a jižních Čech, do trojúhelníku mezi městy Votice, Milevsko a Tábor. Díky vysoké nadmořské poloze tu v zimě lze báječně běžkovat, a to pouhou hodinu cesty z Prahy. Pokud je dostatek sněhu, upravuje sdružení obcí Čertovo břemeno rolbou několik běžkařských okruhů, celkem 85 kilometrů tras.
Hrad Borotín je vzácnou a dobře ukrytou perlou Táborska

Hrad Borotín je vzácnou a dobře ukrytou perlou Táborska | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Poctivá sněhová nadílka napadla letos ještě před Mikulášem, a mohli jsme se tak i s běžkami vypravit do oblasti Jistebnické vrchoviny, známé také jako Čertovo břemeno. Stejnojmenné sdružení obcí tu zajišťuje úpravu tras pro běžkaře, které vedou nádhernou zvlněnou krajinou bez velkého převýšení a s dalekými výhledy.

Pro oblast najdeme mnoho nejrůznějších pojmenování. Je jich tolik, že člověk neznalý detailů může dokonce být zmaten, takže si jednotlivé přívlastky a pojmenování plete. Někdo hledal ve zdejší krajině inspiraci v cizích zemích a odtud pramení názvy Česká Sibiř nebo Český Merán, jiní byli osloveni pověstmi a vymysleli pojmenování Čertova hrbatina. Kraj je typický zaoblenými kopci a mozaikou lesů, polí a pastvin. Typické jsou pak obří kameny, keltské menhiry nebo skalní bloky, které jakoby byly nějakou nadpřirozenou bytostí roztroušeny po krajině.

Zima u Boratkovského rybníka

Pro start běžkařského výletu volím parkoviště u obce Libenice. Leží strategicky v místě, kde se potkávají dva okruhy, v jakémsi pomyslném středu obří osmičky, kterou v krajině vykreslila rolba. Druhou výhodou tohoto místa je snadný přístup od hlavní silniční komunikace Praha – Tábor. Běžkaři mají v oblibě také parkování u bizoní farmy v Cunkově. Zdejší větší nadmořská výška však může být za jistých okolností nevýhodou, neboť příjezd po silnici od Jetřichovic je zrádný. V zimě se tato silnice neudržuje a mnoho řidičů zde v prudkém kopci plném zatáček uvízne.

V Libenicích mi dopravní problémy nehrozí, nacházím tu prostorné parkoviště se vzorně shrabaným sněhem, lyžařským rozcestníkem a informační tabulí. Místo hlídá dřevěný čert s batohem na zádech, symbol zdejšího kraje. Mažu modrý extra a vyrážím po směru hodinových ručiček na přibližně 20 kilometrů dlouhé kolečko.

Hezky protažená dvojitá stopa mne nejprve dovede k Boratkovskému rybníku, za kterým začínám stoupat k Šibeničnímu vrchu. Trasa osciluje kolem nadmořské výšky 600 metrů a prochází kolem několika vesniček a osad. Mnoho turistických zajímavostí na této pasáži nečekejte, za pozornost stojí snad jen nepřístupný zámeček v Kamenné Lhotě, kde pobýval na letním bytě skladatel Oskar Nedbal a pracoval zde na svém díle Polská krev.

Jedu po letní trase dálkové Stezky středozemím, která propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR. Právě v oblasti Toulavy, kde se teď nacházím, dosahuje tato vnitrozemská trasa jednoho ze svých nejvyšších bodů.

Kostel sv. Michala v Jistebnici

Jakmile minu Šibeniční vrch, objeví se přede mnou věž kostela svatého Michala v Jistebnici. Malebné městečko s mnoha renesančnímu domy obklopují lesy, louky a četné rybníky. Množství vodních ploch dokládá, že Jistebnici ve středověku spravovali Rožmberkové, kteří měli budování rybníků v krvi. Zde byla nalezena slavná sbírka duchovních písní, včetně slavného chorálu „Ktož sú boží bojovníci“, a to roku 1872 na půdě fary studentem táborského gymnázia.

Na nejvyšší horu a k nejhezčí vesnici

Po krátké procházce se vracím do stopy a loukami zvolna stoupám k Cunkovu. Výhoda zdejšího běžkování spočívá mimo jiné v přívětivém profilu bez strmých stoupání nebo nebezpečných sjezdů. Otevřená krajina zasněžených luk nabízí nádherné výhledy, které mě co chvíli nutí k zastavení.

Teprve za Aleninou Lhotou potkávám první lyžaře. Blížím se k Cunkovu, kde okruh dosahuje vyšší nadmořské výšky a bývá tu nejvíce sněhu. Čeká mne však ještě jedno stoupání, které vede k Javorové skále, nejvyššímu vrcholu Jistebnické vrchoviny (723 m).

Skála Čertovo břemeno

Cestou se zastavuji u výrazné skály Čertovo břemeno. Žulový útvar tu podle pověsti zanechal čert, a lze na něm dokonce spatřit otisk jeho kopyta. V létě výletníci kvůli výhledům zdolávají skalní vrcholek, teď v zimě se mi do šplhání po zledovatělých kamenech nechce, takže pokračuji dále vzhůru.

Před obcí Ounuz se ve výběhu pase několik ovcí s hrozivě vyhlížejícími rohy. Plachá zvířata tak trochu připomínají čerty a do tohoto čertovského kraje se tak perfektně hodí. Cápová ovce, neboli šrouborohá racka, je starobylým plemenem původem z Maďarska, které zvládá celoroční pobyt venku i v těchto drsných podmínkách.

Ounuz je nejvýše položené místo široko daleko. Sněhu tu leží mnohem více než v Jistebnici a zasněžené roubené chalupy zasazené do nádherné přírody vytvářejí romantický dojem skanzenu. Není divu, že tuto lokalitu vyhledávají filmaři, natáčely se zde například známé pohádky Pyšná princezna nebo Honza málem králem.

Zasněžené roubené chalupy v Ounuzi vytvářejí romantický dojem skanzenu.

Dokloužu ještě pár set metrů k horní stanici vleků střediska Monínec. Poblíž otáčejícího se kola sedačkové lanovky stojí stará poštovna, která kdysi sloužila na vrcholu Sněžky. Roubenou chatu z poloviny 19. století v roce 2009 rozebrali a znovu postavili na vrcholu Javorové skály, po deseti letech pak byla poštovna přesunuta na své současné místo. Uvnitř sídlí informační centrum turistické oblasti Toulava a skromná expozice o historii poštovny.

Borotínský starý zámek

Vracím se zpět po stejné trase do Aleniny Lhoty, odkud pokračuji kolem několika samot zpět k parkovišti v Libenicích. Nechce se mi ještě končit, a tak se vydávám do Borotína. V samotné obci stojí gotický kostel Nanebevstoupení Páně, na návsi se vyjímá socha sv. Jana Nepomuckého a pomník obětem první a druhé světové války.

To nejzajímavější však leží o kousek dále. Rolbou upravená stopa sice už od Borotína dále na východ nevede, ale to mě nemůže odradit od návštěvy zříceniny hradu.

Zasněžená socha sv. Jana Nepomuckého v Borotíně

Romantická zřícenina, tyčící se nad hladinou dvou rybníků, zaujala i básníka Karla Hynka Máchu.

Hrad Borotín je vzácnou a dobře ukrytou perlou Táborska. Kromě znalců a místních má málo lidí potuchy o tom, jaký klenot leží jen dva kilometry vzdušnou čarou od dálnice D3 a hlavní železniční trati Praha – Tábor. Romantická zřícenina, tyčící se nad hladinou dvou rybníků, zaujala i básníka Karla Hynka Máchu, který jezdíval jako dítě na prázdniny do nedalekých Měšetic.

Zbylé zdi a trosky věží dotvářejí inspirativní kulisy dokonale ladící s okolní přírodou. V klidu si tak vychutnávám výhled přes zamrzlou hladinu Starozámeckého rybníka k Borotínu. Kolem mne jako by se rozprostíral jeden obrovský park, kde kromě věže kostela a borotínských domů hledím jen na zasněžené kopečky, lesy a louky.

Může se hodit:

Délka trasy: 21 km (Libenice – Jistebnice – Cunkov – Ounuz – Libenice)
Parkování: Libenice, Cunkov
Občerstvení: Jistebnice, Hotel Monínec
Další informace a aktuality: Běžkařské trasy Čertovo břemeno, aktuální situace na tratích.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...