Tenkrát na západě (Rakouska)

  15:27
Nejzápadnější spolková země Rakouska, Vorarlbersko, zůstává před českými turisty tak trochu v utajení. Mnozí z nich se spokojí s tím, co jim nabízí blízká Vídeň nebo alpské terény a města v Salcbursku či Tyrolsku. A uniká jim tak půvab země sevřené mezi Bodamské jezero, Rýn a třítisícové štíty Arlbergu, země, která sousedí s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem.

Jedním znejvětších mimohorských lákadel Vorarlberska jsou Bregenzer Festspiele, pořádané na břehu Bodamského jezera od roku 1946. Hlavní atrakcí festivalu v Bregenzu jsou supervýpravné produkce na jezerní scéně, jejíž hlediště má kapacitu skoro sedm tisíc míst a atmosférou se blíží fotbalovému stadionu. Každá inscenace se hraje po dva roky a za tu dobu ji navštíví přibližně 350 000 diváků - část z nich dokonce připlouvá na představení na lodích, což umocňuje zážitek z neobvyklého divadelního prostředí.

Loni se zde ještě hrál Verdiho Maškarní ples, pro nějž byla nad scénou vztyčena dvacetimetrová smrtka, z vody se vynořovala gilotina a zpěváci vystupovali i z plovoucí rakve. Letošní novinkou je Pucciniho Bohéma, jejíž výprava připomíná Gulliverovu cestu do země obrů. Jeviště tvoří monumentální kavárenský stolek, na kterém se účinkující potkávají s naddimenzovaným popelníkem, propiskou, sirkami či pohlednicemi.

Na své si nicméně přijdou i milovníci náročnějších titulů - před dvěma lety měla v Bregenzu světovou premiéru původní verze Řeckých pašijí Bohuslava Martinů. Partituru roztroušenou v muzeích i soukromých sbírkách sestavil po pátrání přímo detektivním český muzikolog Aleš Březina a byla z toho operní událost roku. "Na jezeře se uvádějí klasické kusy, zatímco pro sál Festspielhausu počítá dramaturgie s tituly méně známými nebo zapomenutými," upozorňuje Březina.

Letos se tak v Bregenzu hrála i americká opera O myších a lidech a za rok přijde na řadu opět Martinů - tentokrát Jullieta. Rakousku sice patří jen desetina z 263 kilometrů pobřeží Bodamského jezera, ale zato se odtud dají podnikat různé výpravy. Ať již pěšky, na kolech, autem nebo lodí, po blízkém okolí či do Německa, Švýcarska a Lichtenštejnska. Vyrazit můžete za zeppeliny do Friedrichshafenu, do muzea rolls-royců v Dornbirnu, do Kostnice nebo třeba na květinový ostrov Mainau.

Hraběcí rod Bernadotte, jemuž patří tento kousek země proměněný v botanickou zahradu, je spřízněn s Romanovci i švédským královským rodem. Šedesát zahradníků pečuje o rozsáhlý areál, kde najdete rosarium s dvanácti sty druhy růží a v němž se na jaře rozvíjí přes milion květů. Pěstují zde 550 odrůd tulipánů, 200 narcisů a přes 80 hyacintů, 55 druhů citrusových stromků a skoro tři stovky rododendronů. K tomu ještě připočtěte motýlí dům, v němž přímo mezi návštěvníky poletují desítky cizokrajných motýlů. A také skleníky s pětašedesáti druhy vzácných stromů a množstvím orchidejí.

Specialitou ostrova Mainau jsou ovšem i záhony vysazované a stříhané do podoby zvířat a v neposlední řadě botanický okruh pro nevidomé. Ti se mohou po hmatu seznámit se dřevinami, které v parku rostou, a pak je během procházky sami určují. Navíc jsou zde pro tento účel vysazovány i zvlášť výrazně vonící keře a květiny. Od břehů Bodamského jezera je to hodinka či dvě jízdy do některého z horských středisek. Cestou můžete navštívit třeba čtrnáctitisícový Bludenz, z jehož novodobé historie jsou populární - a to hlavně mezi dětmi - červencové čokoládové slavnosti.

Ctitelé starých časů Rakousko-Uherska nepřehlédnou v centru města sochu Jana Nepomuckého, která je asi nejvýraznějším českým pojítkem s touto zemí. Čeština zde zkrátka zatím nepatří k nejfrekventovanějším jazykům. "Nejvíc k nám jezdí Švýcarů, Němců, Holanďanů a samozřejmě Rakušanů," uvažuje Thomas Schäfer z rodinného hotýlku ve vísce Faschina. "Mezi hosty mám sice i pár štamgastů Čechů, ale ti jsou rovněž ze Švýcarska."

Vorarlbersko přitom nabízí vedle vyhlášených horských center, jako je Lech, i turistické zázemí v odlehlejších místech. V Lechu, kde si před sto lety jako první pořídil lyže zdejší farář, dnes kromě špičkových lyžařských terénů najdete i koupaliště, tenisové a squashové kurty, golfové hřiště... Specialitou pak je kasino v nadmořské výšce 2350 metrů - hraje se tady ovšem spíš pro zábavu než kvůli hazardu a výnosy jdou na dobročinné účely.

V takové Fontanelle, kde na čtyři stovky obyvatel připadá osm set lůžek pro turisty, zase sázejí na vynalézavost při vymýšlení programů pro své hosty - včetně snídaní v horách za východu slunce či adrenalinového canyoningu - a na lákavé terény přírodního parku Grosses Walsertal.

Na strmých úbočích vorarlberských údolí nelze přehlédnout pasoucí se krávy cinkající zvonci. Idylka jako vystřižená z kýčovitých pohlednic - nejde však o efektní doplněk turistického ruchu. "Bez nich by nebylo možné udržovat horské louky v dobrém stavu a letní pastva je navíc důležitá i pro kvalitu sýrů," poznamenává Thomas Schäfer. Za stády se vydávají do hor na čtyři měsíce i sýraři. "Převážení na větší vzdálenosti mléku nesvědčí," vysvětluje Vinzenz Konzett, jehož dílnu ve Faschině zásobuje osmdesát krav, které se pasou u deseti sedláků. "Za léto vyrobím asi deset tun sýra, včetně žádaného sýra horského Bergkäse. Ten se vyrábí v kolech o váze třicet až čtyřicet kilogramů a zraje šest až deset měsíců."

Při pohledu na lákavě vonící sýrové bochníky odpočívající na policích pocit utěšené idylky ještě vzrůstá, ale vzápětí ji naruší sám výrobce této lahůdky. "Není to zrovna nejzdravější práce," posteskne si. "Pořád dýcháte kyselý vzduch a ve vlhku si nakonec uženete revma." Přesto je však znát, že na své řemeslo, kterému se věnuje pětačtyřicet let, nedá dopustit. Ostatně právě díky desítkám rodinných podniků, jako je ten jeho, získalo Vorarlbersko pověst sýrařské velmoci.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat: letadlem přes Curych, Mnichov nebo Stuttgart, železnicí přes Mnichov, Stuttgart nebo Vídeň a Innsbruck, autem přes Mnichov a Innsbruck nebo přes Mnichov a Bodamské jezero

Informace: www.austria-tourism.at www.vorarlberg-tourism.at oewprag@dovolena-v-rakousku.cz

Bregenzer Festspiele: Vstupenky na jezerní scénu stojí 300-1600 šilinků. Informace na: www.bregenzerfestspiele.com

Turistické karty: I ve Vorarlbersku se setkáte s řadou turistických výhod a slev. Ty se liší podle oblastí - v některých dokonce získáte spolu s ubytováním zdarma kartu, díky níž můžete bezplatně využívat místní dopravu a různé další služby!

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:34

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

Čech absolvoval přes 650 letů. Nejkrásnější jsou Cookovy ostrovy, říká

14. června 2024

Premium Jiří Spolek zažil pokus o únos v Peru i veliké cestovatelské štěstí v Istanbulu. Cestování je pro...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...