Raxalpe a Hohe Wand: ferátový ráj pro začátečníky leží nedaleko Vídně

Adrenalinové sporty, nevšední aktivity a vysoké hory i skály lákají stále více lidí. Zajištěné cesty zvané feráty jsou přitom ideálním prostředkem, jak se dostat do míst dříve přístupným jen lezcům. Jen kousek od Vídně jsou pestré možnosti, jak se s tímto fenoménem seznámit a naučit se potřebné dovednosti.
Lezení na ferátě Währinger Steig u obce Dreistetten

Lezení na ferátě Währinger Steig u obce Dreistetten | foto: David Hainallpro iDNES.cz

Naším prvním cíle je malebná vesnička Dreistetten pod vápencovým masívem Hohe Wand, který spadá do Gutensteinských Alp. Skála, na které je vybudována krátká sportovní feráta s názvem Währinger Steig, se vypíná hned nad vesnicí. Zajištěná cesta byla nově upravena v roce 1983 členy místního spolku Währinger Naturfreunde.

Lahůdka pro úplné začátečníky

Jdeme asi 15 minut po široké cestě směrem na Einhornhöhle, jeskyni Jednorožce, a přímo pod skalním masívem odbočujeme podle směrovky vlevo prudce do svahu směrem na "Klettersteig". Stoupání nám zabere asi pět minut a výuka základních feratových dovedností může začít.

Lezení na ferátě Währinger Steig u obce Dreistetten

Po připevnění feratového setu a nasazení přilby můžeme začít lézt. V průběhu asi 50 nebo 70 zajištěných metrů nás feráta povede nejprve po ocelovém laně, po kramlích a téměř v samém závěru i po žebříku, a tak máme možnost vyzkoušet si téměř všechny možné způsoby jištění, které se na zajištěných cestách používají. Ferátu zdoláváme několikrát nahoru i dolů a cvičíme i lezení s batohem na zádech.

Lezení na ferátě Währinger Steig u obce DreistettenLezení na ferátě Währinger Steig u obce Dreistetten

Lezení na ferátě Währinger Steig u obce Dreistetten

Studnou na legendární Sky Walk

Na Wahringer Steig u vesnice Dreistetten cvičíme celé dopoledne. Kolem jedné hodiny přejíždíme do jen několik kilometrů vzdálené vesnice Maiersdorf. Parkujeme u kostela. Přes hřbitov, křivolaké uličky a pastviny začínáme stoupat přímo pod monumentální vyhlídku, která je ukotvená na hraně skalní stěny a vyčnívá do volného prostoru. Procházka po ní je tak opravdu velmi "vzdušná".

Cestou na vyhlídku Sky Walk – masív Hohe Wand

Necelých 400 výškových metrů překonáváme po příkré cestě v serpentinách. Zastavujeme se u nástupu na zdejší nejnáročnější ferátu nazvanou "HTL Steig", která byla veřejnosti předána k užívání na jaře roku 1999 ku příležitosti 125. výročí založení Vyšší technické školy (HTL – Höhere Technische Lehranstalt) ve Wiener Neustadt.

Díváme se na ocelové lano běžící kolmo vzhůru, místy převisle přímo na vyhlídku Sky Walk nad námi. Času ale nemáme nazbyt a abychom stihli plánovaný program, musíme pokračovat po turistické cestě vzhůru až pod nástup na kratičkou ferátu kousek pod hřebenem Hohe Wandu.

Pohled z vyhlídky Sky Walk na vesnici Maiersdorf

Pohled z vyhlídky Sky Walk na vesnici Maiersdorf

Do skály jsou zapuštěné kramle, které vedou na římsu s položenými prkny a jistícím ocelovým lanem ústícím na asi patnáctimetrový žebřík, který stoupá skalním komínem.

Výlez z komína připomíná studnu. Relativní technická snadnost úseku svádí lezce k lehkovážnosti a k nepoužívání jistících pomůcek. Ale vzhledem k téměř stálému stínu bývá skála vlhká, a když ještě trochu zaprší, nepříjemně klouže. Pády nezajištěných lezců jsou zde poměrně časté a terén je pro případnou záchranu špatně přístupný.

Vyhlídka Sky Walk

Vyhlídka Sky Walk

Hřeben Hohen Wandu v blízkosti vyhlídky Sky Walk je vyhlášeným místem i pro paragliding a létání na rogalu. Najdeme zde leteckou školu a spoustu nadšenců, kteří se vrhají ze stěny do nedozírné hloubky, aby záhy vystoupali ještě mnohem výše a kochali se pohledem na svět z ptačí perspektivy. Pozorujeme je z vyhlídky. Létají kousek od nás, zkušení předvádějí odvážné obraty a bezpochyby se velmi baví obdivnými výkřiky z vyhlídkové plošiny.

Rogalo na startovací plošině

Rogalo na startovací plošině

Celý aktivně strávený den pak hodnotíme v místní hospůdce s příjemnou obsluhou a dobrým pivem. Teď už na nás čeká jen sestup k autu a přejezd na chatu Weichtalhaus, kde máme zamluvené ubytování a večeři.

Hans von Haid Steig: opravdový horský výstup

Zajištěnou horskou cestu v nebetyčné a úchvatné krajině Raxalpe vybudoval již v roce 1913 na vlastní náklady Camillo Kronich. Ze seznamu zdejších ferat bývá právě tato označována přídomky jako nejzajímavější, nejkrásnější, nejúžasnější, apod. Všechny tyto charakteristiky s sebou nesou ještě jeden primát. Vcelku logicky se jedná i o nejfrekventovanější ferátu v oblasti Raxu. Každopádně máme před sebou nádhernou celodenní horskou túru.

Preiner Wand (1783 m)

Preiner Wand (1783 m)

Přes vesnici Prein an der Rax a osadu Griesstein vyjíždíme po zpevněné cestě až k závoře. Nedá se říci, že by tu bylo zrovna parkoviště, ale auta můžeme bez větších problémů postavit podél cesty. Stoupáme v serpentinách po příjemné široké zpevněné cestě zvané Holzknechtsteig a po necelé půlhodince přicházíme k rozcestníku, kde se nám odkrývá impozantní stěna Preiner Wandu, náš cíl. "Jako tam, až nahoru?!", ptá se nevěřícně kamarádka. Odpověď je vcelku jednoznačná: "Ano, až tam nahoru!"

Odbočujeme na lesní pěšinu a stoupáme směrem na Seehütte. Po dvaceti nebo třiceti minutách chůze do úctyhodného kopce se po pravé straně nachází studánka. Je to velmi příjemné místo pro odpočinek a dobrání vody. Ještě chvíli stoupáme lesem a posléze přechází stezka do štěrkové suti.

První žebřík feráty Hans von Haid Steig

První žebřík feráty Hans von Haid Steig

Nástup na původně vybudovanou ferátu byl v nadmořské výšce 1 300 metrů, nové nástupní místo najdeme o 50 výškových metrů výše. "Tak jsme tady", zahajuji poslední pokyny před výstupem, "nezapomeňte si zkontrolovat úvazky, feratové sety a přilby!"

Samotný začátek je výjimečně snadný. Po krátké chodecké pasáži v suti ale začíná první žebřík a nad ním první náročnější místo (v rakouské klasifikaci hodnocené písmenem "D"). Tento první technicky i fyzicky náročnější úsek prověří každého a je možné, že někoho může i odradit od dalšího postupu. Na trase je pak ještě jeden "déčkový" úsek.

Odpočinek u Madony (1585 m), v poradí Preiner Wand (1783 m)

Nachází se bezprostředně pod soškou Madony (1585 m), u které je možné si odpočinout, načerpat síly a také se v klidu pokochat horskou nádherou všude kolem. Úsek je dlouhý asi 50 až 70 výškových metrů a nachází se v místech s neustále mokrou skálou.

Pohybujeme se nejprve uklouzaným mírně stoupajícím traversem, později nepříjemně hlubokými, ale úzkými spárami. Občas se nám stává, že jsme nuceni vytáhnout z batohu lano na dojištění.

Poslední metry feráty Hans von Haid Steig

Poslední metry feráty Hans von Haid Steig

Od Madony se cesta stáčí vpravo na poněkud nepřehledné skalky, aby po chvíli pokračovala již lehčími zajištěnými úseky, které ústí na hřebeni asi 150 m západně pod vrcholem Preiner Wand (1783 m). Po povinném výstupu k vrcholovému kříži sestupujeme velmi pohodlně přes chatu Seehütte zpět k autu.

Zastávka na chatě s vyhlášenou kuchyní bývá velmi příjemná. Vzhledem ke snadné dostupnosti je ale také potřeba počítat s velkým počtem dalších strávníků. Celá túra i se zastávkou na chatě a sestupem k autu by neměla zabrat víc než 6 – 7 hodin.

V Hohe Wand a Rayalpe se vyřádí celá rodina

Masív Hohe Wand i oblast Raxalpe poskytují nepřeberné možnosti pro aktivní trávení volného času. Na své si jistě přijdou horolezci a feratisté, kteří zde najdou dostatečné množství krásných a hodnotných terénů, ale také turisté a rodiny s dětmi, pro které skvěle a promyšleně vybudovaná infrastruktura zpřístupňuje povlovné kopce s typickými náhorními planinami a s hustou sítí turistických chat a dalšího zázemí.

Může se hodit

Doprava:

Cest, jak se do Dolomit dostat, je celá řada. V době moderních satelitních navigací obvykle nedochází k žádným problém se směrováním během cesty. Jako léty osvědčená se potvrdila trasa: Brno – Mikulov – Vídeň – Wöllesdorf – Dreistetten.

Pro přejezd z vesnice Dreistetten pod vyhlídku Sky Walk doporučuji tuto trasu: Dreistetten – Muthmannsdorf – Gaaden – Stollhof – Maiersdorf (parkoviště u kostela).

Pro cestu z Maiersdorf do chaty Weichtalhaus nedoporučuji příliš mnoho experimentů. Vesničky pod masívem Hohe Wand jsou sice malebné, ale se spoustou jednosměrných a slepých silniček končících kdesi na pastvinách nebo v lese. Důležitými průjezdními místy jsou městečka Neunkirchen a Glognitz. Z Glognitz je potřeba pokračovat přes Reichenau an der Rax a pak silnici č. 27 do údolí Hollental.

Ubytování:

Z vlastní zkušenosti doporučuji chatu Weichtalhaus v údolí Hollental. Majitel je velmi příjemný a ochotný a navíc tu skvěle vaří. Pro ty, kteří dávají přednost spaní pod stanem lze doporučit tábořiště přímo u silnice procházející již zmíněným údolím kousek pod chatou. Najdete zde toalety a zdroj pitné vody, za táboření se neplatí. Bývá zde ale velké množství lidí a prostor není veliký.

Klasifikace obtížnosti zajištěných cest:

V Rakousku se obvykle používá pětimístná stupnice obtížnosti, kategorie jsou označeny písmeny A–E.

A: Většinou se jedná o lehké horské túry, při kterých ocelové lano slouží jen jako jakési zábradlí. Takové feráty jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.
B: Charakteristický bývá náročnější, exponovanější a vzdušnější turistický chodník vyžaduje použití bezpečnostního vybavení (viz. doporučená výstroj a výzbroj na feraty).

C: Cesta vede dlouhými a fyzicky náročnými pasážemi. Je bezpodmínečně nutné použití bezpečnostního vybavení. V takovém terénu většinou ale nepřekonáváme extrémně náročné nebo převislé úseky, jištění bývá dobré a poskytuje dostatek opory.

D: Jedná se náročné zajištěné cesty v horském terénu. Překonání zajištěných úseků vyžaduje dobrou fyzickou i psychickou kondici a předchozí zkušenost s pohybem v podobném terénu. Jsou kladeny velké nároky na vytrvalost člověka. Míst k odpočinku nebývá mnoho. V těžších úsecích mohou chybět umělé stupy.

E: Extrémně těžké, často silově náročné delší pasáže. Velmi často v takových cestách chybí umělé stupy a pro postup slouží jen ocelové lano, po kterém je nutné ručkovat. Feráty této obtížnosti vyžadují předchozí bohatou zkušenost s pohybem v podobném terénu, vynikající silovou, vytrvalostní i psychickou připravenost lezce.

Výzbroj a výstroj pro feráty:

Základní vybavení: sedací a prsní nebo kombinovaný úvazek (důrazně doporučuji používání prsního úvazku v kombinaci se sedacím úvazkem), feratový set a lezecká přilba. Pokud máte citlivější pokožku na rukou a trpíte na puchýře, pak jistě oceníte rukavice určené pro feráty, které chrání dlaně a podstatnou část prstů. Úplně však postačí i cyklistické rukavice.

Doplňkové vybavení: pro skupinu lano a alespoň 4 karabiny se zámkem, prusíkovací smyčky, ploché smyce.

Další doporučené vybavení: velmi důležité jsou kvalitní turistické boty, funkční spodní prádlo, druhá vrstva na zateplení (fleece nebo windstopper) a kvalitní nepromokavé kalhoty a bunda. Přiměřeně velký batoh a dostatek vody by měly být samozřejmostí.

Vhodná doba pro návštěvu:
Jedná se o nevysoké hory, pro které jsou ale charakteristické nenadálé změny počasí. Pro vysokohorskou turistiku jsou nejvhodnější letní měsíce od konce května do konce září nebo poloviny října. Koncem května může ve vyšších polohách stále ležet sníh a po feratách ztékat proudy vody. Koncem září nebo v půlce října jsou již kratší dny a také nižší denní teploty. Na druhou stranu babí léto a podzim v Raxech jsou opravdu nádherné.

Doporučené mapy, literatura a informační zdroje:
- Mapa Freytag & Berndt: WK 023 1:50000 (Hohewand)
- Mapa Kompass č. 210 Wiener Hausberge … 1:35000 (Raxalpe)
- Internetový server: http://www.bergsteigen.at (poněkud nepřehledný, ale vynikají zdroj informací)
- WERNER, P. , Kürschner, i.: Klettersteigatlas – Alpy. Freytag & Berndt. 3. přepracované vyd. 2007.

Mapy © Google

Mapa Hohe Wand

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bez pojištění zapláčete. Kolik stojí záchrana vrtulníkem v rakouských Alpách

20. května 2024  13:39

Záchrana v horách či jiném těžce přístupném terénu se může turistům v Rakousku výrazně prodražit,...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

Na co zírá mašinfíra: Deset kilometrů těžké romantiky na mladějovské dráze

26. května 2024

Vůbec poprvé během jedné jízdy vyměníme lokomotivy, včetně mašinfíry. Vyrazíme na úzkokolejku v...

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

Dovolená na kterou nezapomenete. Rakousko nabídne vše, co od prázdnin očekáváte

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...