První kroky v Indii a návštěva u dalajlamy

  14:39
Tak jsme se konečně, po těch sedmnácti dnech, dočkali: před námi se tyčí mohutná brána s třepotající se hnědo-bílo-zelenou vlajkou. Vstup na indickou půdu střeží statní a vousatí Sikhové s pomocí několika pásem ostnatého drátu, ne nepodobného bývalé železné oponě na našich hranicích. Dostáváme osvědčení o uspokojivém zdravotním stavu a celníkům otevřeme batohy, ale jen na dva prsty - první malé, bezvýznamné plus pro Indii.

Z pohodlných sedaček mikrobusu (který jen nás tři za 50 indických rupií odveze až do Amritsaru) sledujeme svěží zelenou krajinu plnou řádně upravených políček. Sikhove jsou opravdu dobří hospodáři. Možná i díky tomu je Pandzab, na jehož území se nalézáme, nejbohatším indickým státem.

V Amritsaru se k chaosu, který známe již z pákistánských ulic, přidává další novinky - cykloriksy. Pekně nebezpečné vecičky, zvláště když se znenadání vynoří za nic netušícím člověkem. Opět se učíme uskakovat.

Středobodem Amritsaru je sikhský Zlatý chrám, v neděli vždycky narvaný k prasknutí. Tisíce lidí korzuje po mramorovém chodníku okolo vodní nádrže s pozlacenou chrámovou lodí uprostře. Na konci okruhu se zařadí do fronty na můstku ke svatyni a jdou si pro pomazání. Úžasná podívaná! (Poznámka pro spořivé: specialitou sikhských chrámů jsou jídelny a noclehárny, kde se dá zdarma jíst a spát. Poznámka pro gurmány: čočková kejda z kýblu není nic moc, i když je zadarmo).

Druhý den dopoledne opouštíme zmatek Amritsaru a úzkými serpentinami zamíříme k Himalájím. Chceme navštívit město Dharamsala.

Cílem expedice, která na svou cestu vyrazila 17. srpna, je zdokumentovat a přiblížit socioekonomické i kulturní poměry v zemích jižní Asie (tedy v Pákistánu, Indii, Bangladéši a Nepálu). Účastníci expedice chtějí poznat životní styl obyvatel, demografické problémy, stav historických památek a pozitivní i negativní dopady rozvoje cestovního ruchu v oblastech. Podrobnosti o expedici se dozvíte na stránkách http://www.cestomanie.cz/expedice

Dharamsala, či spíše její horní část McLeod Ganj, je pro Tibeťany pojmem. Vedle exilové vlády tady sídlí i všemi bez rozdílu a s největší oddaností uznávaný Tenzig Gyatso, či chcete-li Jeho Svátost 14. dalajlama. Oči obyvatel malých vesniček roztroušených po svazích himalájských předhřebenů se upírají ke klášteru Namgyal a několika svatyním v těsné blízkosti McLeodu. Právě tady, v domě obehnaném vysokým plotem a od okolního světa odděleném neprostupnou zelení, sídlí jeho Svátost.

Kdo přijede do Dharamsaly ze zaprášených měst na jih odsud, musí mít pocit, že město je dalajlamovou přítomností celé prostoupeno.  Klidné uličky, laskavě se usmívající mnichové a ostatní Tibeťané. Žádný hon za dolary a hlasité nahánění turistů. A těch je tu víc než dost.

Dostat se alespoň v myšlenkách do dalajlamovy blízkosti je tahákem pro spoustu lidí, mnozí z nich pak čekají na veřejné audience, aby se ho mohli dotknout, což se projevuje i na vzhledu McLeodu. Vedle dalajlamovy vily a přilehlého kláštera jsou tady vlastně jen hotely, restaurace, obchůdky s tibetských oblečením a cetkami, internetové kavárny a indičtí žebráci, kteří tuší drobné.


Vedle ohromného množství těch, kteří se přijedou jen podívat, je tu i celá řada západních studentů východních náboženství, jógy, meditačních praktik a čert ví čeho ještě. Od "normálních" cestovatelů se zpravidla liší tím, že se oblékají kompletně v místní konfekci, přes rameno mají přehozené žebradlo s třásněmi, občas přidají pestrobarevné vlněné pončo. Jsou roztroušeni po školách východních nábožeství a jógy na okolních kopcích. Pokud se půjdete projít po cestách na zalesněných svazích v okolí McLeodu a narazíte na nemluvné individum, které si vás z výše svých hlubokých myšlenek nepříliš přátelsky měří, pak jste narazili právě na výše popsaný druh návštěvníka Dharamsaly.

Zatímco západní studenti se se vší vážností snaží mermomocí osvobodit svou mysl, jejich tibetští kolegové, mají, zdá se, opačné starosti. Nejenom na ulicích, ale i v klášteře se pošťuchují, pokřikují na sebe, zápasí spolu a vystavují na turisty své doširoka rozesmáté obličeje. K dovršení paradoxu se při společné odpolední modlitbě, opakovaně ve stále se zvyšujícím tempu, cvrnkají do uší a navzájem si kradou šutry. Jeden tak v Dharamsale neví, kde je vlastně ono okřídlené "mezi nebem a zemí".

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:34

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

Rady od cestovatelů na dovolenou: zážitky si nekupujte a cestujte nalehko

15. června 2024

Prázdniny jsou na obzoru, spousta lidí už odpočítává hodiny do okamžiku, kdy konečně vyrazí na tu...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

Čech absolvoval přes 650 letů. Nejkrásnější jsou Cookovy ostrovy, říká

14. června 2024

Premium Jiří Spolek zažil pokus o únos v Peru i veliké cestovatelské štěstí v Istanbulu. Cestování je pro...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...