Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Nejhezčí horský přechod v Evropě: Tour du Mont Blanc

Maximální možné převýšení až 10 000 metrů a délka trasy podle zvolené varianty od 150 do 180 km. To je Tour du Mont Blanc, jeden z nejatraktivnějších horských přechodů v Evropě. Během putování stezka opustí sladkou Francii, postupně projde slunnou Itálií, hodinkově přesným Švýcarskem a v závěru se opět vrátí do Francie.
Tour du Mont Blanc patří k nejatraktivnějším horským přechodům v Evropě

Tour du Mont Blanc patří k nejatraktivnějším horským přechodům v Evropě | foto: David HainalliDNES.cz

Během Tour du Mont Blanc sice nevstoupíte ani jednou na ledovec a nebudete tedy potřebovat žádné speciální vybavení pro pohyb v ledovcových terénech. Přesto nedoporučuji podcenit přípravu a kvalitu vybavení - už i proto, že co se týče převýšení, je to s trochou nadsázky - jako byste si "střihli" Everest od moře a zase dolů a ještě pár set metrů k dobru.

Kdo byl první

První, koho napadlo obejít bájnou a dosud nevylezenou horu, byl Horace Bénédict de Saussure, přírodovědec, který vypsal odměnu pro toho, kdo najde cestu na vrchol Mont Blancu. Na vrchol hory samé jej pak vyvedl Jean Jacques Balmat 7. 8. 1786.

Hora ale učarovala i celé řadě dalších historicky významných osobností. Kolem Mont Blancu se procházeli např. Victor Hugo, Chateaubriand, Alexandre Dumas a další. Trasa "Tour" a její varianty se postupně měnily. Dnešní podoby dosáhla až v roce 1951.

Snad právě proto jsme si vybrali tento bezesporu unikátní a po všech stránkách atraktivní etapový přechod a vědomě jsme se vzdali samoty hor a byli jsme ochotni snášet davy lidí, kteří pojali úplně stejný plán jako my.

Tour du Mont Blanc


Kudy vede cestička?

Vzhledem k tomu, že se legendární Tour du Mont Blanc chodí obvykle jako okruh, je v podstatě jedno, kde zahájíte své putování. Přesto se jako ideální výchozí bod jeví Les Houches. Městečko kousek od horského letoviska Chamonix.

Z Les Houches vychází pohodlná cesta do svěže zeleného horského sedla Col Voza. Prochází tudy i trať ozubnicové dráhy Tramway du Mont Blanc. Dráha je to veskrze unikátní. Ve stanici La Fayet navazuje na státní železnici společnosti SNCF a končí ve stanici Glacier de Bionnasay (Nid. d´Aigle) ve výšce 2 372 m.

Toto unikátní technické dílo je dlouhé asi 12 km, přičemž na 10 km trati byla položena ozubnice. Přestože stoupání v ozubnicových úsecích je opravdu úctyhodné, umí dnešní elektrické lokomotivy vyvinout rychlost až 20 km/h.

Tour du Mont Blanc
Odpočinek v sedle Col de Tricot

Na výhledy atraktivnější alternativa Tour pak pokračuje pod chatu Chalet de I´Arve a na visutý most nad řekou vytékající z ledovce Glacier de Bionassay. Stezka pak stoupá přes louky porostlé rododendrony do sedla Col de Tricot, poté přes Chalet de Miage a Chalet de Truc klesá do Les Contamines-Montjoie.

Tour du Mont Blanc

Otravný osel, sýrárna a nezapomenutelné výhledy na Gran Paradiso

Cesta z Les Les Contamines-Montjoie na veřejné tábořiště v Les Chapieux vede nejprve malebným údolíčkem ke kostelu Notre Dame de la Gorge. Pravda, nejsme sice v Paříži a neprovází nás hrbatý zvoník, ale i tak má místo neopakovatelnou atmosféru.

Za kostelem pak cesta začíná konečně stoupat do kopců. Řeka vytváří ve svém korytě impozantní skalní okna, soutěsky s vysokými vodopády.

Po chvíli opouštíme cestu nad divokým tokem a stoupáme po široké cestě kolem několika chat přes sedlo Col du Bonhomme do - na výhledy poněkud atraktivnějšího sedla - Col de la Croix du Bonhomme. Přímo před námi se tyčí pravidelná pyramida 4 062 m vysokého Gran Paradisa, kopce hojně turisty a horolezci využívaného k aklimatizačnímu výstupu před poněkud vážnějšími podniky na vyšších a technicky náročnějších kopcích v okolí, včetně Mont Blancu.

Tour du Mont Blanc

Gran Paradiso

Ze sedla pak už jen scházíme na veřejné tábořiště v Les Chapieux. Kromě hotýlku, ubytovny místního turistického svazu, prodejny sýrů a funkčního informačního střediska tu měli i osla. Neznám lepší budíček než oslí hýkání. Nelze se nevzbudit!

Ovšem ve čtyři hodiny ráno jsem myslel, že budu vraždit ono tupé a bezohledné zvíře. Jediné štěstí, že od nepříjemných rozhovorů na petrohradském letišti vozím pouze nože s čepelí kratší než 12 cm a tyčky od stanu jsem ještě potřeboval na další cestu!

Etapa po silnici z Les Chapieux k Ville des Glacieres (asi 5 km) se dá ulehčit mikrobusem za jedno euro. Od Ville des Glacieres šplhá cesta do hraničního sedla Col de la Seigne. S výhledem na Aiguille des Glacieres a s tušením hory nejvyšší schovávající se v mracích klesáme do italského údolí Val Veny.

Tour du Mont Blanc
Aiguille de Bionassay

Odpočinková túra s úctyhodným převýšením a sviští orgie

"Blíží se krizový den, a tak bychom si dneska mohli dát něco kratšího a odpočinkovějšího, ne?" navrhuji. Pohled do mapy byl rychlý a volba jednoduchá. Jenže jak by řekl klasik: "Práce kvapná, málo platná..."

Z Courmayeuru stoupáme přes chatu Refugio Bertone na vyhlídkový hřeben Mont de la Saxe. Máme trochu smůlu. Mraky nám stejně jako předchozí den zakrývají výhledy na Mont Blanc, Grandes Jorasses, Dent du Géant a další horské velikány oblasti. Hřeben Mont de la Saxe končí na vyhlídkovém vrcholu Tête de la Tronche.

Tour du Mont Blanc

Grandes Jorasses

"Svišť, támhle je svišť! A pořádný!" slyším před sebou. Skupina se zastavuje. Začínám kamarádům závidět jejich malé kompakty bez výměnných objektivů. Při podobných akcích musím sundat batoh, vyměnit objektivy a teprve potom vyrazit na lov.

Plíživým krokem se přibližuji ke své kořisti a dělám, že neslyším rádoby vtipné poznámky přátel o "slavném lovci Pampalinim". "Počkejte, až ty fotky uvidíte!" honí se mi hlavou. Dlužno poznamenat, že fotografovaný svišť byl opravdu pozér a vydržel u nory poměrně dlouho. Ovšem v tom nejlepším samozřejmě zdrhnul.

Tour du Mont Blanc

Z vrcholu Tête de la Tronche pak cesta prudce klesá zpět do Courmayeuru. Z odpočinkového dne se nakonec vyklubal více než šestihodinový výlet s převýšením téměř 1 300 m.

Tour du Mont Blanc

Konečně Švýcarsko

Další den se přes sedlo Grand Col Ferret přehoupneme do Švýcarska. Kromě majestátného Mont Dolent tyčícího se přímo nad sedlem se nám otevírají pohledy na Grand Combin a masív Monte Rosy. Grand Combin nám v tuto chvíli bohužel zakrývá výhled na Matterhorn, symbol švýcarské dokonalosti a přesnosti.

Pomalu scházíme do La Fouly. Nacházíme zde snad nejlépe vybavený kemp po cestě – Camping des Glacieres. Vzhledem k tomu, že další etapa vede údolím, po loukách, lesy a neposkytuje mnoho atraktivních výhledů, vynecháváme ji.

Vyjíždíme k jezeru Champex Lac. Zde se nabízí dvě hlavní možnosti dalšího postupu. V případě hezkého počasí rozhodně doporučuji výstup do sedla Fenêtre d´Arpette a sestup podél divoce rozbitého ledovce Glacier du Trient. I když se jedná o objektivně náročnější cestu, nespoutaná krása Trientského ledovce jistě bohatě vynahradí všechnu tu dřinu. Pod osadou Trient pak využíváme útočiště plně vybaveného veřejného tábořiště s prostorným přístřeškem a několika otevřenými ohništi.

Tour du Mont Blanc

Glacier du Trient

Zpět do Francie a královské etapy celé Tour

Říká se, že "vrchol" má přijít v závěru celého putování. Čekají nás tři závěrečné etapy. Během první z nich se přes sedlo Col de Balme vrátíme zpět do sladké Francie. Máme smůlu a celý den je hustá mlha, chladno a občas prší. Ubytováváme se v kempu v obci Vallorcine a těšíme se na poslední dva dny. Místní meteorologové jsou opravdoví profesionálové a málokdy se spletou.

Ze sedla Col des Montets stoupáme v serpentinách na tzv. jižní balkon, vyhlášený neopakovatelnými výhledy na celý masív Mont Blancu počínaje Aiguille Verte, Aiguille du Midi a konče samotným ledovým králem, Mont Blancem. První část této opravdové "třešinky na celém tom sladkém dortu" končí na horní stanici lanovky do Les Praz, resp. Chamonix, na Flégèru.

Cestou se opět vžívám do role slavného Pampaliniho a lovím kozorožce horské. Rodinka je evidentně zvyklá na velké množství turistů, a tak mi nečiní větších problémů se s teleobjektivem přiblížit na vzdálenost asi 15-20 m.

Závěrečná etapa stoupá z Flégèru na Brévent. Mont Blanc a zdá se být na dosah ruky a jeho ledovci pokryté svahy září lákavým bílým světlem. Jen si sáhnout! Ani prudké klesání do Les Houches neubírá nic z nadšení a uspokojení z krásného treku plného nezapomenutelných výhledů.

Co dodat? Aby celkový dojem byl úplně dokonalý, vyjíždíme lanovkou na vyhlídkový vrchol Aiguille du Midi, kocháme se vzdušnými pohledy a při zpáteční cestě vystupujeme na mezistanici Plan de I´Aiguille a odtud pokračujeme pohodlnou asi dvouhodinovou procházkou k ledovci Mer de Glace a zubačkou sjíždíme do Chamonix.

Tour du Mont Blanc
Mont Blanc z Aiuguille du Midi

Tour du Mont Blanc'
Mont Blanc z Aiuguille du Midi

V Chamonix pod sochou J. J. Balmata, chudého hledače drahokamů, který jako první našel cestu k vrcholu Mont Blancu, se loučíme s městečkem plným turistů, kavárniček a milé atmosféry horského letoviska. Už teď vím, že se do sladké Francie znovu vrátím.

Tour du Mont Blanc

Může se hodit

Doprava autem
Jako ideální se jeví trasa Praha, Plzeň, Rozvadov, Mnichov, Lindau, Bern, kolem Ženevského jezera do Martigni a přes sedlo Col de la Forclaz do Chamonix.
Ubytování
Ceny v kempech a veřejných tábořištích se pohybují kolem 6–10 eur za osobu a noc. Ve Švýcarsku se platí i za veřejné tábořiště (Trient – 2,5 eur /osobu a noc). Poplatek je ale plně vyvážen kvalitou poskytovaných služeb a zázemím (toalety, studená tekoucí pitná voda, velký přístřešek s posezením).
V údolí Chamonix je kempů celá řada, v dalším průběhu Tour je nabídka o něco slabší. Během našeho přechodu jsme využili služeb následujících kempů a tábořišť:
Camping Les Cimes (Les Bossons, více ZDE)
Camping Le Pontet (Les Contamines Montjoie, více ZDE)
Veřejné tábořiště v Les Chapieux (bez poplatku)
Camping Aiguille Noire (údolí Val Veny, Courmayeur, více ZDE)
Camping du Parc (Morgex, Valle d´Aosta, více ZDE)
Veřejné tábořiště pod obcí Trient
Camping des Glaciers (La Fouly, web ZDE)
Camping des Montets (Vallorcime)

Doporučené vybavení
Tour du Mont Blanc sice patří mezi vysokohorské přechody, kde se pohybuje velké množství turistů, přesto nedoporučuji podcenit přípravu a kvalitu vybavení. Doporučuji kvalitní turistické boty (maratonky určitě nestačí), funkční spodní prádlo, druhou vrstvu na zateplení (fleece nebo windstopper), kvalitní nepromokavé kalhoty a bundu, čepici, rukavice a teleskopické hole (usnadní chůzi). Stan, spacák a karimatka by měly být samozřejmostí, pokud nezvolíte možnost ubytování na chatách a v ubytovnách.
Vhodná doba pro návštěvu
Nejstálejší počasí bývá v těchto oblastech v červenci a v srpnu. Nevýhoda druhého prázdninového měsíce tkví hlavně v tom, že francouzští školáci čerpají letní prázdniny a na cestách se pohybuje větší množství lidí. Faktem ale zůstává, že Tour je natolik chozenou trasou, že se během letních měsíců pravděpodobně nestane, že byste se tam pohybovali sami.
Doporučujeme publikaci:
Kev Reynolds: "Tour of Mont Blanc". Vydalo nakladatelství Cicerone, 2.vydání v r. 2007 - mapa je z této publikace 

Trasa Tour du Mont Blanc

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

S partou i s rodinou. Emiráty jsou mezi českými výletníky stále oblíbenější

Časy, kdy byly Spojené arabské emiráty destinací vhodnou jen pro milionáře, jsou dávno pryč. Nabídka dnes dokáže...

Že jedí vařené ovčí hlavy? Líbí se mi živá tradice, říká Češka o životě na Islandu

Premium Island je velmi populární turistický cíl. Spousta lidí touží přiletět, proletět co nejvíc míst a mít „odškrtnuto“....

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Premium Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i když vypadá, že už...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...