Pohádková pýcha Francie. Lázně Vichy očarovaly elitu země v každé době

Jen 58 kilometrů od města Clermont-Ferrand leží nejkrásnější a nejznámější lázně Francie. Vichy uchvacuje návštěvníky svojí skvostnou architekturou, rozkvetlými parky a osvěžující, všudypřítomnou vodou.
Vzdušná budova ze skla a železa s názvem Hall des Sources, kde pod limetkově...

Vzdušná budova ze skla a železa s názvem Hall des Sources, kde pod limetkově zeleno-bílým stropem prýští prameny. | foto: Profimedia.cz

Když si přečtete francouzský komiks Asterix a školní rok, narazíte v něm na bitvu o Gergovii, v níž galský vůdce Vercingetorix zvítězil nad Gaiem Juliem Cesarem. Poražený římský vojevůdce pak táhl na severovýchod, kde u řeky Allier narazil na teplé prameny vyvěrající ze země. Napojil jimi zchvácené koně, kteří po vodě plné minerálů doslova ožili. Římané si povšimli výjimečných účinků těchto pramenů a v roce 52 před naším letopočtem na tomto místě založili termální lázně Aquae Calidae, které ve středověku dostaly nový název Vichy a staly majetkem bourbonských vévodů.

Rod v roce 1589 získal francouzskou korunu a královský lesk přitáhl do Vichy vznešené hosty. Jedním z nich byla i Marie de Rabutin-Chantal, markýza de Sévigné, která si v lázních léčila revmatismus horních končetin. Díky procedurám znovu mohla psát své slavné dopisy. Velká ikona francouzské literatury 17. století jich vytvořila přes tisícovku.

Vichy si na svoji současnou podobu muselo počkat až do devatenáctého století do vlády Napoleona III. Císař zde několikrát pobýval a zasloužil se o největší proměnu města.

Šlechtična se zmínila o léčbě také na královském dvoře a od té doby navštěvovali Vichy příslušníci panovnického rodu. Pobývaly zde například princezny Viktorie Luisa a Marie Adéla, ale lázně jim přišly nepohodlné kvůli malé kapacitě, vybavenosti, blátivému okolí a špatnému přístupu. Proto po svém návratu do Versailles požádaly svého synovce krále Ludvíka XVI. o vybudování nových kolonád, hotelů a prostornějších a luxusnějších termálních lázní. Vše bylo dokončeno v roce 1787.

Vichy si však na svoji současnou podobu muselo počkat až do devatenáctého století, do vlády Napoleona III. Císař zde několikrát pobýval a zasloužil se o největší proměnu města. Podél řeky Allier nechal vybudovat hráze a staré močály nahradil upravenými zahradami. Inicioval výstavbu nových bulvárů, ulic, pavilonů, nádherných chat s dřevěnými vlysy, kasina a malého nádraží, jež zvýšilo počet návštěvníků.

Architektonický rozvoj završila Belle Époque (období mezi lety 1890 až 1914), kdy Vichy zkrášlila Hall des Sources, vzdušná budova ze skla a železa, kde pod limetkově zeleno-bílým stropem prýští prameny. K ní se přidal Parc des Sources s kovovou 700 metrů dlouhou galerií, jež se prezentovala na Světové výstavě v Paříži v roce 1889.

L’Opéra ve Vichy sehrála významnou roli ve francouzských dějinách.

Architektonický rozvoj lázní Vichy završila Belle Époque.

Městský park získal také jedno prvenství, byl zároveň největší kavárnou v Evropě. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století tu číšníci podávali více než čtyři tisíce káv denně. V té době se počet pacientů pohyboval kolem čtyřiceti tisíc ročně a množství návštěvníků nemělo daleko ke sto tisícům.

Hosté rovněž navštěvovali secesní budovu opery s bílo-zlatým interiérem, jejíž hlediště pojme skoro tisíc pět set diváků. L’Opéra sehrála významnou roli ve francouzských dějinách. Po podepsání příměří s Němci v červnu 1940 přesídlila vláda do Vichy. Bylo to z důvodu relativně blízké vzdálenosti k Paříži (čtyři a půl hodiny vlakem), druhé největší hotelové kapacity ve Francii a moderní telefonní ústředny, která umožňovala spojení do celého světa. Parlament Francouzské třetí republiky potom udělil v budově L’Opéra plné pravomoci maršálu Pétainovi. Tím ukončil republikánské zřízení a inauguroval vichistickou Francii, jejíž kolaborantský režim trval až do srpna 1944.

Radnice města Vichy

Vichy se z válečných časů vzpamatovalo celkem rychle. K obnově života mu pomohly zejména slavné osobnosti (například Glaoui, paša z Marrákeše či monacký kníže Rainier III.) a peníze, které zde na dovolené hojně utráceli Francouzi ze severoafrických kolonií. Od června do září přijíždělo do Vichy tolik francouzsko-alžírských turistů, že to vypadalo, jako kdyby mezi letištěm Vichy-Charmeil a alžírskými letišti existovalo přímé letecké spojení. Zlatá padesátá a šedesátá léta minulého století však ukončila ztráta koloniálních území a město se muselo spolehnout na domácí a evropské turisty.

Alchymie z hloubi země

Za své léčivé prameny může Vichy poděkovat oblasti Auvergne, jejíž povrch pokrývá Francouzské středohoří plné vyhaslých sopek. Dešťová voda prosakuje mikroskopickými trhlinami do sopečné půdy a cestou se filtruje. V hloubce čtyř tisíc metrů, kde je vysoká teplota, se ohřeje až na 140 °C a smísí s plynem unikajícím z roztaveného magmatu. Voda s oxidem uhličitým pak začne za několik týdnů stoupat vzhůru skalami z křemene, které pochází z období prvohor. Cestou na povrch dochází k ochlazení a k obohacení minerály a stopovými prvky (například železo, hořčík, draslík, vápník, mangan, fluór, lithium, bróm). Koncentrace těchto složek činí 5,2 gramů na litr a díky tomu patří prameny z Vichy k nejbohatším minerálním vodám ve Francii.

Lázeňské město Vichy ve Francii. Na snímku lázně Celestins.

Lázně využívají devět pramenů s teplotou vody 22–43 °C. Čtyři z nich (Chomel, Grande Grille, Hôpital a Lucas) slouží lázeňským hostům pro pitné kúry. Zlepšují totiž trávení, působí proti únavě a svalovým křečím. Pramen Lucas má skvělé účinky na pokožku a je součástí kosmetických produktů značky Vichy.

K pitným pramenům se řadí také Célestins, jež nese jméno kláštera řádu celestinů, založeného v roce 1410 Ludvíkem II. Bourbonským. Pramen o teplotě 22 °C má pozitivní účinky na trávení a pije se při jídle. Navíc z něj gurmáni připravují zdravé polévky, sorbety nebo vodovou zmrzlinu. Ročně ve Vichy stočí přes sedmdesát milionů lahví tohoto pramene, které pak míří do více než čtyřiceti zemí světa.

Další prameny – Antoine a Boussange – používají balneologové jen pro lázeňské procedury, pro sprchy a koupele. Vřídla Dôme a Lys (66 °C) pak slouží pro přípravu termálního bahna na zábaly.

Pastilky na příděl

Lázně Vichy mají kromě pramenů ještě jeden léčivý prostředek v podobě osmihranných pastilek. Vynalezl je chemik Jean-Pierre-Joseph d’Arcet, který jako první objevil pozitivní účinky hydrogenuhličitanu sodného na trávení. Recept pak předal panu Régnaultovi, jež zahájil výrobu bonbonků v roce 1825.

Městský park získal také jedno prvenství, byl zároveň největší kavárnou v...

Bílé pastilky nejprve vznikaly z jedlé sody, která je jedním z hlavních prvků minerálních vod ve Vichy. Později se výrobní postup vylepšil. Nejprve laboranti z termálních vod extrahovali minerální soli, pak je vysušili, rozdrtili a smíchali s cukrem a glukózou. Nakonec přidali charakteristickou přírodní příchuť z máty, citronu nebo anýzu. Dražé se zpočátku prodávalo jen v lékárnách, ale v oblibě jej měla císařovna Eugénie, která napomohla k jeho popularitě a k následnému uznání císařským výnosem. Bonbónky byly na trh uvedeny jako cukrovinky a dostaly se do mnoha obchodů.

Během druhé světové války pastilky sloužily jako dobrá marketingová značka vichistické Francie. Zatímco ostatní potraviny byly na příděl, krámy rozdávaly dražé v srpnu 1942 volně. Změna nastala až po nařízení starosty, který dal tyto sladkosti na přídělový lístek, stejně jako sýr, aby nedošly. Dnes jsou ve Vichy pastilky běžně k dostání a patří k typickým suvenýrům lázeňského města.

Může se hodit

Vichy má dobré silniční spojení. Pokud budete po Francii cestovat autem, je dobré sledovat velmi užitečný web (je i v anglické verzi) www.autoroutes.fr

Po zadání trasy vám web spočítá vzdálenost, čas, a sdělí vám, jakou částku zaplatíte na mýtném na dálnici a kolik vás bude stát palivo. Zároveň vám ukáže navigaci a poskytne další informace například o provozu, zácpách, počasí a povolených rychlostech.

Pokud uvažujete o letecké dopravě, vyberte si letiště v Paříži, v Clermont-Ferrand, v Lyonu nebo v Ženevě. Ze všech měst se pak do Vichy dostanete vlakem. Cesta z Paříže po železnici trvá tři hodiny, z Lyonu dvě, ze Ženevy čtyři a z Clermont-Ferrand padesát minut.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  9.12 9:57

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý píšící cestovatel. Zac Jones si našel jinou niku. Specializuje se na hodnocení...

8. prosince 2024

Dětem vstup zakázán. O hotely pro dospělé je zájem, stále však čelí kritice

Hotely, které zakazují vstup dětem, mají mnoho příznivců i odpůrců. Ať už čas dovolených trávíte raději s rodinou, nebo si od svých ratolestí rádi odpočinete, statistiky ukazují, že poptávka po...

10. prosince 2024

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Hodiny čekání na letišti? V létě znovu, nic se nezměnilo, varuje šéf dispečerů

Premium

Kdo si zvolil termín odletu na dovolenou na začátek letošních letních prázdnin, zřejmě strávil řadu hodin čekáním na zpožděný let, případně se zpožděním odletěl navíc bez zavazadel. Přestože začátek...

6. prosince 2024

Dětem vstup zakázán. O hotely pro dospělé je zájem, stále však čelí kritice

Hotely, které zakazují vstup dětem, mají mnoho příznivců i odpůrců. Ať už čas dovolených trávíte raději s rodinou, nebo si od svých ratolestí rádi odpočinete, statistiky ukazují, že poptávka po...

10. prosince 2024

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie Kafemlejnků v Česku

Listopadové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše, která je určená všem milovníkům železnice, jsme věnovali Kafemlejnkům. Během měsíce jste nám poslali desítky fotek této nádherné parní...

9. prosince 2024  14:26

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  9.12 9:57

Žádné jistoty, budete v tom sami. Výlet do poslední divočiny Švédska

Hory pnoucí se do výšek přes dva tisíce metrů, stovky ledovců, rozlehlá a hluboká údolí a divoké, rozbouřené vody. Vysokohorská oblast, kde od nepaměti žijí Sámové, jediní domorodí obyvatelé...

9. prosince 2024

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...