Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Pohádková pýcha Francie. Lázně Vichy očarovaly elitu země v každé době

Jen 58 kilometrů od města Clermont-Ferrand leží nejkrásnější a nejznámější lázně Francie. Vichy uchvacuje návštěvníky svojí skvostnou architekturou, rozkvetlými parky a osvěžující, všudypřítomnou vodou.
Vzdušná budova ze skla a železa s názvem Hall des Sources, kde pod limetkově...

Vzdušná budova ze skla a železa s názvem Hall des Sources, kde pod limetkově zeleno-bílým stropem prýští prameny. | foto: Profimedia.cz

Když si přečtete francouzský komiks Asterix a školní rok, narazíte v něm na bitvu o Gergovii, v níž galský vůdce Vercingetorix zvítězil nad Gaiem Juliem Cesarem. Poražený římský vojevůdce pak táhl na severovýchod, kde u řeky Allier narazil na teplé prameny vyvěrající ze země. Napojil jimi zchvácené koně, kteří po vodě plné minerálů doslova ožili. Římané si povšimli výjimečných účinků těchto pramenů a v roce 52 před naším letopočtem na tomto místě založili termální lázně Aquae Calidae, které ve středověku dostaly nový název Vichy a staly majetkem bourbonských vévodů.

Rod v roce 1589 získal francouzskou korunu a královský lesk přitáhl do Vichy vznešené hosty. Jedním z nich byla i Marie de Rabutin-Chantal, markýza de Sévigné, která si v lázních léčila revmatismus horních končetin. Díky procedurám znovu mohla psát své slavné dopisy. Velká ikona francouzské literatury 17. století jich vytvořila přes tisícovku.

Vichy si na svoji současnou podobu muselo počkat až do devatenáctého století do vlády Napoleona III. Císař zde několikrát pobýval a zasloužil se o největší proměnu města.

Šlechtična se zmínila o léčbě také na královském dvoře a od té doby navštěvovali Vichy příslušníci panovnického rodu. Pobývaly zde například princezny Viktorie Luisa a Marie Adéla, ale lázně jim přišly nepohodlné kvůli malé kapacitě, vybavenosti, blátivému okolí a špatnému přístupu. Proto po svém návratu do Versailles požádaly svého synovce krále Ludvíka XVI. o vybudování nových kolonád, hotelů a prostornějších a luxusnějších termálních lázní. Vše bylo dokončeno v roce 1787.

Vichy si však na svoji současnou podobu muselo počkat až do devatenáctého století, do vlády Napoleona III. Císař zde několikrát pobýval a zasloužil se o největší proměnu města. Podél řeky Allier nechal vybudovat hráze a staré močály nahradil upravenými zahradami. Inicioval výstavbu nových bulvárů, ulic, pavilonů, nádherných chat s dřevěnými vlysy, kasina a malého nádraží, jež zvýšilo počet návštěvníků.

Architektonický rozvoj završila Belle Époque (období mezi lety 1890 až 1914), kdy Vichy zkrášlila Hall des Sources, vzdušná budova ze skla a železa, kde pod limetkově zeleno-bílým stropem prýští prameny. K ní se přidal Parc des Sources s kovovou 700 metrů dlouhou galerií, jež se prezentovala na Světové výstavě v Paříži v roce 1889.

L’Opéra ve Vichy sehrála významnou roli ve francouzských dějinách.

Architektonický rozvoj lázní Vichy završila Belle Époque.

Městský park získal také jedno prvenství, byl zároveň největší kavárnou v Evropě. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století tu číšníci podávali více než čtyři tisíce káv denně. V té době se počet pacientů pohyboval kolem čtyřiceti tisíc ročně a množství návštěvníků nemělo daleko ke sto tisícům.

Hosté rovněž navštěvovali secesní budovu opery s bílo-zlatým interiérem, jejíž hlediště pojme skoro tisíc pět set diváků. L’Opéra sehrála významnou roli ve francouzských dějinách. Po podepsání příměří s Němci v červnu 1940 přesídlila vláda do Vichy. Bylo to z důvodu relativně blízké vzdálenosti k Paříži (čtyři a půl hodiny vlakem), druhé největší hotelové kapacity ve Francii a moderní telefonní ústředny, která umožňovala spojení do celého světa. Parlament Francouzské třetí republiky potom udělil v budově L’Opéra plné pravomoci maršálu Pétainovi. Tím ukončil republikánské zřízení a inauguroval vichistickou Francii, jejíž kolaborantský režim trval až do srpna 1944.

Radnice města Vichy

Vichy se z válečných časů vzpamatovalo celkem rychle. K obnově života mu pomohly zejména slavné osobnosti (například Glaoui, paša z Marrákeše či monacký kníže Rainier III.) a peníze, které zde na dovolené hojně utráceli Francouzi ze severoafrických kolonií. Od června do září přijíždělo do Vichy tolik francouzsko-alžírských turistů, že to vypadalo, jako kdyby mezi letištěm Vichy-Charmeil a alžírskými letišti existovalo přímé letecké spojení. Zlatá padesátá a šedesátá léta minulého století však ukončila ztráta koloniálních území a město se muselo spolehnout na domácí a evropské turisty.

Alchymie z hloubi země

Za své léčivé prameny může Vichy poděkovat oblasti Auvergne, jejíž povrch pokrývá Francouzské středohoří plné vyhaslých sopek. Dešťová voda prosakuje mikroskopickými trhlinami do sopečné půdy a cestou se filtruje. V hloubce čtyř tisíc metrů, kde je vysoká teplota, se ohřeje až na 140 °C a smísí s plynem unikajícím z roztaveného magmatu. Voda s oxidem uhličitým pak začne za několik týdnů stoupat vzhůru skalami z křemene, které pochází z období prvohor. Cestou na povrch dochází k ochlazení a k obohacení minerály a stopovými prvky (například železo, hořčík, draslík, vápník, mangan, fluór, lithium, bróm). Koncentrace těchto složek činí 5,2 gramů na litr a díky tomu patří prameny z Vichy k nejbohatším minerálním vodám ve Francii.

Lázeňské město Vichy ve Francii. Na snímku lázně Celestins.

Lázně využívají devět pramenů s teplotou vody 22–43 °C. Čtyři z nich (Chomel, Grande Grille, Hôpital a Lucas) slouží lázeňským hostům pro pitné kúry. Zlepšují totiž trávení, působí proti únavě a svalovým křečím. Pramen Lucas má skvělé účinky na pokožku a je součástí kosmetických produktů značky Vichy.

K pitným pramenům se řadí také Célestins, jež nese jméno kláštera řádu celestinů, založeného v roce 1410 Ludvíkem II. Bourbonským. Pramen o teplotě 22 °C má pozitivní účinky na trávení a pije se při jídle. Navíc z něj gurmáni připravují zdravé polévky, sorbety nebo vodovou zmrzlinu. Ročně ve Vichy stočí přes sedmdesát milionů lahví tohoto pramene, které pak míří do více než čtyřiceti zemí světa.

Další prameny – Antoine a Boussange – používají balneologové jen pro lázeňské procedury, pro sprchy a koupele. Vřídla Dôme a Lys (66 °C) pak slouží pro přípravu termálního bahna na zábaly.

Pastilky na příděl

Lázně Vichy mají kromě pramenů ještě jeden léčivý prostředek v podobě osmihranných pastilek. Vynalezl je chemik Jean-Pierre-Joseph d’Arcet, který jako první objevil pozitivní účinky hydrogenuhličitanu sodného na trávení. Recept pak předal panu Régnaultovi, jež zahájil výrobu bonbonků v roce 1825.

Městský park získal také jedno prvenství, byl zároveň největší kavárnou v...

Bílé pastilky nejprve vznikaly z jedlé sody, která je jedním z hlavních prvků minerálních vod ve Vichy. Později se výrobní postup vylepšil. Nejprve laboranti z termálních vod extrahovali minerální soli, pak je vysušili, rozdrtili a smíchali s cukrem a glukózou. Nakonec přidali charakteristickou přírodní příchuť z máty, citronu nebo anýzu. Dražé se zpočátku prodávalo jen v lékárnách, ale v oblibě jej měla císařovna Eugénie, která napomohla k jeho popularitě a k následnému uznání císařským výnosem. Bonbónky byly na trh uvedeny jako cukrovinky a dostaly se do mnoha obchodů.

Během druhé světové války pastilky sloužily jako dobrá marketingová značka vichistické Francie. Zatímco ostatní potraviny byly na příděl, krámy rozdávaly dražé v srpnu 1942 volně. Změna nastala až po nařízení starosty, který dal tyto sladkosti na přídělový lístek, stejně jako sýr, aby nedošly. Dnes jsou ve Vichy pastilky běžně k dostání a patří k typickým suvenýrům lázeňského města.

Může se hodit

Vichy má dobré silniční spojení. Pokud budete po Francii cestovat autem, je dobré sledovat velmi užitečný web (je i v anglické verzi) www.autoroutes.fr

Po zadání trasy vám web spočítá vzdálenost, čas, a sdělí vám, jakou částku zaplatíte na mýtném na dálnici a kolik vás bude stát palivo. Zároveň vám ukáže navigaci a poskytne další informace například o provozu, zácpách, počasí a povolených rychlostech.

Pokud uvažujete o letecké dopravě, vyberte si letiště v Paříži, v Clermont-Ferrand, v Lyonu nebo v Ženevě. Ze všech měst se pak do Vichy dostanete vlakem. Cesta z Paříže po železnici trvá tři hodiny, z Lyonu dvě, ze Ženevy čtyři a z Clermont-Ferrand padesát minut.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

OBRAZEM: Kouzelných 25 tipů na podzimní dovolenou. Neztratilo se ani Hřensko

Mezi nejkrásnější podzimní lokality na světě patří také soutěsky u Kamenice v Hřensku. Nenapravitelní romantici,...

Krajem poutníků ve Španělsku. Objevte katedrálu UNESCO a sestru Mony Lisy

Svatojakubskou pouť, tedy pouť do Santiaga de Compostela, podniká stále více lidí. Jedna z nejoblíbenějších tras vede z...

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Premium Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i když vypadá, že už...

VIDEO: Cestovat na koloběžce je jako jezdit na jednorožci, říká Češka

Chcete důkladně poznat zemi, kterou navštívíte, a ještě si příjemně popovídat s místními lidmi? Lepší dopravní...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...