Japonský dobrodruh, kterému kvůli dávným omrzlinám prý dělá potíže i zavazování tkaniček či držení cepínu, se na vrchol vydá sám a bez kyslíkového přístroje.
Cesta na vrchol Everestu byla po dubnovém zemětřesení v zemi, kdy na svazích hory zahynulo pod utrženou lavinou 19 lidí, uzavřena. Úřady ji nyní opět otevřely a Nobukazu Kuriki před několika dny na ceremoniálu v Káthmándú slavnostně obdržel povolenku od nepálského ministra turistiky.
Nepálské úřady lákají horolezce zpět, šerpové jsou skeptičtí
Nepálské úřady se zatím marně pokoušejí nalákat horolezce zpět na Mount Everest a právě Kuriki by jim v případě úspěchu mohl udělat dobrou reklamu. Proto také nepálské ministerstvo turistiky Japonce na konci srpna představilo sezvaným novinářům. Mnoho zkušených šerpů nicméně varuje, že stezka stále není bezpečná a dokonce na ní chybějí lana a žebříky.
V úterý Kuriki odcestoval letadlem do hor, aby se před výstupem na Everest plánovaným na příští měsíc aklimatizoval. "Jistěže jsem nervózní a mám obavy," prohlásil Kuriki před novináři. "Před pokusem o zdolání Everestu je to přirozené, zvlášť pak po (dubnovém) zemětřesení a v tomto ročním období," dodal.
Nejhorší zemětřesení v dějinách Nepálu
Nejhorší zemětřesení v dějinách země zabilo v dubnu v Nepálu 9000 lidí a v květnu po něm následovaly další silné otřesy. "Kuriki bude stoupat na Everest v době, kdy ve světě panují nejasnosti ohledně bezpečnosti Nepálu po zemětřesení," řekl ministr turistiky Kripasur Šerpa s tím, že to podle něho bude příklad pro další návštěvníky, aby přijeli.
Řada horolezců ale varuje, že pokus Japonce je příliš velkou sázkou do loterie. Šéf jedné z největších kanceláří, která organizuje výpravy na Everest, Ang Cering Šerpa označuje plánovaný výstup za lehkomyslnost. V podzimní lezecké sezoně je podle něj pokaždé zdolávání Everestu nebezpečné, protože počasí je chladnější než na jaře, je větší riziko sesutí lavin či smetení členů expedic z horského svahu silným vichrem. "To, k čemu se (Kuriki) chystá, je nesmírně riskantní," řekl doslova.
Oživení turistického průmyslu za každou cenu?
Legendární americká novinářka Elizabeth Hawleyová, která pod Himálajem žije již 50 let, uvedla, že propagace Kurikiho výstupu ukazuje, jak zoufale se nepálská vláda snaží oživit turistický průmysl. Podporuje tohoto "šíleného muže", aby přesvědčila svět, že jsou expedice bezpečné. "Chopí se jakékoli příležitosti, aby přiměli lidi vrátit se zpět do země," konstatovala Hawleyová.
Japonec chce dosáhnout vrcholu Mount Everestu, který se tyčí do výšky 8848 metrů nad mořem, do poloviny září. Zvolil si k tomu tradiční cestu jihovýchodní stěnou, kterou postupovali také první pokořitelé hory Sir Edmund Hillary se šerpou Tenzingem v roce 1953.
Tým šerpů by měl tento týden začít opravovat stezku přes zrádný ledopád Khumbu, který musí horolezci překonat, než se dostanou na vrchol. Cesta přes ledopád, nacházející se mezi základním a prvním výškovým táborem, je za normálních podmínek zabezpečena fixními lany a žebříky. Stezku ovšem zasypala při zemětřesení 25. dubna jedna z lavin, zatímco další pohřbila polovinu základního tábora.
27. dubna 2015 |
Lehkým alpským stylem a bez kyslíku
Kuriki prohlásil, že dává přednost výstupům na podzim a o samotě, s minimálním množstvím vybavení. "To je ta nejčistší podoba lezení, a vyplatí se kvůli ní riskovat," tvrdí. Žádná mimořádná předběžná opatření Kuriki nepřijal, podle něj je horolezectví ve své podstatě nebezpečný sport a on bude muset spoléhat na své instinkty.
Kuriki se v předchozích šesti letech vydal na Everest sám již čtyřikrát a pokaždé byl nucen výstup přerušit. V roce 2012 strávil dva dny ve sněhovém záhrabu v nadmořské výšce 8229 metrů v teplotách nižších než minus 20 stupňů Celsia. Tehdy mu omrzly prsty na rukou a lékaři mu museli konečky prstů amputovat.
Kvůli omrzlinám jsou teď pro něj obtížné i tak základní úkony jako zavazování tkaniček či držení cepínu. I přesto má Japonec dost síly a šikovnosti na to, aby si dokázal postavit stan či uvařit jídlo.