Polský Krakov byl pro letošní rok vybrán jako hlavní město evropské gastronomie.

Polský Krakov byl pro letošní rok vybrán jako hlavní město evropské gastronomie. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Kuchnia i Wino. Vyzkoušeli jsme, jak se v Krakově vaří na Michelina

  • 10
Zraky milovníků jídla se v tomto roce upínají na východ. Polské královské město a vyhlášená turistická destinace našich východních sousedů dostala pro letošní rok prestižní titul hlavního města evropské gastronomie. Co zde ochutnat a co neminout? To vám přiblíží náš kulinární průvodce městem.

Začínáme na Rynku, tedy přímo v srdci města, kde stojí jedna restaurace vedle druhé. Mezi nejlepší podniky patří Szara Ges (Šedá husa), která si zakládá na moderně připravených a poutavě aranžovaných pokrmech.

Z předkrmů boduje třeba tatar z černého pstruha, dalším velkým hitem je pečený candát servírovaný s říčním rakem, kaviárem a vajíčkem s tekutým žloutkem. Fantastická souhra chutí. Jenom dodejme, že Szara Ges získala cenu za nejlepší předkrm i hlavní jídlo při prestižní kulinární akci Wine & Food Noble Night.

To nejlepší z Polska

Za opravdovou polskou kuchyní se vydejte do restaurací Szara nebo Wesele, které stojí také na Rynku. V první z nich, doporučené Michelinem, mívají fantastická telecí žebra, pečená na másle a citronu, milovníky vnitřností naopak potěší telecí ledvina.

Wesele se specializuje na tradiční polskou kuchyni, připravenou v precizní podobě. Tady můžete ochutnat třeba národní bigos, servírovaný s masem divočáka, či dokonalé pirohy.

Pokud chcete proniknout do kuchyně z časů rakousko-uherské monarchie (vzpomínka na dobu, kdy byl Krakov její součástí), navštivte útulnou hospůdku CK Dezertér. Čechy překvapí smažený sýr, který je zde prezentován jako národní pokrm Slováků.

Milovníci masa by měli určitě navštívit Restauraci Pod Baranem, stojící nedaleko zbouraných hradeb pod královským hradem Wawel. I tu doporučuje průvodce Michelin.

V příjemné domácí atmosféře stojí za zkoušku hlavně zvěřina, třeba srnčí hřbet s omáčkou z lesních plodů a hřiby či mimořádně povedená panenka z divočáka ve steakové úpravě.

Jen kousek odtud funguje další oblíbená restaurace Klimaty Poludnia. Charakterizuje ji domácí atmosféra, skvělý výběr vín, nádherná veranda. To je tip od místních, kteří tvrdí, že zde připravují nejlepší kachnu ve městě.

Jelení tatarák

A teď se přesuňme do stále populárnější židovské čtvrti Kazimierz, která se v posledních letech stala druhým centrem města. Za pozornost určitě stojí moderní a kosmopolitní bistro Bazaar s pestrou nabídkou ryb a mořských plodů, připravených v kreativních úpravách. Doporučujeme třeba ceviche z tuňáka v pikantní chuťové kombinaci s koriandrem a chilli nebo sledě se smetanou a kaviárem.

Pokud bychom měli vybrat tři restaurace v Kazimierzi, které musíte navštívit, jednou z nich bude Bazaar.

Labužnická kombinace: candát, říční rak a kaviár

A ještě tři zajímavé pokrmy, na které v Česku narazíte jen výjimečně. Mezi předkrmy přitahují pozornost pomalu pečené husí žaludky s česnekem a šalotkou, mezi hlavními jídly pak kralují srnčí líčka připravená ve francouzském stylu bourguignon s křenem či zauzený jelení tatarák.

Plzeň v synagoze

Ale překvapí i na první pohled obyčejná hospoda Hevra, umístěná ve staré židovské modlitebně z konce 19. století, se zbytky působivé výzdoby na stěnách.

Byť jde o pivnici, na menu jsou vynikající a netuctové pokrmy. Třeba pastrami z hovězího jazyka uzeného na kávě či kuřecí játra marinovaná v bylinkách s koňakem a servírovaná s ořechy v karamelu. A světe div, načepují vám zde plzeňské jako hladinku.

Stálicí gastronomické scény Kazimierze je bistro Zazie, jedna z prvních vlaštovek špičkové gastronomie v této části města. Bistro je vyznamenané Michelinem, takže bez rezervace nemáte šanci.

Restaurace Hevra se může pochlubit neopakovatelnou atmosférou. Sídlí totiž v bývalé synagoze.

Raci na smetaně

Oblíbeným podnikem je také restaurace Qrudo umístěná naproti Vysoké synagoze, která se zaměřuje na tradiční polskou kuchyni připravenou v moderní podobě.

Za jídlem do Vratislavi. Polská gastronomie dokáže překvapit i pobavit

Velkým plusem podniku je pestrá nabídka vín i příjemná zahrádka na ulici, která je působivá hlavně po setmění.

Na menu najdete polévku z raků se zakysanou smetanou, bramborové knedlíčky plněné ovčím sýrem a posypané lanýži či pečené prsa křepelky s máslovou omáčkou ze chardonnay a mrkvovou pěnou.

Titul gastronomické destinace pro rok 2019 dostal Krakov od Mezinárodní Gastronomické Akademie, která vznikla roku 1983 a dnes sdružuje 23 zemí. A co tento titul znamená pro samotné město?

Street food až ze středověku

„Budeme připravovat několik významných kulinárních akcí, které přitáhnou nejen gastronomické odborníky, ale i všechny milovníky dobrého jídla,“ uvedl v rozhovoru pro místní tisk starosta města Jacek Majchrowski. Ke stávajícím festivalům zasvěceným pirohům (od 15. do 19. srpna) a krakovským zapustám (tedy lahodným sladkostem připravovaným v čase karnevalu) tak přibydou ještě další zajímavé atrakce.

Pijáci vodky a piva? To si o Polácích často myslí Češi. A pak jsou překvapeni, jak skvěle se v Polku vaří.

Ještě jednou Šedá husa s husou na talíři

Jednou z nich by měl být festival zasvěcený tradičnímu krakovskému street foodu, který zde byl rozšířený v době středověku. Jedním z typických krakovských pouličních jídel je maczanka krakowska, tedy šťavnaté pečené vepřové servírované v housce s cibulovou omáčkou. Proto se jí někdy říká prababička burgerů.

Další specialitou je křupavý kulatý rohlík sypaný mákem nazývaný obvařanek (obwarzanek) jehož kořeny opět sahají do středověku. Další festival pak bude věnován kuchyni královského dvora.

, pro iDNES.cz