Kouzelnými uličkami staré Bratislavy

Rozdělením Československa jako by se Bratislava výrazně vzdálila, byť stále leží jen pár desítek minut jízdy autem od české hranice. Češi, kteří na hlavní slovenské město zcela "zapomněli", ovšem dělají velkou chybu.
Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu

Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu | foto: Profimedia.cz


Zdroj: googlemaps.com

Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu. Historické budovy mají opravený kabát, celé centrum září novotou… A ulice Starého Města jsou turisty mnohem více zaplněné než dříve.

Přinášíme vám pár tipů, na co byste neměli při návštěvě historického jádra města na "krásném modrém" Dunaji zapomenout.

Osud jako svatý Vít

Procházku historickým jádrem můžeme začít u katedrály svatého Martina. Stojí kousek od nájezdu na moderní Nový most s charakteristickým "létajícím talířem".

Chrám nemůžete přehlédnout. Je to nejvyšší stavba nejen ve Starém Městě, ale v celé Bratislavě. Její věž se tyčí do výše 85 metrů. Jde o jeden z nejvýznamnějších církevních objektů na celém Slovensku.

Svatomartinský chrám má podobný osud jako katedrála svatého Víta v Praze, také se dokončoval několik století. S jeho stavbou se začalo už ve 13. století a vysvěcen byl v polovině 15. století. Ale například barokní kaplička kostela byla postavena až v první polovině 18. století. Dnešní podoba pochází až z roku 1849.

Katedrála byla postavena na místě bývalého hřbitova, pohřbívalo se zde až do 19. století. V tmavých katakombách jsou pochováni šlechtici, významné církevní osobnosti a také Jozef Ignác Bajza – autor prvního slovenského románu.

Katedrála slouží významným společenským událostem až do současnosti.

Bratislava

Vzhůru do uliček

U katedrály svatého Martina začíná bratislavské Staré Město. Není nijak rozlehlé, pohodlnou chůzí si historické jádro prohlédnete za pár hodin. Od chrámu se můžete vydat třeba Kapitulskou ulicí, typickou starodávnou úzkou uličkou. Vznikla už počátkem 13. století. Některé domy jsou zdobené historickými freskami. Mnohdy jsou jen s obtížemi vidět, protože uličky Starého Města obsadily stolečky a obří deštníky spousty kaváren a restaurací.
 
Kousek od Kapitulské ulice je Michalská brána s věží, jediná zachovaná brána středověkého městského opevnění. Vznikla v druhé polovině 13. století. Na zemi pod Michalskou bránou je jedna turistická atrakce: šipky na všechny strany ukazují, jak daleko je to odsud do jiných světových metropolí.

Paláce dávných celebrit

Vydáte-li se od Michalské brány nazpátek Michalskou ulicí a necháte po pravé straně katedrálu svatého Martina, dojdete do Panské ulice, jedné z nejvýznamnějších ve Starém Městě. Panská ulice vznikla hned za městskými branami, před kterými byl hluboký vodní příkop.

Je to opravdu ulice pánů - šlechtici, grófové a další tehdejší celebrity si zde nechali vystavět své paláce. Z mnohých můžeme jmenovat např. Pálffyho palác či Keglevičův palác...

Na konci Panské ulici, kde se kříží Rybářská brána s Laurinskou ulicí, můžete zakopnout o bronzovou postavičku Čumila, který "vylézá" z kanálu. Autorem této sochy - nejspíš nejfotografovanějšího Bratislavana - je akademický malíř Viktor Hulík. Plastika zdobí bratislavské korzo už desátým rokem.

Bratislava

Skutečné srdce města

Dáte-li se od Čumila doleva po ulici Rybářská brána, dojdete po pár krocích na Hlavní náměstí, skutečné srdce Bratislavy. Najdete zde například Maxmiliánovu fontánu, několik paláců, ale především Starou radnici - nejstarší radnici na Slovensku. Její vznik sahá do konce 13. století, ovšem z této doby se zachovala pouze nárožní věž.

Od roku 1868 je Stará radnice sídlem Městského muzea, nejstaršího muzea s nepřetržitým provozem na Slovensku, které mapuje historii Bratislavy.

Hlavní náměstí má vynikající atmosféru a svůj vlastní život. Uprostřed postávají stánkaři se suvenýry, stále se tu "vyměňují" turisté, kteří fotografují památky nebo popíjejí kávu v příjemném podniku. Občas se s nějakým turistou dá do řeči bratislavský rodák...

Bratislava

Bratislava, Nový most

Bratislava

Oblíbená promenáda

Procházka po historickém jádru města pak může pokračovat ke Slovenskému národnímu divadlu. Stačí se vrátit do Rybářské brány a jít rovně, dokud se neotevře pohled na neorenesanční divadlo. Jeho architekty jsou slavní vídeňští mistři Fellner a Helmer, kteří se zapsali například i do historie Karlových Varů, kde vybudovali několik významných staveb, včetně tamního divadla.

Kuriozitou je, že ve Slovenském národním divadle se zprvu hrálo většinou česky. Až v roce 1921 nastoupili do divadla první slovenští herci a postupně se začal zvyšovat počet slovenských premiér.

Bratislava

Od divadla vede nádherná živá promenáda - Hviezdoslavovo náměstí. Původně zde bylo jedno z dunajských ramen, přístav a rybářské domy. Marie Terezie ovšem nařídila zbourat městské hradby, a tak začalo v druhé polovině 18. století vznikat náměstí. Jeho součástí se později staly stromové aleje a časem zde vyrostly i honosné budovy, jako je hotel Carlton nebo Pálffyho palác. Bratislavané si to tu rychle oblíbili a chodili sem na procházky. Chodí dodnes. Nejen na procházky, ale třeba na posezení s přáteli nebo o samotě s knihou.

Hviezdoslavovo náměstí končí nedaleko od výchozího bodu procházky u katedrály svatého Martina.

Nejkrásnější výhledy

Ze Starého Města se tu a tam mezi domy otevře pohled na Bratislavský hrad, hlavní symbol města na Dunaji. Se čtyřmi věžičkami vypadá jako převrácený stůl.

Výšina nad řekou byla osídlena už čtyři až dva tisíce let před naším letopočtem. Intenzivnější osídlení ovšem měli na svědomí Keltové, kteří si zde vybudovali opidum. Kelty pak vystřídali Slované, v 9. století zde vzniklo velkomoravské hradiště. A stavělo se dál.

Ve třináctém století zde vyrostl románský hrad, jehož podoba vydržela až do gotické přestavby v 15. století. Svou typickou čtyřvěžovou podobu dostal v sedmnáctém století. Posledním, kdo stihl hrad výrazně upravit, byla Marie Terezie, která z vojenské pevnosti udělala přepychové sídlo.

Začátkem 19. století vypukl na hradě ničivý požár, který se přenesl až do podhradí. Trvalo sto padesát let, než se s ruinami hradu začalo něco dít. Z popudu předního slovenského malíře Janka Alexyho se v roce 1955 začalo s obnovou celého hradního areálu. Nejvýznamnější etapa rekonstrukce skončila v roce 1968, kdy byl dokončen hradní palác.

Bratislava

Bratislava, Bratislavský hrad

V současnosti sídlí na hradě Historické muzeum, jedno z nejvýznamnějších a zároveň největších slovenských muzeí. Ve svých fondech uchovává téměř 250 tisíc předmětů, které dokumentují historii Slovenska od středověku po současnost.

A budete-li si prohlížet historickou výstavu, obětujte ještě chvilku a z třetího patra paláce se vydejte do Korunní věže. Je odsud jeden z nejkrásnějších výhledů na Bratislavu a okolí.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  11.10 23:28

Musela se svléknout a tělo jí třel morčetem. Nemoc na něj přešla, líčí etnoložka

Premium

Zkoumala starodávné chrámy a pyramidy v Peru a při odkrývání dávných hrobů našla i muže svého života. Česká archeoložka, etnoložka a odborná průvodkyně Eva Farfánová Barriosová vypráví o kultuře...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT výpadek na letišti. Měli jsme si koupit novou letenku a opustit letiště

Třetí největší londýnské letiště Stansted slouží především nízkonákladovým společnostem. To herec Lukáš Adam věděl. Z Anglie měl namířeno do Vídně. Bohužel pro něj právě v čase vrcholícího globálního...

8. října 2024

Nezvyklé laguny na Sahaře. Na jihu Maroka napršelo nejvíc za desítky let

Poušť Sahara na jihu Maroka, která patří mezi jedno z nejvyprahlejších míst na světě, se po dvoudenních lijácích v září proměnila v řadu vodních lagun. Podobné množství vody místní neviděli už...

9. října 2024  10:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na řece se otáčí tajemné oko. Konspirátorům jednoduché vysvětlení nestačí

Pozůstatky základny nacistů, kteří na sklonku války uprchli do Argentiny. Místo, kde přistávaly létající talíře. Anebo snad projev neznámé energie? Potrhlých teorií k fenoménu El Oyo existuje mnoho....

4. října 2024

Na ostří nože. Čtvrti francouzských měst, kterým je lepší se vyhnout

Ztráta peněženky, krádež zavazadel nebo napadení nožem za denního světla. To jsou zážitky, které si z žádné dovolené přivést určitě nechcete. V některých městech sladké Francie k nim ale můžete...

12. října 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  11.10 23:28

Vladař si tam léčil duši. Dolní Rakousko uchvátí pohádkovou atmosférou

Premium

Rádi navštěvujete hrady a zámky, milujete příběhy o jejich dávných obyvatelích? Pokud už máte ty domácí prošmejděné, vyrazte se podívat, kde a jak žilo panstvo u našich rakouských sousedů. Na jeden...

11. října 2024

Statisíce návštěvníků za rok. CHKO Brdy pomohla turistům i podnikatelům

Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), která je veřejnosti přístupná od ledna 2016, pomohla místním podnikatelům v obcích na okraji rezervace. Návštěvnost Brd, kde byl dříve vojenský prostor, každým...

11. října 2024  13:49

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...