Brusle, lokše a horký punč. Advent v Bratislavě vám bude chutnat

aktualizováno 
Vůně svařáku a medoviny, mastná pusa od lokší se škvarky, zelím nebo bryndzou. Vyzdobené ulice a laskavá náruč bezpočtu bister a kavárniček, které výletníkovi umožní spočinutí, aby se osvěžen opět vrhl do víru předvánočního veselí. Taková je adventní Bratislava, která vás bude bavit.

Vánoční trhy na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě | foto: Johana Křížková

Nač jezdit do Norimberka, Drážďan nebo Vídně, když hlavní město našeho nejbližšího souseda má v předvánočním čase tolik pěkného a pozoruhodného, že vám víkend bude sotva stačit.

Fotogalerie

Tu nejadventnější atmosféru pochopitelně najdete na vánočních trzích, které se konají na několika místech ve městě. Ta jsou od sebe vzdálena právě tak akorát, abyste stihli dopít svařené víno.

Hviezdoslavovo náměstí je v rámci trhů zasvěceno nejen hodování nebo nakupování, ale také sportu. Když si dáte pečené masíčko, plněné sladké či slané lokše, punče nebo svařák, můžete si hned nato půjčit brusle a kalorie na místě vybruslit na ledové ploše.

Kdo si pohybové aktivity nechává až na leden, ten může nechat brusle u ledu, dojít náměstím až na jeho konec a u Slovenského národního divadla zahnout vlevo. Zabloudit nemůžete, plynoucí dav vás dokormidluje do ulic a uliček bratislavského Starého Města a samozřejmě i na Hlavní náměstí s překrásnou budovou radnice nebo na vedlejší Primaciální náměstí.

Vánoční trhy v centru Bratislavy
Vánoční trhy v centru Bratislavy

Vánoční trhy v centru Bratislavy

Obě teď v době adventu září tisícovkami světel a světýlek a nabízí spousty možností, jak se zbavit eur ve vaší peněžence. My doporučujeme medovinu, k dostání je tu i její vánoční edice s vůní hřebíčku a skořice, keramiku, šperky nebo jiné rukodělné výrobky. Donesou-li vás nohy až na nevelké nádvoří Staré radnice, najdete tu betlém i s živými ovečkami a šikovné řemeslníky, kteří tu předvádějí své umění.

Pokud ani teď nebudete mít dost vánoční atmosféry, můžete navštívit ještě trhy na bratislavském hradě nebo před obchodním centrem Eurovea, ke kterému dojdete příjemnou procházkou po nábřeží Dunaje.

Podél vody za klidem, uměním a výhledy

K vodě se ovšem zřejmě vydáte tak jako tak. Dřív nebo později vás omrzí cvrkot Starého Města i intenzivní společnost štěbetajících zahraničních turistů a zatoužíte po chvilce odpočinku a rozjímání.

Když se tak stane, není nic jednoduššího, než otočit své kroky k nábřeží. Ať už se dáte doleva nebo doprava od mostu SNP, který je nejnápadnější dominantou i orientačním bodem, neuděláte chybu.

Pokud vás nohy povedou vpravo, budete si širokou promenádou vykračovat s hradem po pravé ruce proti proudu Dunaje. Vezměte si čepici a šálu, trochu tady fouká, ale procházka stojí za to hned z několika důvodů. 

Cestu pro pěší a cyklisty totiž lemují zajímavé artefakty a památníky jako třeba bývalý bratislavský poledník, bronzová socha architekta Dušana Jurkoviče od akademického sochaře Ladislava Snopka a architekta Jána Svetlíka, Mýtická loď Jaroslava Róny nebo úchvatný lev z použitých pneumatik a oceli, jehož autorem je mladý korejský umělec Yong Ho Ji.

Mýtická loď Jaroslava Róny, River Park Bratislava

Mýtická loď Jaroslava Róny, River Park Bratislava

A to už jste došli do moderní pobřežní čtvrti zvané River Park. Možná vás potěší, že i tady, hned v těsném sousedství Hotelu Grand, najdete prostornou ledovou plochu s půjčovnou bruslí a pomůckami pro začátečníky, kde na rozdíl od kluziště v centru nehrozí tlačenice. U těsně sousedícího stánku se můžete občerstvit čajem nebo svařeným vínem. Ale i v případě, že vám už kručí v břiše, jste na správné adrese.

Hlad, chuť i všechny další gastronomické touhy můžete zahnat v restauraci Riverbank, která patří k tomu nejlepšímu, co Bratislava v kulinární oblasti má. 

Bruslení vedle Grand Hotelu River Park
Riverbank Restaurant

River Park nabízí bruslení i skvělé jídlo v Riverbank Restaurantu

Šéfkuchař Jaroslav Žídek si potrpí na sezonní a regionální suroviny a jeho kulinární kreace můžete ochutnat jak v restauraci v podobě vyladěných specialit, tak si je odnést domů coby originální vánoční dárek. Řeč je o domácích sirupech, marmeládách, kompotech, čatní, nakládaných oříšcích nebo pampeliškovém medu, jež prodává jeho Spíž. A každou neděli tu od 11 hodin probíhá vyhlášený brunch.

Po dobrém jídle přijde k duhu další procházka. Tentokrát po proudu řeky Dunaj směrem k železnému Starému mostu. Cestou si můžete prohlédnout kotvící lodě, z nichž některé slouží jako hotely, restaurace či bary, a pomalu přitom dojdete k přístavu, odkud odplouvají výletní parníky třeba do Vídně.

Na úrovni Starého mostu si můžete udělat malou odbočku doleva kolem Univerzity Komenského a Alžbětínskou ulicí dojít až k rozkošnému modrému secesnímu kostelu sv. Alžběty Uherské vystavěného počátkem 20. století. Katolický kostelík vypadá uprostřed zástavby jako zjevení z pohádky.

Modrý kostelík sv. Alžběty Uherské v Bratislavě

Modrý kostelík sv. Alžběty Uherské v Bratislavě

Dál po promenádě pak dojdete k již dříve zmíněnému obchodnímu centru Eurovea, před kterým se rozprostírají další vánoční trhy, ale také se tu k nebi tyčí monumentální socha Milana Rastislava Štefánika vysoká více než sedm metrů. V pozadí si můžete prohlédnout novou budovu Slovenského národního divadla.

Za nákupy a gastrozážitky

Bratislava ovšem není jen metropolí slovenské kultury a památek, její návštěva je totiž také svátkem pro gastrofandy a kulinární turisty. Ti rychle a jen tak pro formu proběhnou vánočními trhy a vzápětí zabočí k budově Staré tržnice na Náměstí SNP, která je rájem všech milovníků dobrého jídla a pití.

V nádherné secesní hale se každou sobotu od 9 do 15 hodin prodává ovoce, zelenina, pečivo, maso, koření, víno a další produkty, ale také probíhají různé kulturní a společenské akce, bleší a charitativní trhy. Budova z roku 1910 je technickou památkou a za vidění rozhodně stojí, i kdybyste na nákupy neměli chuť nebo peníze.

Stará tržnice
Stará tržnice

Stará tržnice

Na víkendové návštěvě Bratislavy, ať už v době adventu či v jiném čase, se rozhodně nemusíte bát, že byste měli hlad nebo žízeň. Doslova na každém kroku na vás v centru města pomrkává vývěsní štít pěkné kavárničky, baru, bistra nebo jiné občerstvovny. Jediným problémem tak zůstává, který podnik si vybrat.

Nebojte se nahlížet i do zvenčí nenápadných dvorků, také tam se často skrývají gastronomické perly od cukráren po steak bary nebo vinárničky. A kdybyste měli ochutnat jen jednu z bratislavských streetfoodových dobrot, tak rozhodně vyzkoušejte Buchtáreň.

Hlavní provozovnu má na Hurbanově náměstí 6 v budově Alizé a prodává - jak už z názvu vyplývá - pařené buchty jako od babičky. Nejsou to však buchty, které známe od nás, jde o jakési velké kynuté knedlíky, které se však nevaří ve vodě, nýbrž na páře. K dostání jsou s mnoha ovocnými náplněmi, ale také s masem či brynzou nebo v bezlepkové variantě. 

Zkrátka a dobře, Bratislavou je třeba důkladně se projíst a propít, jedině tak se dozvíte, jaká metropole našich slovenských bratří skutečně je. Rozhlednu UFO na mostě SNP nebo prohlídku Bratislavského hradu nechte jiným a vy mějte oči otevřené a chuť připravenou na nové zkušenosti. Před Vánoci, po Novém roce nebo třeba v létě.

Autor:

Nejčtenější

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

elektrokola

Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Další z rubriky

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Najdete na iDNES.cz