Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Děsivá krokodýlí záhada. Proč plazi na Timoru začali zabíjet domorodce?

Ostrov Timor má tvar krokodýla. A místní jsou na to hrdí. Krokodýly totiž milují a uctívají je ve speciálních svatyních. Dokonce je považují za své předky. Zabití krokodýla se tu považuje za nejhorší myslitelný hřích. Proč však začali uctívaní plazi na Východním Timoru zničehonic zabíjet domorodce?

Krokodýl mořský - tento největší žijící druh krokodýla začal podle zjištění vědců řádit na Timoru, kam přeplaval přes moře od pobřeží severní Austrálie. | foto: Shutterstock

Dlouho, předlouho na Timoru tato symbióza fungovala. Až nedávno – plazi, jejich zbožňovaní „abo“, se nějak změnili. A kdyby jen to, zničehonic začali napadat lidi. Stará „dohoda“ jako by najednou přestala platit. „Vypověděl ji snad sám krokodýl?“ ptali se pověrčiví Timořané. A proč?

Ona „dohoda“ vychází z místní legendy, podle níž jeden malý chlapec kdysi dávno na úsvitu dějin zachránil život mladému krokodýlovi, který hladověl v bažině, a divocí plazi za to nechávali lidi na pokoji.

Onen krokodýl, pojmenovaný v legendách Lafak Diak, se posléze z přátelství k malému zachránci proměnil v rozeklanou horu, a tak vznikl ostrov Timor. Jak praví jeden z místních mýtů, mezi lidmi a krokodýly tam zavládlo idylické soužití – navzájem se nezabíjeli. Teď však ono tabu přestalo platit. Přinejmenším ze strany krokodýlů.

Místní se začali bát. V poslední době mizí v průměru jeden člověk za měsíc, často malé děti. To na malý ostrov není vůbec málo. Ztrácejí se v bažinách strženi krokodýly. Občas sice krokodýl zabil člověka i dřív, ale to se prý nepočítá, neboť to bylo v sebeobraně.

Co tedy s tím? Dorazili vědci z Austrálie

Místní byli bezradní, a tak povolali vědce. Ti měli zjistit, co že se to s milovanými plazy stalo, že tak zdivočeli a začali hrát podle jiných pravidel.

Fotogalerie

Letos v březnu dorazili na Východní Timor, dnes známý jako Timor Leste, považovaný za jeden z nejméně rozvinutých států světa, dva australští biologové, zvědaví snad ještě více než domorodci. Jusuke Fukuda a Sam Banks z australské university v Darwinu se okamžitě ponořili do džungle pátrat po lidožravých krokodýlech.

„Znepokojovalo nás, co se tam děje. To, že se počet útoků majestátních plazů v posledních letech zvýšil více než dvacetinásobně, nebylo samo sebou. Muselo to mít nějakou příčinu. Naším úkolem bylo zjistit jakou,“ uvedl Jusuke Fukuda.

Museli pracovat rychle. Většina obyvatelstva se totiž soustřeďuje na březích nespočetných řek a říček, které jsou základním zdrojem jejich obživy. Zásobují místní vodou, také se v nich koupou, loví ryby a perou prádlo. Každodenní život lidí byl nyní ohrožen.

Badatelé si zřídili základnu v izolovaném městečku Lospalos, které je proslulé největšími krokodýly široko daleko. Brzy zjistili, že drtivá většina napadení se odehrála během rybolovu v malých kánoích.

Australský přírodovědec Jusuke Fukuda (uprostřed) si prohlíží vzorek DNA krokodýla, který odebrali jeho timorští spolupracovníci.

Krokodýlí vetřelci?

Přírodovědci si krátce nato vytvořili teorii, kterou jim vlastně vnukli sami Timořané. Ti totiž donekonečna opakovali, že jejich „rodiče“ (rozuměj místní krokodýli) za nic nemohou, že na ostrově určitě řádí nějací krokodýlí vetřelci. A tak badatele napadlo, že by na tom mohlo něco být. Co když se na Timor dostali přes moře divocí mořští krokodýlové, kteří žijí na australském severním pobřeží, jedni z nejobávanějších tamních živočichů?

Krokodýl mořský je nejmohutnější ze všech žijících druhů. Dosahuje délky přes sedm metrů a má hmotnost klidně i hodně přes tunu. Na severním pobřeží Austrálie se prý přemnožil a podniká odtud „trestné“ výpravy do vzdálených oblastí. Zhruba sedm set kilometrů moře, které dělí Timor od severní Austrálie, by pro silné exempláře nemělo být nepřekonatelnou překážkou. Krokodýli mořští prý byli spatřeni na volném moři i téměř tisíc kilometrů od pobřeží.

„Po několika dnech plavání by tito krokodýli byli silně vyhladovělí. To by vysvětlovalo jejich agresivitu,“ řekl v místním tisku Jusuke Fukuda. Aby měli vědci jistotu, potřebovali migrační teorii ověřit pomocí analýz DNA od většího počtu krokodýlů. Získání takového vzorku je ovšem krajně riskantní podnik. Dělá se to tak, že se na čtyři metry dlouhou hliníkovou tyč umístí speciální jehla, jež musí proniknout tvrdou kůží krokodýla až do měkké tkáně.

Stejné vzorky odebral Fukuda od krokodýlů divoce žijících v Austrálii i od „domácích mazlíčků“ chovaných na Timoru. Výsledky se stále analyzují, takže definitivní verdikt ještě nepadl.

Krokodýly na Timoru milují a uctívají je ve speciálních svatyních. Dokonce je považují za své předky.

Většina obyvatelstva se soustřeďuje na březích nespočetných řek a říček, které jsou základním zdrojem jejich obživy. Jejich život teď začaly narušovat útoky krokodýlů.

Doktor Fukuda tvrdí, že nemá žádný důvod si myslet, že by australští krokodýli byli nějak mimořádně agresivnější než druh žijící na Timoru. Na druhou stranu si uvědomuje, že pokud se prokáže, že na ostrov opravdu pronikli australští predátoři, poskytne to místním určitou útěchu. Krokodýli sice nejspíš budou na lidi útočit dál, místní však budou vědět, že vrahy nejsou ti „jejich“ abové, jejich „dědečkové“, jak je láskyplně oslovují.

Nikdo zatím nechce ani domýšlet, co by se stalo, kdyby porovnání DNA dopadlo opačně. Pro místní by to nejspíš byl takový šok, že by se z něho už nemuseli vzpamatovat.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Dechberoucí nové mapy Googlu. Město prozkoumáte, jako byste jím prolétali

Google na letošní vývojářské konference Google I/O nepředstavil jen hardwarové novinky, ale i své pokroky na...

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Když do Kalifornie, tak za hvězdnou trojkou. To je bez debat

Cestovat po západě USA je o nervy. Vážně. Dlouhé přesuny po Arizoně a Novém Mexiku prověří šoférovu výdrž, a...

Krásné útesy a lanovka na konci světa. Objeli jsme irský poloostrov Beara

Je to jen malý ostrov na západním konci našeho kontinentu. Nenajdete tu žádné světoznámé stavby, ani fantastické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

Kde řádil císař Bulharobijec. Pohoří Belasica ohromí nádhernými vodopády

Premium Kopce plné vodopádů... To je pohoří Belasica na pomezí Bulharska, Makedonie a Řecka. Vody tady padají snad v každém z...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...