Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Děsivá krokodýlí záhada. Proč plazi na Timoru začali zabíjet domorodce?

Ostrov Timor má tvar krokodýla. A místní jsou na to hrdí. Krokodýly totiž milují a uctívají je ve speciálních svatyních. Dokonce je považují za své předky. Zabití krokodýla se tu považuje za nejhorší myslitelný hřích. Proč však začali uctívaní plazi na Východním Timoru zničehonic zabíjet domorodce?

Krokodýl mořský - tento největší žijící druh krokodýla začal podle zjištění vědců řádit na Timoru, kam přeplaval přes moře od pobřeží severní Austrálie. | foto: Shutterstock

Dlouho, předlouho na Timoru tato symbióza fungovala. Až nedávno – plazi, jejich zbožňovaní „abo“, se nějak změnili. A kdyby jen to, zničehonic začali napadat lidi. Stará „dohoda“ jako by najednou přestala platit. „Vypověděl ji snad sám krokodýl?“ ptali se pověrčiví Timořané. A proč?

Ona „dohoda“ vychází z místní legendy, podle níž jeden malý chlapec kdysi dávno na úsvitu dějin zachránil život mladému krokodýlovi, který hladověl v bažině, a divocí plazi za to nechávali lidi na pokoji.

Onen krokodýl, pojmenovaný v legendách Lafak Diak, se posléze z přátelství k malému zachránci proměnil v rozeklanou horu, a tak vznikl ostrov Timor. Jak praví jeden z místních mýtů, mezi lidmi a krokodýly tam zavládlo idylické soužití – navzájem se nezabíjeli. Teď však ono tabu přestalo platit. Přinejmenším ze strany krokodýlů.

Místní se začali bát. V poslední době mizí v průměru jeden člověk za měsíc, často malé děti. To na malý ostrov není vůbec málo. Ztrácejí se v bažinách strženi krokodýly. Občas sice krokodýl zabil člověka i dřív, ale to se prý nepočítá, neboť to bylo v sebeobraně.

Co tedy s tím? Dorazili vědci z Austrálie

Místní byli bezradní, a tak povolali vědce. Ti měli zjistit, co že se to s milovanými plazy stalo, že tak zdivočeli a začali hrát podle jiných pravidel.

Fotogalerie

Letos v březnu dorazili na Východní Timor, dnes známý jako Timor Leste, považovaný za jeden z nejméně rozvinutých států světa, dva australští biologové, zvědaví snad ještě více než domorodci. Jusuke Fukuda a Sam Banks z australské university v Darwinu se okamžitě ponořili do džungle pátrat po lidožravých krokodýlech.

„Znepokojovalo nás, co se tam děje. To, že se počet útoků majestátních plazů v posledních letech zvýšil více než dvacetinásobně, nebylo samo sebou. Muselo to mít nějakou příčinu. Naším úkolem bylo zjistit jakou,“ uvedl Jusuke Fukuda.

Museli pracovat rychle. Většina obyvatelstva se totiž soustřeďuje na březích nespočetných řek a říček, které jsou základním zdrojem jejich obživy. Zásobují místní vodou, také se v nich koupou, loví ryby a perou prádlo. Každodenní život lidí byl nyní ohrožen.

Badatelé si zřídili základnu v izolovaném městečku Lospalos, které je proslulé největšími krokodýly široko daleko. Brzy zjistili, že drtivá většina napadení se odehrála během rybolovu v malých kánoích.

Australský přírodovědec Jusuke Fukuda (uprostřed) si prohlíží vzorek DNA...

Australský přírodovědec Jusuke Fukuda (uprostřed) si prohlíží vzorek DNA krokodýla, který odebrali jeho timorští spolupracovníci.

Krokodýlí vetřelci?

Přírodovědci si krátce nato vytvořili teorii, kterou jim vlastně vnukli sami Timořané. Ti totiž donekonečna opakovali, že jejich „rodiče“ (rozuměj místní krokodýli) za nic nemohou, že na ostrově určitě řádí nějací krokodýlí vetřelci. A tak badatele napadlo, že by na tom mohlo něco být. Co když se na Timor dostali přes moře divocí mořští krokodýlové, kteří žijí na australském severním pobřeží, jedni z nejobávanějších tamních živočichů?

Krokodýl mořský je nejmohutnější ze všech žijících druhů. Dosahuje délky přes sedm metrů a má hmotnost klidně i hodně přes tunu. Na severním pobřeží Austrálie se prý přemnožil a podniká odtud „trestné“ výpravy do vzdálených oblastí. Zhruba sedm set kilometrů moře, které dělí Timor od severní Austrálie, by pro silné exempláře nemělo být nepřekonatelnou překážkou. Krokodýli mořští prý byli spatřeni na volném moři i téměř tisíc kilometrů od pobřeží.

„Po několika dnech plavání by tito krokodýli byli silně vyhladovělí. To by vysvětlovalo jejich agresivitu,“ řekl v místním tisku Jusuke Fukuda. Aby měli vědci jistotu, potřebovali migrační teorii ověřit pomocí analýz DNA od většího počtu krokodýlů. Získání takového vzorku je ovšem krajně riskantní podnik. Dělá se to tak, že se na čtyři metry dlouhou hliníkovou tyč umístí speciální jehla, jež musí proniknout tvrdou kůží krokodýla až do měkké tkáně.

Stejné vzorky odebral Fukuda od krokodýlů divoce žijících v Austrálii i od „domácích mazlíčků“ chovaných na Timoru. Výsledky se stále analyzují, takže definitivní verdikt ještě nepadl.

Krokodýly na Timoru milují a uctívají je ve speciálních svatyních. Dokonce je...

Krokodýly na Timoru milují a uctívají je ve speciálních svatyních. Dokonce je považují za své předky.

Většina obyvatelstva se soustřeďuje na březích nespočetných řek a říček, které...

Většina obyvatelstva se soustřeďuje na březích nespočetných řek a říček, které jsou základním zdrojem jejich obživy. Jejich život teď začaly narušovat útoky krokodýlů.

Doktor Fukuda tvrdí, že nemá žádný důvod si myslet, že by australští krokodýli byli nějak mimořádně agresivnější než druh žijící na Timoru. Na druhou stranu si uvědomuje, že pokud se prokáže, že na ostrov opravdu pronikli australští predátoři, poskytne to místním určitou útěchu. Krokodýli sice nejspíš budou na lidi útočit dál, místní však budou vědět, že vrahy nejsou ti „jejich“ abové, jejich „dědečkové“, jak je láskyplně oslovují.

Nikdo zatím nechce ani domýšlet, co by se stalo, kdyby porovnání DNA dopadlo opačně. Pro místní by to nejspíš byl takový šok, že by se z něho už nemuseli vzpamatovat.

  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Tajemství přehrad: Nádrž Pastviny se stavěla jako hladová zeď Orlických hor

Seriál Osmý díl Tajemství přehrad nás zavede do Orlických hor. Podíváme se na jednu ze dvou posledních zděných kamenných hrází...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Pět zajímavých hřbitovů. Jsi jen prach, vzkazuje miss Smrt

Speleolog Karel Absolon má u hrobu roztomilou jeskyňku. A Brno má svůj „slavín“. Podmanivá smrtka na hřbitově ve...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Největší fontána na světě nestačí. Dubaj odhaluje megalomanský projekt

V Dubaji tento týden proběhla další slavnostní premiéra, tentokrát bylo na pořadu otevření největší fontány na světě....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...