Kam teď k moři? Ideální volba − západní Kréta

Azurové moře, příjemné teplé podnebí, vzácné památky, dobré jídlo a málo turistů. To je Kréta na přelomu května a června, což je ideální období na objevování tohoto kouzelného řeckého ostrova. Projděte se s námi krok za krokem západní částí tohoto klenotu Středomoří.
Řecko, Kréta. Zátoka Balos, v pozadí pevnost Gramvoussa

Řecko, Kréta. Zátoka Balos, v pozadí pevnost Gramvoussa | foto: Profimedia.cz

Láska ještě před přistáním

Pokud se vydáte na západní část Kréty, přistanete na letišti v Chanii, krásném hlavním městě stejnojmenného regionu. Krétu si zamilujete ještě před přistáním, kdy se vám naskytne nádherný pohled na útes vyčnívající z moře a do poslední chvíle se modlíte, aby pilot tu správnou výšku trefil.

Letiště v Chanii je vojenský prostor a tak jediné, co můžete legálně fotografovat při výstupu z letadla, je nápis nad letištní halou. Zákaz focení se netýká jen vojenského letiště, ale prakticky všeho, co má s armádou a národní bezpečností cokoliv společného. Řekové jsou v tomto směru velmi citliví a dokážou rychle zasáhnout, ale pokud budete respektovat cedulky s přeškrtnutým fotoaparátem, můžete být v klidu.

Po cestě dolů z letiště, kde je vcelku prudké klesání, se před vámi rozevírá záliv Souda – kotviště námořních i vojenských lodí. Nepřehlédnete také vojenský hřbitov, kde je pohřbeno 1 500 spojeneckých vojáků padlých za 2. světové války. Stojí za to ho spolu s německým hřbitovem v Maleme během pobytu na Krétě navštívit.

Návštěvu Chanie také můžeme doporučit, minimálně stojí za to navštívit alespoň benátský přístav ze 14. století a městskou tržnici s desítkami obchodů nabízejících ovoce, zeleninu, maso, ryby, koření, krajky, vína...

Modrá vlajka v Platanias

Krétu jsme navštívili několikrát, ale asi nejpohodlnější ubytování s krásnou pláží bylo v městečku Platanias, zejména na jeho konci. Dlouhá písečná pláž se pyšní Modrou vlajkou ( ocenění EU pro nejčistší pláže) a na začátku června či koncem září se tu nemačkáte s ostatními turisty.

Platanias navíc nabízí splnění veškerých vašich potřeb – najdete tu restaurace, obchůdky s potravinami, zlatem i suvenýry a ochutnáte ty nejlepší palačinky, které vám český kuchař naplní nepřeberným množstvím surovin – od sladkých po slané.

Abyste si opravdu vychutnali co nejvíce z tohoto krásného ostrova, zajděte si do půjčovny aut – týdenní pronájem menšího automobilu můžete mít již cca za 135 euro. Benzin je na Krétě přibližně stejně nebo o něco málo dražší než u nás a obsluha na benzinových pumpách je dokonalá – přijedete, podáte bankovku z okénka a usměvavý Řek vám načepuje.

Před první jízdou se však připravte na to, že Kréťané jsou tak trochu divocí řidiči, a proto jim raději dávejte všude přednost.

Odmítnout nemusíte stopujícího, typicky vypadajícího řeckého staříka s knírkem a čapkou, který se chce jen rychle dopravit do své oblíbené taverny na siestu s přáteli. Ale počítejte s tím, že za takovou službu se vám Řek bude chtít odvděčit a je velmi neslušné nepřijmout. To ale může leckdy v případě řidiče a jemu nabídnuté rakije dopadnout špatně. A jak takoví řidiči dopadají? To poznáte podle desítek kapliček umístěných na skalnatých srázech.

Městečko Platanias poslouží i jako dobrý výchozí bod k řadě výletů po západním pobřeží ostrova.

Tipy na nejlepší výlety

Kde strávili líbánky Charles s Dianou

Hned první výlet, který se jistě bude zamlouvat všem milovníkům slané vody a dobrodružství, můžete podniknout na pirátskou pevnost Gramvoussa spojený s koupáním v zátoce Balos. Velká výletní loď s vámi za cca 55 euro odpluje z přístavu Kissamos a po asi 2 hodinách zakotví u pevnosti Gramvoussa.

Tam je možné učinit náročnější výstup přímo na pevnost, která byla vystavěna v 16. století Benátčany a kde je nádherný výhled, nebo se jednoduše vykoupat v průzračné vodě. Cesta pokračuje o kousek dále do zátoky Balos.

Loď nemůže kotvit u břehu kvůli malé hloubce, a tak těch pár metrů můžete doplavat, nebo vás na pláž dopraví člun. V zátoce Balos se vykoupete v příjemně teplé tyrkysové vodě s bílým pískem a za zmínku jistě stojí i informace, že v průběhu svatební cesty zde na krátký čas kotvili i princ Charles s Dianou.

Na pevnost i na pláž do Rethymna

Kromě výstupu na pirátskou pevnost není výlet nijak vyčerpávající, a tak se můžete hned další den vydat třeba za poznáním 3. největšího města Kréty, Rethymna.

Je to hlavní město regionu Rethymnon a největší dominantou je jistě benátská pevnost Fortétsa ze 16. století, která se tyčí přímo u moře a blízko centra města a vévodí jí mešita sultána Ibráhíma.

Po návštěvě pevnosti, prohlídce města a nákupech na trzích, které mají hodně co nabídnout, se můžete nechat oddat obsluze v jedné z velkého množství taveren nebo slunci na dlouhé písečné pláži. Táhne se podél celého Rethymna a koupání tady je především příjemným zážitkem pro fanoušky velkých vln.

Cestou zpět si určitě sjeďte z hlavní silnice a vydejte se relaxovat k sladkovodnímu jezeru Kournas. Je tu nádherný klid, zeleň a půjčují zde i šlapadla.

Nejkrásnější soutěska v Řecku

Bezpochyby jeden z největších, ale také nejnáročnějších výletních zážitků je pěší túra soutěskou Samaria. Ta patří k nejnavštěvovanějším a nejkrásnějším v celém Řecku.

Pokud jste na dovolené v početnější sestavě, doporučuji se nechat k soutěsce přivézt a po zakončení túry zase odvézt. Výlet do soutěsky včetně dopravy si také můžete koupit u své nebo místní cestovní kanceláře.

Samaria je dlouhá 16 kilometrů, celou cestu absolvujete hlavně po kamenech a po lesních cestách, proto je nutné mít dobrou horskou obuv. Co se týče vody, postačí menší lahev, kterou můžete zhruba každé 2−3 km doplňovat v kašnách a navíc - sama řeka, která tu protéká a oproti zimním měsícům je v létě téměř vyschlá, je zdrojem pitné vody v balených lahvích pro celou Krétu.

Po zaplacení vstupného cca 5 euro se můžete vydat vzhůru za dobrodružstvím. Nejlépe je vyjít brzy ráno kolem 7. nebo 8. hodiny, abyste odpoledne mohli být v cíli (cesta trvá cca 5–7 hodin) a měli čas v místní taverně a v příjemně chladné vodě nabrat ztracenou energii.

Procházíte pohořím Lefka Ori (Bílé hory) s druhou nejvyšší horou Kréty Pahnes (2 453 m), vesničkami Samaria a Tarra a nakonec nejužším místem soutěsky - Sideroportes. Pak už vám zbývají poslední kilometry do vesnice Agia Roumeli, odkud za 4,5 eura dojedete trajektem do Sougie, kde na vás čeká váš odvoz.

Malebné jižní pobřeží

Pokud jste byli dovezeni na výlet autem, které řídili vaši dovolenkoví "spojenci", během pobytu si to s nimi vyměňte a mezitím, co si oni budou vylepšovat kondici pěší túrou v Samarii, vy si můžete užít jižní pobřeží západní Kréty.

Směrem na východ od plošiny Omalos, kde jste výletníky vyložili, se podíváte do tří zajímavých míst: Frangokastello, Plakias a Moni Preveli.

Ve Frangokastellu určitě zaujme pobřežní benátská pevnost, podle které je vesnice pojmenována, a dlouhá písečná pláž.

Plakias, dnes již velmi známá turistická destinace se spoustou hotelů, penzionů a taveren, se rozkládá v zálivu s pěknou písčito-oblázkovou pláží. Koupání na ní vám ale může v létě překazit často foukající prudký vítr. I přesto, že je městečko často vyhledávaným místem dovolenkářů, je hodně klidné, protože je relativně odříznuté od civilizace.

Řecko. Chania - přístav
Chania - přístav


Řecko. Chania - spojenecký hřbitov
Chania - spojenecký hřbitov


Řecko, Kréta. Zátoka Balos
Zátoka Balos


Řecko, Kréta. Soutěska Samaria
Soutěska Samaria


Řecko, Kréta. Na výletě v soutěsce Samaria - pohled z plošiny Omalos
Pohled z plošiny Omalos


Řecko, Kréta. Rethymno - pevnost Fortétsa
Rethymno - pevnost Fortétsa


Řecko, Kréta. Jezero Kournas
Jezero Kournas


Řecko, Kréta. Pláž Preveli
Pláž Preveli


Řecko, Kréta. Plakias
Plakias


Řecko, Kréta. Frangokastello
Frangokastello


Řecko, Kréta. Paleochora - pláž
Paleochora - pláž

Romantické pláže

Kousek za Plakiasem najdete Moni Preveli, které je asi nejvíce známé díky své pláži, kde se mísí sladká voda řeky Megalopotamos se slanou vodou moře. Ústí řeky lemují krásné palmy a koupání tu není špatné v dopoledních hodinách, kdy sem dopadá nejvíce sluníčka.

Na opačné straně směrem od plošiny Omalos vás čeká na menším poloostrově romantické městečko Paleochora, které nabízí dvě možnosti koupání. Na straně u malebného přístavu je kamenná, ne moc zalidněná pláž se spoustou taveren, na druhé straně poloostrůvku se rozkládá pláž písečná.

Krétský Karibik

Opravdu nádherným místem na západním pobřeží Kréty, a to i přesto, že je dnes už tak trochu přetížené turistickým ruchem, je pláž Elafonisi. Přízviska jako "krétský Karibik" nebo "evropské Tichomoří" nedostala určitě nadarmo.

Ostrůvek Elafonisi (v překladu Jelení ostrov) a Krétu spojuje kombinace bílého a růžového písku a na ostrůvek se jednoduše probrouzdáte, protože voda zde sahá většinou nad kolena nebo maximálně do pasu.

Řecko. Pláž Elafonisi

Může se hodit

Doprava

Pokud nebudete chtít na Krétě zajít do půjčovny aut, není problém se tu dopravovat autobusy. Na severním pobřeží jich jezdí dost a některé linky i často, jen je občas umění vyznat se v jízdních řádech. Obzvláště autobusové nádraží v Chanii je jeden velký zmatek, ale po pár dnech dovolené už vám to ani nepřijde a zvyknete si.

Jídlo

Řekové jsou vesměs milí lidé, kteří nikam nespěchají a libují si ve smlouvání. Také vaří výborná jídla a typickými pokrmy jsou např. gyros, souvlaki, mousaka, moučník baklava nebo osvěžující tzatziky. Určitě musíte ochutnat i kvalitní řecká vína, anýzovku ouzo nebo olivy na různé způsoby.

Kréta je hodně bohatá na flóru, za zmínku jistě stojí symbol Řecka – olivovníky, které zde rostou opravdu v hojném počtu – udává se kolem 15 milionů těchto stromů. Na svých cestách po ostrově také ucítíte všudypřítomný tymián, ze kterého se vyrábí vynikající med.

Užitečné weby 
www.eurocar.gr  - pronájem aut
www.geraniotisbeach.com - krásný hotel v Plataniasu
www.explorecrete.com - veškeré informace o Krétě


Autoři:

Bývalého partnera princezny Beatrice našli mrtvého, nejspíš se předávkoval

Paolo Liuzzo (Austrálie, 30. září 2009)

VIDEO Bývalý partner britské princezny Beatrice (35) Paolo Liuzzo (†41) byl nalezen mrtvý v hotelovém...

Princ William vařil špagety. Charita byla první akcí od oznámení rakoviny Kate

Princ William navštívil charitativní organizaci Surplus to Supper pro...

VIDEO Princ William (41) se vrátil k plnění svých veřejných povinností. Poprvé od chvíle, kdy jeho...

Expert: Britští panovníci na trůnu umírají. Abdikace je pro ně sprosté slovo

Ondřej Kubáček, odborník na britskou královskou rodinu, v pořadu iDNES.cz...

VIDEO Rozstřel Ani zdravotní komplikace nedonutí Karla III. abdikovat. Britští králové totiž na trůnech umírají,...

Vaření s Meghan, Harry o pólu. Princ s chotí chystají netflixové novinky

Vévodkyně Meghan a princ Harry (New York, 23. září 2021)

VIDEO Princ Harry s manželkou Meghan budou mít na Netflixu další pořady. Po dokumentu, v němž se naváželi...

Kate je nejoblíbenější z královské rodiny. Hlasujte, kdo je sympatický vám

Princ William, vévodkyně Kate a jejich děti princezna Charlotte, princ Louis a...

VIDEO Princezna Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, za poslední dva měsíce...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Princ William a princezna Kate (Londýn, 21. listopadu 2023)

VIDEO Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na...

Princ Harry stáhl svou žalobu na bulvár. Soud ho bude stát miliony

Princ Harry (Londýn, 30. března 2023)

VIDEO Princ Harry stáhl žalobu na vydavatele bulvárních novin Mail on Sunday. Pro urážku na cti ho...

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bez pojištění zapláčete. Kolik stojí záchrana vrtulníkem v rakouských Alpách

20. května 2024  13:39

Záchrana v horách či jiném těžce přístupném terénu se může turistům v Rakousku výrazně prodražit,...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

Na co zírá mašinfíra: Deset kilometrů těžké romantiky na mladějovské dráze

26. května 2024

Vůbec poprvé během jedné jízdy vyměníme lokomotivy, včetně mašinfíry. Vyrazíme na úzkokolejku v...

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

Dovolená na kterou nezapomenete. Rakousko nabídne vše, co od prázdnin očekáváte

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...