Kam teď k moři? Ideální volba − západní Kréta

aktualizováno 
Azurové moře, příjemné teplé podnebí, vzácné památky, dobré jídlo a málo turistů. To je Kréta na přelomu května a června, což je ideální období na objevování tohoto kouzelného řeckého ostrova. Projděte se s námi krok za krokem západní částí tohoto klenotu Středomoří.

Řecko, Kréta. Zátoka Balos, v pozadí pevnost Gramvoussa | foto: Profimedia.cz

Láska ještě před přistáním

Pokud se vydáte na západní část Kréty, přistanete na letišti v Chanii, krásném hlavním městě stejnojmenného regionu. Krétu si zamilujete ještě před přistáním, kdy se vám naskytne nádherný pohled na útes vyčnívající z moře a do poslední chvíle se modlíte, aby pilot tu správnou výšku trefil.

Letiště v Chanii je vojenský prostor a tak jediné, co můžete legálně fotografovat při výstupu z letadla, je nápis nad letištní halou. Zákaz focení se netýká jen vojenského letiště, ale prakticky všeho, co má s armádou a národní bezpečností cokoliv společného. Řekové jsou v tomto směru velmi citliví a dokážou rychle zasáhnout, ale pokud budete respektovat cedulky s přeškrtnutým fotoaparátem, můžete být v klidu.

Po cestě dolů z letiště, kde je vcelku prudké klesání, se před vámi rozevírá záliv Souda – kotviště námořních i vojenských lodí. Nepřehlédnete také vojenský hřbitov, kde je pohřbeno 1 500 spojeneckých vojáků padlých za 2. světové války. Stojí za to ho spolu s německým hřbitovem v Maleme během pobytu na Krétě navštívit.

Návštěvu Chanie také můžeme doporučit, minimálně stojí za to navštívit alespoň benátský přístav ze 14. století a městskou tržnici s desítkami obchodů nabízejících ovoce, zeleninu, maso, ryby, koření, krajky, vína...

Modrá vlajka v Platanias

Krétu jsme navštívili několikrát, ale asi nejpohodlnější ubytování s krásnou pláží bylo v městečku Platanias, zejména na jeho konci. Dlouhá písečná pláž se pyšní Modrou vlajkou ( ocenění EU pro nejčistší pláže) a na začátku června či koncem září se tu nemačkáte s ostatními turisty.

Platanias navíc nabízí splnění veškerých vašich potřeb – najdete tu restaurace, obchůdky s potravinami, zlatem i suvenýry a ochutnáte ty nejlepší palačinky, které vám český kuchař naplní nepřeberným množstvím surovin – od sladkých po slané.

Abyste si opravdu vychutnali co nejvíce z tohoto krásného ostrova, zajděte si do půjčovny aut – týdenní pronájem menšího automobilu můžete mít již cca za 135 euro. Benzin je na Krétě přibližně stejně nebo o něco málo dražší než u nás a obsluha na benzinových pumpách je dokonalá – přijedete, podáte bankovku z okénka a usměvavý Řek vám načepuje.

Před první jízdou se však připravte na to, že Kréťané jsou tak trochu divocí řidiči, a proto jim raději dávejte všude přednost.

Odmítnout nemusíte stopujícího, typicky vypadajícího řeckého staříka s knírkem a čapkou, který se chce jen rychle dopravit do své oblíbené taverny na siestu s přáteli. Ale počítejte s tím, že za takovou službu se vám Řek bude chtít odvděčit a je velmi neslušné nepřijmout. To ale může leckdy v případě řidiče a jemu nabídnuté rakije dopadnout špatně. A jak takoví řidiči dopadají? To poznáte podle desítek kapliček umístěných na skalnatých srázech.

Městečko Platanias poslouží i jako dobrý výchozí bod k řadě výletů po západním pobřeží ostrova.

Tipy na nejlepší výlety

Kde strávili líbánky Charles s Dianou

Hned první výlet, který se jistě bude zamlouvat všem milovníkům slané vody a dobrodružství, můžete podniknout na pirátskou pevnost Gramvoussa spojený s koupáním v zátoce Balos. Velká výletní loď s vámi za cca 55 euro odpluje z přístavu Kissamos a po asi 2 hodinách zakotví u pevnosti Gramvoussa.

Tam je možné učinit náročnější výstup přímo na pevnost, která byla vystavěna v 16. století Benátčany a kde je nádherný výhled, nebo se jednoduše vykoupat v průzračné vodě. Cesta pokračuje o kousek dále do zátoky Balos.

Loď nemůže kotvit u břehu kvůli malé hloubce, a tak těch pár metrů můžete doplavat, nebo vás na pláž dopraví člun. V zátoce Balos se vykoupete v příjemně teplé tyrkysové vodě s bílým pískem a za zmínku jistě stojí i informace, že v průběhu svatební cesty zde na krátký čas kotvili i princ Charles s Dianou.

Na pevnost i na pláž do Rethymna

Kromě výstupu na pirátskou pevnost není výlet nijak vyčerpávající, a tak se můžete hned další den vydat třeba za poznáním 3. největšího města Kréty, Rethymna.

Je to hlavní město regionu Rethymnon a největší dominantou je jistě benátská pevnost Fortétsa ze 16. století, která se tyčí přímo u moře a blízko centra města a vévodí jí mešita sultána Ibráhíma.

Po návštěvě pevnosti, prohlídce města a nákupech na trzích, které mají hodně co nabídnout, se můžete nechat oddat obsluze v jedné z velkého množství taveren nebo slunci na dlouhé písečné pláži. Táhne se podél celého Rethymna a koupání tady je především příjemným zážitkem pro fanoušky velkých vln.

Cestou zpět si určitě sjeďte z hlavní silnice a vydejte se relaxovat k sladkovodnímu jezeru Kournas. Je tu nádherný klid, zeleň a půjčují zde i šlapadla.

Nejkrásnější soutěska v Řecku

Bezpochyby jeden z největších, ale také nejnáročnějších výletních zážitků je pěší túra soutěskou Samaria. Ta patří k nejnavštěvovanějším a nejkrásnějším v celém Řecku.

Pokud jste na dovolené v početnější sestavě, doporučuji se nechat k soutěsce přivézt a po zakončení túry zase odvézt. Výlet do soutěsky včetně dopravy si také můžete koupit u své nebo místní cestovní kanceláře.

Samaria je dlouhá 16 kilometrů, celou cestu absolvujete hlavně po kamenech a po lesních cestách, proto je nutné mít dobrou horskou obuv. Co se týče vody, postačí menší lahev, kterou můžete zhruba každé 2−3 km doplňovat v kašnách a navíc - sama řeka, která tu protéká a oproti zimním měsícům je v létě téměř vyschlá, je zdrojem pitné vody v balených lahvích pro celou Krétu.

Po zaplacení vstupného cca 5 euro se můžete vydat vzhůru za dobrodružstvím. Nejlépe je vyjít brzy ráno kolem 7. nebo 8. hodiny, abyste odpoledne mohli být v cíli (cesta trvá cca 5–7 hodin) a měli čas v místní taverně a v příjemně chladné vodě nabrat ztracenou energii.

Procházíte pohořím Lefka Ori (Bílé hory) s druhou nejvyšší horou Kréty Pahnes (2 453 m), vesničkami Samaria a Tarra a nakonec nejužším místem soutěsky - Sideroportes. Pak už vám zbývají poslední kilometry do vesnice Agia Roumeli, odkud za 4,5 eura dojedete trajektem do Sougie, kde na vás čeká váš odvoz.

Malebné jižní pobřeží

Pokud jste byli dovezeni na výlet autem, které řídili vaši dovolenkoví "spojenci", během pobytu si to s nimi vyměňte a mezitím, co si oni budou vylepšovat kondici pěší túrou v Samarii, vy si můžete užít jižní pobřeží západní Kréty.

Směrem na východ od plošiny Omalos, kde jste výletníky vyložili, se podíváte do tří zajímavých míst: Frangokastello, Plakias a Moni Preveli.

Ve Frangokastellu určitě zaujme pobřežní benátská pevnost, podle které je vesnice pojmenována, a dlouhá písečná pláž.

Plakias, dnes již velmi známá turistická destinace se spoustou hotelů, penzionů a taveren, se rozkládá v zálivu s pěknou písčito-oblázkovou pláží. Koupání na ní vám ale může v létě překazit často foukající prudký vítr. I přesto, že je městečko často vyhledávaným místem dovolenkářů, je hodně klidné, protože je relativně odříznuté od civilizace.

Řecko. Chania - přístav
Chania - přístav


Řecko. Chania - spojenecký hřbitov
Chania - spojenecký hřbitov


Řecko, Kréta. Zátoka Balos
Zátoka Balos


Řecko, Kréta. Soutěska Samaria
Soutěska Samaria


Řecko, Kréta. Na výletě v soutěsce Samaria - pohled z plošiny Omalos
Pohled z plošiny Omalos


Řecko, Kréta. Rethymno - pevnost Fortétsa
Rethymno - pevnost Fortétsa


Řecko, Kréta. Jezero Kournas
Jezero Kournas


Řecko, Kréta. Pláž Preveli
Pláž Preveli


Řecko, Kréta. Plakias
Plakias


Řecko, Kréta. Frangokastello
Frangokastello


Řecko, Kréta. Paleochora - pláž
Paleochora - pláž

Romantické pláže

Kousek za Plakiasem najdete Moni Preveli, které je asi nejvíce známé díky své pláži, kde se mísí sladká voda řeky Megalopotamos se slanou vodou moře. Ústí řeky lemují krásné palmy a koupání tu není špatné v dopoledních hodinách, kdy sem dopadá nejvíce sluníčka.

Na opačné straně směrem od plošiny Omalos vás čeká na menším poloostrově romantické městečko Paleochora, které nabízí dvě možnosti koupání. Na straně u malebného přístavu je kamenná, ne moc zalidněná pláž se spoustou taveren, na druhé straně poloostrůvku se rozkládá pláž písečná.

Krétský Karibik

Opravdu nádherným místem na západním pobřeží Kréty, a to i přesto, že je dnes už tak trochu přetížené turistickým ruchem, je pláž Elafonisi. Přízviska jako "krétský Karibik" nebo "evropské Tichomoří" nedostala určitě nadarmo.

Ostrůvek Elafonisi (v překladu Jelení ostrov) a Krétu spojuje kombinace bílého a růžového písku a na ostrůvek se jednoduše probrouzdáte, protože voda zde sahá většinou nad kolena nebo maximálně do pasu.

Řecko. Pláž Elafonisi

Může se hodit

Doprava

Pokud nebudete chtít na Krétě zajít do půjčovny aut, není problém se tu dopravovat autobusy. Na severním pobřeží jich jezdí dost a některé linky i často, jen je občas umění vyznat se v jízdních řádech. Obzvláště autobusové nádraží v Chanii je jeden velký zmatek, ale po pár dnech dovolené už vám to ani nepřijde a zvyknete si.

Jídlo

Řekové jsou vesměs milí lidé, kteří nikam nespěchají a libují si ve smlouvání. Také vaří výborná jídla a typickými pokrmy jsou např. gyros, souvlaki, mousaka, moučník baklava nebo osvěžující tzatziky. Určitě musíte ochutnat i kvalitní řecká vína, anýzovku ouzo nebo olivy na různé způsoby.

Kréta je hodně bohatá na flóru, za zmínku jistě stojí symbol Řecka – olivovníky, které zde rostou opravdu v hojném počtu – udává se kolem 15 milionů těchto stromů. Na svých cestách po ostrově také ucítíte všudypřítomný tymián, ze kterého se vyrábí vynikající med.

Užitečné weby 
www.eurocar.gr  - pronájem aut
www.geraniotisbeach.com - krásný hotel v Plataniasu
www.explorecrete.com - veškeré informace o Krétě


Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Zlověstné bublání vody. Sopka v německém jezeře stále vře a otřásá zemí

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá aktivní sopka, což se projevuje...

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá sopka, z níž stále stoupá magma. Poprvé to doložili vulkanologové,...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Cesta do nitra bájné Lalibely. Unikátní kostely vytesali do skal Etiopie

Bájná Lalibela v Etiopoii ukrývá hned několik mumií.

Kolem zrezivělých sovětských tanků, na kterých si hrají děti, mířím na sever Etiopie. Cílem jsou unikátní ortodoxní...

Najdete na iDNES.cz