Těžko ve městě, lehko v poušti. Projely jsme křížem krážem Izrael

Izrael je prodloužená ruka Západu na Blízkém východě. Technologie jako v Německu, zdravotnictví jako ve Švýcarsku, pohostinnost lepší než v Rakousku. Ale doprava je jako na Blízkém východě. Městský provoz tu vyžaduje řidičské zkušenosti a oči na stopkách, offroad v poušti ale zvládne i začátečník.
Izrael. Džípem jsme projely místní Negevskou poušť

Izrael. Džípem jsme projely místní Negevskou poušť | foto: Karolína Hornovápro iDNES.cz

Jako na všech dovolených, i v Izraeli si s kamarádkou půjčujeme auto. Přímo v centru Tel Avivu, za dobrou cenu a z praktických důvodů to nejmenší, jaké půjčovna nabízí. Čeká nás malá kia, kterou hystericky odmítám.

V půjčovně si mysleli, že „holce ze Západu“ udělají automatem radost. Vyprošuji si manuál a vyrážím do ulic. Záhy zjišťuji, že půjčený Chevrolet Spark se rozjíždí až na dvojku a na čtyřku skoro nejede. Takže takový poloautomat.

Velkoměstský provoz pro otrlé

Tel Aviv je zběsilé město, kde se všichni řítí takovým tempem, aby to v pátek mohli v práci zabalit už v poledne a odebrat se na šábesovou oslavu. Snídají v autě, druhou rukou točí volantem a do toho telefonují. Občas tu platí pravidlo: zelená = můžeš jet, oranžová = můžeš jet, ale rychle, červená = můžeš jet, ale zatrub a dej pozor.

Město protkávají až šestiproudé magistrály, po kterých kromě aut jezdí i cyklisté, lidé na koloběžkách a všemožných elektrických vehiklech. Na jedné křižovatce slyším ránu do karoserie – to se jen cyklista odrazil od našeho auta nohou, aby vybral zatáčku. Dalšího cyklistu potkáváme na dálnici. Divíme se už jen trochu.

Opouštíme město a vyrážíme na výlet do zhruba sedmdesát kilometrů vzdáleného Jeruzaléma, kde zjišťujeme, že i ortodoxní Židé v kaftanech a s klobouky na hlavách umějí pořádně vzít za volant a nebojí se agresivně nacpat do mezery, kterou bych i na motorce projížděla s respektem.

Všichni troubí a my troubíme taky. Pro jistotu. Parkovací místo ale kupodivu nacházíme, a to kousek od muzea holokaustu Jad Vašem, kam se chystáme.

Fakt, že je naše auto spolu s ostatními po návratu zablokováno čtyřmi autobusy, které si z průjezdu parkovištěm udělaly odstavnou plochu na dobu neurčitou, nás nijak nepřekvapuje. Po zralé úvaze, že spark má podvozek příliš nízký na přejetí obrubníku, čekáme, dokud se vše nedá do pohybu, a pokračujeme směrem k Mrtvému moři.

Cestou zpět dostáváme poučení, že i půjčenému autu musíme kontrolovat palivoměr. Benzin nám dochází někde uprostřed pouště na kontrolovaném území. Chvíli váháme, zda se vrátit deset kilometrů k policejní hlídce a škemrat o trochu paliva, nebo to risknout a dojet na benzinku. Je to 27 kilometrů a auto ukazuje dojezd ještě 40, ale vzápětí si to rozmyslí a hodí tam nulu. Na čerpací stanici se dá platit pouze hotovostí, což zjišťujeme až po natankování plné nádrže. Skládáme se a vychází nám to na šekel přesně.

Nabíráme opravdu plnou, na benzinku jsme podle našich propočtů dorazily s pěti deci benzinu v nádrži. Na příští cestě tankujeme raději každou chvíli, protože čerpací stanice v Izraeli opravdu nejsou takovou samozřejmostí jako u nás. V celé zemi se platí kartou, nikdo po vás nechce PIN a občas to funguje tak, že si obsluha půjčí vaši kartu, někam s ní odběhne a pak se zase vrátí. Ani jednou se však nestalo, že by nám někdo strhl více, než měl.

Izrael, přestávka v poušti

Na většině benzinek lze platit kartou přímo u stojanu, který na vás začne mluvit hebrejsky nebo ukazovat „biblická“ písmenka, která – i když je znáte – nestihnete přečíst. Obsluha nebo někdo z kolemjdoucích vám ale vždycky rád pomůže. Izraelci jsou vůbec ochotní – stačí, když uprostřed pouště chvíli stojíte u auta a koukáte do mobilu, a už někdo zastaví a běží k vám. A ne, nejde vás okrást a zabít, ale zeptat se, zda nepotřebujete ukázat cestu.

Teréňákem napříč kráterem

Kamenitá Negevská poušť je lákadlem pro turisty, zoology i motoristy. Po běžné silnici je to až na pouštní horský pas Scorpion’s Ascent poměrně nuda. Pokud ale máte k dispozici terénní čtyřkolku, je to jiná. V okolí kráteru Ramon naleznete hned několik půjčoven offroadů. Mezi ty nejlépe hodnocené patří půjčovna Adam Sela a společnost Negev Jeep s erudovanými průvodci.

Půjčení auta na pět hodin stojí zhruba osm tisíc korun. Je jedno, zda jste osmičlenná skupinka, nebo jedinec. Lze si ale půjčit i teréňák bez průvodce a kráter si projet na vlastní pěst. Není to problém, jen se musíte držet turistických cest, které jsou na ukazatelích kromě barvy označené jako „4x4“.

Kráter Ramon je zajímavý geologický úkaz. Nevznikl po dopadu meteoritu, ale je to „machteš“. Toto hebrejské slovo, znamenající v překladu „hmoždíř“, se dostalo do geologické terminologie jako výraz pro kráter vzniklý ustupováním oceánu, erozí původní vyvýšeniny a jejím následným propadem.

Machteše najdeme pouze v Izraeli a jeden v Egyptě. Ramon je největší a nejznámější a v sezoně je v něm čilý turistický ruch. Čtyřicet kilometrů dlouhý a maximálně deset kilometrů široký kráter protíná silnici, po které byste zhruba po dvou hodinách dojeli až k Rudému moři. My ale zůstáváme v kráteru, který nabízí podívanou na celý den.

Offroad pro začátečníky

Vápencové, dolomitové, pískovcové i čedičové útvary, „pruhované“ útesy vzniklé sedimentací původního oceánského dna, díky nimž si můžete doslova sáhnout na prehistorii, nenechávají člověka v klidu se soustředit na cestu. Naštěstí to není moc potřeba, protože takový provoz jako v Tel Avivu tu rozhodně není. Cestou potkáváme další asi čtyři džípy (jak v Izraeli říkají každému terénnímu vozidlu) a několik gazel a kozorožců. Údajně tu lze potkat i levharta, ale to bychom musely přijet v noci a mít velké štěstí.

Ve výbavě naší starší Toyoty Land Cruiser je i piknikový koš s jídlem pro osm lidí (auto je pro osm cestujících a my si ho zaplatily ve dvou jen pro sebe). Usedáme do chabého stínu sukulentního stromu a ládujeme se vším možným. V oleji nakládané vinné listy plněné rýží jsou výborné, ale mají po zbytek cesty co dělat, aby se udržely v žaludku.

Izrael. Cesta v kráteru Ramon

Jízda po značených cestách necestách v Machteš Ramon je skvělou příležitostí pro terénní začátečníky. Máte šanci si tu vyzkoušet, co takové auto všechno umí, projet si nějaké to vyschlé říční koryto i pořádné šutrovité stoupání. Zároveň ale nemusíte mít strach, že se vám stane nějaký průšvih, zajedete, kam nemáte nebo se ztratíte, protože cesty pro džípy jsou opravdu kvalitně značené.

Negev je kamenitá poušť, nehrozí zde zahrabání do písku a okraj kráteru je vždy na dohled. Uprostřed kráteru nacházíme dokonce poměrně luxusní kemp Be’erot s občerstvením a veřejnými toaletami. Nemusíte se tedy obávat, že byste po cestě zemřeli žízní nebo si museli odskočit do křoví – nehledě na to, že v celé poušti žádné není. A pokud je, tak trnité.

Izrael, kráter Ramon

Izrael, kráter Ramon

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Když Češi znečišťují planetu víc než Číňané. Kdo opravdu nejvíc škodí Zemi?

27. února 2024

Premium Které státy nejvíce znečišťují planetu? Ukázat na nějakou konkrétní zemi prstem není zase tak...

Na dálkových trasách v Česku se objeví přes 150 nových dřevěných útulen

26. února 2024

V Česku na turistických trasách vyrostou nové útulny, které budou poskytovat přístřeší a také místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zůstala na benzince v prérii, adoptovali ji Siouxové. Věří mi, říká indiánka z Čech

28. února 2024

Premium Když se gymnazistka Veronika Valterová vydala do Ameriky za indiány, sotva tušila, že se rodí...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Mezi pískovcovými skalami z Mladé Boleslavi do Mšena

25. února 2024

Hynek, náš dnešní mašinfíra, nás sveze po krásné a bohužel ohrožené středočeské lokálce. Motorový...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vítkovická drobná dráha vedla do pískových dolů

3. března 2024

Seriál Se 77. dílem seriálu Zaniklé tratě se opět vrátíme do Vítkovic. Podíváme se na dráhu, která patřila...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

Očima šotouše: Posílejte fotky laminátek a vyhrajte cestovní vouchery

1. března 2024

V březnu se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměříme na jednu z nejkrásnějších...

Nevzdávejte to. Velký přehled míst, kde si ještě můžete zalyžovat

1. března 2024  12:01

Řada areálů předčasně ukončila sezonu, často minimálně o měsíc dřív než v jiných letech. Výše...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...