Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Za polární září nacestujete i tisíce kilometrů. Jejím domovem je Island

Je tma, vzduch je průzračný a ledově chladný. Od úst vám stoupá pára a obloha je posetá ohromujícím množstvím hvězd. Když se pak mezi nimi objeví první světelný pruh, který prostřelí nebe od severu až nad vaši hlavu, zamrazí vás v zádech. Příroda na severu dokáže vytvořit tu nejúchvatnější světelnou show – severní polární zář.

Málokdy se v našich zeměpisných šířkách stává, že by Češi hromadně po setmění vyráželi za hranice velkoměst a snažili se zahlédnout aspoň nepatrný záblesk Aurory nad severním obzorem. Šance byla před pár dny, jenže příroda se nedá naprogramovat.

Zklamání ale není na místě. Protože se slunce dostává po jedenácti letech do svého maxima, pořád existuje šance, že brzy zažijeme tuto bezesporu nádhernou světelnou show i v Česku. Naposledy se nad naším územím objevila slabá aurora borealis (severní polární záře, pozn. red.) v roce 2015, byť byla sluneční aktivita v té nejnižší fázi. 

Domov polární záře

Kochat se neuvěřitelnou éterickou paletou světelných barev a tvarů mohou přes zimní období hlavně obyvatelé severských zemí a zejména potom Islandu. Leží totiž přímo pod tzv. aurorálním oválem, tedy prstencem kolem magnetických pólů, v němž se nejčastěji vyskytují polární záře.

Polární záře na jihu Islandu

Po konci krátkého léta začíná slunce na Islandu zapadat pod obzor a polární den střídá období prodlužujících se nocí. Tato výhoda je ovšem vykoupená poměrně drsným klimatem a počasím, o kterém vám i islandští meteorologové řeknou, že je nepředpověditelné. Mění se totiž každou chvíli. Jedno staré islandské přísloví říká: „Nelibí se vám počasí? Počkejte čtvrt hodiny, bude ještě hůř!“

Z okna nic neuvidíte

K pozorování polární záře na Islandu ovšem nestačí jen vystrčit hlavu z okna. Je třeba podniknout nezbytná opatření a hlavně mít trpělivost. Musíte si vybrat místo bez oblačnosti a světelného znečištění.

Na Islandu jsme za polární září najezdili díky počasí stovky kilometrů. Kvůli špatným podmínkám jsme vraceli ze severu země na jih přes tři sta kilometrů za hustého sněžení, pak deště a nakonec jsme jeli po namrzlé silnici. Nikdo z nás toho nelitoval.

Polární záře poblíž Laugaru, Island

Od začátku září do konce března je nejpříznivější období, kdy se vyplatí na Island vyrazit. Léto vám sice poskytne nekonečné dny, kdy si i o půlnoci můžete venku pohodlně číst, ale musíte počítat s tím, že z jednoho z nejúchvatnějších přírodních jevů neuvidíte vůbec nic. Zato si můžete být jistí, že kamkoliv se hnete, budete se před některým z vodopádů potkávat s množstvím turistů s mobilními telefony.

Poprvé jsem na Islandu zažil polární záři v roce 2008, na severu země v Ósaru. Těsně před půlnocí se na nebi objevily proměnlivé zelené pruhy, které místy zazářily tak silně, až jsem měl pocit, že si musím zaclonit oči. Od té doby jsem věděl, že kvůli tomuto zážitku se vyplatí trocha nepohodlí a probdělých mrazivých nocí. To, že musíte vyjet za město do tmy, platí i na Islandu. Na rozdíl od střední Evropy to ovšem není vůbec žádný problém.

Mýtický tanec duchů nebo Valkýry

Island je zemí, kde je aurora naprosto běžným jevem. Někteří místní lidé jsou už tak zvyklí, že je „nějaká záře“ nemůže vykolejit. Starousedlíci ale stále znají legendy, které se k ní vážou. První obyvatelé Islandu, Vikingové, spojovali tančící pruhy světla přicházející z temnoty s válkou. Věřili, že se světla objevují, když se sluneční paprsky odrážejí od lesklých štítů Valkýr, které uhánějí po obloze na cestě k místu svého odpočinku – Valhalle.

Polární záře v horách nad Seydisfjördurem, Island

Jiná legenda je spjatá s porodem. Aurora má prý zázračnou moc tlumit porodní bolesti. Ale pokud se nastávající matka dívá přímo na oblohu, může se jí narodit šilhavé dítě. Další mýtické příběhy popisují tanec zlých duchů, kteří jsou schopní člověka uchvátit a odnést do podsvětí. Proto se během polární záře nesmí tančit a zpívat, aby na sebe člověk neupozornil.

Pomyslný vrchol polární záře

K Islandu se váže i jeden z mých nejkrásnějších zážitků s polární září. Před několika lety jsem v říjnu cestoval po poloostrově Snaefelsness. Jeden místní farmář mi v noci přišel oznámit, že polární zář právě zmizela. Nechtěl jsem tomu uvěřit. Navlékl jsem na sebe zimní vrstvy, sebral fotoaparáty a vyrazil do ponuré noci. Když jsem míjel starý hřbitov s kostelíkem, měl jsem pocit, jako bych byl v nějakém béčkovém hororu. Ponurá atmosféra ale netrvala dlouho. O pár desítek minut později prořízl oblohu první zelený pruh a obloha se celá roztančila éterickým a uhrančivým světlem aurory.

Kolem půlnoci pak nastal ohromující jev. Jakoby se nebe otevřelo přímo nad vaší hlavou a dolů se sypal hvězdný prach. Říká se mu koróna a je to vrchol polární záře.

Spektakulární polární záře na jihu Islandu, poblíž obce Vík

Nebojte se aurory

Když se letos objevila předpověď astronomů, že by polární záře mohla být viditelná i v našich končinách, někteří lidé začali na sociálních sítích zveřejňovat rady, jak se před takovou nocí zachovat a jak se chránit. Přece jen jde u nás o velmi vzácný a neobvyklý jev, který rozhodně není na denním pořádku, a tak může vzbuzovat pozornost, ale také i obavy.

Podle některých rad bychom měli vytáhnout ze zásuvek všechny spotřebiče, z notebooků vyndat baterie a vypnout citlivou elektroniku včetně mobilních telefonů. Byla z toho cítit jistá panika.

Naprostá většina slunečních erupcí na Zemi ovšem žádné škody nezpůsobí. Výjimkou je snad gigantická sluneční bouře v září 1959, která zkratovala telegrafní dráty v USA i Evropě a způsobila rozsáhlé požáry. Tehdy byla polární záře tak silná, že ji mohli pozorovat i obyvatelé tropických oblastí. Je to však naprosto výjimečné a zatím poslední sluneční erupce, která k nám nakonec auroru nedonesla, nemohla nic takového způsobit. Na Islandu, kde je aurora téměř na denním pořádku, to dávno vědí.

Autor:
  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Premium Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i když vypadá, že už...

Dodávkou s dětmi: V Bremerhavenu jsme objevili skvělé námořní muzeum

Lodě, námořníci, daleké plavby. Pokaždé, když na našich cestách narazíme na námořní muzeum, je úplně jasné, že jej...

OBRAZEM: Kouzelných 25 tipů na podzimní dovolenou. Neztratilo se ani Hřensko

Mezi nejkrásnější podzimní lokality na světě patří také soutěsky u Kamenice v Hřensku. Nenapravitelní romantici,...

Pobavte se zeměpisem. Najdete hory, řeky nebo města na slepé mapě Evropy?

Milujete mapy a baví vás zeměpis? Vyzkoušejte si naše zábavné kvízy a otestujte své znalosti ve slepé mapě Evropy. Sami...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...