Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Zemí ohně a ledu. Dvě kamarádky si projely Island půjčenou dodávkou

Ledovce na povrchu, magma v podzemí, černé pouště i zelené hory. Cestovatelské pohádky o Islandu voní pryskyřicí, lávou, amonnými výpary a notnou dávkou dobrodružství. S kamarádkou jsme na přelomu léta a tamní zimy objevovaly jeho krásy v obytné dodávce. Za deset dní jsme nasbíraly na 2 400 kilometrů.
Některé půjčovny poskytují speciální služby: non-stop předání s vyzvednutím na...

Některé půjčovny poskytují speciální služby: non-stop předání s vyzvednutím na letišti či stálou asistenci na telefonu a online podporu přes chat v palubním tabletu. | foto: Archiv Karolíny Hornové

Offroad, nebo obytná dodávka? To je před cestou na Island otázka číslo jedna. Buď vyrazíte osobním automobilem po takzvané Ring Road, silnici číslo 1, která vede po obvodu ostrova, nebo sednete do terénního vozu a vaším cílem budou především hory, takzvané Highlands.

Offroad jako takový je na Islandu zakázaný, ale zdejší horské cesty (F-roads) často nabízejí zážitky mnohem silnější než kdejaké offroadparky.

Naším prvotním cílem byl právě malý teréňák. Při procházení nabídky autopůjčoven jsme ale narazily na obytné dodávky a plány se změnily. I proto, že na první návštěvě Islandu je lepší nasát od všeho něco a nebýt jen v horské pustině.

V našem termínu však byla k dispozici pouze jedna dodávka raného roku výroby, pochybné výbavy a podezřele nízké ceny. No co, tak to bereme! Půjčovna s příhodným názvem Wild Campers nám však neodpovídá na dotazy a nezvedá telefony.

Hora Kirkjufell

Pak narážíme na všechny ty negativní recenze a dozvídáme se, že agentura, přes kterou jsme auto zamluvily, s půjčovnou mezitím kvůli špatným zkušenostem rozvázala smlouvu. A to je něco, co tři dny před odletem nechcete zjistit...

Tulení na pláži

Jsme v Keflavíku, sedíme v úplně jiné dodávce před půjčovnou CampEasy a sledujeme povinné video, jak vyměnit kolo a co dělat, když přijde orkán. Prší, ale to nevadí, protože nakonec všechno klaplo. Anabáze s poslední volnou dodávkou na Islandu, platbami do zahraničí, zablokovanou kreditkou a psychosomaticky vyvolanými příznaky covidu vás ušetřím.

Sever slibuje slunečné počasí, takže hned za Reykjavíkem najíždíme na silnici 54, panoramatickou trasu po poloostrově Snæfellsnes se stejnojmenným národním parkem. Hned první zastávka je na „tulení“ pláži Ytri Tunga. K oplácaným mořským pohodářům se musíme brodit ledovou lagunou, ale stojí to za to – můžeme je pozorovat z (téměř) bezprostřední blízkosti.

Nedaleko od sebe leží živoucí (a páchnoucí) geotermální pole s jezírky vroucí...

Naopak u hory Kirkjufell na severním pobřeží poloostrova jen zastavujeme „na fotku“. Na sopečnou homoli s vodopádem v popředí je ale neskutečný pohled. A nejen proto, že si zahrála v seriálu Hra o trůny – je jedním ze symbolů islandské krajiny.

Tyto výhledy trošku nepatřičně navnadí před poněkud nezáživným úsekem na severozápadě, který končí až po třech hodinách jízdy, na úpatí hor před fjordem Eyjafjörður.

Ryba ve vodě

U fjordu je naší zastávkou kemp v Akureyri, druhém největším městě Islandu. Odtud vyrážíme na další turistickou atrakci – pozorování velryb v Húsavíku. Slib pětadevadesátiprocentní šance spatřit mořské kolosy bereme s rezervou a alespoň vybíráme společnost North Sailing s přístupem „Meet Us Don’t Eat Us“, tedy nepodporující lov velryb.

Žádné skoky třicetimetrových plejtváků nespatříme, ale přijde nás pozdravit početná skupina kosatek, což za tři hodiny mírné nevolnosti na škuneru nakonec stojí. Po mrazivém „vylodění“ nás ale nejvíce láká čudlík s nápisem Webasto v naší dodávce a vyhřívaná sedadla…

Vodopádu bohů Godafoss

Po rozmrznutí pokračujeme jihovýchodním směrem – k Vodopádu bohů Goðafoss, který svoje jméno rozhodně nezapře, a malebnému jezeru Mývatn rozprostírajícímu se v měsíční krajině zdrsněné sopečnou činností.

Nedaleko od sebe tu leží živoucí (a páchnoucí) geotermální pole s jezírky vroucí vody a sirnatého bahna a moderní termální lázně s modrou minerální vodou, v níž vydržíte dlouhé hodiny – a to rozhodně nejen díky baru, umístěnému přímo v laguně, ale i výhledům do černé sopečné pouště.

Cestu ukáže počasí

Island je, co se týče počasí, nevyzpytatelný. Zatímco skoro celým severem nás provází střídavé sluníčko, mírný větřík se hned na silnici 93 do barevného přístavního městečka Seyðisfjörður mění na vítr o rychlosti 20 km/h.

Cesta sem vede přes horský pas s krásnými výhledy i zatáčkami, které si v dodávce opravdu neužijete. Už zcela chápeme varování z půjčovny, že ve zdejším větru musíme dveře auta při otevírání držet vší silou, na noc v kempu parkovat zásadně po větru a při jízdě dávat pozor na padající kamení. No dobře. Pravidla se snažíme dodržovat, ale vítr je silnější. Na jihu ostrova se spojují dvě tlakové níže a vzniklý vichr zcela ochromuje provoz. 

Zlatý okruh je možností, jak spatřit esenci Islandu třeba i během jednoho dne.

Policie nás vrací 30 kilometrů zpátky do nejbližšího města. Potkáváme slečny s obytňákem, kterým padající kamení na cestě před námi vysklilo obě postranní okna, pomyslně děkujeme za včasnou uzavírku silnice a večer trávíme ve stísněném prostoru našeho Nissanu NV200 a čekáme na polární záři.

Auto DNES

Ta se nakonec – jako odměna za nepříjemnosti na cestě – o půlnoci objevuje. Je dokonale jasno, na nebi svítí spousta hvězd a je skoro bezvětří. Tohle je Island.

Přelidněný okruh

Poslední úsek naší cesty vede jihem přes město Vík i Mýrdal, národní park Skaftafell a ledovcovou lagunu Jökulsárlón. Neskutečné vodní dílo ledovce Eyjafjallajökull je slovy nepopsatelné, zvlášť když během minuty zmizí všechna mlha a objeví se duha.

Bez spousty turistů by působilo ještě impozantněji, ale člověk nemůže nadávat, když je jedním z nich. Stačí nám ale lagunu tiše pozorovat, výletu na lodi mezi kry ani s mačkami po ledovci netřeba. Čím jsme blíže Reykjavíku, respektive tzv. Zlatému okruhu, tím je turistů samozřejmě více.

Je toho tolik, že je těžké udržet pozornost, když jste po cestě kolem celého...

Zlatý okruh je možností, jak spatřit esenci Islandu třeba i během jednoho dne. Třísetkilometrová trasa nabídne vše: Národní park Þingvellir, kde vznikl první parlament na světě a kde skálu viditelně trhají tektonické desky. Geotermální oblast Geysir, která dala jméno všem gejzírům světa. Kaskádový vodopád Gullfoss. Kráterové jezero Kerid.

Je toho tolik, že je těžké udržet pozornost, když jste po cestě kolem celého ostrova už trošku „zmlsaní“. Gejzír Strokkur jsem prostě čekala impozantnější a trávu zelenější. Ale to je i tím, že si přírodu radši užívám bez lidí a člověk prostě někdy musí udělat kompromis…

Tři auta = provoz

Říká se, že řízení auta na Islandu je náročné. Tady na severu dokáže řidiče překvapit hlavně počasí, na které jsme však měly štěstí (dva dny po našem odjezdu na konci září přišla dvoudenní sněhová bouře).

U jezera Mývatn

Provoz je tu ovšem tak řídký, že už setkání tří aut na křižovatce jsme označovaly termínem dopravní kolaps. Pozor je třeba si dát snad jen na striktně dodržovanou nejvyšší povolenou rychlost 90 km/h a jednosměrné mosty, na kterých dává přednost patrně ten, který první zabliká. Zvláštní systém, ale funguje.

A pokud přece jen nastane situace, kterou bude potřeba „rozdýchat“, s jistotou se o to postarají jedny z geotermálních lázní. Jsou všude po cestě...

Z nabídky autopůjčoven

Běžné řetězce autopůjčoven nabízejí kromě klasických osobáků i širokou paletu terénních vozů. Oblíbeným autem je tu Dacia Duster (od 10 tisíc Kč/týden) i jinde nedostatkový nový Suzuki Jimny (od 15 tisíc Kč/týden). Třeba Land Rover Discovery stojí od 44 tisíc Kč/týden.

Speciální autopůjčovny nabízejí obytné dodávky (CampEasy, Lava, Happy Campers, KÚKÚ Campers a další) nebo obytné čistokrevné offroady (ISAK.is). Náš naftový Nissan NV200 vyšel na 19 tisíc Kč/týden (mimo sezonu 15 tisíc Kč/týden), půjčovna však nabízela třeba i VW Transporter v úpravě 4x4 se zvýšeným šasi vhodný i na „F-roads“.

Offroad, nebo obytná dodávka? To je před cestou na Island otázka číslo jedna.

Některé půjčovny poskytují speciální služby: non-stop předání s vyzvednutím na letišti (Lava) či stálou asistenci na telefonu a online podporu přes chat v palubním tabletu (CampEasy) nebo zapůjčení turistického vybavení a oblečení, ale třeba i kytary (CampEasy, KÚKÚ Campers). 

Pohonné hmoty jsou na Islandu dražší kvůli vysoké spotřební dani. Litr benzinu stojí 42–44,50 Kč, nafty 39–42 Kč. Od půjčovny jsme dostaly kartičku na slevu na palivo tři islandské koruny na litr (50 haléřů).

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Pobavte se zeměpisem. Najdete hory, řeky nebo města na slepé mapě Evropy?

Milujete mapy a baví vás zeměpis? Vyzkoušejte si naše zábavné kvízy a otestujte své znalosti ve slepé mapě Evropy. Sami...

Krajem poutníků ve Španělsku. Objevte katedrálu UNESCO a sestru Mony Lisy

Svatojakubskou pouť, tedy pouť do Santiaga de Compostela, podniká stále více lidí. Jedna z nejoblíbenějších tras vede z...

OBRAZEM: Kouzelných 25 tipů na podzimní dovolenou. Neztratilo se ani Hřensko

Mezi nejkrásnější podzimní lokality na světě patří také soutěsky u Kamenice v Hřensku. Nenapravitelní romantici,...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...