Italské ulice, které neexistují. Vie fittizie využívají hlavně bezdomovci

Ulice, které sice existují v pobytových registrech a úředních dokumentech, ale neexistují v mapách ani reálně ve městech, jsou dozvukem historie. Takzvané vie fittizie připomínaly časy sjednocení Itálie a dnes sehrávají poněkud rozporuplnou roli v tamním sociálním systému. Žijí tam neviditelní lidé.

Existují ve více než 240 italských městech. Přesto byste je hledali v mapě marně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako svou adresu pobytu udávají v Piacenze Ulici 17. října (Via XVII ottobre) asi dva tucty lidí. Podobně jako na Via del Tramonto v Laziu nebo na Via Senza Fissa Dimora v ligurské Arcole. Na boloňské ulici Via Mariano Tuccella jsou obyvatel hlášeny stovky a na římské Via Modesta Valenti má svou adresu přes devatenáct tisíc lidí. Co mají tyto ulice společného? V mapách byste je hledali marně. Neexistují.

Na rozdíl od svých obyvatel, lidí z masa a kostí. Pro úplnost se ještě hodí doplnit, že fyzická neexistence těchto ulic není chybou nebo omylem italské byrokracie. Uvedené adresy jsou zařazeny v registrech úředníků záměrně. Jsou to totiž takzvané vie fittizie, fiktivní ulice.

Napříč italskými městy bychom jich napočítali přes dvě stě čtyřicet, skoro každé větší sídlo nějakou takovou má. A byť neodráží geografickou realitu, z administrativního hlediska byly a jsou podstatné. Udávají totiž stálou adresu místa pobytu lidí bez domova.

Udělejme si v tom pořádek

Rok 1861 a s ním spojený vznik Italského království se neobešel bez problémů. Přece jen, od časů Římské říše nebyl na Apeninském poloostrově tak velký a přitom celistvý státní útvar.

Pro královské úředníky z toho plynula řada praktických komplikací. Například netušili, kolik teď vlastně ve sjednocené zemi žije obyvatel. A těžko tak mohli předem odhadovat berní odvody, zaměstnanost nebo kontrolovat počty rekrutů pro armádu z jednotlivých regionů. Po tři následující léta tak usilovně pracovali na konceptu Občanského rejstříku, součtu občanů. Aby pak zjistili, že to nefunguje.

Vie fittizie udávají stálou adresu místa pobytu lidem bez domova.

Přibližně desetina všech obyvatel totiž nedisponovala jasně definovaným místem trvalého pobytu. Námořníci, dělníci na stavbách, kočovníci, umělci, sezonní zemědělští nádeníci, podomní prodejci a obchodní cestující, cirkusáci – ti všichni rozhodně patřili k životu ve městech a vesnicích. Žili po ubytovnách a hotelech, v koloniích nebo maringotkách, ale neměli stálou adresu.

Nezapadali tak do úhledných škatulek úředníků, kteří to vyřešili rázně. Sídlům, kde se takový problém s lidmi bez stálé adresy vyskytl, z moci královské kanceláře přibyla jedna fiktivní ulice. Nezařazené obyvatele administrativně přesunuli tam. A bylo vymalováno.

Bez adresy jako bez života

Po druhé světové válce byla tato evidence občanských rejstříků víc systematizována, tak, aby v konkrétních sídlech odpovídal počet fyzicky přítomných obyvatel dostupnosti zdravotní péče, veřejných služeb a celkové obslužnosti. Lidé s adresou na jedné z mnoha italských fiktivních ulic se tak mohli snáz dobrat například volebního práva. Děti krotitele lvů tak mohly začít docházet do školy ve městě, do něhož právě přijel cirkus, protože čistě administrativně patřily k obyvatelům.

Ovšem pravdou je, že s postupem času už to nebylo tolik o umělcích, kumštýřích a kočovnících. Na neexistujících ulicích jsou dnes hlášeni k pobytu převážně lidé bez domova. Lidé, kteří jsou pro stát a sociální systém z mnoha hledisek neviditelní.

Bez adresy pro italský sociální systém neexistujete. Jste jako duch.

„Registrace adresy na úřadech je naprosto zásadní pro přístup ke všem právům stanoveným naší ústavou,“ vysvětluje Romano Minardi, poradce organizace Anusca, která pomáhá lidem bez domova s vyřizováním občanských průkazů. „Pokud nejste přihlášeni na určitém místě, nemáte volební právo, právo na zdravotní péči, sociální práva, a dokonce ani právo na identitu. Pokud nemáte adresu, z právního hlediska v Itálii neexistujete. Jste duch.“

O podporu v nezaměstnanosti totiž v Itálii stejně jako u nás nemůžete žádat bez osobních dokladů. A průkaz totožnosti vám žádný úřad nevydá bez adresy trvalého pobytu. Ale střecha nad hlavou je pro řadu bezdomovců nedostupnou realitou. Je to začarovaný kruh, ze kterého téměř není cesta ven. Ale Italové mají svůj institut fiktivní ulice, adresy, kterou mohou lidem bez domova, žádajícím o přidělení dokladů totožnosti, úředně přisoudit.

Neviditelní lidé z neexistujících ulic

Tedy, ne všude. Některá italská města se dnes vyhlašování nových fiktivních ulic spíš brání a proces jejich vyhlášení blokují. Chtějí tím odradit bezdomovce od pobytu v intravilánu.

Jinde ale samosprávy zaujímají smířlivější postoj. Za poslední dva roky, částečně kvůli pandemii covidu-19, vznikl v Itálii tucet nových fiktivních adres.

Neexistující ulice se nejčastěji jmenují Via del Comune, Strada della Fantasia či Via della Solidarietà – Obecní, Fantazie nebo Solidarity. Někdo to vnímá spíš jako znevažující a nelichotivé názvy.

Na neexistujících ulicích jsou dnes hlášeni k pobytu převážně lidé bez domova.

Za pozitivní příklad náležitě uctivého názvu fiktivní ulice bývá dávána římská Ulice Modesta Valenti. Ta nese jméno po bezdomovkyni, která zemřela 31. ledna 1983 na nádraží Stazione Termini. Anebo tortonská Via Francesco Remotti, upomínající jméno kněze, který se po celý život angažoval v charitativní činnosti.

V názvech neexistujících ulic tak ožívají příběhy skutečných lidí. Těch pro systém neviditelných i těch, kteří jejich strasti přehlížet nechtěli.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...