Ulovit si svého lanýže. Tři tipy na léto v Istrii, až vás nebude bavit moře

Byla jsem tu tolikrát, až jsem si myslela, že už mě Istrie nemůže ničím překvapit. Jenže pak jsem sedla do čtyřkolky a vyrazila za dobrodružstvím, které bych v tomhle koutě Chorvatska nehledala. Že se budu v srpnovém vedru brodit bahnem, prolézat hustým lesem a hrabat se v hlíně, jen abych našla „černé zlato“? Takže pokud letos plánujete strávit část léta u Jadranu, mám pro vás tři tipy na nevšední zážitky.
Na první, 220 metrů dlouhé lanové „skluzavce“ se jezdí okolo čtyřiceti...

Na první, 220 metrů dlouhé lanové „skluzavce“ se jezdí okolo čtyřiceti kilometrů za hodinu, druhá část, 280 metrů dlouhá, je ještě o deset kilometrů rychlejší. | foto: Archiv Aleny Daňkové

Je srpen covidového roku 2021 a vhodnější příležitost už vážně nemůže být. Děti jsou v apartmánu plně vytíženy přípravou na celodenní zábavu na pláži se svými kamarády, tatínkové řeší pracovní zapeklitosti a v podstatě si nikdo ani nevšimne, když si maminka udělá takový malý tajný autovýlet do nitra poloostrova. Takže teď, nebo nikdy, jak se říká. Vnitrozemí chorvatské Istrie volá.

V ranních hodinách opouštím obvyklý program povalování se na pláži za příjemného pofukování větříku a šplouchání vln a měním jej za dobrodružství v chorvatské lesní džungli. Tedy doslova.

Historický Pazin nabízí  překrásnou hornatou krajinu v okolí. Stačí se rozhlédnout a člověk pochopí, proč nese Istrie oficiální přívlastek „zelená“.

Nasedám do vozu Volkswagen T6 Multivan 2.0 TDI s náhonem na všechny čtyři, což mi v tuto chvíli na břehu Jadranu v třicetistupňovém vedru připadá jako naprosto nadbytečná výbava. Jak se ale později ukáže, budu jí nakonec blahořečit.

Tip první Jako hledat bonboniéru

Kolem deváté ráno tedy vyjíždím z Rovinje, který před čtvrtstoletím patřil k letoviskům, v jejichž okolí stály jedno a dvouhvězdičkové hotely pro nenáročnou klientelu. Dnes je z něj luxusní výkladní skříň chorvatského turismu. Nezastavit se tady každý rok alespoň na skok nepřichází v úvahu. Prostě se tu nadopujete přímořskou energií a přitom pustíte nějaký ten peníz.

A tak mávám ve zpětném zrcátku kostelu svaté Eufemie, patronce města, a vyrážím po silnici D303 směr Istarski Ypsilon. Čeká mě rallye místní divočinou a na jejím konci – světe, div se – lovec lanýžů.

Mimochodem chvála Istrii za systém rychlostních komunikací mezi Kaštelem, Kanfanarem, Pulou a Opatijí, o nichž si spousta českých řidičů myslí, že jsou to dálnice. Istarski Ypsilon udělal z poloostrova bezesporu nejoblíbenější chorvatský cíl nejen pro české turisty.

Vnitrozemí Istrie

Já už ale dávám pozor, protože musím sjet na sjezdu Višnjan. Následuje silnice 5042 a vesničky jako Benčani, Butori, Vranići nebo Rakotule. Až sem by to byla docela normální, zábavná cesta, jenže lovec lanýžů nežije jen tak někde. Žije na konci všeho.

A tak točím volantem a uprostřed ničeho rychle stoupám i klesám a těch tři a půl kilometru mi připadá nekonečných. Chvála čtyřkolce! Na konci prašné cesty mě na své agroturistické farmě v osadě Špinovci čeká Ivica Tikel. Lovec lanýžů.

„Máme jedenáct psů, dnes si vezmeme dva nejstarší, těm je kolem čtrnácti let a mají nejvíce zkušeností,“ vysvětluje Ivica a posílá syna Ivana, aby je odvázal. Ano, lanýže hledají psi. A jsou v tom mistři.

Viki a Rafo, jak se jmenují, naskakují do kufru starého teréňáku a mně už je jasné, proč jsem měla za úkol vzít si na výlet čtyřkolku. V plánu je Motovunska šuma neboli Motovunský les. Neproniknutelný lanýžový ráj.

Výcvik jednoho psa trvá čtyři až pět let. K hledání lanýžů neslouží žádná speciální rasa.

Lanýže mají různé sezony sběru, například ten bílý, nejvzácnější, je nejkvalitnější na podzim. Vyjde na asi dva tisíce eur (49 600 Kč) za kilogram.

A my nejprve míjíme středověký Motovun, překonáváme řeku Mirnu a pak už zajíždíme bahnitým terénem na okraj hustého lesa. Vlastně ne, spíš to vypadá jako džungle. Psi vyskakují z kufru a vědí, co je čeká. Vyčmuchat a najít. Hledat lanýže je jako hledat bonboniéru. Ivica sleduje psy, speciální lopatkou hrabe a vytahuje jeden černý „valoun“ za druhým. A mně už se sbíhají sliny, protože cokoli posypané istrijskými lanýži je prostě lahůdka.

Tip druhý Proletět se nad „jamou“

A pak už je tu druhý zážitek. Po vynikajícím obědě s vrstvou lanýžů na talíři mířím autem do Pazinu, centrálního města Istrie. Kdyby moje vozidlo umělo mluvit, jistě by ocenilo překrásnou hornatou krajinu.

Pazinska jama neboli zdejší jeskyně je sama o sobě adrenalinová. Jenže navíc se nad ní člověk může proletět nebo projet, jak to komu připadá, na zipline. Ve stometrové výšce přeplachtíte zavěšeni na laně rozsáhlou roklinu.

Zipline v Pazinu

Na první, 220 metrů dlouhé lanové „skluzavce“ se jezdí okolo čtyřiceti kilometrů za hodinu, druhá část, 280 metrů dlouhá, je ještě o deset kilometrů rychlejší.

A jako bonus člověk skončí přesně na místě, které do svého románu Matyáš Sandorf zakomponoval i Jules Verne. Dobrodružnější už to fakt být nemůže.

Tip třetí Motovun – test řidičského umu

Z Pazinu odbočuji po silnici číslo 5007 ve směru na Motovun. Jedno z naprosto signifikantních historických istrijských měst, které se rozkládá na pahorku v severní části poloostrova, nemůžu vynechat. Navíc – jsem tady přece v lanýžové metropoli.

Byla jsem tu před lety, v dobách, kdy ještě masový turismus nebyl tak masový, jenže i teď má toto místo svoje kouzlo. Luxusní kouzlo.

Istrijské vnitrozemí a město lanýžů - Motovun

Auto DNES

Vyjíždím až nahoru, prakticky do samého centra města, těsně pod hradby. Přiznávám, že kroutit multivanem úzkými strmými uličkami po hladké dlažbě je zkouška řidičské dospělosti. Příště půjdu ekologicky pěšky.

Jenže pak už je tu sám Motovun, lanýže neboli „tartufi“ na stovky způsobů, dobré jídlo a výhledy na celou Istrii. Mám teď tento kus země skutečně na dlani.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Na Istrii můžete jet buď přes Vídeň, Graz a Maribor, či na Linec, Villach, dále Lublaň, Koper a přechod do Chorvatska Dragonja. V případě druhé trasy si připlatíte za rakouské tunely, ovšem na kilometry je to nejkratší varianta. Na asfinag.at si lze koupit online elektronické mýtné.

Ceny paliva
Benzin: 9,30–11,97 kn/l
Nafta: 10,15–14,18 kn/l
Zdroj: HAK.hr, ceny jsou orientační, 1 kn = 3,23 Kč, kurz ČNB střed

S lovcem do lesa
Lov černých lanýžů s průvodcem stojí 30–50 eur (750–1250 Kč) na osobu.

Web
www.istra.hr
www.central-istria.com
www.agroturizam-tikel.hr
www.tz-motovun.hr

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...