Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými horskými vrcholy, za nimiž je možné jen tušit modré vlny Jadranu.

Pláž Pasjača u vesničky Popoviči v chorvatské opčině Konvle | foto: Profimedia.cz

Konavle neboli pěkně chorvatsky Konavosko Polje je takový půlměsíc, který se táhne od Cavtatu (mimochodem tady mě Jadran fakt vzal za srdce, ne že by to byl oceán, ale ta mohutnost a síla je cítit ve vzduchu všude, kam se pohnete) až po Molunat, nejjižnější chorvatskou přímořskou vesničku, kde se dá ještě hovořit o turismu. Z jedné strany je ohraničen mořským pobřežím, z druhé bosenskými hranicemi.

Chorvatsko SPECIÁL

Pomyslné okraje půlměsíce vytvářejí až dvanáct set metrů vysoké horské hřbety, mezi nimiž se rozkládá na dalmatské poměry naprosto rovné úrodné údolí – zelené Konavelské polje.

Máme štěstí, že jsme v 21. století a chorvatská dálnice A1 vede až hluboko pod Makarskou. I tak nás pak čeká únavná cesta po pobřežní magistrále směrem na jih.

Přiznávám, že netuším, na co se připravit. Obvyklý prázdninový autovýlet na Jadran končí – z důvodu zachování pevných nervů řidiče i spolucestujících – většinou na Istrii. Člověk tu má stále pocit středoevropské půdy pod nohama a hlavně – zdejší politici už před mnoha lety pochopili, že bez rozumného dopravního spojení se neobejdou.

My jsme ale teď Istrii na hony vzdáleni. Jako bychom spadli do jiné galaxie. Přespáváme jihovýchodně od Dubrovníku a právě v Cavtatu dopoledne skáčeme s ostatními turisty do terénních aut. Usadím se pohodlně v Nissanu Terrano II 2.7TD 92kW 4x4 a těším se na outdoorovou jízdu.

Pojedeme po asfaltkách, ale i blátem polních cest nebo po lukách. Nízkým osobákem s náhonem pouze na dvě přední kola by to tu nešlo – leda by se člověk chtěl podívat jen na vyhlídku nebo navštívit některou z vesnic. Nás však čeká dobrodružství.

Nervy na pochodu

Nejdříve se musíme dostat nahoru. Konavle jsou sice úrodná placka, ale mnohem více je to jakási náhorní plošina, kam se – pro mě bohužel – musí jet do vrchu. Tudíž po příkrých serpentinách, pokud se chceme kochat Jadranem, dubrovnickou riviérou i Elafitskými ostrovy, kde se zatraceně dobře koupe v místních miniaturních zátokách přímo z jachty.

Cavtat. Tady mě Jadran fakt vzal za srdce.

Takže se „škrábeme“ klikaticemi nahoru do nějakých 550 metrů nad mořem s cílem dojet co nejblíže vesničce Velji Do. Za normálních okolností by půlkilometrová nadmořská výška neznamenala téměř nic, jenže tady jedeme od nuly. A řidiči skládají novou zkoušku zručnosti. 

Mé nervy drásající výjezd má sladkou odměnu – výhled. Úchvatný, jinak se to prostě nedá nazvat. A vlastně mi vůbec nevadí, že tady docela fouká a moře na obzoru už se utápí v oparu. Jadran z výšky je vždycky okouzlující. Možná kdybychom to celé naplánovali před západem slunce, povýšilo by to zážitek ještě o několik tříd.

Placka uprostřed velehor

A pak se překlopíme na druhou stranu směrem do vnitrozemí – a jsme tam. Placka uprostřed velehor, džungle na dosah vyprahlé a sluncem zkoušené vegetace, zapomenutý kraj jen pár kilometrů od přistávajících letadel na dubrovnickém letišti Čilipi. Tohle přesně jsou Konavle. A taky nebesky skvělé fíky přímo z fíkovníku, výborná rakija od místních a spousta zvířat, která naši terénní kolonu sledují jako strašně zajímavou atrakci.

Konavosko Polje je takový půlměsíc, který se táhne od Cavtatu až po Molunat, nejjižnější chorvatskou přímořskou vesničku.

Chladím si nohy v třeskutě ledové říčce Konavočici. Kdybych nevěděla, že jsme přes tisíc kilometrů od české kotliny, myslela bych si, že právě trávím dovolenou někde v lužních lesích kolem novomlýnských nádrží. Je horko, hodně horko, ze svěžího mořského klimatu nezbývá nic. Je to úplně jiné Chorvatsko.

Všechny perly jihu Dalmácie

Jenže my si chceme dopřát i docela normální turistické starosti. Jižní Dalmácie má výhodu, že je tu namačkáno tolik atrakcí v tak dostupných vzdálenostech, že by byla škoda zůstat na jednom místě. Říká si přímo o týdenní, případně dvoutýdenní okruh – na ten už by se ale hodilo obytné auto, neustále měnit ubytování je přece jen únavné.

Poloostrov Prevlaka

Pokračujeme na nejjižnější výběžek Chorvatska. Poloostrov Prevlaka, který střeží vjezd do Boky Kotorské a dodnes je předmětem sporu mezi Chorvaty a Černohorci, je tak divoký, že se tomu ani nechce věřit. Tady opravdu nejsme na Istrii, byť je tu jednou z hlavních atrakcí rakousko-uherská pevnost.

A pak už to následuje v rychlém sledu. Jedinečný Dubrovník ani není nutné představovat, pryč jsou však zlaté časy, kdy jsem se potulovala po hradbách jen s několika dalšími turisty a Stradun v samém centru se dal procházet bez větších kolizí s tisíci návštěvníky. Možná letos…

Kromě Cavtatu leží na pobřeží v opčině Konavle ještě vesnice Molunat, zbylých 30 vesnic se nachází ve vnitrozemí.

Následuje přejezd na poloostrov Pelješac a především zastávka v městečku Ston na „Velké chorvatské zdi“. Zdejší opevnění má k tomu čínskému sice daleko, ale i tak je to zajímavá podívaná.

A pak je tu nezapomenutelná koupačka na Pelješaci, trajekt na Korčulu a pěší pochod nitrem ostrova na půvabnou písečnou pláž Lumbardu. Přesouváme se trajektem na ostrov Hvar, odsud na Brač a na jeho slavný (máme štěstí, je tu minimum turistů) výběžek Zlatni rat a končíme na Makarské.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejrychlejší spojení je letadlem na letiště Čilipi, které leží 16 kilometrů na jih od Dubrovníku. Cesta autem je kombinací moderní chorvatské dálnice A1 a nepříliš pohodlné pobřežní magistrály. Z Prahy je to do Cavtatu přibližně 1 300 km. Poplatky na dálnici A1 Záhřeb (vjezd Zdenčina) – Ploče (výjezd Čarapine) činí 232 kun (kolem 790 korun). 

Pravidla vstupu
Obdobná jako v jiných evropských zemích. Na hranicích máte několik možností: buď předložit negativní PCR či antigenní test, doklad o očkování ukončeném minimálně 14 dnů před příjezdem, potvrzení o prodělání koronavirové infekce, nebo podstoupit karanténu a test na místě. Konkrétní podmínky najdete na stránkách ministerstva vnitra: mup.gov.hr.

Aktuální hygienická opatření
Dezinfekce rukou, udržování rozestupů, roušky v uzavřených prostorách a venku tam, kde není možné dodržet předepsaný rozestup 1,5 metru. Informace v angličtině: www.koronavirus.hr

Značka bezpečnosti
Hledejte označení „Safe Stay in Croatia“. Viditelně umístěná národní značka bezpečnosti umožňuje turistům identifikovat poskytovatele služeb v oblasti cestovního ruchu, kteří přijali standardy zdravotní a hygienické ochrany v souvislosti s covidem-19. Informace i v češtině: www.safestayincroatia.hr

Pronájem terénního vozu
Stojí 499 kun (1 700 korun) za dospělého, 250 kun (850 korun) za dítě, v ceně je oběd v typické restauraci v oblasti. 

Turistické informace
visit.cavtat-konavle.com
visitdubrovnik.hr

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Deset chorvatských měst, která se na dovolené vyplatí navštívit

Turisty z Česka samozřejmě v Chorvatsku nejvíc láká mořské pobřeží, velké i malé ostrůvky a tisíce zátok, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Deset chorvatských měst, která se na dovolené vyplatí navštívit

Turisty z Česka samozřejmě v Chorvatsku nejvíc láká mořské pobřeží, velké i malé ostrůvky a tisíce zátok, které...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

Absurdita Severního Kypru přivádí turisty do opuštěného letoviska Varoša

Letovisko Varoša, kterému se říká také město duchů, je na Severním Kypru oblíbenou turistickou atrakcí. Areál, který...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...