Písečné pláže, pohoda a kávička. V Zadaru objevíte to, co v Chorvatsku hledáte

aktualizováno 
Srdcem severní Dalmácie je nepochybně Zadar. Britský list London Times popsal toto město jako zábavní centrum na Jadranu. A slavný režisér Alfred Hitchcock kdysi prohlásil, že v Zadaru je nejkrásnější západ slunce na světě.

„Without espresso i feel depresso.“ Tímto hravým mottem se podle průvodkyně, která nám ukázala centrum Zadaru, řídí zejména místní mladí obyvatelé. Proto se každý den před polednem zaplní rozpálené ulice pečlivě upravenými ženami, jež využívají obědovou pauzu k promenádě. Udělat si uprostřed pracovního dne čas na siestu s kávou, je oblíbenou kratochvílí mnohých Zadařanek i Zadařanů. 

Zadaru se někdy přezdívá „malý chorvatský Řím“. Kamenné dlaždice, po kterých se tu lidé prochází, pamatují ještě Římany na koních. Pozůstatky antiky i renesance jsou zde viditelné téměř na každém rohu. 

Jednou z historických pamětihodností je kostel svatého Donáta, který stojí na někdejším římském fóru, poblíž katedrály svaté Anastázie, a jde o o nejzachovalejší stavbu předrománské architektury v Chorvatsku.

Komu historie zrovna moc neříká, najde si i tak v Zadaru své. Město se pyšní dvěma technicky unikátními atrakcemi. Mořské varhany, které se nachází na pobřeží v nejzápadnější části města, vydávají díky vlnám specifické zvuky. V jejich těsné blízkosti se nachází Pozdrav slunci, který zase vytváří soubor zajímavých vizuálních efektů. 

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Kdyby vám někdo zavázal oči a přivezl vás do tržnice v Zadaru, velice záhy po otevření očí by vám došlo, že se nacházíte v přímořském městě. Množství čerstvého ovoce, zeleniny, místních sýrů a pochopitelně ryb a mořských plodů na pultech by bylo jasnou nápovědou. 

Středomořské pokrmy tu samozřejmě umí náležitě připravit, a tak by bylo chybou neochutnat rybu nebo jiný dar moře. Za takovými pochoutkami můžete vyrazit třeba do restaurace 2Ribara, která se nachází kousek od ikonického zadarského náměstí Narodni trg.

„Nejlepší je černé rizoto. Nelze přijet do Zadaru a neochutnat černé rizoto. Jde o rizoto s plody moře, do kterého se přidává přírodní barvivo ze sépie, a rizoto je pak černé. Cizincům to může připadat příšerné, ale přitom krásně voní a je velmi kvalitní,“ poradil nám Pero Pejaković, obyvatel nedalekého ostrova Nin.

Návštěvníky Zadaru pochopitelně zajímá, kde je nejlepší koupání. Za kultovní se prý považuje pláž Kolovare, která se nachází za hotelem Kolovare. „Dále je tu pláž Borik, tam je nádherně, a letovisko Sukošan. Ten je od Zadaru vzdálen zhruba pět kilometrů. Pro rodiny s dětmi a špatné plavce je to fantazie, protože jsou tam samé písčité pláže, kde voda není hlubší než sto šedesát centimetrů, a je tedy ideální pro začátečníky, malé děti a pro špatné plavce,“ radí pan Pejaković.

Ostrovy kolem Zadaru jsou perly

Místní nazývají ostrovy kolem Zadaru perlami. V jeho okolí se jich nachází hned 116. „Existuje legenda, která se nejvíce týká souostroví Kornati. Podle ní, když Bůh tvořil Zemi, zůstalo mu několik kamínků, které byly překrásné a nevěděl, co s nimi. Uviděl pak nejkrásnější, nejvíce azurové moře a hodil je do něj. Řekl, že tyto nejkrásnější kamínky si zaslouží být v nejkrásnějším moři. A tak se říká, že vzniklo Kornati. A proto se tyto ostrovy nazývají perlami Jadranu,“ vysvětlila nám redaktorka lokálního deníku Matea Gubić.

Blízký Ugljan, na jehož vrcholku se nachází Benátčany postavená pevnost sv. Michala, je ostrovem rybářů a zemědělců. Rostou na něm tisíce olivovníků a vinná réva. Ugljan se Zadarem spojuje trajekt. Dostat se na něj můžete i přes ostrov Pašman. Ostrovy totiž spojuje most.

Pag má písečné pláže i chorvatskou tradici

Chorvatský ostrov Pag patří k Severodalmatským ostrovům a je pátým největším na Jadranu vůbec. Od Zadaru je vzdálen zhruba 50 kilometrů. 

Je to ostrov soli, ovčího sýra, jehněčího masa a krajky, která byla před deseti lety prohlášena za chráněnou kulturní památku a zapsána do seznamu nehmotného dědictví UNESCO. 

Pažské krajky, které se šijí jehlou, vznikly už v období renesance. Mladé krajkářky se začínaly učit krajkářskému umění už ve velmi útlém věku. Jedním ze základních tvarů pažských krajek je takzvaná retičela, tedy šitá krajka s geometricky tvarovanými vzory. Cena krajky o průměru 10 cm se pohybuje v přepočtu okolo 1 700 korun.

Pag vyhledávají zejména lidé, kteří dávají přednost čistým písečným plážím, levnějšímu ubytování a klidu. Výjimkou je pláž Zrće, která zajímá mladé lidi, protože je vyhlášená svými plážovými bary a hudebními festivaly.

Do Zadaru z Prahy jen za hodinu a půl

Zadar má velmi dobré dopravní spojení s okolními městy a dostupný je i z řady evropských destinací. Letiště se nachází asi osm kilometrů od centra města. Cesta do Zadaru tak může být velmi rychlá a pohodlná.

Od jara navíc létá do Zadaru dvakrát týdně z Prahy společnost Ryanair. Let trvá přibližně hodinu a půl, a tak se vám může lehce stát, že ve dvě hodiny odpoledne doobědváte čerstvou rybu v Zadaru a před šestou už budete shánět taxík nebo hledat autobus, který vás odveze z Letiště Václava Havla, což je o poznání příjemnější představa než mnohahodinové pachtění se po přeplněných chorvatských dálnicích. 

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Varovné znamení pro celý svět. Island se rozloučil se zaniklým ledovcem

Zmenšování islandského ledovce Okjökull na kombinované letecké fotografii NASA...

Na západě Islandu se v neděli lidé slavnostně rozloučili s ledovcem, který se v důsledku klimatických změn ztenčil...

Maroko si zamilovali filmaři i celebrity. Hollywoodskou Casablancu nečekejte

Bez velbloudů si lze orient představit jen těžko

Maroko je přitažlivým mixem západního a islámského světa. Pro svou unikátní kulturní otevřenost, bezpečnou, ale...

OBRAZEM: Skvělý nápad, jak změnit turistické atrakce. Stačí vystřihovánky

Stačí pár nádherných papírových vystřihovánek a z nejznámějších míst světa...

Stačí pár nádherných papírových vystřihovánek a z nejznámějších míst světa můžete vykouzlit úplně jinou atmosféru....

Najdete na iDNES.cz