Carlsbad Caverns: největší podzemní labyrint světa

Úplně na jihu Nového Mexika v USA leží světový poklad. Jedny z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejkrásnějších jeskyní, které kdy byly objeveny - Carlsbad Caverns.
Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA - Impozantní vstup do jeskyně | foto: Profimedia.cz

Kap, kap, kap. Nebýt těch dotěrných zvuků, nevěřila bych, že žiju. Tma, co bere dech, a ticho, které doslova trhá uši. Poslouchám, jak mi buší srdce, a snažím se nemyslet na to, kde jsem. S těmi několika lidmi sedíme na kamenech sedmdesát devět podlaží pod zemským povrchem. Nad námi je naprosto nepředstavitelná, 250 milionů let stará masa horniny.

Ranger neboli odborný průvodce nás nechává doslova "vycukat". Počítám vteřiny a zdají se mi nekonečné. Jestli se mu teď nepodaří rozsvítit, zůstaneme tu navždy. Cesta zpátky v podzemí neexistuje.

Světlo je to jediné, co nás může vrátit do zemské reality. A také to jediné, co ze světa smrti dělá síň slávy. Ve tmě nevidíte nic. Za světla jste svědky absolutní dokonalosti největšího známého jeskynního systému na světě.

Vítejte v ďábelské poušti uprostřed Nového Mexika. Právě jste zavítali do Carlsbad Caverns.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Karlovy Vary na dohled Apačům

Carlsbad Caverns je národní park ležící daleko od všeho i čehokoli. Své jméno získal podle nejbližšího, asi 50 kilometrů vzdáleného městečka Carlsbad.

Pokud vám název něco nápadně připomíná, nemýlíte se - Carlsbad čili Karlovy Vary v poušti na dohled rezervace Apačů Mescalero - to se může stát jen v Americe. A důvod je prostý - minerální prameny s prokazatelným léčebným účinkem. Když je osadníci objevili, přejmenovali město podle slavných evropských lázní - Karlsbad.

Úplně na jihu Nového Mexika, jednoho z nejmladších států USA, na starém dobrém americkém Jihozápadě uprostřed vražedné pouště leží světový poklad. Jedny z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejkrásnějších jeskyní, které kdy byly objeveny. Pro lidskou fantazii téměř nepředstavitelné prostory ukryté stovky metrů pod povrchem.

Možná jsme pyšní na naše Punkevní či Koněpruské jeskyně, možná milujeme Macochu a občas zavítáme do alpských jeskynních zázraků. Avšak to, co se odehrává pod jižním cípem Nového Mexika, je mimo evropskou představivost.

Historie národního parku čítá oficiálně 77 let, a přesto několik set milionů. Park byl založen 14. května 1930, jeskyně, jimž Američané přezdívají "Velký kaňon se střechou", mají dějiny mnohem bohatší.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

O mrtvých jeskyních

Jsem napnutá k prasknutí. Sjíždíme výtahem neuvěřitelných 79 podlaží. Výtah nás "vyplivne" v prostoru jako z filmů o Fantomasovi. Podzemní "město" se stánky s občerstvením i suvenýry, nezbytná trička s nápisem "I love Carlsbad Caverns", úplně funkční toalety. Máme štěstí - alespoň že návštěvníků není tolik, jsme tu ve všední den a těsně po sezoně.

Ranger Greg nás přivítá zdejším americkým stylem, tak jak to tu průvodci ostatně dělají - vtipně, zaujatě, nápaditě. Při prohlídkách s těmito chlapíky v zeleném se v žádném americkém parku nenudíte. Neexistuje nudné odříkávání faktů, čísel, historických milníků. Je tu jen čiré nadšení.

S Gregem a několika dalšími návštěvníky vyrážíme na první okruh - King’s Palace neboli Královský palác. Je to královský zážitek včetně sfouknuté svíčky v lucerně a naprosto nepředstavitelné hrobové tmy. Greg je vtipálek, zkouší, jak dlouho vydrží slabší povahy tenhle těžko sdělitelný pocit - ztraceni hluboko v podzemí.

Potím se na čele, přestože je tu pouhých 13 stupňů, a spřádám plány, jak se osaháváním betonových chodníčků dostanu přes Natural Entrance, tedy jediný přírodní vstup, zpátky na povrch. Hurá, světlo! Je tady zpět nádherný jeskynní svět. Stalagmity, stalaktity, draperie, sloupy velké jako panelák, prostory, které by mohly v klidu pohltit všechna pražská nákupní centra.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Člověk stojí a kouká, víc se toho prostě dělat nedá. Tipovala jsem, že vydržím nanejvýš tuhle hodinovou prohlídku. Jeskyně nejsou můj oblíbený sport. Nakonec zůstávám s krátkou pauzou celých sedm hodin.

Snažím se zhluboka dýchat, to se přece v jeskyních má, jenže tady to jde nějak divně. Sucho. To je to, oč tu kráčí. Jeskyně mají jen minimální přísun povrchové vody, nad nimi je, vzpomínáte, poušť. Jsou mrtvé, vyschly, nerostou. Jedině ono výjimečné kap, kap, kap na několika místech jim zajistí budoucnost.

Rio Pecos a netopýři

King’s Palace je to nejjednodušší, co můžete v Carslbad Caverns vidět. Především je tu Big Room (33,210 m²), jenž je podle svého názvu opravdu velký nejen rozlohou, ale hlavně tím, co je uvnitř. Fantazie končí u prvních obřích sloupů a pak už se člověk nechá unášet pohádkovým kouzlem všech útvarů. Výraz krása je nejnižším stupínkem. Není možné se "Velkého pokoje" nabažit. Všechny smysly pracují naplno, jen dotýkat se stěn je zakázáno.

A pak je tu, kromě dalších náročných jeskyní, atrakce největší, kvůli níž přijíždí na tento konec světa půl zeměkoule. Za soumraku se tu odehrává u Natural Entrance úžasné divadlo. Na 400 tisíc netopýrů vylétá z nitra podzemí. Pět tisíc nemilovaných tvorů za minutu míří k řece Rio Pecos za potravou.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Doslova přikovaná pozoruji létající živočichy. Řítí se z Netopýří jeskyně, jako by je táhl ohromný magnet. Deset minut, dvacet, hodinu, druhou.

Netopýří hejna mizí v nachově rozpáleném nebi. Je slyšet jen probouzející se večerní poušť. A pravidelný šum křídel.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Může se hodit

Kolik stojí vstupné

Dospělý zaplatí 6 dolarů, děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupné platí tři dny a opravňuje k prohlídce podzemí bez průvodce. Na trasách, kde jsou vyžadováni průvodci, jako je King’s Palace, zaplatíte příplatek 7 až 20 dolarů na osobu. Máte-li roční pas America the Beautiful za 80 dolarů, platíte pouze příplatky za trasy s průvodcem. V sezoně je nutné prohlídku s průvodcem dlouho dopředu rezervovat.

Kde přenocovat

Nejbližší možné rozumné místo je město Carlsbad. Je tu velká nabídka cenově přijatelných motelů, dá se tady nakupovat, načerpat benzin, najíst se. Dojezdová vzdálenost do národního parku je cca 50 kilometrů, což při kvalitě amerických silnic není problém.

Jak dlouho zůstat

Jestli si chcete carlsbadské jeskyně skutečně užít, počítejte alespoň s jednodenní návštěvou. Můžete navštívit několik prohlídkových tras, sami či s průvodcem, v některé dny jsou zpřístupněny s vůdcem i odlehlé a náročnější jeskyně. Jeskyně jsou otevřeny celoročně, v létě od 8 do 19 hodin, v zimě do 17 hodin. Udržují si stálou teplotu 13 stupňů Celsia.

Co všechno vidět

Nenechte si ujít dvě věci - let netopýrů, který můžete vidět každý večer za soumraku od dubna do října ze speciálně přizpůsobeného amfiteátru u Natural Entrance. V návštěvnickém centru se informujte na přesný čas, každý den se mění. Pokud budete mít chuť, vydejte se autem na vyjížďku do pouště.

Dobrý tip

Snažte se vybrat termín návštěvy mimo sezonu a mimo víkend. Pak si teprve jeskyně můžete náležitě užít. V opačném případě se budete probíjet po betonových stezkách v podzemí s dalšími několika tisíci lidmi.

Užitečné adresy

www.nps.gov

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.