Broadway zažívá černé dny

  15:23
Do budovy divadla Majestic Theater na Západní 44. ulici se pomalu trousí diváci. Kdo by očekával obvyklý nával, byl by překvapen: divadlo, které normálně pojme 1636 lidí, se musí spokojit s pouhými 500 diváky, přičemž není zdaleka jisté, jestli všichni dorazí. A to je na programu proslulý muzikál 'Fantom opery'! Broadwayský zábavní průmysl byl těžce postižen tragickými událostmi minulého týdne. Lidé na hudební radovánky zkrátka nemají náladu, a tak okolní restaurace zejí prázdnotou a po chodnících se nevalí davy turistů. S výjimkou vyprodaného muzikálu 'Producenti' není problém sehnat lístky na jakékoli představení.

Producenti, majitelé divadel a herecké odbory řeší, jak na Broadway přitáhnout publikum, když většina turistů nejspíš zůstane doma. Producenti úspěšného muzikálu 'Kiss Me, Kate' oznámili, že nedělní představení bude derniérou. Podobných případů však může být více. "Toto je asi nejsmutnější moment v celé broadwayské historii, ale musíme se z toho dostat," doufá jeden z producentů Fantoma opery. "Život musí jít dál."

Vidět Fantoma, to je pro mnohé diváky gesto, jak podpořit divadlo a dokázat, že teroristé nemohou paralyzovat kulturu a uhasit zápal divadelních nadšenců. "Divadlo milujeme a nikdo nám to nemůže vzít," říkají dva vysokoškoláci, kteří si vzhledem k nepřeberné nabídce lístků tentokrát dopřejí hotový muzikálový maratón. "Mám vstupenky už měsíc. Tak jsem si řekla, proč ne, vždyť ostatní taky jdou," říká jedna z divaček.

Zdá se, že si publikum vzalo k srdci radu starosty New Yorku Rudolpha Giulianiho. "Starosta řekl: 'Dělejte vše jako normálně', takže tak činíme," prohlašuje pár středního věku, jenž míří na představení Producentů. "Máme ale smíšené pocity." Lidé v publiku vesměs tvrdí, že nemají strach shromažďovat se na veřejném místě, jak by se po úterním útoku dalo čekat. Většinou se spoléhají na zesílenou policejní ochranu. "Pokud by byl nějaký důvod k obavám," říká Vincent Gatti, manhattanský umělecký ředitel, "nevzal bych s sebou svého pětiletého syna. Kdybychom se vzdali našeho životního stylu, teroristé by zvítězili." Budou však diváci schopni nechat se unést, prohýbat se smíchem jako obvykle? "Zkusím to," odhodlává se jeden z nich. "Za žádnou cenu to nesmíme vzdát."

A jak vnímají těžkomyslnou atmosféru sami účinkující? Roger Bart hraje v Producentech jednu z hlavních rolí. "Celý ten muzikálový virvál mi teď přijde trochu frivolní. Jsem poněkud v rozpacích," stěžuje si. Sólista newyorského baletu Peter Boal byl právě na turné v Itálii, když se o úterní katastrofě dozvěděl. "Vůbec jsme nebyli s to zkoušet," uvádí. "Jakmile člověku skončil výstup, uháněl k televizi a hltal zprávy." Všude ve světě si ředitelé divadel a pořadatelé koncertů museli položit delikátní otázku, zda by za daných okolností nebylo lepší představení odvolat. Na jedné straně by to znamenalo kontinuitu a návrat k normálu, na straně druhé měl jen málokdo chuť na zábavu.

Barytonista newyorské opery Mark Delavan říká, že právě v den útoku mělo divadlo zahájit sezónu operou 'Bludný Holanďan', kde zpívá titulní roli. "Přemýšlel jsem, co budeme dělat. Máme nebo nemáme hrát?" Během představení, které se nakonec uskutečnilo v sobotu, pocítil nebývalé souznění publika s účinkujícími. "Publikum bylo s námi každou vteřinu. Vědělo, že my také trpíme."

Herečka Daphne Rubin-Vega vzpomíná, jak na závěr představení 'The Rocky Horror Show' zpívali místo původního závěrečného songu 'God Bless America' (Bůh žehnej Americe). "Čestně, já řvala... Až do onoho úterý jsem nebyla vůbec žádný patriot, ale pak jsem vlastenectví ucítila ve svém srdci."

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

Nespěchejte a dejte si i víno. Průvodce po nejhezčích památkách Porta

20. června 2024

Praha má Karlův most a orloj, Paříž Eiffelovku a Louvre, Londýn Big Ben a London Eye. Poradíme vám,...

OBRAZEM: Hodně slunce a nízké ceny. Objevte nádherné pláže Bulharska

20. června 2024

V létě tu skoro neprší, teplota vzduchu je osmadvacet stupňů Celsia, voda má jen o dva méně....

Popíjení a pak spánek během letu? Pro vaše srdce je to vražedná kombinace

19. června 2024  16:17

Přečkat dlouhý let tím, že si dopřejete skleničku něčeho ostřejšího a pak spokojeně usnete? Špatný...

Oceán u nohou, hvězdy nad hlavou. Glamping na Maledivách oplývá luxusem

19. června 2024

Dovolená na Maledivách, korálových atolech v Indickém oceánu, je synonymem exotické dovolené. A...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...