Mezi mořem a horami. Hlavní město Maskat je nenápadnou perlou Ománu

Omán není tak okázalý jako nedaleká Dubaj, ale o spokojené turisty stojí také. Je to vidět už na moderním letišti v Maskatu, které voní kadidlem a novotou. Mrakodrapy nečekejte, to spíš hory v pozadí. Nejvyššími stavbami tu jsou minarety u mešit. Na tu v hlavním městě jsou místní obzvlášť pyšní.

O Ománu jste toho asi moc neslyšeli, je to totiž mírumilovná země, a tak skandály a tragédiemi titulky světových médií neplní. Bezpečně si tu mohou vychutnat vůně orientu i sólo cestovatelky. Omezení tu ženy pocítí snad jen u vstupu do mešit. Kvůli mešitě sultána Kábuse se to ale vyplatí podstoupit.

Návštěvnice mají mít šátkem zakryté vlasy a ramena, sukně musí být téměř až na zem. Rozparky ani průsvitné krajkové lemování, jak jsme se samy přesvědčily, neprojdou. Muži musí mít dlouhé kalhoty a nesmí jim být vidět tetování, jinak ale mohou bez obav dovnitř.

Rozlehlá mešita je postavena z tří set tisíc tun indického pískovce a má pět minaretů. „Nejvyšší je vysoký sto metrů, ty ostatní čtyřicet pět metrů,“ říká nám průvodce Jakob. Největší pozornost na sebe hlavním modlitebním sálem strhává obří křišťálový lustr a koberec, na kterém celé čtyři roky pracovalo šest set íránských tkadlen.

Koberec byl nějakou dobu výjimečný i tím, že byl největší na světě. Ovšem jen do té doby, než vznikla mešita v Abú Zabí. Nad tamním kobercem si totiž hrbilo záda až dvanáct set tkadlen.

Pod dohledem zesnulého sultána

Sultán Kábus bin Saíd patřil k nejdéle vládnoucím panovníkům na světě. Zemřel začátkem roku 2020, ale ománský národ na něj nezapomíná. Na trůnu ho nahradil jeho bratranec a dosavadní ministr kultury Hajsám bin Tárik Saíd. Podobizny obou dvou uvidíte po celém Ománu, třeba i před vchodem do obchodu s potravinami.

„Budeme pokračovat v podpoře urovnávání sporů pokojnou cestou,“ prohlásil nový sultán a náš průvodce jeho slova volně parafrázuje národním mottem, že problémy se lépe řeší penězi než čímkoli jiným. Omán se snaží o klid na Blízkém východě a často hraje roli vyjednavače.

Díky ropě tu peníze jsou. Je to možné vypozorovat nejen na čistě uklizených ulicích a prvotřídních silnicích, ale i v přístavu v Maskatu. Z dlouhé promenády je vidět luxusní jachta, která patří sultánovi.

Sultánova jachta

Touto přístavní promenádou se dostanete ke staré tržnici ve čtvrti Mutrah. Než se ztratíte v labyrintu uliček, které jsou lemovány kořením, kadidlem, koberci a orientálními lampami, dávejte dobrý pozor, abyste se nechytli do takzvané turistické pasti.

„Prodejci vám budou nabízet kašmírové šály, ale pokud si nejste jistí, že je to opravdu kašmír, tak to nekupujte,“ radí nám průvodce.

Nádherný operní dům

Sultán Kábus, který strávil mládí a studia v Evropě, obdivoval díla Ludwiga van Beethovena. Díky jeho lásce ke klasické hudbě vznikla především zevnitř impozantní Královská opera. Nachází se ve čtvrti Shati Al Qurum a oficiálně byla otevřena v roce 2011 inscenací opery Turandot.

Na jevišti, v jehož pozadí jsou obří mobilní varhany, vystupují nejznámější jména hudební branže z celého světa. Několikrát už v opeře vystoupili i umělci z České republiky.

I těm, kteří láskou ke klasické hudbě zrovna neoplývají, musí být po prohlídce opery jasné, že v Maskatu vznikl pozoruhodný kulturní svatostánek. Dospělí se mohou dovnitř podívat v přepočtu asi za 260 korun, děti zhruba za polovinu.

Levné ryby a sníh

Ománci se mají dobře – většina z nich pracuje pro vládu, kde mají průměrný plat v přepočtu okolo padesáti tisíc korun. Zdravotní péče se jim dostává zadarmo a do nedávna neplatili žádné daně. I na ně však pomalu dopadá světová krize. Ještě loni je litr benzínu stál deset korun, dneska už za něj dají dvojnásobek.

„Ryby jsou v Ománu levné,“ říká nám Jakob, když nás vede na rybí trh u přístavu v Maskatu. Prodejci zrovna přivezli opravdu kardinální úlovek. Rybu, jejíž druh si netroufám odhadovat, museli přepravit pomocí kolečka. Jak se sami přesvědčíme, darů moře je tu zatím požehnaně.

Na rybí trh v Maskatu zrovna přivezli pěkný úlovek.

Starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce propojuje ománské tradice a moderní dobu. Pozůstatkem starých časů jsou dvě pevnosti – na východní straně al-Džalálí, na západní al-Mirání. V šestnáctém století je tu postavili Portugalci.

Moderní Maskat představuje již zmíněná opera nebo nové nákupní centrum Mall of Oman, které se nachází nedaleko mešity sultána Kábuse. Po vzoru dubajských obchodních domů tu do konce roku plánují otevřít lyžařské středisko. Dekadentní? Možná trošku…

Mohlo by se hodit

  • Do Ománu se vydejte v období mezi říjnem a dubnem, pak už je tam příliš horko.
  • Pokud chcete mít vše bez starostí, Čedok od října nabízí přímé charterové lety do Maskatu. Do Ománu létá také například Invia, CK Fisher nebo CK Blue Style.
  • V Ománu se platí ománským riálem. Jeden riál získáte za šedesát korun.
  • Autobusová doprava v Ománu není rozšířená. Pokud chcete zemi prozkoumat, půjčte si auto. Do hor terénní – Ománci mají nejčastěji Toyotu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

OBRAZEM: Od nejlepších pláží Polska vás dělí osm hodin za volantem

17. června 2024

Polské pobřeží Baltu je téměř souvislým řetězcem písečného pobřeží. Co od něj čekat? Pohodu,...

KVÍZ: Vyznáte se v Rakousku? Otestujte své znalosti

19. června 2024

Advertorial Nádherné přírodní scenerie, bohaté možnosti sportovního vyžití, ale i nepřeberné způsoby relaxace....

Historické srdce populárního ostrova. Mdina na Maltě okouzlí i v noci

19. června 2024

Tajuplná, majestátní a okouzlující je pro návštěvníky maltská Mdina. Bývalé hlavní město ostrova se...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

VIDEO: Chorvatský ráj osamocených pláží. Ostrov Cres si zamilují i cyklisté

18. června 2024  14:10

Přestože jde o největší chorvatský ostrov, jeho krajinu a zákoutí většina českých výletníků nezná....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...