Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

  0:01 – ADVERTORIAL
Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta udělat parádní jízdu ve stylu hodně muziky za málo peněz. České dráhy totiž opět spouštějí prodej neomezené jízdenky. Týdenní či čtrnáctidenní „permanentka“ do vlaku se vyplatí nejen studentům.
Jízdenka na léto zahrnuje neomezené cestování vlakem kamkoli po Česku

Jízdenka na léto zahrnuje neomezené cestování vlakem kamkoli po Česku | foto: České dráhy

Marek procestoval Česko už loni. Student z Ústí nad Labem vzal svoji přítelkyni na týdenní cestu po republice. „Chtěl jsem jí ukázat Hradec Králové, kde jsem studoval. Spolužák měl přes léto volný pokoj a nechal nás u sebe přespat,“ vypráví Marek, který díky Českým drahám a letním jízdenkám ušetřil nemalé peníze.

Levná byla jeho cesta i díky kamarádům a rodině. Z Hradce se totiž mladý pár vydal do Olomouce, kde zase studoval Markův spolužák z gymnázia. Nocleh tedy vyšel jen na lahev dobrého vína. To ale neplatilo pro třetí zastávku. Vozit víno na Moravu by totiž byla urážka. Tady Marka a jeho přítelkyni ubytoval přímo spolubydlící z kolejí. Všechno tedy vyřešilo pozvání na večeři ve Vracově. Poslední destinací byla Jihlava. Také tentokrát měli nocleh gratis. Ubytování Marek domluvil u své sestřenice. „Byl to super týden. Někde jsme zůstali třeba i dva dny a cestování mezi noclehy nám vždy zabralo jen pár hodin. Ve vlaku jsme si navíc krásně odpočinuli. Dost jsme toho totiž i nachodili. Navštívili jsme během týdne dvě zoologické zahrady, Lednicko-valtický areál, ale třeba i aquapark,“ vypráví Marek.

Na vodu a dál po Česku

Jízdenka na léto, kterou si letos mohou zájemci zakoupit u Českých drah již od 15. června, zahrnuje neomezené cestování vlakem kamkoli po Česku. Ovšem pozor, platí po dobu letních prázdnin, tedy od 1. července do 31. srpna. Vydat se můžete z Prahy do Ostravy, z Břeclavi do Svobody nad Úpou, z Aše do Třince, ze Znojma do Českých Budějovic a kamkoli jinam, kam jezdí vlaky Českých drah. Není třeba počítat jízdy ani řešit, zda pojedete osobním vlakem, rychlíkem nebo pendolinem. Jízdenka je však vázaná na jméno. Nelze ji tak sdílet například s členy rodiny či přáteli.

Jízdenka na léto zahrnuje neomezené cestování vlakem kamkoli po Česku

Možnost neomezeného cestování po celém Česku zaujala i čerstvého maturanta Patrika. Ten chce v létě vyrazit s kamarády na vodu. Parta z Pardubic si pro prázdninovou výpravu vyhlídla řeku Sázavu. „Startovat chceme asi z kempu Stvořidla, kam dokonce jezdí vlak, cesta od nás trvá něco málo přes dvě hodiny,“ říká Patrik. Ve hře přitom bylo i cestování autem. „Řidičáky máme. Já si občas od rodičů auto půjčuji, naši by mi ho, myslím si, i půjčili, ale shodli jsme se s klukama, že bude lepší vyrazit vlakem. Nebudeme muset auto nikde nechávat, vracet se pro něj – a rodiče budou asi taky klidnější,“ směje se Patrik.

Parta zvolila jízdu vlakem z vícero důvodů. „Dáme si tak čtyři dny vodu a pak chceme vyrazit na čundr po Česku. I proto nás zaujala Jízdenka na léto – čtrnáctidenní v podstatě neomezené cestování po celé republice nás jakožto studenty vyjde na necelých tisíc korun na hlavu. To i za naftu bychom ve výsledku zaplatili víc,“ kalkuluje dvacetiletý mladík.

Pendlování na brigádu

Železnice je ovšem ideální dopravní prostředek nejen na velké výpravy na druhý konec republiky. České dráhy umí být dobrým pomocníkem i pro kratší cesty. Společným jmenovatelem pro využití Jízdenky na léto je vždy možnost ušetřit.

Vysokoškolačka Gabriela dojíždí za studiem z Chrudimi do Prahy. „Přednášky mám skoro celý týden, takže v Praze zůstávám. Mám tam s kamarádkami pronajatý byt, přes týden jsem v Praze a na víkend jezdím obvykle domů,“ popisuje studentka.

V létě se ale její situace změní a neomezená jízdenka přijde vhod. „Pronájem nám ke konci června končí. Od září budu hledat nové bydlení, ale přes léto budu do Prahy stejně dojíždět, za kamarádkami a taky tam mám domluvenou brigádu. Kupovat pomalu každý všední den lístek na vlak by mi asi dost lezlo do peněz,“ uvádí Gabriela. Jízdenku od Českých drah tak oceňuje především díky úspoře. „Letní jízdenka mi přijde jako super nápad. Běžně mě zpáteční cesta do Prahy vyjde na nějakých tři sta padesát korun. Týdenní Jízdenka na léto je za sedm stovek, to se mi vyplatí, i kdybych jela jen dvakrát,“ dodává studentka.

Jak to funguje?

Neomezujte se. Vyrazte vstříc létu po kolejích. Čtrnáctidenní dobrodružství nestojí ani tisícovku.

České dráhy na léto opět chystají prodej neomezených jízdenek. Sedmidenní či čtrnáctidenní jízdenky nejsou omezené počtem kilometrů ani jízd. Výhodné cestování lze využít v červenci a v srpnu.

Děti do 18 let, studenti do 26, senioři či lidé s invaliditou III. stupně mohou v létě vlakem cestovat celý týden jen za 695 korun. Čtrnáctidenní jízdenka je vyjde na 995 korun.

Držitele In Karty se zákaznickou aplikací nebo průkazu ITIC vyjde týdenní Jízdenka na léto na 1190 korun, čtrnáctidenní na 1690 korun.

Základní cena neomezené letní jízdenky na týden je pak 1390 korun, čtrnáctidenní „permanentka“ do vlaku vyjde na 1990 korun.

Jízdenka na léto se dá pořídit na pokladnách Českých drah, u průvodčího při nástupu do vlaku ve stanici, kde dráhy pokladnu nemají, a v e-shopu Českých drah. Předprodej začal 15. června.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  23.7 15:53

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

Výstup na český Everest. S minimální výbavou vylezu na Říp 63krát

Říp coby nejposvátnější kopec zdolávám severní stěnou. Bez kyslíku, bez fixních lan, bez nosičů. Zato s prvovýstupem horolezecké legendy Radka Jaroše po boku. Jakou cestu zvolíme? Reportéra magazínu...

24. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  23.7 15:53

Ručníky budou k ničemu. Mallorca chce boj o lehátka řešit rezervací v aplikaci

Místo vyspávání na dovolené brzké vstávání a nekonečná ručníková válka o volná lehátka na pláži či u bazénu. Taková je situace, která se rok co rok a den co den v přímořských destinacích opakuje....

23. července 2024  15:05

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...