Druhý div světa: Tádž Mahal rostl dvaadvacet let z lásky k milované ženě

  15:06aktualizováno  15:06 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Je v dokonalé symetrii. Vystavěn z bílého mramoru, červeného pískovce a polodrahokamů rostl dvaadvacet let a pracovalo na něm přes dvacet tisíc dělníků. Během dne mění barvy od růžové po zlatou. V současnosti jej však trápí také davy turistů a znečistění. Řeč je o indickém divu světa, krásné hrobce Tádž Mahal.

Tádž Mahal | foto: Cestovní kancelář SEN, Luboš Fellner

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pro mnoho lidí se stal Tádž Mahal hlavním symbolem Indie. Ročně jej navštíví až osm milionů lidí a pro svoji architektonickou výjimečnost se stal v roce 2007 jedním ze sedmi nových divů světa.

Fotogalerie

Tento monumentální pomník ve městě Agra nechal vystavět mughalský panovník Šáhdžahán na památku své ženy Mumtáz Mahal, která zemřela při porodu jejich čtrnáctého dítěte. Rok po její smrti, v roce 1632, začal panovník se stavbou hrobky, která by byla hodna její krásy. 

Během dvaadvaceti let, během nichž se na stavbě vystřídalo přes dvacet tisíc dělníků, vznikl rozsáhlý komplex několika staveb z mramoru, polodrahokamů a červeného pískovce.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Přestože jde o tak slavnou stavbu, její architekt není spolehlivě znám; zmiňována jsou jména jak stavitelů domácích, tak Benátčana Geronima Veronea. Od roku 1983 je Tádž Mahal pod ochranou UNESCO.

Budova se proslavila po celém světě a přitahovala mnoho návštěvníků. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky.

Stavba je 73 metrů vysoká a je obklopena zahradou ve tvaru čtverce protkanou vodními kanály, bazénky s fontánami a chodníčky. Celá koncepce zahrady je inspirována muslimskou představou ráje. Na každé jeho straně je vztyčen minaret. Ty však nikdy nesloužily ke svolávání k modlitbě, ale byly postaveny pouze pro umocnění dokonale symetrického tvaru.

Praktický tip:

Pro vstup do Indie je pro občany ČR vyžadován pas platný minimálně 6 měsíců po návratu a turistická víza, která si vyřizují na indické ambasádě v Praze.

Pod centrální kopulí se nachází mramorové náhrobky Šáhdžahána a Mumtáz Mahal, ale jejich hrobky jsou v podzemí.

Dnes se Tádž Mahal potýká s několika problémy. Jedním je obrovská návštěvnost, další vznikl kvůli znečištění ovzduší, protože Tádž Mahal získává nepěknou nažloutlou barvu. Jednou z možností, jak stavbu očistit, je obalení bahnem, které by mělo vstřebat nečistoty a později ho opláchnou.

Mapa cesty kolem světa a sedm divů světa

Mapa cesty kolem světa a Sedm divů světa

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Sedmý div světa: Římské Koloseum si vychutnáte očima, zbytek Itálie ústy

Italské Colosseum

Jediným z novodobých sedmi divů světa, který najdeme v Evropě, je slavné Koloseum. Vydejte se na prázdniny v Římě....

Čtvrtý div světa. Rozvaliny mayského města Chichén Itzá vás uhranou

Mexiko, Chichen Itza

Čtvrtým divem světa na naší cestě jsou rozvaliny mayského města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán v Mexiku. Pochází z...

Najdete na iDNES.cz