Čtvrtý div světa. Rozvaliny mayského města Chichén Itzá vás uhranou

  15:04aktualizováno  15:04 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Čtvrtým divem světa na naší cestě jsou rozvaliny mayského města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán v Mexiku. Pochází z období 600 až 1500 po Kristu a žilo v něm několik kultur – proto není typickou mayskou mexickou památkou. Vévodí mu majestátní Kukulkánův chrám, kde stával slavný trůn s jaguárem.

Mexiko, Chichen Itza | foto: Cestovní kancelář SEN

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mexiko je krásnou zemí se světoznámými památkami mayské a aztécké kultury, fotogenickým pobřežím a tyrkysovým Karibikem. Ekonomicky vyspělá země plná obrovských kontrastů, s bohatou historií, fascinujícími pyramidami, pestrou a chutnou kuchyní, milými a pohostinnými lidmi.

Fotogalerie

Mexiko nabízí vše, o čem sníte. Velkolepé historické stavby, překrásnou přírodu, tropické pralesy, kaktusy, sopky, moře, indiánské trhy a tequilu. Mayské i aztécké stavby vás dostanou svou magickou atmosférou. Mexiko je jedním z nejvýznamnějších států Latinské Ameriky, kde se mísí tradiční mýty a indiánské rituály spolu s moderním světem.

V pořadí čtvrtý novodobý div světa, která vám představujeme, Chichén Itzá je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán. Pochází z období asi 600 až 1500 našeho letopočtu a jeho název znamená „v ústech studny“. V roce 2007 byla tato památka zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Ve městě žilo několik kultur, také proto je jiné než ostatní mayské památky. V majestátním Kukulkánově chrámu stával slavný trůn s jaguárem.  Kukulkánova pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Legendární opeřený had byl přímo spojen s chrámem a pyramida vzbuzovala u věřících úžas. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.

Okolí Kukulkánovy pyramidy není o nic horší a už názvy evokují husí kůži: chrám jaguára, chrám bradatého muže, chrám válečníků, slimák či Akab Dzib a další.

Mapa cesty kolem světa a sedm divů světa

Praktické tipy

  • Pro vstup do Mexika je vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu a měl by mít alespoň dvě volné strany. Občané ČR nemají s Mexikem vízovou povinnost, v zemi mohou pobývat 90 dní ode dne vstupu.
  • Nejlepší volbou je stravování po místních restauracích, kde ochutnáte tradiční a lokální pokrmy. Každá oblast Mexika má svoji vlastní kuchyni.
  • Mexická kuchyně má tři základní složky: kukuřici (maiz), fazole (frijoles) a feferonky (chiles). K dochucení jídel používají Mexičané avokádo, koriandr, limetky, česnek, kmín či hořkou čokoládu.
  • Určitě nezapomeňte ochutnat tradiční alkoholické nápoje tequila a mezcal vyráběné z agáve a tradiční mexický koktejl margarita.
Typickým mexickým nápojem je tequila
Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Druhý div světa: Tádž Mahal rostl dvaadvacet let z lásky k milované ženě

Barevná Indie - Taj Mahal

Je v dokonalé symetrii. Vystavěn z bílého mramoru, červeného pískovce a polodrahokamů rostl dvaadvacet let a pracovalo...

Sedmý div světa: Římské Koloseum si vychutnáte očima, zbytek Itálie ústy

Italské Colosseum

Jediným z novodobých sedmi divů světa, který najdeme v Evropě, je slavné Koloseum. Vydejte se na prázdniny v Římě....

Jakarta se potápí. Indonéské město může být v roce 2050 úplně pod vodou

Povodně v indonéské Jakartě jsou stále častější. (8. února 2018)

Desetimilionová indonéská metropole je nejrychleji se potápějícím městem na světě. Na některých místech se ponoří až o...

Najdete na iDNES.cz