Třetí div světa: Velká čínská zeď byla ochranou před Mongoly

  15:05aktualizováno  15:05 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Za dynastie Ming byla v Číně vybudovaná dechberoucí stavba, která nemá obdoby ani dnes. Velká čínská zeď se skládá z mnoha druhů materiálů, od cihel přes žulu po vápenec, a spojuje ji na pětadvacet tisíc věží. Chránila před mongolskými nájezdníky, později sloužila jako zásobárna stavebního materiálu.

Čína, Velká čínská zeď | foto: Cestovní kancelář SEN, Martin Šimko

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Velká čínská zeď je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Dnešní podoba zdi byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy.

Fotogalerie

Celková délka zdi dnes činí 8 851 kilometrů, stavěla se z mnoha druhů materiálů. Poblíž Pekingu byly při budování Velké zdi používány vápencové kameny, ale jin

Velká zeď zpravidla probíhá v obtížně prostupném terénu po hřebenech hor. Parametry stavby se různí, opevnění z mingské doby má u paty šířku kolem sedmi až osmi metrů, v koruně kolem pěti metrů, a dosahuje výšky šesti až deseti metrů.de zase žula a pálené cihly, v závislosti na místních zdrojích.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Uvnitř zdi se nacházejí spojovací chodby a skladovací prostory. Každých několik set metrů je zeď zesílena věžemi, které sloužily jako pozorovací a signální stanoviště, skladiště zbraní a v případě nutnosti i jako útočiště obránců. Celkový počet věží se odhaduje na 25 tisíc.

Kdysi byla Velká čínská zeď považována za jediné lidské dílo, které lze rozeznat z povrchu Měsíce. Přestože je toto tvrzení dávno vyvráceno, zůstává Velká čínská zeď největší stavbou všech dob.

Bohužel, současné opevnění již dávno nevypadá tak velkolepě jako v minulosti. Velké části zdi jsou rozpadlé působením přírody nebo rozebrané či zdemolované lidmi. Mao Ce-tung totiž lidi pobízel, aby zeď používali  jako sklad pro bezplatný stavební materiál.

Mapa cesty kolem světa a sedm divů světa

Mapa cesty kolem světa a Sedm divů světa

Praktické tipy

  • Velká čínská zeď patří jednoznačně mezi největší turistická lákadla v Číně. Při návštěvě země byste však neměli opomenout ani prohlídku Zakázaného města v Pekingu, Terakotovou armádu v Xianu, chrám Shaolin, města Šanghaj či Hangzhou, ale i přírodní krásy jižní Číny a buddhistický Tibet.
  • Proslulá čínská gastronomie vám jistě zachutná v každé části Číny.
  • Pro vstup do Číny je vyžadován pas platný minimálně 6 měsíců po návratu a turistická víza, které je potřebné vyřídit před odletem na čínské ambasádě v Praze.
Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

DOVOLENÁ 2038: Opravdovou exotiku budeme hledat lupou. Klidně za humny

Exotikou budou místa bez davů turistů. Klidně za humny.

Během dvaceti let se změní jak letecká doprava, tak celý trh s cestováním. Změny začínají právě teď a my se musíme...

Trendy v cestování: klasické destinace střídá exotika, je bezpečnější

Grand Canyon, USA

Bezpečnostní situace a globalizovaný svět mění trendy v cestování jako snad nikdy předtím. Expert na exotiku, šéf...

Čtvrtý div světa. Rozvaliny mayského města Chichén Itzá vás uhranou

Mexiko, Chichen Itza

Čtvrtým divem světa na naší cestě jsou rozvaliny mayského města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán v Mexiku. Pochází z...

Najdete na iDNES.cz