Po kompletní dálnici z Brna do Vídně budeme jezdit do roku 2030, řekl Fiala

  15:05aktualizováno  18:09
Počtvrté během letošního roku vyjela vláda do regionů. Na jižní Moravě premiér Petr Fiala (ODS) formálně zahájil přestavbu nádraží v brněnském Králově Poli. Zároveň prohlásil, že považuje za reálné do roku 2030 dostavět a otevřít dálnici mezi Brnem a Vídní. Vláda potvrdila i zřízení nového Výboru pro regionální politiku.

Premiér Fiala na úvod tiskové konference potvrdil, že se vláda věnovala věcem, které se týkají Jihomoravského a Zlínského kraje.

„Zabývali jsme se tím, jakým způsobem se tady buduje dopravní infrastruktura, jaké stavby se podařilo rozhýbat a co je před námi. Ve výstavbě je 117 kilometrů nových dálnic a 85 kilometrů silnic první třídy,“ vyzdvihl Fiala. Uvedl, že na jižní Moravě a na Zlínsku je v přípravě nebo v procesu realizace pětadvacet železničních staveb. „Všechno jsou to věci, které zkvalitní život našich lidí, propojí nás, zlepší mobilitu,“ řekl.

Fiala prohlásil, že považuje za reálné do roku 2030 dostavět a otevřít dálnici mezi Brnem a Vídní. Pochlubil se, že v pondělí záměr postavit „českou část“ této dálnice probral na jednání v Rakousku.

„Jsem hrdý na to, že mohu stát vedle premiéra, který dokončení dálnice Brno-Vídeň sebevědomě oznámil,“ reagoval na Fialova slova s úsměvem hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Také jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ocenil, že vláda považuje infrastrukturu vůči krajům za jasnou prioritu. Za nejpalčivější témata označil školství a zdravotnictví.

„Co bych vypíchl jako téma, které jsme spolu se Zlínským krajem přinesli a chceme ho řešit, je aby v Brně vzniklo kompetenční centrum pro polovodičový průmysl. Mělo by vzniknout z padesáti procent z financí z Evropské unie. Většina průmyslu, navazujícího na polovodiče, je na jižní Moravě, jsou tu i vysoké školy,“ zmínil Grolich..

Fiala také prezentoval zřízení Výboru pro regionální politiku. Má zlepšit koordinaci činností, sloužících k rozvoji regionů. „Měl by se především zabývat financováním regionálního rozvoje a provádět koordinaci. Jde o jeden z naplněných slibů z programového prohlášení vlády,“ sdělil předseda vlády.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že předlohou pro Výbor pro regionální politiku bylo fungování Výboru pro evropské záležitosti. Fungovat začne na začátku příštího roku.

Rozdíly mezi regiony se podle Bartoše stále zvětšují a nedaří se zvrátit ani s pomocí evropských fondů pro regionální rozvoj, objem financí v nich k tomu po roce 2027 zřejmě bude omezenější. Čtvrtina obyvatel Česka podle Bartoše žije v místech, ve kterých se úplně nedaří nastartovat rozvoj, chybí tam například část potřebné infrastruktury. Pomoci by měla lepší koordinace jednotlivých strategií a opatření.

Neshoda na výsluhách pro zdravotníky

Jedním ze zásadních témat se pro vládu stal nový požadavek odborů na výsluhy pro zdravotníky, podobné těm, jaké náleží vojákům či policistům. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jsou výsluhy otázkou pro ministerstvo práce a sociálních věcí, nikoli pro jeho úřad, shoda však na tomto postoji nepanuje.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje návrh přímo za nelogický; výsluhy se podle něj vztahují na profese, jejichž zaměstnávání se neřídí zákoníkem práce. „Návrh na výsluhy zdravotníků nedává logiku, jsou to zaměstnanci pod zákoníkem práce a tam je nemá žádná z profesí. Tento benefit je specificky pro některé profese v rámci bezpečnostních sborů, kde to má jisté souvislosti s nároky a omezeními pro tyto pracovníky bezpečnostních složek,“ řekl Jurečka.

I Fialovi vadí chystané zdražení potravin

Stejně jako na začátku týdne ministr zemědělství Marek Výborný vyjádřil i Petr Fiala svoji nespokojenost s tím, že snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech.

„Nemám radost, že ceny nebudou klesat. Sám jsem se 30. srpna zúčastnil jednání s všemi aktéry, tedy s prodejci potravin a s obchodními řetězci. Byly známé ceny energií, a jednoznačně bylo řečeno, že po úpravě DPH budou i ceny v obchodech nižší. Když se to blíží, slyšíme, že jsou jiné faktory, že obchodníci nevěděli... ale ne, věděli o všem. Jenom tak jednoduše se s tím (zdražením potravin) nemůžeme snížit, budeme se snažit do situace vstoupit. Cesta ale není ta, abychom určovali ceny potravin, to je absurdní a bylo by to chybné,“ zdůraznil na krajském jednání Fiala.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevyloučil zavedení regulace cen potravin, ale považuje je za poměrně složité. „Aktuálně monitorujeme dva produkty na čerpacích stanicích, tedy pohonné hmoty. A stanic jsou asi tři tisíce. Kdybych chtěl monitorovat ceny potravin, tak kolik je prodejen? A kolik je produktů? Máme příliš velkou koncentraci jak v potravinářství, tak v obchodě. Máme tu monopoly a já mám za to, že s monopoly by se mělo bojovat, rozbíjet je. Poškozují tržní prostředí, proto musí lépe fungovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ prohlásil Stanjura.

Dodal, že tím nemyslí aktuální konkrétní práci úřadu. Podle ministra by si antimonopolní úřad zasloužil větší pravomoci, což je ale na změnu zákona.

Novinářům také Stanjura řekl, že nepředpokládá, že by nyní ve Sněmovně uspěly návrhy šesti krajů na změnu rozpočtového určení daní. Podle něj chybí dohoda s vládou. „Kabinet na této dohodě chce pracovat tak, aby nový způsob rozdělení daní mohl začít fungovat od roku 2025 nebo 2026,“ doplnil ministr.

Kupka na D1, Stanjura na univerzitě

Ještě před samotným jednáním měli jednotliví ministři svůj program. Již dopoledne Petr Fiala s ministrem dopravy Martinem Kupkou (oba ODS) symbolicky zahájili modernizaci železniční stanice Brno-Královo Pole. Kupka následně hájil v opravovaném úseku dálnice D1 u Brna postup prací, které komplikují dopravní situaci.

Ve vyškovské nemocnici přivítali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který navštívil nově otevřené oddělení magnetické rezonance, zrekonstruované radiodiagnostické oddělení a zrekonstruované centrum léčebné rehabilitace. Setkání bylo neveřejné a ani po něm ministr Válek nebyl k dispozici médiím.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zavítal do Rosic u Brna na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a následně se přesunul na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity do krajského města.

Tam se na téměř hodinu a půl věnoval studentům, s nimiž debatoval třeba o euru, finanční gramotnosti, sociálním pojištění nebo konsolidačním balíčku. Vyzval je, aby více dávali najevo, co od vlády, ať už je jakákoli, chtějí.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) před výjezdním zasedáním navštívil Moravský Krumlov. Nejprve se na radnici setkal se starostou města a znojemským senátorem Tomášem Třetinou (TOP 09), pak vyrazil na tamní zámek. Ten při opravách čeká ještě spousta práce na západním křídle, peníze ale Baxa nepřislíbil. „Byl bych rád, kdyby slíbil, ale samozřejmě to takto nefunguje. Je to o tom, že jsem pana ministra pozval už na jaře, jsem rád, že zrealizovalo, prošli jsme si výstavní prostory Slovanské epopeje, ze kterých byl nadšený. Prošli jsme samozřejmě část jižního křídla, podívali jsme se pod věž. Byla to taková milá předvánoční návštěva,“ řekl.

Záchrana renesanční věže zámku, což bylo součástí rozsáhlých oprav památkového areálu, nedávno získala cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Krumlovský zámek byl taky letos prohlášen vládou národní kulturní památkou.

Autoři: , , ,
  • Nejčtenější

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

Lidé platí 44 korun za metr. Nelíbí se jim, že čtvrť chce nájemné skokově zvýšit

23. února 2024  5:12

Obrovský šok, pobouření i vášnivé diskuse vyvolal mezi nájemníky městských bytů na brněnském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žalobce se nedovolá v kauze podmínky za znásilňování nevlastní dcery. Nemůže

22. února 2024  8:36

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v kauze muže, kterému odvolací Krajský soud v...

Muž v tramvaji napomenul hlučnou skupinku, mladíci ho vytáhli ven a zbili

19. února 2024  10:48

Krvavým zraněním doplatil asi padesátiletý muž v Brně na to, že se v tramvaji ohradil proti hlučné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z 18 pozemků obec prodala jen tři. Není zájem kvůli drahým hypotékám, říká starosta

21. února 2024  6:50

Zatímco v jednom případě zájemci čekali na stavební parcely pět dnů přímo před úřadem, po...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Brno je s výstavbou družstevních bytů stále na začátku, předbíhá jej soukromník

27. února 2024  5:36

Developer nabízí družstevní bydlení v brněnském Králově Poli, brzy se zřejmě přidají i další. Zato...

Únor láme teplotní rekordy. Na jižní Moravě už vykvetly bledule i mandloně

26. února 2024  16:49

Extrémně teplý únor výrazně uspíšil projevy jara v jihomoravské přírodě. Sněženky už jsou vykvetlé...

Putin chtěl, aby Navalnyj žadonil o milost. Vraždou ukázal slabost, říká Zubov

26. února 2024  14:12

Premium Zpráva o skonu Alexeje Navalného v trestaneckém táboře na Sibiři jím silně otřásla. „Udělalo se mi...

Tým má větší chuť a drajv, hlásí brněnský kouč Polách

26. února 2024  13:49

Klíčová jednání pro budoucnost fotbalové Zbrojovky se odehrávají mezi jejím současným vlastníkem...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...