Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z pozemků za hubičku vytěžil bývalý místostarosta miliony, teď čelí kritice

Kontroverzní stavba sportovně-rekreačního areálu v brněnských Vinohradech vyroste na pozemcích, které výhodně prodal bývalý místostarosta Libor Štursa (ČSSD). Developer Jiří Maršálek za parcely zaplatil patnáct milionů. Kritici tvrdí, že politik tak umožnil vznik projektu, který vyvolal bouři.
Místo tenisového kurtu a části zeleně chce developer naproti Základní škole...

Místo tenisového kurtu a části zeleně chce developer naproti Základní škole Čejkovická postavit desetipatrový komplex, který podle plánu počítá s 94 byty o velikosti 1+kk až 4+kk. | foto: Vizualizace: Properity

Po revoluci získalo několik spolků od státu za symbolickou částku pozemky, které do té doby užívaly. Dnes se hodnota mnohých z nich pohybuje v milionech korun. To je také případ tělovýchovné jednoty, která svůj majetek později vložila do akciové společnosti Marvori.

V ní je předsedou představenstva bývalý vinohradský místostarosta Štursa . Ještě když funkci zastával, společně s dalšími akcionáři se dohodl, že původně „za hubičku“ získané pozemky v Čejkovické ulici prodají developerovi Jiřímu Maršálkovi. Společnost si pozdějším prodejem přišla na asi 15 milionů korun, a navíc podle mnohých umožnila vznik kontroverzní stavby sportovně-rekreačního areálu, která již několik měsíců budí vášně.

Kritici tvrdí, že developer se jen snaží obejít územní plán a ve skutečnosti chce stavět obyčejnou ubytovnu, protože do centra s výhledem na spalovnu a u rušných silnic se nepůjde rekreovat ani naprostý zoufalec.

Místo, kde má nové centrum vzniknout

Místo, kde má nové centrum vzniknout

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

 „To je teda fór, že pozemky prodal bývalý místostarosta. Přišel si na 15 milionů za pozemky, které tělovýchovná jednota získala skoro zadarmo,“ zlobili se místní na nedávném jednání zastupitelstva.

Také vinohradský starosta Jiří Čejka (nez.) označuje Štursu za člověka, který prodejem pozemku umožnil vznik kritizovaného projektu. Přitom ještě v minulém volebním období společně stáli v čele radnice. „Se Štursou jsem se setkal v prosinci. Naivně jsem si myslel, že třeba ještě parcely neprodal a mohlo by je koupit město, čímž bychom měli vše pod kontrolou. Řekl mi však, že byly jejich, tudíž si s nimi mohli dělat, co chtěli, a odešel,“ popisuje Čejka.

Na místě se mohl hrát tenis

Štursa však tvrdí, že vůbec netušil, co Maršálek se svou firmou Properity na pozemcích chystá. „S projektem jako takovým nemáme nic společného. To je stejná situace, jako kdybych někomu prodal auto a dotyčný s ním srazil chodce. Jsem snad viník?“ rozzlobil se. „Věděl jsem, že podle územního plánu jde tato lokalita použít jen pro sport a rekreaci. Je pro mě překvapením, co tam pan Maršálek plánuje, a samozřejmě s tím nesouhlasím. Kdybych to věděl, pozemky bych mu neprodal,“ prohlásil Štursa.

Říká, že sám měl několik let snahu na místě vybudovat nafukovací halu na tenis či jinou sportovní aktivitu. „Jenže bychom museli přitáhnout plyn, což by stálo miliony korun. Kde bychom na to vzali peníze? Starosta ani nemá zájem něco takového podporovat a nejspíš ani peníze, vždyť Vinohrady jsou snad nejchudší městská část. Proto jsme se rozhodli, že pozemky prodáme a půjdeme dělat sport jinam,“ uvedl ještě Štursa.

Starosta Čejka tvrdí, že o kryté hale pro tenisty nikdy nic neslyšel. To vyvrací Štursův spolustraník a také bývalý vinohradský místostarosta Jiří Karásek (ČSSD). „Pan starosta má selektivní paměť. Zapomněl, že pan Štursa byl dlouholetým ředitelem kulturního centra, kterého si sám prosadil a osm let s ním spolupracoval. Usiloval o získání dotace z kraje či odjinud, aby mohl postavit tenisovou halu či podobné zázemí pro sportovce. To se však nedařilo, a tak na své plány rezignovali a rozhodli se parcely prodat,“ vysvětlil Karásek, jenž také připomněl, že před čtyřmi lety zastupitelstvo odmítlo na stejném místě stavbu hokejové haly.

Developer Jiří Maršálek přiznal, že za pozemky skutečně zaplatil okolo 15 milionů korun. „S vlastníky jsem jednal o koupi už v roce 2017 s tím, že jsem měl lhůtu na rozmyšlenou. Definitivně jsme dohodu stvrdili loni v září, když jsem měl k připravované stavbě kladná stanoviska dotčených stran včetně městské části,“ zavzpomínal majitel developerské firmy Properity.

Investor chce jednat se starostou

„Původní majitele pozemků nezajímalo, co tam plánuji stavět. Jenom se mě zeptali, jestli to chci koupit, tak jsem řekl, že ano, a podepsali jsme smlouvu,“ poznamenal ještě Maršálek, který nově starostu Čejku požádal o schůzku. „Chci vědět, zda má s mým projektem nějaký problém a jaký. Jestli má nějaký požadavek na úpravu, já tak učiním,“ dodal investor.

Luxusní komplex, který chce na konci Čejkovické ulice stavět, má nabídnout sportovní vyžití v čele s lanovým centrem i možností ubytování pro hosty. Jenže této verzi projektu, při jehož tvorbě se autoři inspirovali v USA, v brněnských Vinohradech momentálně věří málokdo.

Lidem se nezdá nejen poloha stavby, ale ani celkový koncept postavený na bytech o velikosti 1+kk až 4+kk. Jenže klasický bytový dům v dotčené lokalitě postavit nejde, protože územní plán tam umožňuje pouze sportovní a rekreační objekty.

Místní kritizují i samotného Čejku, jenž podle nich několik měsíců o plánech investora mlčel. On však říká, že to není pravda, a na místě chce nově prosadit stavební uzávěru. Developer by pak nemohl stavět. „Dále navrhujeme, aby zbylá místa na Vinohradech, určená podle současného územního plánu pro sport a rekreaci, byla změněná na zeleň,“ nastínil starosta.

  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidiči MHD si už hudbu nepustí. Cestující si stěžují, vysvětluje vedení zákaz

27. května 2024  6:05

Brněnský dopravní podnik přichystal pro své šoféry nečekanou novinku. V kabině si nově nesmějí...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

Uvnitř budovy a chráněné dusíkem. Ve Vranově mají unikátní bateriové úložiště

28. května 2024  16:23

Ve vranovské vodní elektrárně na Znojemsku spustili nové bateriové úložiště, které umožňuje uložit...

Strážníka praštil obuškem, zastavil ho výstřel. Chtěl mě zabít, líčil napadený u soudu

28. května 2024  15:35

Vyhrocená situace mezi Lukasem Eisenzopfem a hlídkou městské policie vyvrcholila loni v Břeclavi...

Kontroverzní prodej pozemku muži blízkému vedení Hodonína neplatí, rozhodl soud

28. května 2024  13:33

Vedení hodonínské radnice si předem vybralo zájemce, kterému prodalo parcelu po někdejší lidové...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...