Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brněnská část se pře o relaxační zónu, letitý šéf stavebního úřadu končí

  16:53
Po dvaceti letech nečekaně rezignoval šéf stavebního úřadu na brněnských Vinohradech Roman Kubíček. Důvody svého odchodu tají. Opozice tvrdí, že nechtěl být u kritizovaného developerského projektu.
Místo tenisového kurtu a části zeleně chce developer naproti Základní škole...

Místo tenisového kurtu a části zeleně chce developer naproti Základní škole Čejkovická postavit desetipatrový komplex, který podle plánu počítá s 94 byty o velikosti 1+kk až 4+kk. | foto: Vizualizace: Properity

Nejméně dvě stovky lidí se v úterý večer vydaly na radnici brněnské městské části Vinohrady. Chtěly si s vedením vyříkat situaci kolem chystané stavby rozsáhlého rekreačního areálu, kterou plánuje za téměř půl miliardy korun vlivný developer Jiří Maršálek, jenž stojí i za slavným mrakodrapem AZ Tower.

První konflikt nastal už před začátkem mimořádného zastupitelstva. Starosta Jiří Čejka (nez.) jednání svolal do malé síně, kam se lidé nemohli vejít, mnozí tak zůstali na chodbě. 

„To jste udělal schválně, abychom nepřišli,“ vyslechl si Čejka, jenž kvůli bouřlivé atmosféře několikrát pohrozil, že schůzi rozpustí. Nakonec trvala tři hodiny a vyvrcholila neúspěšným návrhem na odvolání starosty.

Bouřlivou atmosféru, která v posledních dnech panuje v třináctitisícových Vinohradech, navíc rozvířila rezignace Romana Kubíčka z postu vedoucího tamního stavebního úřadu – svou funkci opustil po 20 letech. 

„Jestli to má souvislost s připravovaným projektem? Na to vemte jed. Situace, kterou nyní řešíme kvůli zmiňované stavbě, totiž nemá na Vinohradech obdoby,“ má jasno opoziční zastupitelka Jitka Ivičičová (KDU-ČSL).

Nemám svolení Kubíčkův odchod komentovat, říká jeho šéf

Odchod Kubíčka, jenž na zastupitelstvu chyběl a oficiálně si vybírá dovolenou, popisují lidé blízcí radnici jako náhlý a nečekaný. Mluví o něm jako o precizním profesionálovi, jenž znal na Vinohradech v nadsázce každý metr. Jeho rezignaci však halí mrak tajemství. 

„Bavil jsem se s ním v týdnu, kdy dal výpověď, a nic mi neřekl. Osobně ho znám jako člověka, který musí mít vše, jak má být. Zásadně nikoho nepodvádí a vše musí fungovat,“ uvedl další opoziční zastupitel Jiří Pustina (ODS), který jako bývalý místostarosta s šéfem stavebního úřadu několik let úzce spolupracoval.

Redakce MF DNES Kubíčka oslovila s dotazy, ale nereagoval. Sdílnější nebyl ani jeho nadřízený.

„Nemám svolení od pana Kubíčka komentovat důvody jeho odchodu,“ konstatoval Květoslav Pekárek, vedoucí odboru finančního a výstavby. 

Vedení městské části v čele se starostou Čejkou tvrdí, že o důvodech rezignace šéfa stavebního úřadu nic neví a nemá ani jeho číslo, na které se mu lze dovolat.

„Proč dal výpověď? To se musíte zeptat jeho. Skutečně nevím,“ reagoval starosta.

Jenom nám lžete, křičel dav

Starosta Čejka čelí tvrdé kritice – o projektu developera Maršálka a jeho firmy Properity prý věděl od poloviny loňského roku, ale veřejnost neinformoval. Když se včera snažil bránit, sklidil jen nadávky. „Pane starosto, proč proboha furt lžete?“ zaznělo několikrát.

Lidem se nelíbí, že Maršálek chce na konci Čejkovické ulice postavit desetipatrový komplex s 94 byty a prezentuje ho jako rekreační centrum, kam budou jezdit děti i dospělí za relaxem. Kritici tvrdí, že chce postavit jen obyčejnou ubytovnu a stavbu pouze „kryje“, protože územní plán nepovoluje klasický bytový dům.

Čejka společně s místostarostou Michalem Krejsou (nez.) zopakovali, že k developerskému plánu rada nakonec přijala negativní stanovisko. 

„Jsme ale jen jedna z 38 institucí, která se k tomu může vyjádřit. Nechápu, co řešíme. Řekli jsme ne,“ bránil se Krejsa.

„Řekli jste ne, ale až pod nátlakem,“ reagoval okamžitě dav v jednací síni.

Developer má povolení a chystá se na územní řízení

Starosta navíc musel vysvětlovat, proč tvrdí, že o ničem nevěděl, když spolu s dalšími členy vedení městské části požadoval, aby developer u komplexu zřídil veřejný gril, vodní prvek a prolézačku. 

„Jenom jsme řešili, že jsme chtěli v tomto místě klidovou zónu s těmito prvky. Nikoho jsem do ničeho nenutil,“ hájil se Čejka a dodal, že v té chvíli radní o projektu ještě neměli podrobnější informace.

Zastupitelé nakonec starostovi v úterý uložili, aby podnikl všechny možné kroky k zamezení výstavby. Zabývat se jí bude i brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), pro niž připravuje Kancelář architekta města a odbor územního plánování a rozvoje podklady.

Developer Maršálek se však odporu nebojí a hodlá stavět stůj co stůj. „S městskou částí jsem jednal. Chtěli gril a fontánu, vyšel jsem jim vstříc. Neměli problémy, až teď. Já mám ale potřebná povolení a nyní nás čeká územní řízení,“ prohlásil.

  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Myslel jsem, že herectví je cesta ke slávě, ohlíží se brněnský „drsoň“

16. června 2024

Premium Je nepřehlédnutelný. Nejen vzhledem ke své mohutné postavě a výraznému hlasu, ale také díky...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  18:01

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

Elektroda v kosti a aplikace v mobilu. Šetrný zákrok pomáhá s únikem moči

18. června 2024  17:23

Neustálý stres, hledání toalet a omezování se v jídle. To ještě před několika měsíci komplikovalo...

Slovenský útočník Jedlička se stal posilou hokejistů Komety Brno

18. června 2024  14:37

Slovenský útočník Maroš Jedlička se stal novou posilou hokejistů Komety Brno. Jednadvacetiletý...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...