Horký vzduch, který se vyskytoval dnes jen na východní straně republiky, měl místy teplotu blízkou 37 stupňům Celsia.
Nejtepleji bylo tradičně na Hodonínsku a Břeclavsku. V Hodoníně po 15. hodině naměřili 36 stupňů ve stínu, v Břeclavi ve stejnou dobu jen o stupeň méně.
A právě v těchto oblastech pady i čtyři teplotní rekordy pro území jižní Moravy. Ve Strážnici na Hodonínsku meteorologové nakonec naměřili 36,5 stupně Celsia, v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku 34,9 stupně.
O trochu méně pak bylo v Dyjákovicích na Znojemsku a v Troubsku na Brněnsku, kde rtuť dosáhla na 32,9 stupně. ČTK to řekla Jitka Kučerová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
I proto dnes Vodovody a kanalizace Břeclav uvedly do provozu mlžítko v pěší zóně před radnicí. „V těchto tropických teplotách se u něj mohou cestou centrem Břeclavi osvěžit všichni, kteří to potřebují,“ sdělila mluvčí města Jana Pelcová.
A vedra přidělávají práci zdravotníkům. V posledních dnech častěji zasahují u kolapsů lidí z horka. Teplé počasí kromě jiného komplikuje i práce na střechách v oblastech zasažených tornádem. Záchranáři, kteří tam působí, denně řeší úpal nebo úžeh.
Zdravotní potíže z horka„Akutní problémy se projevují zvracením, bolestí hlavy, kolísavým tlakem. Starší lidé by příznaky neměli podceňovat a raději by měli vyhledat odbornou pomoc,“ shrnula lékařka Lenka Zimolková z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lidé by měli pít více vody, omezit kávu a alkohol. Měli by si rovněž dávat pozor na samotný pobyt na slunci, chránit si hlavu a vyhýbat se fyzické zátěži. A trávit čas, pokud je to možné, spíše ve stínu, doma hodně větrat. |
„Jen za dnešní dopoledne ošetřili dvě desítky pacientů, jejichž zhoršení stavu mohlo souviset s horkem,“ řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová s tím, že záchranáři v souvislosti s horkem vyjíždějí především k chronicky nemocným pacientům či seniorům.
„Nejde vždy jen o přímé působení slunce, ale například i o lidi, kteří sice jsou doma a slunečnímu záření se nevystavují, ale málo pijí. V důsledku toho jsou dehydratovaní, takže začnou být malátní a v takovém stavu mohou upadnout a způsobit si i úraz,“ uvedla mluvčí.
Rizikovou skupinou jsou i děti. Protože nemají pocit žízně, je potřeba je v horku hlídat, aby pily. Rodiče by děti také neměli nechávat samotné ve vyhřátém voze.
Brno vsadilo na přehradu, lékaři hlásí klid
Vysoké teploty potrápily i lidi v rozpáleném Brně. Ti, kteří mohli, před ním utíkali zejména k Brněnské přehradě, jejíž mola i pláže byly obsypané dospělými i dětmi. Těm navíc nahrávala i vysoká teplota vody - mezi 23 a 24 stupni - a průhlednost téměř tři metry.
I další přírodní koupaliště na jižní Moravě mají vodu stále vhodnou ke koupání. Kvalita je mírně horší jen ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku, i tam je však vhodná ke koupání. Vyplývá to z měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.
Narozdíl od záchranářů lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA) zatím nezaznamenali vysoký nárůst pacientů, kteří by kolabovali z horka. V interních ambulancích denně ošetří do pěti lidí.
„Včera jsme ošetřili pacientku, která strávila dva dny opalováním se na koupališti. Nadměrné slunění jí neudělalo dobře, navíc se přidaly neurologické potíže, takže jsme ji museli hospitalizovat,“ uvedla interní lékařka Lenka Zimolková z II. interní kliniky FNUSA a LF MU.
„Další včerejší pacientkou byla starší paní, které se udělalo špatně z horka, a byla hodně dehydrovaná. Dostala infuze, zavodnili jsme ji a po několika hodinách mohla odejít domů. Očekávali jsme s kolegy, že kolapsů z veder bude mnohem více, naštěstí se tak nestalo. Lidé už jsou možná více poučení,“ poznamenala Zimolková.
Meteorologové varují před vysokými teplotami ještě v pátek. Spolu s vedry se Českem přeženou také bouřky, ojediněle extrémně silné. Budou doprovázené větrem dosahujícím místy až 100 kilomterů v hodině. V pátek už se bude také snižovat riziko vzniku požárů.