Když vás překvapí bouřka, nehledejte osamělé stromy, zůstaňte v podřepu

aktualizováno 
Za rok je zhruba 25 až 40 bouřkových dní, počet lidí zraněných nebo usmrcených úderem blesku je však nezanedbatelný. Přitom se stačí řídit několika jednoduchými pravidly, abyste se před blesky ochránili.

Bouřky jsou nedílnou součástí letního počasí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V létě často podnikáme výlety a může se stát, že nás při tom překvapí bouřka. Ve městě se před bleskem můžeme schovat v budově, ale co v přírodě? I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky, a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně. 

Jak postupovat při zásahu bleskem

Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření... První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. 

Během bouřky nevycházejte zbytečně ven a raději si neplánujte výlety, pokud předpověď hlásí výskyt bouřek. Pokud už se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. 

Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.

Osamělé stromy jsou nebezpečné, bouřku přečkejte v podřepu

Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal či v menších staveních bez hromosvodu (např. staré hájence). Velké bezpečí neskýtají ani velká stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé objekty), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.

Zajímavá čísla o blesku

  • Napětí: 10 až 50 milionů voltů
  • Proud: až 50 000 ampér
  • Teplota v kanálu výboje: až 30 000 stupňů Celsia
  • Průměrná energie jednoho blesku: 250 kilowatthodin
  • Trvání blesku: cca čtvrt vteřiny
  • Roční počet bouřek na zemi: cca 16 milionů
  • Roční počet blesků na zemi: cca 3 miliardy
  • Pravděpodobnost zásahu člověka bleskem: 1:3 000 000
  • Po úderu bleskem denně na zemi v průměru zemře 10 lidí

Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte.

Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu nebo plavbě v loďce. Příliš bezpečné není ani telefonování či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.

Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.

Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako hromosvod. Pokud jste na cyklistickém výletě, neveďte kolo. To samé platí i při výletu na motocyklu – radši pryč od něj.

Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout. Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 kilometrů (to je zhruba devět sekund mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 kilometrů vzdálená (zhruba třicet sekund mezi hřměním a bleskem).

Pozor na vítr a padající stromy

Při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje riziko. 

Jak se chovat v budově

Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.

Proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů (hrozí vývraty, nebezpečné odletující větve můžou způsobit vážná zranění), nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být stále pod proudem).

Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. 

V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popřípadě zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě.

Autoři:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Když vás překvapí bouřka, nehledejte osamělé stromy, zůstaňte v podřepu

Bouřka a blesky na Jihlavsku (2. května 2018)

Za rok je zhruba 25 až 40 bouřkových dní, počet lidí zraněných nebo usmrcených úderem blesku je však nezanedbatelný....

Exotické stromy hýčká jako své vlastní děti, jeden víc než druhý

Jinan dvoulaločný ´Pendula’, smrk ztepilý 'Inversa' a  vřesoviště

Když jako malý kluk chodil s rodiči na výlety do lesa, místo hledání hub raději zaujatě hleděl do korun stromů. Z...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz