Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školy narychlo vyráběly stojánky na testovací sady, děti první den zvládly

  9:40
Děti jsou opět v lavicích, testy hravě zvládly. Ty, jež rodiče nepustili, čeká samovýuka. Některým školám na jižní Moravě však testovací sady nepřišly včas, zaměstnanci proto museli improvizovat.

„Ráno jsem test zkoušela sama na sobě. Je to taková sranda, protože to strašně lechtá. Teď s tyčinkou desetkrát obkružte v nosní dírce. Ať vám nepopadají na zem, abychom si neotestovali podlahu,“ instruuje učitelka před tabulí třídu třeťáků Základní školy Hudcova v Brně. 

Do lavic se v pondělí ráno vrátila část žáků prvního stupně – ti otestovaní – a učí se v modelu týden ve škole a týden doma na online výuce.

MF DNES na jižní Moravě oslovila více než desítku základních škol a nikde testy nezachytily pozitivní dítě. Navzdory obavám se navíc vše obešlo bez konfliktů. 

„Nemuseli jsme ve školách řešit problémy s rodiči, protože by prosazovali, že je právo na vzdělání víc než právo na ochranu zdraví. Ti, kteří s testováním nesouhlasili, omluvili své děti předem a nechali je doma,“ shrnuje za brněnské školské odbory Petr Pečenka, jenž je zároveň zástupcem ředitele školy TGM Zastávka.

Ti rodiče, kteří se rozhodnou dítě neotestovat a tedy ho do školy neposlat, nemohou počítat s tím, že škola pro jejich dítě zajistí speciální virtuální výuku. Přistupuje se k nim jako v případě nemoci – dostávají úkoly na domácí učení. 

„Jednak nám takový postup ukládá metodika školství, ale plyne to i z logiky věci, když má učitel ve třídě 25 dětí a doma jen několik. Pro ně nachystáme práci, ale stoprocentní vyučování není v silách pedagoga,“ podotýká ředitel brněnské školy Svážná Petr Punčochář. I jeho kolegové se shodují, že se nedá sedět na dvou židlích a zvládat online i prezenční výuku naráz.

Výhrady mají i k tomu, že testy dorazily do škol až ve čtvrtek a pátek a chyběly stojánky pro testovací zkumavky, a tak je narychlo vyráběli ze dřeva, víček z PET lahví, 3D tiskáren a lega. 

„Školy to opět zvládnou, byť někdy s problémy a zatnutými zuby. Ale kdyby se dal test na zkoušku rodičům, mohli být v klidu. Největší nebezpečí vidím v hysterii davu, je to nekončící boj s dezinformacemi,“ říká ředitel brněnské Základní školy Hudcova Jakub Cimala, jenž rodičům vyvrací i různé fake news, které mu posílají. 

Odborář Pečenka zase nerozumí tomu, proč rodiče nemohou své děti testovat už doma. „Hodit to na školy a říct, že doma to nejde, je to nejjednodušší, ale nikdo nám pořádně nezdůvodnil proč,“ vadí mu.

Ranní testování pod dozorem rodičů

Někde na ranní „covidovou zkoušku“ dohlíželi rodiče osobně. Do školy Hudcova přišli do třetích tříd dva, u menších dětí to příští týden bude nejspíš víc.

„Posílíme asistenci. Myslím ale, že to učitelé zvládnou líp, než když se dovnitř nahrne dvacet vystresovaných maminek. Budu proto psát rodičům a apelovat, že to máme pod kontrolou,“ uvádí ředitel školy Cimala.

To do další brněnské školy Bosonožská už nastoupily i nejmenší děti, které „dozorovala“ zhruba čtvrtina rodičů. „Uklidňovali je, ale byli spíš morální podpora, děti se otestovaly víceméně samy,“ poukazuje ředitelka Lenka Špačková.

Na první testování dohlížela například Petra Nešporová, jejíž syn chodí do první třídy ve Tvrdonicích na Břeclavsku. Škola poslala i instruktážní video, takže doma vše nacvičili.

„S testováním nesouhlasím, ale bez něj syn do školy nesmí, takže ho budeme podstupovat,“ vysvětluje s tím, že se jí nelíbí ani nutnost mít roušku. „Žádná studie neprokázala, že by ve školách vznikala ohniska nákazy. Je to nesmyslné a nelogické nařízení,“ tvrdí.

Že zmíněná studie o šíření viru ve třídách chybí, mrzí i Cimalu. „V naší škole se dosud neudál jediný případ, kdy by se dítě nakazilo od druhého,“ dodává.

Klidně i vlastní test

Každopádně školy nemají problém s tím, když má dítě platný negativní test odjinud. Maximálně vstříc v tomto ohledu vyšla škola a vedení obce jako zřizovatel v Dolních Věstonicích. 

„Myslíme si, že je potřeba snížit míru stresu z testování ve škole. Vyslyšeli jsme názory rodičů i podněty od učitelů, kteří si nepřáli provádět nosní výtěry, jelikož nejsou zdravotníci,“ říká starostka Jaroslava Rajchlová, proč obec nakoupila vlastní testy ze slin. „Pro malé děti jsou vhodnější, druhý stupeň se později bude testovat výtěrem z nosu,“ upřesňuje.

Příští týden si skupinka rodičů donese vlastní testy i do Základní školy Hraničářů v Mikulově nebo Základní školy Bednářova v Brně.

Školy jsou vstřícné také u podoby střídavé výuky, mnohé nedělí striktně na „áčka“ a „béčka“, ale zohledňují třeba to, aby dva sourozenci byli ve škole ve stejnou dobu a ulevili tak rodičům.

Spolu se školami se včerejší první vlna rozvolnění dotkla i zoologických zahrad, knihoven či farmářských trhů. Například na Zelném trhu v Brně nebo Masarykově náměstí ve Znojmě se tak znovu prodává zelenina nebo květiny.

Autoři:
  • Nejčtenější

Děti, které zemřely u Vyškova, nebyly v autosedačkách. Řidič je ve vazbě

8. června 2024  18:05,  aktualizováno  10.6 15:18

Děti, které zemřely při dopravní nehodě v pátek večer na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem,...

Tragická nehoda u Vyškova: dvě děti mrtvé, dva dospělí zraněni

7. června 2024  22:19,  aktualizováno  8.6 6:03

Dvě děti zemřely při dopravní nehodě na silnici mezi Vyškovem a Rousínovem, dva dospělí se zranili....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

Vynálezce z fary chtěl zkrotit bouřku, převratný bleskosvod rozzuřil sedláky

15. června 2024  11:12

Na den svatého Víta, 15. června léta Páně 1754, se sedlákům u Znojma naskytl prazvláštní pohled....

Na D2 se po nehodě čtyř aut vysypal náklad, kamion skončil ve svodidlech

14. června 2024  15:41,  aktualizováno  17:25

Dálnice D2 byla ve směru na Brno mezi 3. a 11. kilometrem přes dvě hodiny zavřená. Po 15. hodině...

Komín bývalé textilky Mosilana jde k zemi, jako první šli do akce horolezci

14. června 2024  17:05

V areálu někdejší slavné textilní továrny Mosilana v centru Brna začalo první bourání. Horolezci se...

Co nejde schovat, můžeme přiznat. Umělci ozdobili lampy hyzdící sakurovou alej

14. června 2024  14:10

Od loňského srpna kazily dojem ze sakurové aleje v brněnských Židenicích vysoké lampy umístěné...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...