Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Řemeslníkům se po uvolnění pravidel plní diáře, hlavně kvůli opravám

  13:30
Po více než měsíci si Jihomoravané užili „větší volnost“ v době epidemie. Nejrušněji bylo u opravářů a v psích salonech. Hlavně na trzích však lidé pravidla nedodržovali.

Hned první den rozvolněných bezpečnostních opatření využili lidé opravny obuvi. (20. 04. 2020) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Na to, až konečně otevře rychloopravna obuvi v brněnské Orlí ulici, už netrpělivě čekala Ivana Holzbachová.

„Praskla mi bota, a protože těch párů moc nemám, tak to pro mě byla katastrofa. Mám radost, že hned druhý den bude oprava hotová,“ pochvalovala si v pondělí, když „střevíce“ odevzdala do rukou odborníka. 

Stejně nadšená byla Jana Pilátová, která hned ráno zamířila do obchodu se sporáky na Dominikánském náměstí. „Více než týden jsem nemohla pořádně vařit. Polámala se mi tryska a oheň plápolal tak, že jsem se bála, že vyhoříme,“ vysvětlovala.

Po více než měsíční pauze lidé po celé jižní Moravě vyrazili za řemeslníky. A zámečníci, truhláři, sklenáři i mnozí další na ně čekali stejně netrpělivě. První vlnu rozvolnění koronavirových opatření – ačkoli za přísných hygienických a bezpečnostních podmínek – zkrátka uvítali všichni.

„Už mi to připadá alespoň trochu normálnější,“ shrnula Hana Dubová ze Střelic na Brněnsku, která si ze Zelného trhu odnášela pažitku, majoránku a sazenice salátu.

Právě na hlavním brněnském tržišti se u místních dvanácti stánků tvořily fronty. I když stoly prodejců byly od sebe rozmístěné v předepsané dvoumetrové vzdálenosti, stejně požadované rozestupy mezi nakupujícími se kvůli velkému zájmu dodržet nepodařilo. 

Podle mluvčí radnice Brna-střed Kateřiny Dobešové bylo pondělí „testovací“. „Musíme rozestupy doladit, zvlášť když zemědělců ještě přibude,“ poznamenala Dobešová.

Psí salóny mají objednávky na celý měsíc dopředu

V pozornosti zájemců se ocitly také farmářské trhy, hlavně se sazenicemi, na Masarykově náměstí ve Znojmě.

Chystá se na ně i majitelka květinové farmy Řezanka Jana Pospíšková. „I když na trhu nejsme na sto procent závislí, je pro nás významný. Zvlášť když odpadly svatby, tak vítáme každou možnost prodeje,“ komentovala Pospíšková.

Doslova do obležení se dostaly psí salony. Pavel Gajdoš, majitel toho břeclavského, prakticky nepustil telefon z ruky. „Vypadá to, že během jednoho dne vyplním objednávky na měsíc dopředu. Všichni by chtěli přijít nejlépe hned, vlastně už včera bylo pozdě,“ usmíval se. 

Podle něj je měsíční výpadek jednoznačně cítit – lidé se obávali objednávat si termíny, protože nevěděli, kdy opatření skončí. „A teď je to opravdu frmol,“ dodal Gajdoš.

Do práce se v pondělí pustili i fotografové. Například Martina Trmalová z Hodonic na Znojemsku však využila sluníčka a zůstala venku.

„Celé odpoledne jsem fotila venku rodiny a těhulky. Počasí nám přeje, takže ho využíváme, co to jde,“ pochvalovala si Trmalová s tím, že venku se lépe dodržují požadovaná opatření. 

Přesto počítá, že od příštího pondělí pomalu rozjede i ateliér. „Věřím, že vše za dodržení bezpečnostních a hygienických podmínek zvládneme. Na focení miminek, kde je potřeba blízký kontakt, si ale ještě počkáme až do 25. května,“ podotkla.

První vlna uvolnění

  • Řemesla s provozovnou a příbuzné obory: barvíř, bednář, brašnář, sedlář, brusič, cizelér, zvonař, pasíř, čalouník, fotograf, grafik, designér, hodinář, kameník, kamnář, karosář, keramik, hrnčíř, knihař, tiskař, knihtiskař, vazač, košíkář, kovář, podkovář, kovolitec, kovotepec, kožešník, modelář, nožíř, obráběč, obuvník, švec, opravář pracovních strojů, parukář, vlásenkář, pálenice, písmomalíř, platnéř, medailér, podlahář, pozlacovač, rámařství, sklář, sklenář, smaltér, galvanizér, švadlena, krejčí, truhlář, výrobce bižuterie, výrobce hraček, výrobce hudebních nástrojů, zámečník, nástrojař, zlatník, klenotník 
  • Farmářské trhy, tržiště 
  • Autobazary a autosalony

Lidé jinak zamířili hlavně tam, kde řešení jejich problému nepočká, třeba do hodinářství. „Vydávám opravy, které jsme přijali ještě před koronavirem, jinak klienti chodí vyměňovat hlavně baterie,“ řekla Jitka Šamajová z brněnského hodinářství v pasáži Rozkvět na náměstí Svobody, kam dorazilo kolem dvacítky zákazníků.

Na nedostatek práce si nenaříkají kameníci, které však ani původní vládní restrikce příliš neomezovaly. Podle Bořivoje Čecha z rodinného kamenictví v Moravském Žižkově na Břeclavsku lidé totiž z „nečinnosti“ začali v jejich oboru řešit věci, které roky odkládali.

„Celou dobu jsem v práci v sobotu i v neděli, neptám se na počasí,“ pousmál se Čech a dodal, že s klienty se potkává přímo na hřbitově, tedy pod širým nebem, navíc s dostatečným odstupem.

V neustálé permanenci jsou i truhláři. „Vyráběli jsme pořád, jen jsme přeorganizovali výrobu a omezili montáže, nebo je přesunuli tam, kde nejsou lidé. Používáme dezinfekci, rukavice, roušky. Komunikaci se zákazníky i normálně řešíme přes web, e-mail a telefon,“ prohlásil Jiří Mareček ze stejnojmenného brněnského truhlářství.

Sklenářství, autosalony či autobazary zatím v pozadí

Nízký zájem o služby naopak zatím pociťují sklenářství. „Za dnešek přišli jen dva lidé, obvykle jich dorazí i dvě desítky,“ spočítal Luděk Pelikán z brněnského sklenářství Pelikán – Mazanec s tím, že návaly stejně neočekával. Podobně situaci vidí i Ivan Němec. „Práce máme sice pořád dost, ale zájem zákazníků poklesl oproti normálu o polovinu,“ popsal brněnský sklenář.

S obavami vzhlíželi k opětovnému otevření provozovatelé autosalonů, kteří měli strach, že zájem zákazníků o auta půjde značně dolů. A nemýlili se.

„Otevřeli jsme, ale zatím doděláváme hlavně rozjednané obchody. S dotazem na auto se nám ozvali jen dva zákazníci, standardně to bývá klidně čtyřikrát víc,“ reagoval Marek Kubiš ze znojemského autosalonu Intermobil.

„Doufáme, že zájem lidí pozvolna poroste. Očekávám, že především u ojetých aut. Lidé totiž zaprvé nebudou mít tolik peněz a zadruhé je třeba kvůli uzavření výrobních závodů počítat s delšími čekacími lhůtami na nové vozy,“ uvedl Kubiš.

Jenže i autobazary s nabídkou starších aut rozhodně nebyly „na svém“. „Zájem zákazníků je slabší než obvykle,“ popsala zaměstnankyně brněnské firmy Auto Com Andrea Hanáková.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Brno dál marně hledá provozovatele arény, ani podruhé se nikdo nepřihlásil

Za astronomických pět miliard korun plánuje Brno postavit novou arénu na výstavišti, která bude sloužit jak sportu, tak...

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Luxusní menu a sopranistky z Londýna. Po odkladech se vrátí Ples jako Brno

Po třech letech se do Brna vrátí největší společenská akce plesové sezony. Ples jako Brno se naposledy konal v roce...

Brno bude dotovat přímý vlak na letiště do Vídně, zatím jen do června

Brno splní svůj slib z konce minulého roku a zajistí přímé spojení bez přestupu na nádraží na vídeňském letišti. Chce...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...