Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Hospodářský expert: Kličkování vlády vůči živnostníkům je nedůstojné

  14:49
Vládní opatření kvůli epidemii koronaviru narušila mnoha živnostníkům i firmám podnikání. Přesto může současná situace podle ředitele jihomoravské pobočky hospodářské komory Tomáše Psoty udělat ekonomiku víc konkurenceschopnou. Zvlášť na jižní Moravě.

Ředitel jihomoravské pobočky Hospodářské komory Tomáš Psota | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Přítomnost řady technologických firem, ale i center sdílených služeb, které podle mých informací jedou na plné obrátky, i když jsou v režimu home office, se ukáže nakonec jako naprosto klíčová,“ soudí Tomáš Psota.

Jak se umí firmy v Jihomoravském kraji přizpůsobit aktuální situaci způsobené koronavirem? Má na to vliv i to, že je spousta z nich spojená s vědou, vývojem a inovacemi?
Jednoznačně má. Míra inovativnosti jihomoravských firem je na tak vysoké úrovni, že mnoho z nich vyjde z této situace výrazně silnější. Osobně mám největší radost z toho, jak se mnoho z nich začalo zapojovat do dobrovolnické činnosti, kdy vyrábí štíty, šijí roušky nebo přinesly nejrůznější aplikace, a pomáhají tak s ochranou lidí v první linii.

Může koronavirová krize přispět i ke vzniku nových podniků?
V současnosti je extrémní tlak na digitalizaci a automatizaci procesů, což v mnoha oborech jistě povede ke vzniku velkého množství firem. Teď je tak ideální čas na to, aby se téma Průmyslu 4.0, tedy automatizace a digitalizace, přestalo jen diskutovat, ale aby se ve velkém aplikovalo napříč ekonomikou. Může to posunout nejen naši ekonomiku, ale i školství a veřejnou správu. Změna nastane i u těch podniků, kde se proces digitalizace dosud odkládal.

Bude tak přechod na Průmysl 4.0 rychlejší, než se čekalo?
Bezpochyby, může to být navíc impulz pro růst konkurenceschopnosti celé české ekonomiky.

Půjde to ale i u státní správy? Chytrá karanténa ani po dvou týdnech na jihu Moravy prakticky nefungovala.
Musíme se v tom skutečně posunout dál, jasně se na tomto případě ukazuje, jak stát není zvyklý na digitalizaci. U pracovníků hygieny je potřeba nové technologie vynucovat. Člověk by měl mít také možnost si co nejvíc věcí vyřídit z domu a nechodit na úřad. A ne aby se stály fronty na přepis auta, jak se to děje za současných opatření.

Liší se v něčem podnikatelský sektor na jižní Moravě od ostatních regionů?
Především máme velkou výhodu, že zde nemáme tolik firem zaměřených na dodávky pro automobilový průmysl. Zastavení výroby v tomto segmentu bude pro českou ekonomiku velmi bolestivé a v tuto chvíli ještě ani nevíme, jak dlouho bude trvat a jaké to bude mít celkové dopady.

Hyundai už se ale třeba rozjel.
To sice ano, ale firmy nedodávají jen pro automobily na českém území. Musíme věřit, že se vše co nejdříve vrátí k normálu. Bude důležité pro každou firmu, aby se co nejdřív vrátila k běžnému chodu, aby jí dramaticky neklesla poptávka.

Na koho přiškrcená ekonomika na jihu Moravy nejvíc doléhá, pokud odhlédneme od živnostníků a stravovacích či dalších služeb, které musely zavřít své provozy?
Nejvíce si myslím, že budou mít problém ti, co mají rozjednané zakázky v zahraničí. Pokud řeší mezinárodní obchod, není možné, aby ve chvíli, kdy někam doletí, byli čtrnáct dní v karanténě a pak přeletěli někam a byli zas v karanténě. Zamrzají rovněž některé dodavatelskoodběratelské řetězce, například ve zmíněném sektoru automotive, nebo také textilní průmysl u společností typu Nové Mosilany.

Překvapuje mě, že nepřešli třeba na šití roušek jako jiní.
To je spíš otázka na ně, ale když to vezmete z pohledu vrcholného managementu majitele v Itálii, mají dané postupy. Takto rychle mění zaměření spíš malé firmy, kde se dokážou rychle rozhodnout. Jim by to museli z Itálie přikázat, ale Italové teď mají dost starostí sami se sebou.

Měly by na současnou situaci nějak zareagovat kraj či město Brno a podpořit podnikání?
Už probíhají nějaké debaty, jak ekonomiku podpořit. Je potřeba velmi pečlivě zvažovat, kolik prostředků je do toho vhodné investovat, na co přesně a jakou formou, aby to mělo co největší efekt. Do konce dubna bychom chtěli mít základní obrysy.

Co bude nejdůležitější, aby podniky přežily toto období? Zaniknou některé?
Určitě dojde k zániku firem, které měly problémy i přes příznivou situaci před touto krizí, respektive ke konsolidaci a fúzím. Co vím, některé hotely v regionu byly i přes konjunkturu zadlužené a měly špatné hospodářské výsledky. Je tak logické, že ve chvíli, kdy přijde taková situace, trh se od těchto neúspěšných byznysů očistí.

Nedávno kupříkladu zavřel legendární brněnský hotel Slavia.
Vím o tom, měl jsem informaci, že tam jsou také nějaké problémy. Nedovedu si však představit, že by byl dlouhodobě uzavřený, spíš je to o hledání nového byznys modelu. Musí to teď někdo nově uchopit. Pokud dá stát jasná pravidla, neměl by být problém pro mnoho menších obchodů a provozoven otevřít hned. Co teď potřebujeme nejméně, je chaos. Co naopak potřebujeme nejvíce, je vize a naděje, že se brzy vrátíme do původních kolejí.

Je zde tedy chaos, nebo vize?
Mám dojem, že je zde spíš chaos. Není možné, aby ministr průmyslu Havlíček tři dny dopředu oznámil, že se otevřou hobbymarkety, jak se stalo před Velikonocemi. Ty obchody se na to musí připravit. A proč to byly jen tyto obchody, a ne další? Stalo se to, že se do nich všichni nahrnuli a že byly přeplněné.

V úterý vláda po řadě apelů oznámila harmonogram rozvolňování opatření. Je to dobře, i když se vše může ještě měnit?
Rozhodně je to dobře, ale jak říkáte, je potřeba pamatovat na to, že to nemusí být finální. Vláda také nesdělila, jak podniky do té doby, než otevřou, přežijí a co udělá pro to, aby nezkrachovaly. Program podpor nazvaný Antivirus nepokryje veškeré náklady. Například firmy, které mají provozovny pouze v nákupních centrech, mohou mít velké problémy.

Ministryně financí nedávno prohlásila, že stát nemůže nahrazovat firmám veškeré ušlé tržby. Co na to říkáte?
Kdybychom měli vyrovnané rozpočty a nerozpouštěli rezervy, nemuseli bychom teď být svědky neuvěřitelného kličkování s cílem vydat z rozpočtu na pomoc zaměstnavatelům a živnostníkům co možná nejméně peněz. Je to nedůstojné.

Jak jste vnímal původní návrh na příspěvek pro živnostníky, který byl určen jen pro některé?
To je to, co nazývám kličkováním. Snahou vlády je na tom ušetřit, co nejvíc to jde, vidíme to dnes a denně. U mnoha živnostníků to navíc nepokryje náklady, které mají. Podpora by měla nákladům odpovídat. Stát o nich má přitom přehled, když živnostník každý rok musí podat daňové přiznání.

Jak se podle vás promění struktura ekonomiky na jižní Moravě, až krize kolem koronaviru pomine? Nečeká nás hlubší a delší krize?
Snažím se být optimistický. Pevně věřím, že vzhledem k bezprecedentní podpoře vlád napříč celou globální ekonomikou zažijeme pouze krátkodobý propad. Pevně věřím, že si velmi často můžeme v rámci regionu pomoci navzájem. Odpuštěním nájmu, odpuštěním části dluhu, zapůjčením zaměstnanců, pomocí s obchodními kontakty nebo pomocí s výzkumem. Kdy jindy bychom si měli vyjít vstříc než teď, kdy jsme v tom všichni společně.

Autor:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

  • Nejčtenější

Policisté našli třináctiletou dívku, která odešla od rodičů z Brna

Třináctiletou dívku z Brna viděli její rodiče naposledy v pondělí 30. srpna těsně před tím, než odešli do zaměstnání....

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Pizza za spolubydlení. Do Brna se vracejí vysokoškoláci, nemají ale kde spát

Premium Vysokoškoláci míří zpátky do Brna na první prezenční výuku po téměř roce a půl. Mnozí se však nemají kam vrátit. Koleje...

Studenti by měli zase česat chmel, navrhuje komunistický matador Pojezný

Letos je to 100 let od vzniku KSČ, zároveň je ale v roce tohoto výročí možné, že komunisté vůbec poprvé vypadnou z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie zadržela muže podezřelého z pobodání ženy v centru Brna

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z úterního pobodání ženy v centru Brna. Nyní čeká v cele na rozhodnutí o vazbě...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Brno brázdí tramvaj v barvách záchranky, cestující poučí o první pomoci

Na počest jihomoravských záchranářů brázdí ulice Brna Záchranářská šalina. Vůz má typickou žlutou barvu a cestující...

Brno získá nový magnet na mozky, univerzita se vrhá na farmaceutický výzkum

Už dnes je Brno bráno jako přední české centrum vědy a výzkumu. Po nástupu pandemie covidu se však chce město, v němž...

Nerudová už nebude rektorkou. Pustí se do boje o prezidentství?

Už několik měsíců se o Danuši Nerudové mluví jako o možné kandidátce na českou prezidentku. Že tuto možnost zvažuje,...

Při stavbě tramvajové trati v Brně narazili na zapomenutou tovární studnu

Dřív sloužila jako zdroj vody pro brněnskou továrnu na svíčky a mýdla. Postupem času se na ni ale zapomnělo. Nedávno na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...