Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vysvědčení rozdala i škola poničená tornádem, žáci pak šli odklízet trosky

  9:07aktualizováno  10:07
Do školní budovy poničené čtvrtečním tornádem si přišli pro vysvědčení žáci v Mikulčicích na jihu Moravy. Základní škola přišla o střechu a okna a stále před ní leží hromada stavební suti. Některé třídy dostanou vysvědčení až v září. V Hruškách kvůli poničené škole dostali vysvědčení na fotbalovém hřišti.
Základní škola v Mikulčicích byla tornádem postižena málo, funguje zde školka,...

Základní škola v Mikulčicích byla tornádem postižena málo, funguje zde školka, dětí přibývá. Žáci 2. stupně si přišly pro vysvědčení. Asi dvě dívky, které byly tornádem postiženy nejvíce, si zkoušely šaty ze sbírky, které pro ně okolí uspořádalo. (30. června 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vysvědčení si převzaly asi tři desítky žáků. Mezi nimi byla například Adriana Koutná s bratrem Tomášem, jejichž dům zasáhlo tornádo. Naštěstí ho nemusí bourat. Prospěla s vyznamenáním, ale známky nepovažuje nyní za důležité.

„Je to hrozné, co se stalo,“ uvedla dívka z deváté třídy, které spadl do pokoje komín. S rodinou vyvázla bez zranění, bratr Tomáš, žák sedmé třídy, se zranil při odklízení následků a má ovázanou ruku.

Jiná žákyně, jejíž rodina při čtvrtečních bouřích přišla o dům, dnes s vysvědčením dostala od učitelů desítky šatů. „Je jich asi dvacet nebo třicet. Všechny mi pasují, nevím, jak se tak trefili,“ řekla dívka, která se pak v šatech na chodbě školy učitelům a spolužačkám předváděla.

Své poslední vysvědčení ze základní školy si převzal z rukou svého učitele i chlapec, s nímž se pak na chodbě loučila učitelka, která ho před lety přijímala do první třídy. „Takový jsi byl malý bobeček a teď jsi mě přerostl o hlavu. Až někdy půjdete kolem, zastavte se, stejně budete brečet po základce,“ snažila se vtipkovat učitelka v těžkých chvílích, kdy se mnozí obyvatelé musí vypořádat s následky živelní pohromy.

Před rozdáváním se s dětmi rozloučil také ředitel Michal Bešta a popřál jim vše nejlepší do dalšího života. Žáci pak dostali třídní mikiny, po rozdávání si prohlédli fotky. 

Před odchodem domů se někteří přihlásili učiteli s tím, že půjdou stejně jako v předchozích dnech pomáhat odklízet následky škod. Učitel Petr Hrubý řekl, že nyní známky nejsou tak podstatné, poděkoval všem, kteří pomáhají. Podle něj je situace těžká, protože spousta žáků a kolegů má poškozený dům.

Podle ředitele Bešty dopadla škola lépe než školka. „Ve školce jsou rozbitá okna, pohnula se střecha a bylo potřeba ji sundat. Ve škole jsme měli několik rozbitých oken a na střeše byly problémy, které jsme ale vyřešili díky rychlému zásahu hasičů. Bez nich bychom nemohli fungovat v celé obci,“ řekl Bešta.

Podle něj si první stupeň převezme vysvědčení až v září, v jeho třídách našli provizorní ubytování hasiči, kteří v obci pomáhají.

V Hruškách dostávali vysvědčení na hřišti

Vysvědčení si přebrali i žáci pětileté základní školy v Hruškách na Břeclavsku. Kvůli tomu, že jim tornádo poničilo skolu, předávala se vysvědčení na fotbalovém hřišti. 

„Škola nemá střechu, jsou poničená okna, ale nábytek zatím vydržel. Pokud se nepřiženou další bouřky, mohlo by to vydržet. Předpokládám, že do školy bychom se s dětmi a výukou mohli vrátit v říjnu. Byl to nesmírně těžký rok, který nám velmi krušně skončil. Ale chceme dětem udělat pěkné alespoň to předávání vysvědčení,“ řekla ředitelka školy Stanislava Bradávková. 

Mnohé děti donesly třídním učitelkám květiny či drobné dárky, a to i ti, jejichž rodiny přišly o domy. Pro kantorky tak byl závěr roku ještě emotivnější než obvykle. Na hřišti také přímo rodiče dětí dostávali informace o příměstském táboře v nedalekých Prušánkách. Tam mohou jejich děti bezplatně pobývat už od zítřka, aby dospělí měli čas na opravy domů, případně pomoc sousedům.

Bouřky s kroupami a tornádem o rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Poničily 1 200 domů, z nichž přes stovku půjde k zemi. Živel si vyžádal šest životů. Ničil také auta a stromy.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Hřiště na šlechtické půdě, rozmach během války. SK Líšeň slaví 100 let

22. června 2024  10:24

Sté výročí založení si v neděli připomene fotbalový klub z Líšně, okrajové části Brna. Jeho...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...