Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na Moravě zpustošilo tornádo

  20:41aktualizováno  25. června 3:09
Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Postižených je celkem sedm vesnic. Potvrzené jsou i oběti, počet zatím není znám. Zranily se stovky lidí včetně dětí, záchranáři hledají v troskách zavalené. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Do oblasti míří pomoc a posily z celé země, Slovenska i Rakouska.

Bouřka po sobě zanechala zkázu. Vítr se změnil ve vír a trhal střechy z domů, lámal stromy i boural domy. „Můžu potvrdit, že jsou oběti na životech. Přesný počet ale v tomto okamžiku neznáme,” uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková před půlnocí s tím, že počty zřejmě upřesní až ráno. 

Jednu oběť potvrdil během noci ředitel Nemocnice v Hodoníně Antonín Tesařík. 

V terénu je podle Kropáčkové třicet posádek, pomáhají i záchranáři z okolních krajů. A přijeli i slovenští kolegové, rakouští záchranáři poslali na pomoc dva vrtulníky. „Máme styčné parkoviště na D2 na 52. kilometru u Lanžhota, kde bychom si měli předávat pacienty, kteří budou dále směřováni do rakouských nemocnic,” doplnila. Podle kapacit jihomoravských nemocnic by některé pacienty mohlo převzít i Slovensko.

Jihomoravští hasiči nestíhali vyjíždět ke všem událostem. Za hodinu jich měli přes 300. „Zasahujeme primárně tam, kde je ohrožené zdraví lidí,“ řekl iDNES.cz mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Před půlnocí bylo v terénu 194 jednotek hasičů s 267 kusy techniky. 

Policie uzavřela pro civilní vozidla obce Hodonín, Hrušky, Moravská Nová Ves a také Týnec. Žádají veřejnost, aby počkala s pomocí, v místech stále zasahují záchranáři. „Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo. Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější. Hasiči a další složky IZS jsou na místě a mají situaci pod kontrolou,“ upřesnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Obce jsou uzavírány mimo jiné i z důvodu úniku plynu na několika místech. „Prosíme rodinné příslušníky místních obyvatel, o kterých víte, že nemají Twitter, abyste jim zprostředkovali maximum možných informací,“ vzkázala policie.

Poškozených je nejméně sedm obcí

Polovina obce Hrušky na Břeclavsku je podle místostarosty Marka Babisze kvůli tornádu poničená. „Část je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené,“ popsal místostarosta a uvedl, že na místě jsou zranění.

„Zachránil jsem maminku s dvouměsíčním miminkem. Říkala, že střecha souseda byla u nich na dvoře. Neměli kam jít, jsou u nás,“ uvedl Babisz. Hrušky vypadají po bouři jako po bombardování. Zcela zdevastovaný střed obce, lidé uklízí ve tmě. Pro ty, co nemají kde být, je připravený nocleh na obecním úřadě. Hasiči procházejí zničené domy a kontrolují, jestli v nich někdo nezůstal uvězněný.

Pro ČT24 pak místostarosta později uvedl, že v obci ví o dvou těžce zraněných, několika dalších lehce zraněných. „Naštěstí nikdo nezemřel,“ doplnil. V obci se teď podle něj řeší hlavně zajištění majetku a odklízení trosek. Ráno se pak počítá se svoláním krizového štábu.

„Vydržím opravdu hodně, ale když jsem přijížděl do obce a marně hledal věž kostela, bylo mi do breku,“ rozloučil se místostarosta Babisz.

Pro hasiče byla dočasně nedostupná obec Mikulčice kvůli popadaným stromům. Silná bouře se prohnala i Moravskou Novou Vsí, odkud tornádo přišlo z Hrušek Podle tamního starosty Marka Košuta vítr poničil stovky domů.

„Máme celou dědinu rozmlácenou. Během deseti minut byla rozmlácená celá obec. Budou pravděpodobně i mrtví. Nebyl tady signál, po hodině přijeli hasiči,“ popsal situaci starosta Moravské Nové Vsi. V obci jsou převrácená auta. Místní rozhlas hlásí, aby lidé, kteří mají místo, pomohli ostatním a ubytovali je.

Bouře se prohnala i obcí Lužice na Hodonínsku, kde jsou také ranění. „Některé baráky jsou tady úplně zničené, jsou tady zranění, sanitky, záchranáři, hořelo tady, stále tady prší. V prvé řadě se teď musíme postarat o lidi, aby měli kde přespat. To teď řešíme,“ uvedl ve 21 hodin starosta obce Lužice Tomáš Klásek s tím, že mají k dispozici tělocvičnu a sokolovnu, kam nejspíš budou lidi bez střechy na hlavou přemisťovat.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se všechny dostupné jednotky Integrovaného záchranného systému a USAR týmy přesunují na Hodonínsko. Na místo míří specialisté na vyhledávání osob ze zavalených budov. Pomocí štěrbinových kamer budou vyhledávat případné zavalené pod troskami domů. V první skupině je 36 lidí, další budou následovat. Místo prohledávají i psovodi městské policie Praha. 

Na místě jsou také záchranáři z Rakouska, včetně jsou pohotovostní služby rakouského Červeného kříže. Těsně před 22. hodinou také povolali dobrovolníky z Gänserndorfu, uvedl Kronen Zeitung. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyslali z Rakouska na pomoc kromě vrtulníků také 20 sanitek. 

„Nemocnice zahajují traumaplán. Asi 10 nemocnic přijalo pacienty z Hodonína. U svaté Anny to bylo pět pacientů, které sem převezl rakouský vrtulník. Z Prahy míří i velkokapacitní vozy zdravotnické služby, které jsou připraveny pomoct na místě,“ řekl před půlnocí v ČT24 ministr Vojtěch.

Nemocnice v Hodoníně už podle ředitele Antonína Tesaříka ošetřila až 200 zraněných.

Meteorologové  v průběhu večera uvedli, že zatím úkaz zkoumají a nedokážou potvrdit, zda se jednalo o tornádo či trombu. „Podmínky na vznik tornáda v oblasti byly, vypadá to tak i podle záznamů z místa. Definitivně potvrzené to bude až zítra, ale předběžně se dá říct, že to tornádo bylo,“ řekla pro iDNES.cz meteorologická služba Českého hydrometeorologického ústavu.

Před půlnocí pak meteorologové uvedli, že skutečně o tornádo šlo. Jak ale bylo silné, bude možné určit v následujících hodinách, případně dnech, až se zjistí rozsah škod. Stupeň síly tornáda se totiž určuje podle množství škod, které způsobí, uvedli meteorologové.

Rozdíl mezi tornádem a trombou je v tom, že zatímco tornádo se dotkne země, tromba nikoliv. Vzdušné víry, které se nedotknou země, se objevují v Česku několikrát ročně.

Silné bouřky a krupobití způsobily i problémy na dálnici D2. Na silnici totiž spadly dráty vysokého napětí a je tak oboustranně neprůjezdná.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je podle dat společnosti EG.D 105 tis domácností bez proudu, ČEZ potom 16 tis. Celkem v tuto chvíli ca 121 tis domácností bez energie. 

„V tuto chvíli není možné dělat opravy, začne se v 7 hod ráno,“ dodal vicepremiér vlády Karel Havlíček.

Autoři: ,

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Nevyvolat poplach v lidském oku. Proč Izraelci nosí na helmách ty divné hadry

Premium Micnefet rozbíjí siluety přilby, která svou kulatostí vyvolává v lidském oku poplach. Podivnou pokrývku hlavy dostali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Česko sevřel mráz. Množí se nehody, některá místa jsou bez proudu

Česko se propadá do mrazivé noci, teploty klesly večer k minus dvěma až minus čtyřem stupňům Celsia. Sníh a vznikající...

Rusko zůstává hrozbou pro Evropu, řekl Pavel. S Itálií slibuje pomoc Ukrajině

Itálie zastává stejný názor na podporu Ukrajiny jako Česko, řekl prezident Petr Pavel v Římě po dnešním jednání se svým...

Pirát Bartoš odsoudil dehonestující útoky na premiéra při protestu odborů

Přímý přenos Stávka, při níž bylo zavřených přes sedm tisíc škol, i další protesty, jichž se po celé zemi v zúčastnily stovky tisíc...

V kauze léčitele z Kutné Hory viní policie šest lidí z neposkytnutí pomoci

Středočeští kriminalisté obvinili šest lidí z okolí samozvaného léčitele z Kutné Hory. Čtyři ženy a dva muže policisté...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...