Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odborníkům „vytahoval oči z důlků“, do salonů folklórní legendu nezvali

  11:00
Gejzír červené a bílé, vše ozářené světlem. Tak na první pohled působí velkoformátový obraz Jízda králů ve Vlčnově od Joži Uprky. A stejně jako třímetrové plátno je nepřehlédnutelný i jeho svérázný autor, od jehož smrti před pár dny uplynulo 80 let.
Nejslavnější Uprkův obraz Jízda králů zachycující atmosféru lidové slavnosti,...

Nejslavnější Uprkův obraz Jízda králů zachycující atmosféru lidové slavnosti, je nyní vystaven v Místodržitelském paláci v Brně. | foto: Moravská galerie

Uprkovo nejslavnější dílo, na němž se změť barev změní v náves zalitou sluncem plnou lidí v krojích, mužů na koních a žen v pestrých šátcích, nyní dominuje jednomu ze sálů nejmladší stálé expozice Moravské galerie s názvem Brno předměstí Vídně.

Jeho autor - malíř, etnograf a velký milovník Moravského Slovácka - zemřel v 79 letech na selhání ledvin v Hroznové Lhotě u Kyjova, kde desítky let žil a tvořil.

„Šel svou vlastní cestou. Měl malířský dar od přírody a nenechal se ovlivnit profesory, proto na žádné škole nevydržel. Říká se o něm, že byl jedním z nejčeštějších malířů,“ popisuje znalec Uprkova díla a života Petr Vašát, jenž v Uherském Hradišti založil Galerii Joži Uprky.

Folklorní mág se narodil roku 1861 v Kněždubu na Hodonínsku v rolnické rodině, a přestože prošel školami v Praze, ve Vídni, v Mnichově a Paříži a řadu let pobýval i na Slovensku, s rodnou krajinou a jejími lidmi byl srostlý.

Dojížděli za ním velikáni

„Zjistil, že krásu netřeba nějak složitě hledat a vymýšlet, protože je všude kolem. A nikdy neměnil styl. Kunsthistorici mu už na začátku 20. století říkali: ‚Uprko, ty nám svými velkými obrazy a barvami vytahuješ oči z důlků.‘ Velkoformátové obrazy byly totiž tehdy tmavé a statické. Uprka šel do přírody a maloval to, co viděl. Nevymýšlel žádné kompozice,“ vysvětluje Vašát.

Podle kurátora Moravské galerie Petra Tomáška byl revolučním malířem evropského formátu. Minimálně v ranější tvorbě, kdy vznikly nejslavnější obrazy – Jízda králů a Pouť u svatého Antonínka.

„S rozvojem průmyslu lidé z venkova odcházeli do měst. Umělci se začali zajímat o rituály a způsob života vesničanů a Uprka jim nabídl jejich příběh, protože mezi nimi vyrostl a dobře je znal. Jako nadaný a studovaný malíř k tomu ale použil prostředky vysokého umění – impresionismus, a to bylo převratné. Navíc velké obrazy byly do té doby vyhrazené historickým tématům typu Brožíkova soudu s mistrem Janem Husem,“ říká Tomášek.

Uprka se usadil v Hroznové Lhotě, kde si nechal od renomovaného architekta Dušana Jurkoviče upravit chalupu. Tam za ním zajížděli velikáni tehdejšího uměleckého života – Alfons Mucha, bratři Mrštíkové, Leoš Janáček a dokonce také jeden z nejslavnějších umělců své doby, francouzský sochař August Rodin.

Za peníze z nejslavnějšího obrazu si koupil zámek

Uprka vytvořil stovky obrazů, studií a maleb nejrůznějšími technikami. „Ke konci života se dost opakoval, ale byl stále velmi populární. Za jeho obraz se dal za první republiky získat dům,“ upozorňuje Tomášek.

Ostatně za peníze z Jízdy králů si Uprka koupil zámek s parkem a oranžerií v Klobušicích u Ilavy na Slovensku. Tam 15 let žil, stále však vyjížděl na Moravu. Jeho popularita měla ale i stinnou stránku, protože se vyrojila řada falzifikátů, jež stále kolují mezi sběrateli.

Sám Uprka se považoval za etnografa, který ve svých malbách zachytil tradice, kroje a dokonce i kožichy Moravského Slovácka. „Mimořádnou dokumentační hodnotu pro nás mají přípravné kresby se studiemi jednotlivých postav a detailů jejich oděvu,“ tvrdí Alena Křížová z Ústavu evropské etnologie Masarykovy univerzity.

Svému svérázu ale Uprka platil daň. I když měl řadu vlivných přátel a stal se vůdčí tváří Sdružení výtvarných umělců moravských se sídlem v Hodoníně, intelektuální pražská společnost ho nepřijala.

„Brali ho za venkovana a nezvali ho do uměleckých salonů. Určitě to bylo jeho svéráznou povahou, ale on to těžce nesl,“ říká Křížová. Malíř se dokonce rozhádal i s bratrem, sochařem Frantou Uprkou, jemuž zazlíval, že zapomněl na svůj původ.

Za obdiv k nacistům syna káral

Dalším citlivým tématem je spojení jména Uprka s nacisty. Syn Jan se snažil využít otcovu slávu a svézt se na nacistické vlně.

Ještě před tátovou smrtí v roce 1938 spoluzaložil Národní obec fašistickou a o rok později jako jeden ze signatářů otevřeného dopisu Adolfu Hitlerovi děkoval za samostatný fašistický Slovenský štát a žádal připojení Moravského Slovácka ke Slovensku.

„Joža Uprka s nacisty ale nic společného neměl, nikdy se pro ně neangažoval a syna za jeho postoj káral,“ tvrdí Vašát. Nacisté si jeho obrazů cenili, protože byly oslavou práce a venkova, a ze stejného důvodu byl přijatelný i pro komunisty.

Existuje fotografie, kde vysoký říšský potentát Karl Hermann Frank obdivuje jeho druhý nejslavnější obraz, Pouť u svatého Antonínka. Nikdy ho ale nezískal. Naopak se to povedlo sběrateli Vašátovi.

„Šíříme slávu Joži Uprky, protože si ji zaslouží. V galerii ve zrekonstruovaném objektu bývalé jezuitské koleje máme kolekci jeho 150 obrazů. Obdivovali je na výstavě ve Spojených arabských emirátech a zamilovali si ho krajané v Kanadě a USA, kteří na nich vidí své předky. U příležitosti 160. výročí narození, které připadá na rok 2021, chystáme výstavu v Paříži,“ uzavírá Vašát.

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

Vyškov i Táborsko mají baráž o první ligu jistou, Kroměříž sestupuje

11. května 2024  20:17

Fotbalisté Vyškova a Táborska mají jistotu, že si zahrají nejhůře baráž o nejvyšší soutěž. Oba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od války máme desetinový obrat, říká byznysmen, jehož odbyt stál na Rusku

11. května 2024

Premium První zaměstnání našel brněnský podnikatel Vladimír Plašil před čtyřiceti lety v tehdejším Podniku...

Morava není jen Pálava, ukazuje světnička v Brně. Nabízí oleje, buchty i pálenku

18. května 2024  14:15

Jana Doskočilová má v centru Brna Slováckou světničku. Obchod, kde si lidé mohou něco originálního...

Poklady lidé objevují pořád, ale málokdy se o tom dozvíme, říká numizmatička

17. května 2024

Premium Objeven byl už před 65 lety, až nyní se ale díky nové publikaci Dagmar Grossmannové mohou zájemci...

Policisté našli běžence v kamionu. Museli jim sehnat tlumočníka z amharštiny

17. května 2024  14:31

Nezvyklou výzvu postavil před brněnské policisty středeční nález skupiny běženců z Eritreje a...

Brno trápí dlouhé procesy a málo bytů, říká šéf Komerční banky Juchelka

17. května 2024  11:35

Stopy Komerční banky jsou na jižní Moravě viditelné nejen ve formě jejích poboček. Společnost...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....