Kraj nechá správu energií budov soukromníkovi, ušetří desítky milionů

  16:10aktualizováno  16:10
Zatímco ještě v roce 2017 dosahovaly náklady spotřeby energií v břeclavské nemocnici 34 milionů korun, loni se je podařilo srazit pod dvacet milionů. V tomto zdravotnickém zařízení totiž Jihomoravský kraj pilotně rozjel takzvaný EPC projekt, který má přinést zásadní úspory na energiích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zkratka EPC vychází z anglického výrazu Energy Performance Contracting, což se česky vykládá jako poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem, případně energetické služby se zárukou.

Služba spočívá v tom, že dodavatel navrhne a realizuje investice do neúsporné budovy, což může být mnoho kroků od zateplení přes výměnu rozvodů energií až třeba po nový kotel nebo celou kotelnu. Náklady na investici hradí právě dodavatel, bere na sebe většinu rizik. Celé zásobování energiemi pak několik let obstarává a majitel budovy za to platí právě z dosažených úspor.

Ty byly v případě břeclavské nemocnice dokonce vyšší, než hejtmanství očekávalo a než sliboval dodavatel.

„Celkem se podařilo ušetřit 14,6 milionu, což je o takřka dva miliony více než předpokládaná garantovaná úspora,“ uvedla krajská náměstkyně hejtmana pro majetek Taťána Malá (ANO).

Energetické hospodářství v břeclavské nemocnici dostane na základě projektu po deset let na starost právě investor, kterým je jihomoravská firma Amper Savings.

Kraj tak bude její investici do nemocnice – zhruba sedmdesát milionů – splácet. I tak mu však ve srovnání s čísly z minulosti v souhrnu za desetiletí na účtu zůstane osmdesát milionů, pokud bude úspora stejná jako loni.

„Je třeba to mít dobře spočítané. Když totiž nedodržíme garantované úspory, musíme zbytek zaplatit. Ještě se nám to ale nikde nestalo, naopak vždy jsme měli úspory vyšší,“ sdělil šéf firmy Leoš Aldorf.

EPC projekty se nehodí všude

I proto chce kraj EPC projekty rozjet i v dalších krajských budovách, ať už nemocnicích, školách nebo domovech pro seniory.

„Vytipovali jsme aktuálně dvacítku krajských organizací, kde je stálý provoz, a tedy vysoká spotřeba energií,“ přiblížila náměstkyně Malá.

Mezi nimi je například střední škola v Charbulově ulici v Brně, nemocnice ve Znojmě nebo domov pro seniory v Sokolnicích na Brněnsku. Že by se nový systém energetického hospodářství zavedl ve všech objektech, je spíše nepravděpodobné. „Budeme rádi, když jich ve výsledku bude pět,“ sdělila Malá.

Podle Aldorfa se totiž EPC projekty nehodí všude. Typicky se nevyplatí v malých objektech, kde je běžně nízká spotřeba energie, nicméně vstupní investice zůstává stále stejně vysoká.

„Jde o to, jestli má budova potenciál mít takové úspory, aby se počáteční investice skutečně vyplatila,“ podotkl Aldorf.

Ve kterých budovách se nový přístup zavést podaří, chce vedení kraje vědět ještě letos.

„Vypíšeme výběrové řízení na zpracovatele analýzy. Do půl roku bychom měli mít detailní informace, jaké objekty jsou nejvhodnější,“ poznamenala náměstkyně.

Po deseti letech projektu EPC si může vzít provoz na starost už přímo kraj, nebo ho dál nechá na jiné firmě. „Životnost instalovaného zařízení je dvacet let, ale technologie jdou dopředu. Projekt se tak třeba udělá znovu dříve,“ řekl Aldorf.

Podle ředitele jihomoravské hospodářské komory Tomáše Psoty není překvapivé, že se kraj touto cestou vydal. „Jižní Morava je považována za Mekku inovací, takže je pochopitelné, že její vedení nyní aktivně přistupuje k energetickému managementu a tématu chytrých řešení v energetice,“ prohlásil Psota.

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Auto se po nárazu do pařezu převrátilo do řeky, oba lidé v něm zemřeli

V bílém peugeotu, který v Nedvědicích na Brněnsku skončil v řece, zemřeli dva...

Dva lidé zemřeli v autě, které ve čtvrtek odpoledne v Nedvědici na Brněnsku dopadlo na střechu do řeky Svratky....

Další z rubriky

Nepozorná řidička sjela ze silnice ke kolejím, omezila provoz vlaků

Hasiči museli ve středu ráno mezi Vlkošem a Bzencem vytáhnout auto z kolejiště.

Vlakový provoz na jedné z kolejí zastavila ráno řidička, která na Hodnonínsku vjela mimo silnici a zůstala stát až u...

Ujíždějící narkoman zmizel policistům v lese, našli ho sedět vedle auta

Ujíždějící BMW zmizelo policistům v lese

Jen na chvíli měl vyhráno řidič BMW, kterému se povedlo na Hodonínsku setřást na polní cestě pronásledující policisty....

Sto let Brna. Rozšíření mu dalo ráz přerostlé vesnice, říká historik

Celkový pohled na Brno

Malý krok pro Česko, velký skok pro Brno. Dnes je to přesně sto let, co připojením dvou sousedních měst Králova Pole a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - MAG

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz