Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Vzácný topol má padnout kvůli hrázi, lidé se bouří a požadují přezkoumání

  6:22
Na Znojemsku má při opravě jezu na Dyji padnout vzácný topol černý. Je to jeden z posledních exemplářů. Jde totiž o původní evropský druh, který už se v posledních desetiletích v přírodě nevyskytuje, neboť zmutoval následkem křížení s agresivnějšími nepůvodními druhy. Znojemští se ho tak snaží zachránit.

Vzácný topol skončil druhý v anketě strom Zmojemska 2018. | foto: NP Podyjí

O pokácení vzácného stromu rozhodla na žádost Povodí Moravy radnice v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, v jehož katastru roste. Rozhodnutí nabylo právní moci na začátku října.

Záměr způsobil ohromný poprask hlavně na sociálních sítích, dominantní strom jen málokdo nezná. Jenže lidé se o záměru dozvěděli příliš pozdě, a tudíž už nemají žádné účinné nástroje, jak situaci zvrátit. 

„Zpráva vzbudila velkou nevoli mezi místními, ptají se nás, zda lze něco podniknout, zda pomůže petice, že ji rádi podepíšou. Pokusíme se na situaci aspoň upozornit krajský úřad v Brně a požádat jej o přezkum z moci úřední,“ avizoval Okrašlovací spolek ve Znojmě.

Dopis jeho členové odeslali na konci října. Podle něj je rozhodnutí o pokácení přibližně stoletého stromu s obvodem kmene 4,8 metru na pravém břehu řeky Dyje nezákonné.

„Dotčený exemplář stromu je natolik jedinečný a důvod k pokácení je natolik neopodstatněný, že trváme na tom, aby byl strom zachráněn,“ píše Okrašlovací spolek.

Je mimořádně důležité staré exempláře chránit, říká botanik

Mohutný exemplář topolu černého je jeden z posledních svého druhu na Znojemsku a zřejmě jediný na dohled od města Znojma a okolních obcí. Topoly černé přitom byly vždy součástí porostů nivy řeky Dyje, do budoucna už tomu tak ale nemusí být.

„Z krajiny mizí s tím, jak postupně dožívají a jsou vytlačovány konkurenčně silnějšími nepůvodními topoly kanadskými. Mladé jedince topolu černého prakticky nenacházíme,“ přibližuje znojemský botanik Radomír Němec.

Topoly se dají množit vegetativně, řízkováním. To je taky zřejmě jediná možnost, jak topoly černé zachovat i do budoucna. „Proto je mimořádně důležité staré exempláře chránit, abychom o topol černý nadobro nepřišli,“ apeluje botanik.

Znojemský památkář Jan Kozdas navíc zmiňuje, že topol u jezu, pocházející nejpozději z doby renesance či počátku baroka, má i důležitý krajinářský a urbanisticko-architektonický význam.

„Dotváří okraj celého monumentálního klášterního stavebního souboru a současně jej zahradním tvůrčím způsobem propojuje s navazující impozantní krajinou – údolím řeky Dyje pod Znojmem a rozlehlým návrším Kraví hory,“ zmínil.

Strom nevykazuje poškození, píše se v žádosti

Okrašlovací spolek na krajský úřad napsal, že strom stojí stranou od jezu a do prostoru řeky a jezu zasahuje pouze několika větvemi, které stačí zkrátit.

„Strom nevykazuje žádné poškození a u místních se těší vysoké oblibě. V jeho stínu na břehu řeky v parných letních dnech rádi odpočívají, rádi si jej fotografují ve všech ročních obdobích, topol tvoří majestátní kulisu louckému splavu s klášterem v pozadí,“ píše se v žádosti o přezkum. 

Povodí Moravy, které chystá kompletní opravu památkově chráněného jezu, nesouhlasí. Celá pravobřežní zeď se musí rozebrat a postavit znovu, a to včetně základu. Důvodem jsou značné průsaky, které vyplavují zeminu a dochází k propadu terénu. Viníkem průsaků je podle vodohospodářů právě kořenový systém topolu a také akátu.

„Ke kácení přistupujeme až v době opravy, kdy bude kompletně odstraněn kořenový systém. Bez odstranění akátu i topolu v jeho pravobřežním zavázání je oprava památkově chráněného jezu technicky neproveditelná,“ vysvětluje mluvčí Povodí Petr Chmelař. 

Jez je v tak špatném technickém stavu, že při povodňových průtocích hrozí jeho rozpad. Povodí oficiální stížnost proti kácení do rukou nedostalo.

Povodí provede náhradní výsadbu stovky stromů

„Podle znaleckého dendrologického posudku se jedná o starý strom s významně zhoršeným zdravotním stavem. V rámci pokácení topolu provedeme náhradní výsadbu 100 stromů a dále vytvoříme náhradní biotop pro vodní a na vodu vázaná společenstva, tedy ponecháme tu části dřevní hmoty,“ dodává Chmelař.

V rámci opravy také povodí na žádost Znojma osadí u jezu konstrukci sloužící jako vodácký skluz.

Ale ani úpravy nebo náhradní stromy Znojemským nestačí. „Domníváme se totiž, že ani uložená rozsáhlá náhradní výsadba není schopna plně nahradit vysokou hodnotu a zejména naprostou ojedinělost našeho topolu černého,“ stojí si za svým spolek.

Zatím apeluje na zákon a takzvanou Aarhuskou úmluvu, která se roku 2004 stala součástí právního pořádku České republiky a zajišťuje spolupodíl veřejnosti na ochraně životního prostředí. Pokud to nepomůže, jsou lidé připraveni začít sbírat podpisy pod petici a ve hře je i občanský protest.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Dálnici D1 uzavřela u Brna hromadná nehoda, zemřeli dva dospělí a dítě

Na dálnici D1 se ve středu na okraji Brna na 188. kilometru srazilo několik aut. Tři lidé zemřeli. Při nehodě začal...

Dálnici D1 za Brnem zablokovala nehoda šesti aut, dva řidiče vyprošťovali

Dálnici D1 ve směru na Prahu na 210. kilometru u Holubic na Vyškovsku v pondělí na osm hodin zablokovala hromadná...

U nádraží v Kyjově se střílelo, policie na místě zadržela dva muže

Střelba se ve středu večer ozývala poblíž autobusového nádraží v Kyjově. Hádku dvou mužů chtěl totiž jeden z nich řešit...

VIDEO: Auta na D1 hořela tak silně, že k nim hasiči zprvu nemohli

Dvouapůlmilionovou škodu způsobila středeční hromadná nehoda na D1, jejímž následkem vypukl mohutný požár. Hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Politici v kampani selhávají, shodují se experti. Lidé tvoří vtipné koláže

Premium Slogany na billboardech a plakátech do krajských a senátních voleb na jižní Moravě? Nejčastěji nicneříkající, občas...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Na strážníka se tisklo ztracené sele, doma ho vypiplal a vypustil do obory

Při jarním nouzovém stavu kvůli epidemii koronaviru našel brněnský strážník opuštěné sele divokého prasete. Věděl, že...

Na Znojemsku už obce nechtějí kroje z Kyjova, vrací se k původním

Do obcí se vrací tradiční kroje, naposledy třeba do Šatova na Znojemsku. Pátrání po jejich původní podobě je přitom v...

Hnutí ANO by si mělo odpočinout v opozici, říká jihomoravský lídr ODS

V posledních dvou krajských volbách vedl jihomoravskou ODS blanenský starosta a dlouholetý šéf krajského úřadu Jiří...

Politikům došly nápady. Nestojí o rozvoj kraje, soudí ředitel firmy Y Soft

Brno se může posunout dál jen s dálnicí do Vídně a lepšími školami, míní byznysmen, jehož firma Y Soft slaví dvacetiny.

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...