Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Brno otevře Údolí vzpomínek pro alternativní pohřby pod strom či květinu

  6:44
Žádné náhrobky, kolumbária nebo umělé květiny a věnce, ale louka s rostoucími květinami. Nebožtíci v Brně už od jara mohou splynout s přírodou. Právě pro ty, kteří by po odchodu ze světa byli rádi co nejblíž květinám a stromům, se chystá v městské části Líšeň novinka.

Ústřední hřbitov v Brně (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Tradiční způsoby pohřbívání doplníme v Líšni Údolím vzpomínek. Lidé své blízké uloží v dřevěné schránce, případně schránce z tvrzeného papíru, a to přímo do půdy ke konkrétnímu stromu nebo pod konkrétní květinu,“ popsal náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), který nápad prosadil.

Od vsypových louček se nové Údolí vzpomínek bude lišit i tím, že pozůstalí budou přesně vědět, kde jejich blízký odpočívá. Správa hřbitovů na strom zavěsí cedulku se jménem, nebo ji instaluje do záhonu.

„I kdyby si příbuzný žádné označení nepřál, každé místo bude lokalizovatelné pomocí GPS,“ uvedla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová s tím, že inspirací jim byl podobný vzpomínkový prostor ve Vídni.

Vstupu do hřbitova bude dominovat kamenný Strom života, kde se počítá s místem pro zapalování svíček. Za ním budou do pravidelného tvaru vysazeny duby, javory, platany a kaštany a také trvalky. V případě květinových záhonů bude mít výsadba tvar šachovnice. Zatím se plánuje necelá stovka netradičních hrobových míst pod stromy a asi dvě stovky v záhonech.

Hřbitovy o Dušičkách

Památka zesnulých, lidově Dušičky, letos připadá na sobotu 2. listopadu. Správa hřbitovů města Brna otevírací dobu hřbitovů upravuje už od předchozího víkendu.

Ve dnech 26. 10. – 3. 11. je otevírací doba na Ústředním hřbitově a hřbitově v Židenicích od 7.00 do 19.00 hodin. Ostatní hřbitovy jsou otevřeny od 7.00 do 21.00 hodin.

V tomtéž termínu bude omezen vjezd vozidel návštěvníků na pohřebiště. Vjezd bude umožněn pouze ve zdůvodněných případech, a to od 7.00 do 16.00. Auta musí areál opustit do 16.30.

Na přípravě louky se už pracuje, město přijde vybudování Údolí vzpomínek a jeho údržba v prvních pěti letech na 4,5 milionu korun. Pokud vše půjde bez komplikací, mělo by podle Hladíka být hotovo příští rok v květnu.

„Chystáme pro tento prostor trochu jiný provozní řád, rádi bychom, aby sem lidé nenosili třeba plastové květiny a dekorace a aby bylo místo v maximální možné míře bezodpadové, tedy aby si lidé to, co s sebou přinesou, zase odnesli,“ podotkl Hladík s tím, že biologicky rozložitelné budou i urny.

O specifická hrobová místa nebudou pečovat blízcí pohřbených, ale Správa hřbitovů města Brna, proto bude podle Hladíka pronájem takového místa vyšší, než je tomu u kolumbárií či klasických hrobů. Lidé mezi stromy a kolem záhonů volně projdou, budou moci využít laviček k odpočinku, počítá se i s přístupem pro návštěvníky s obtížemi s chůzí.

Největší poptávka je po kolumbáriích

Jde o teprve druhé alternativní pohřebiště v České republice. Prvenství si drží pražské Ďáblice. Tamní Les vzpomínek umožňuje uložit popel zemřelých ke kořenům památečních stromů. Podle průzkumu MF DNES v jiných jihomoravských městech zatím o alternativní pohřbívání zájem není.

„V našem regionu převládají klasické způsoby pohřbívání, tedy kremace a pohřby do země, popřípadě vsypy zpopelněných ostatků na vsypové loučce. O alternativním způsobu pohřbívání proto v současné době vůbec neuvažujeme,“ sdělil například mluvčí Hodonína Josef Horníček.

Tamní hřbitov se rozšiřuje – obdobně jako v jiných městech – po etapách a podle potřeby. Městské hřbitovy si pro kolumbária i urnové hroby vyhrazují volný prostor na pozemku pietního místa.

Brněnská specialita: QR kódy na hrobech

Vůbec nejvíc čestných hrobů na jednom místě v kraji najdou lidé na Ústředním hřbitově v Brně. Správa hřbitovů u nich zavádí novinku. Aby se lidé o významných brněnských osobnostech dozvěděli víc než jen datum narození a úmrtí, instalují zaměstnanci ke každému takovému hrobu cedulku s QR kódem. Ten po načtení do chytrého telefonu zobrazí životopis osobnosti a podrobnosti o jejím díle.

Jedinečnou „hřbitovní encyklopedii“, jež pokrývá všech 171 čestných hrobů, mohou návštěvníci hřbitova používat od října. Na životopisných informacích spolupracovali zaměstnanci hřbitova s Encyklopedií dějin města Brna.

„Brněnský ústřední hřbitov je největší v naší zemi a je na něm pochovaná řada významných a slavných osobností. Vzhledem k velikosti hřbitova však ne každý ví, kde se jednotlivé hroby nacházejí. K tomu lidem může posloužit aplikace hrbitovy.brno.cz/mapa/pruvodce-po-hrbitovech,“ doplnila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Nejnovější kolumbárium najdou lidé na hřbitově ve Vyškově. Za poslední čtyři roky na městském hřbitově v kolumbáriu přibylo asi 130 míst, práce na zhruba polovině z nich dokončili dělníci letos na konci září. Podle Ivany Pokorné ze Správy majetku města Vyškova je právě o prostorově úspornější formu uložení ostatků ve Vyškově velký zájem.

„Už máme téměř šest desítek zájemců o pronájem schránky. Ty jsou zhotovené s kamennou žulovou deskou včetně oplechování,“ informovala Pokorná.

Poslední etapa přístavby kolumbárií vyšla Vyškov na téměř tři miliony korun. Ty schránky, které dělníci na hřbitově vystavěli v předchozích etapách, už však potřebují zrenovovat.

„Postupem času docházelo k zatékání do kolumbária, na což si nájemci logicky stěžovali. Řemeslníci musí betonové hlavy kolumbária vyspádovat a oplechovat. Suma za oplechování lehce přesáhne tři sta tisíc korun,“ doplnil vedoucí odboru místního hospodářství Josef Táborský. Práce by řemeslníci měli stihnout do konce letošního roku.

Schránky kolumbária chyběly v minulosti třeba také v Kyjově, ale před pěti lety se jich obyvatelé dočkali. Nyní je však po nich opět poptávka.

„Kolumbárium se vybudovalo při celkové rekonstrukci smuteční síně. Během pěti let se naplnilo, nyní čekáme na jeho další rozšíření,“ přiblížila Kamila Sojková ze Správy pohřebišť a smuteční síně v Kyjově.

Hroby v Brně nově hloubí speciální bagr:

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně hlídkují aktivisté, vadí jim odchyt holubů a jejich „předhození“ dravcům

14. května 2024  14:07

S nečekaným odporem se setkali zástupci brněnských Židenic při pravidelném odchytu zdejších holubů....

Zloděj ujel s traktorem od hobbymarketu, může jej prodat na náhradní díly

21. května 2024  15:22

Starší, ale stále plně funkční traktor s radlicí a sypačem zmizel v květnu od brněnského...

Na D46 opravují úsek, který může být také ranvejí. Pomáhá i mobilní betonárna

21. května 2024  15:15

Z jedné strany přijíždí nákladní auta naložená tunami cementobetonové směsi, kterou vyloží před...

Dělníci našli v zemi starý podstavec k minometu, zamířil rovnou do muzea

21. května 2024  11:49

Tajemný kovový předmět našli dělníci v Blansku při práci na přeložce vodovodu. Přivolaný archeolog...

Nové dílny i digitální laboratoř. Do technické školy pošle kraj čtvrt miliardy

21. května 2024  10:27

Mnohem větší možnosti nejen pro studenty nabídne po rozsáhlé rekonstrukci Střední škola...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....